سبک اسکاندیناوی چیست؛ ویژگی ها دکوراسیون سبک اسکاندیناوی مینیمال

سبک اسکاندیناوی چیست؛ ویژگی ها دکوراسیون سبک اسکاندیناوی مینیمال سبک اسکاندیناوی چیست؛ ریشه و خاستگاه سبک اسکاندیناوی و ویژگی ها دکوراسیون سبک اسکاندیناوی مینیمال و تفاوت سبک اسکاندیناوی مینیمال با سبک مینیمال در سلام دنیا بخوانید.

سبک اسکاندیناوی مینیمال یک سبک ساده و عملی برای طراحی - که شیوه و روش یک زندگی احاطه شده توسط دنیای طبیعی را به وجود می آورد - می باشد. هدف از سبک اسکاندیناوی مینیمال طراحی داخلی داشتن یک زندگی ساده و هماهنگ با طبیعت و در عین حال پذیرا بودن فضای باز است. علت افزایش محبوبیت این سبک عملکرد عملی و احساس طبیعی بودن آن می باشد. در این مطلب سلام دنیا، ما به معرفی سبک مینیمال؛ تعریف سبک و دکوراسیون اسکاندیناوی مینیمال و ویژگی های سبک اسکاندیناوی مینیمال پرداخته ایم. با ما همراه باشید.

ریشه و خاستگاه سبک اسکاندیناوی مینیمال

سبک اسکاندیناوی مینیمال در قرن بیستم شکوفا شد. این سبک از طراحی از طریق تمایل به ایجاد مبلمان و دکورهای کاربردی اما از نظر زیبایی شناختی که به راحتی برای عموم مردم قابل دسترسی بود پدید آمد. این سبک دقیقاً در تضاد با دکوراسیون و سبک استادانه ای بود که ثروتمندان اروپا در سال های قبل از جنگ جهانی اول آن را پذیرفته بودند. تمرکز بر عملکرد بدون از دست دادن حس زیبایی به سرعت مورد توجه قرار گرفت.


حتما بخوانید: مینیمالیستی یا ساده گرایی چیست


این سبک به ویژه در مناطق شمالی اروپا در جایی که زمستان های طولانی با نوری اندکی داشت، گسترش یافت. در دهه 1930، این سبک ساده در سوئد، دانمارک و نروژ نیز پیاده شد. در طول دهه 1950 و به بعد، این سبک پس از اعطای جایزه Lunning به تعدادی از طراحان اسکاندیناویایی در سراسر جهان گسترش یافت. تا به امروز، سبک اسکاندیناوی مینیمال همچنان به دلیل عملکرد ساده و راحتی روزمره خود محبوبیت زیادی را در بین عوام دارد.

سبک اسکاندیناوی مینیمال چیست

ویژگی های کلیدی سبک اسکاندیناوی مینیمال

برخلاف برخی از سبک های طراحی، سبک اسکاندیناوی مینیمال با دستورالعمل های دقیقی تعریف نشده است. برای آزمایش کردن طرح هایی دیگر دست شما را باز می گذارد و هر فضا را به فضایی منحصر به فرد تبدیل می کند. با این حال، توجه داشته باشید که برخی از انتخاب‌های کلیدی در طراحی باعث حس آرامش و نمادین در این سبک می شوند. عملکرد گزینه ای کلیدی محسوب می شود. هر مبلمان و یا دکوری نیاز به یک هدفی دارد. وقتی اقلام کاربردی و مفید باشند، فضا به جای مجموعه‌ای از مواردی که فقط فضا را اشغال کرده اند، معنا پیدا می‌کند.

سبک اسکاندیناوی مینیمال در ایجاد محیطی راحت و جذاب با ترکیب عملی بودن با عناصر دنج و طبیعی برتری زیادی دارد. به چوب، سنگ، پشم، پنبه و سبزه فکر کنید. نور طبیعی پنجره‌های بزرگ فضا را مطبوع و دلپذیر نگه می‌دارد. این سبک بر روی اقلام و مبلمان خوش ساخت که می توان از آنها برای سالیان متمادی استفاده کرد، تمرکز دارد. سبک اسکاندیناوی مینیمال از اقلام مد روز اجتناب می کند و به کیفیت، دوام و عملکرد فکر می کند.  بسیاری از وسایلی که در این سبک از طراحی یافت می شوند بیش از یک کاربرد یا هدف دارند و هر فضا را هدفمند و مفید می کنند. این رویکرد همچنین به کاهش اقلام بلا استفاده کمک می کند و تمرکز بر دنیای طبیعی را در بر می گیرد.

