تفاوت بین عشق و شهوت؛ معرفی روش های تشخیص عشق از شهوت و هوس

تفاوت بین عشق و شهوت؛ معرفی روش های تشخیص عشق از شهوت و هوس همیشه شروع یک رابطه این سوال کلیدی را در ذهن انسان مطرح می کند که آیا این رابطه بر پایه عشق استوار خواهد شد و یا شهوت تنها دلیل بوجود آمدن آن است.

چطور بین عشق و شهوت تفاوت قائل می شوید؟ ممکن است اکنون در رابطه ای باشید که واقعاً نتوانید تشخیص بدهید که حس حقیقی طرف مقابلتان به شما چیست.

اگر جذابیت ظاهری دلیل این است که با هم هستید، پس شاید این واقعاً عشق نیست که شما را در کنار هم نگه داشته است. احتمالاً، هیجان شما بخاطر وجود کسی است که نیازها و تخیلات شما را برآورده می کند.

در اینجا 12 تفاوت بین عشق و شهوت که باید بدانید را می گوییم تا متوجه شوید رابطه ای که در آن هستید تنها به خاطر جذابیت فیزیکی پارتنر شما است یا نه.+

تفاوت های عشق و شهوت

تفاوت عشق و شهوت

1. عشق شخص محور است؛ شهوت لذت محور

در عشق، احساس خوشحالی و رضایت زمانی پیش می آید که شما هر کاری بتوانید برای بهبود و پیشرفت طرف مقابلتان انجام دهید. وقتی حس کامیابی خواهید داشت که ببینید او خوشحال است و در زندگی خوب پیش می رود.

در شهوت، شما فقط می خواهید با این شخص باشید تا به لذت برسید. این خوشنودی از فعالیت های شهوانی حاصل می شود و برای برطرف کردن نیاز جنسی شما است. پس از اینکه این کارها را با هم انجام دهید احساس کامیابی دارید.

2. عشق بستگی به ظاهر فیزیکی ندارد؛ شهوت کاملاً بستگی به آن دارد

حتی اگر کسی که دوستش دارید چاق است یا پیر شده است و مثل روز اولی که او را دیدید نیست، نباید به این دلیل ترکش کنید. علاقه شما به او ظاهری نیست. او چیزی فراتر از آن است که چشمان شما می بیند.

اما، شهوت بر پایه جذابیت ظاهری است. وقتی فردی که با او در رابطه هستید دیگر به چشم شما خوشایند نباشد، تصمیم به ترک او می گیرید.

فرق بین عشق و شهوت چیست؟

3. عشق بلند مدت است؛ شهوت لحظه ای

عشق یک تعهد بلند مدت برای دوست داشتن و مراقبت از همدیگر است و در طول زمان قوی تر می شود. شما و شریک زندگیتان با هم تلاش می کنید تا مشکلاتی که به رابطه تان آسیب می زند را برطرف کنید. همه اینها بخاطر این است که نمی خواهید همدیگر را از دست بدهید، بلکه می خواهید برای همیشه با هم باشید.

در سوی دیگر، از آنجاییکه شهوت تنها روی برطرف کردن نیازها تمرکز دارد، ادامه پیدا کردن رابطه جزو اولویت های شما نیست. برای شما جدایی از این شخص واقعاً اهمیتی ندارد. رابطه تان را به شکل یک رابطه موقت می بینید و همیشه می توانید شخص جذابتری را پیدا کنید.

4. عشق شایسته تعهد بلند مدت است؛ شهوت هیچ تعهدی ندارد

مانند چیزی که در مورد بالایی بحث شد، عشق درباره ساختن یک رابطه بلند مدت است. شما آرزوی تشکیل خانواده دارید، به طور خلاصه شما می خواهید آینده را با هم بسازید. این شامل تعهد برای با وفا ماندن و صبوری با هم در طول سالها است.

با این حال، اگر شما نتوانید تصور کنید که در آینده با این شخص زندگی می کنید، اما از خوشگذارنی با هم لذت ببرید، پس این شهوت است. شما تعهدی به همدیگر نمی دهید و رابطه آزادانه با هم دارید، به این معنی که اگر بخواهید می توانید به دنبال رابطه دیگری باشید.

5. عشق طرف مقابل را به عنوان شریک زندگی می بیند؛ شهوت شخص مقابل را به عنوان هدف جنسی می بیند

وقتی شخصی را دوست دارید، او را به عنوان نیمه دیگر خودتان می بینید. در همه مسائلی که مربوط به رابطه شما می شود، به تنهایی عمل نمی کنید و با هم تصمیم می گیرید، شما همیشه نظرات او را بررسی می کنید. شخصی که با او هستید چیزی بیشتر از برطرف کننده نیازهای شماست.

نیازها و خواسته های پارتنر شما باید مورد محترم شمرده شود اما در شهوت معمولاً شخص برای رسیدن به خواسته هایش به خشونت متوصل می شود. برایتان مهم نیست که او با تصمیمات شما موافق است یا نه، برای اینکه او حق ندارد درباره زندگی شما نظر بدهد و دخالت کند.

