معماری پست مدرن چیست + تاریخچه، ویژگی و آثار معماری پست مدرن

معماری پست مدرن چیست + تاریخچه، ویژگی و آثار معماری پست مدرن معماری پست مدرن چیست؛ تاریخچه و خلاصه ای از معماری پست مدرن، ویژگی های کلیدی معماری پست مدرن و نمونه های قابل توجه و آثار معماری پست مدرن در سلام دنیا آشنا شوید.

معماری پست مدرن جنبشی در قرن بیستم است که با ترکیبی از سبک‌های کلاسیک و مدرن مشخص می‌شود تا آثار معماری منحصربه‌فردی را خلق کند. برخی از جنجالی‌ترین، تحریک‌کننده‌ترین، خاص‌ترین و به یاد ماندنی‌ترین ساختمان‌های جهان از جنبش معماری پست مدرن بیرون آمده‌اند. در این مطلب از سلام دنیا درباره تاریخ معماری پست مدرن، ویژگی های کلیدی معماری پست مدرن و نمونه های قابل توجه از معماری پست مدرن صحبت خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

تاریخچه معماری پست مدرن

پست مدرنیسم در دهه های 1960 و 1970 به عنوان یک واکنش انتقادی معمار محور و پاسخ به معماری مدرن غالب در اواسط قرن بیستم ظهور کرد، که معماران پست مدرن آن را سفت و سخت می دانستند که از مصالح مدرن براق مانند فولاد و شیشه ساخته شده بود. معماران پست مدرن بر این باور بودند که آرمان‌های اتوپیایی مدرنیسم به‌عنوان شکلی دموکراتیک از معماری قابل دسترس برای توده‌ها شکست خورده است و لحظه‌ی فرهنگی آن گذشته است (ادعای که با قضاوت بر اساس محبوبیت پایدار زیبایی‌شناسی مدرنیسم در قرن بیست و یکم، از آزمون خارج نشده است).

تاریخ معماری پست مدرن1

در حالی که مدرنیسم به نظم و سادگی اختصاص داشت، پست مدرنیسم پیچیدگی و تضاد را پذیرفت، همانطور که در کتاب تأثیرگذار رابرت ونتوری، معمار پست مدرن آمریکایی در سال 1966 با عنوان: پیچیدگی و تضاد در معماری استدلال شده است.  


حتما بخوانید: سبک مدرن در معماری داخلی چیست


موفق‌ترین ساختمان‌های پست مدرن، برداشتی از عناصر معماری گذشته دارند و از زیبایی متعارف و تصورات مربوط به آنچه که خانه خوب را تشکیل می‌دهد، اجتناب می‌کنند. با استفاده از مجموعه ای از سبک های متفاوت، ساختمان های پست مدرن می توانند برای افراد ناآشنا چالش برانگیز باشند و به سمت کیچ و کمپ گرایش پیدا کنند. 

پست مدرنیسم در طول رونق اقتصادی دهه 1980 شکوفا شد و تا دهه 1990 ادامه یافت و هر تعداد از بناهای معماری و ژانر را به دنبال خود بر جای گذاشت، ابتدا در ایالات متحده، و سپس در سراسر جهان در جاهایی مانند اروپا، ژاپن، و استرالیا جایی که نفوذ آن گسترش یافت. پست مدرنیسم بر معماری معاصر تا به امروز تأثیر می گذارد.

تاریخ معماری پست مدرن2

ویژگی های کلیدی معماری پست مدرن

  • فرم های مجسمه سازی
  • استفاده  مکرر از رنگ روشن، گاهی به شکل کاشی های سرامیکی یا شیشه های رنگی
  • استفاده آزادانه از جزئیات زینتی کلاسیک برگرفته از جنبش‌های معماری گذشته، اغلب با روش‌های غیر متعارف ترکیب و تطبیق داده می‌شود.
  • استفاده از انتزاع
  • استفاده از سبک های سه بعدی
  • اشکال قاعده‌شکنی خاص که با کدهای جزمی مدرنیسم مخالفت می‌کردند.

ویژگی های کلیدی معماری پست مدرن

نمونه های قابل توجه و آثار معماری پست مدرن

ساختمان پورتلند ، طراحی شده توسط معمار فقید مایکل گریوز ، یک ساختمان اداری شهرداری در پورتلند، اورگان است، که به دلیل استفاده غیر متعارف خود از رنگ، مواد سطحی و شکوفایی تزئینی در هنگام افتتاح در سال 1982 موج ایجاد کرد و تعریف آن را به چالش کشید. در سال 2011 در فهرست ملی اماکن تاریخی ثبت شد. 


حتما بخوانید: سبک اسکاندیناوی چیست


خانه Vanna Venturi در Chestnut Hill، فیلادلفیا، در سال 1964 توسط معمار رابرت Venturi تکمیل شد. این بنا که برای مادر ونچوری ساخته شده بود، با مقیاس غیر متعارف و سقف شیروانی شکسته، یکی از اولین آثار شناخته شده معماری پست مدرن بود. معمار نوشت: «من عناصری را دوست دارم که ترکیبی باشند تا خالص،عجیب به جای واضح، تحریف شده به جای ساده. Neue Staatsgalerie در اشتوتگارت آلمان در سال 1984 پس از پنج سال ساخت افتتاح شد. این توسط جیمز استرلینگ، مایکل ویلفورد و همکاران طراحی شده است و مجموعه ای از هنر مدرن قرن بیستم و بیست و یکم را در خود جای داده است. 

نمونه های قابل توجه از معماری پست مدرن

دفتر مرکزی ساختمان سرویس اطلاعات مخفی (SIS) یا ساختمان M16 در لندن، که در سال 1994 تکمیل شد، توسط تری فارل و شرکا طراحی شد. طراحی عجیب و غریب آن از همه چیز، از نیروگاه های صنعتی دهه 1930 بریتانیا گرفته تا معابد مایاها و آزتک ها الهام گرفته شده است. این ساختمان عملاً شخصیتی در فیلم های جیمز باند مانند چشم طلایی (1995)، جهان کافی نیست (1999)، سقوط آسمان (2012) و اسپکتر (2015) است. 

مرکز پمپیدو که در دهه 1970 در پاریس با هیاهو و جنجال های زیادی برپا شد، اکنون یکی از جاذبه های اصلی شهر است. این موزه هنر معاصر که توسط معماران رنزو پیانو و ریچارد راجرز طراحی شده است، یک ساختمان پست مدرن است که عناصر عملکردی آن، از جمله لوله کشی و آسانسورها، به وضوح به بیرون منتقل شده اند تا جایی که ممکن است در داخل برای هنر و مردم باقی بماند. این ناهنجاری رنگارنگ در قلب پاریس باشکوه قرن نوزدهمی هاوسمانین، حتی امروز آن را بیش از پیش قابل توجه کرده است. 

معمار فرانک گری به لطف ساختمان های برجسته ای مانند سالن کنسرت والت دیزنی در لس آنجلس که در سال 2003 تکمیل شد، که به نظر می رسد از بال های بزرگتر از فولاد ضد زنگ یک کشتی خارق العاده ساخته شده است.

سخن آخر

در اینجا علاوه بر تاریخ معماری پست مدرن با ویژگی های کلیدی معماری پست مدرن نیز آشنا شدیم. امیدواریم که از این مطلب استفاده و لذت برده باشید.


مطالب مرتبط:

مینیمالیستی یا ساده گرایی چیست

39 مدل آشپزخانه سبک مینیمالیستی شیکاز
1
رای