سبک اسکاندیناوی مینیمال در مقابل سبک مینیمال 

سبک اسکاندیناوی مینیمال و سبک مینیمال هر دو بر عملکرد ساده تمرکز دارند. با این حال، این دو سبک از طراحی نیز از چند جهت کلیدی باهم بسیار متفاوت هستند. طراحی سبک مینیمال بر روی خطوطی منظم، قطعات ساده و کاربردی و پالت‌های رنگی ساده تمرکز دارد. این نوع از فضاها اغلب به رنگ های سیاه و سفید با الگوهایی هندسی و جزئیاتی دقیق یافت می شوند و دارای مفاهیم باز و فضاهایی مطبوع هستند. موادی که معمولاً مورد استفاده قرار می گیرند شامل فلز، لاک، مرمر یا سایر مواد دیگر می باشد.


حتما ببینید: 39 مدل آشپزخانه سبک مینیمالیستی شیک


سبک اسکاندیناوی مینیمال نیز بر سادگی و عملکرد تمرکز دارد، اما خب از رنگ های گرم استفاده می کند و الهامی از طبیعت را به دکوراسیون شما می افزاید. سبک اسکاندیناوی مینیمال - برخلاف استفاده از پالت‌های سیاه و سفید - از رنگ‌های سفید خامه‌ای، رنگ‌های برنزه و خاکستری خنثی و پاستل‌های ملایم و الهام‌گرفته از طبیعت استفاده می‌کند. مواد به کار رفته در این سبک مانند چوب، سنگ و پشم هستند که موادی طبیعی می باشند.

سبک اسکاندیناوی مینیمال چیست

نکات سبک اسکاندیناوی مینیمال

شما می توانید سبک اسکاندیناوی مینیمال را در هر اتاقی، از اتاق خواب گرفته تا آشپزخانه، پیاده کنید.

 • بی نظمی را از بین می برد.
 • هر نوع مبلمان و هر عنصر تزئینی ای به دلیلی انتخاب می شود، نه صرفا برای اشغال فضا.
 • فضا را با تمیز نگه داشتن و به دور از درهم ریختگی، باز و دلگشا نگه می دارد.
 • از رنگ های الهام گرفته شده از طبیعت استفاده می کند. رنگ‌های سفید ملایم و کرم، رنگ‌های قهوه‌ای و خاکستری خنثی و پاستل‌های ملایم مانند مریم گلی یا آبی، فضا را روشن نگه می‌دارند. این رنگ‌ها به وارد شدن نور طبیعی کمک می کنند.
 • نور ملایم و دنج بودن این طرح یکی از کلید های اصلی می باشد.
 • بهره بردن از نور خورشید از طریق تعبیه پنجره های بزرگ.
 • جا دادن سایر منابع نوری مانند لامپ ها، چراغ های سقفی، چراغ های محیطی و شمع ها در طراحی منحصر به فرد خود.
 • استفاده از گیاهان آپارتمانی یا مواد خام و طبیعی برای ورود به دنیای طبیعی.
 • در این سبک از رنگ های چوب طبیعی و سنگ برای آوردن عناصر طبیعی به داخل خانه استفاده می شود، در حالی که پشم و پنبه لایه ای از بافت را اضافه می کنند.
 • همه چیز را ساده، کاربردی و با کیفیت نگه می دارد.
 • اقلام دست ساز اغلب در سراسر این سبک یافت می شوند.
 • مبلمان ساده و خوش ساخت که می توانند بیش از یک هدف را داشته باشند یکی از بخش های کلیدی این سبک هستند.
 • از قطعاتی که پرزرق و برق هستند و خودنمایی می کنند اجتناب می کند.
 • انتخاب گزینه های سازگار با محیط زیست یکی دیگر از جنبه های کلیدی این سبک می باشد.
سخن آخر

سبک اسکاندیناوی مینیمال در قرن بیستم شکوفا شد. این سبک از طراحی از طریق تمایل به ایجاد مبلمان و دکورهای کاربردی اما از نظر زیبایی شناختی که به راحتی برای عموم مردم قابل دسترسی بود پدید آمد. شما می توانید سبک اسکاندیناوی مینیمال را در هر اتاقی، از اتاق خواب گرفته تا آشپزخانه، پیاده کنید. ما در این مطلب درباره خاستگاه سبک اسکاندیناوی و ویژگی های دکوراسیون سبک اسکاندیناوی مینیمال  صحبت کردیم. امیدوارم برایتان مفید بوده باشد. می توانید این پست را با دوستان خود در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.


مطالب مرتبط:

چگونه یک استایل مینیمال داشته باشیم

21 مهارت توسعه فردی برای زندگی بهتراز
2
رای