6. عشق می سازد، شهوت خراب می کند

عشق شخص را در همه جوانب زندگی می سازد و باعث می شود هر کاری که انجام می دهید به بهترین شکل باشد، برای اینکه می خواهید برای شریک زندگیتان بهترین باشید. همچنین به او هم کمک می کنید تا فردی موفق باشد. می خواهید این شخص به آرزوهایش برسد زیرا دوست دارید خوشحال و راضی باشد.

اگر رابطه شما اساس محکمی نداشته باشد، پس احتمالاً رسیدن به بهره جسمی برایتان بس است. شهوت، اگرچه می توانید نیازهای جنسی شما برآورده کند، اما شما را از نظر احساسی و روحی ویران می کند. زیرا شما فقط از لحاظ جسمانی راضی می شوید و می دانید این رابطه چیزی فراتر از این نیست و پس از مدتی احترامی که برای خودتان قائل می شدید را از دست می دهید. در بلند مدت باعث می شود برای رسیدن به استعدادهای درونی خود بی انگیزه بشوید.

7. عشق می دهد؛ شهوت می گیرد

عشق فداکارانه است. شما فداکاری می کنید و قسمتی از هر چیزی که دارید را به شریک زندگیتان می دهید. شما می خواهید هر چیزی که دارید را با هم شریک شوید تا زندگیتان را بسازید و هرگز به این فکر نمی کند متقابلاً چه چیزی دریافت کنید.

در سوی دیگر، شهوت همراه با سوء استفاده کردن از طرف مقابلتان می آید و روی این تمرکز دارد که هر چقدر می توانید از داشته های او برای اهداف شخصی استفاده کنید. شما روی رسیدن به خواسته های خود تمرکز دارید حتی اگر در مقابل خواسته های او باشد.

8. عشق باعث شادی می شود؛ شهوت هیجان بوجود می آورد

چگونه فرق عشق و شهوت را بفهمیم

رابطه ای که مبتنی بر عشق باشد به جای هیجان، شادی بوجود می آورد. این شادی بستگی به شرایط و ماجراجویی ها ندارد. همین که در کنار محبوبتان هستید احساس خوبی به شما می دهد.

اما در شهوت، شما از بودن با هم لذت می برید و این بخاطر هیجان جذابیت طرف مقابل است. شما بخاطر سرگرمی ای که روزهای شما را از حالت خسته کننده در می آورد با هم هستید.

9. عشق منتظر می ماند؛ شهوت همین الان می خواهد

صبوری کمک می کند که شخص درستی پیدا کنید تا بقیه عمر را کنار او بگذرانید. بنابراین، در عشق خیلی زود درگیر روابط فیزیکی نمی شوید زیرا می دانید می تواند آینده هر یک از شما را خراب کند. شما با هم در ارتباط هستید تا همدیگر را بیشتر بشناسید و زمان درست روابط نزدیک تر برسد، همچنین نمی خواهید به احساسات همدیگر لطمه بزنید یا یک کودک ناخواسته بوجود بیاورید.  

اما شهوت به دنبال این است که در همان لحظه نیازهایش را برطرف کند. وقتی شهوت به شما غلبه کند دیگر به نتیجه کاری که انجام می دهید فکر نمی کند.

10. عشق احترام می آورد، شهوت ناامید می کند

وقتی شخصی را دوست دارید، به اصول و تصمیمات او احترام می گذارید. شما او را وادار به کاری نمی کنید که دوست ندارد، حتی اگر برخلاف خواسته خودتان باشد.

در مقابل، اگر حستان به طرف مقابل فقط شهوت باشد، وقتی به خواسته هایتان نمی رسید ناامید و عصبانی می شوید. نگرانی اصلی شما نیازها و خواسته های خودتان است.

11. عشق فداکاری کردن است؛ شهوت خواستن چیزهای دیگر است

این شماره به مطلب قبلی مرتبط است. از آنجاییکه در عشق شما به تصمیمات طرف مقابلتان احترام می گذارید، حاضرید خواسته های خود را برای احترام به حقوق او قربانی کنید.

شهوت بر یک نفر تمرکز ندارد. همه چیز برای برطرف کردن نیاز شهوانی شما است. اگر پارتنر شما چیزی که می خواهید را به شما ندهد، به دنبال شخص دیگری می گردید که راضیتان کند.

12. عشق شامل اعتماد می شود؛ شهوت آن را ندارد

وقتی عشق در رابطه وجود داشته باشد، بین آنها تعهدی بوجود می آید که به یکدیگر با وفا بمانند. به همین دلیل که در رابطه اعتماد بوجود می آید و این اعتماد زیربنای یک رابطه طولانی است.

شهوت نیاز به اعتماد ندارد. از اینکه طرف مقابلتان از شما وفاداری بخواهد متنفرید. البته لطفاً حسادت را به عنوان نشانه ای از عشق برداشت نکنید. در این مورد وقتی شما این شخص را با فرد دیگری می بینید حسادت می کنید زیرا حس می کنید غرور شما آسیب دیده است.

تفاوت عشق و شهوت در رابطه ها

مراقب باشید

حالا رابطه خودتان را ارزیابی کنید. اگر فکر می کنید در یک رابطه مبتنی بر شهوت هستید، پس باید روی این فکر کنید که چه اثرات ماندگاری ممکن است در شما ایجاد کند. اگر اجازه بدهید این رابطه ادامه پیدا کند، ترک آن و پیدا کردن شخص درست برای عشق سخت تر می شود.

از
7
رای