انواع مهارت های فردی چیست؛ 21 مهارت توسعه فردی برای زندگی بهتر

انواع مهارت های فردی چیست؛ 21 مهارت توسعه فردی برای زندگی بهتر انواع مهارت های فردی کدامند؛ اهداف و مهارت توسعه فردی؛ و 21 نمونه از اهداف و مهارت توسعه فردی و اجتماعی برای داشتن شخصیت قوی و زندگی بهتر و روش تعیین آن در سلام دنیا بخوانید.

یکی از عاقلانه‌ترین و مناسب‌ترین تصمیم‌هایی که می‌توانید برای خود بگیرید، تلاش برای خودسازی است.برخی از چیزهایی که همه ما برای خود می خواهیم عبارتند از: افزایش کیفیت زندگی، دستیابی به چیزهای بیشتر، تبدیل شدن به فرد بهتر و تلاش برای اینکه نسخه بهتری از خود باشیم. به همین دلیل است که ما در این مطلب از سلام دنیا درباره اهداف توسعه فردی که در زندگی خود تعیین می کنیم صحبت خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

انواع مهارت های فردی چیست و روش توسعه آن

در زیر 21 مثال از اهداف توسعه فردی ذکر شده است که به رشد شخصی شما کمک می کند و باعث افزایش اعتماد به نفس می شود.

1. برای توسعه مهارت های فردی: همدلی را در آغوش بگیرید

همدلی در مورد درک عینی دیدگاه های مختلف است که به نوبه خود بینش زیادی را در مورد دیدگاه شما ارائه می دهد.

2. برای توسعه مهارت های فردی: اعتماد به نفس داشته باشید

مطالعات نشان داده است که ضریب هوشی یک فرد مهم ترین مؤلفه برای موفقیت نیست. در عوض، سه عامل زیر در تعیین موفقیت بسیار مهمتر از هوش هستند: اعتماد به نفس، تعیین هدف و پشتکار.عزت نفس فرد یا اعتماد به نفس شما اساساً همان چیزی است که او در مورد خودش فکر می کند. یکی از دلایل افزایش اعتماد به نفس شما این است که رابطه قوی بین اعتماد به نفس و موفقیت وجود دارد. از این رو، یکی از اهداف خودسازی شما قطعا باید برای افزایش اعتماد به نفس شما باشد.


حتما بخوانید: افزایش اعتماد به نفس در زنان و مردان


3. برای توسعه مهارت های فردی: به طور فعال گوش کنید

به طور فعال یاد بگیرید که به دیگران توجه کنید و به دیگران نشان دهید که واقعاً برای نظرات آنها و آنچه که آنها می گویند ارزش قائل هستید. گوش دادن فعال، سوال باز، همراه با زبان بدن را انتخاب کنید و هر گونه مزاحمتی را که مانع از توانایی شما برای گوش دادن می شود را حذف کنید.

اهداف و مهارت توسعه فردی1

4. برای توسعه مهارت های فردی: ترس را دوست خود قرار دهید

برای از بین بردن ترس، ابتدا باید در معرض ترس قرار بگیرید و به خود اجازه دهید احساس ترس کنید و خود را در معرض آن قرار دهید. زمانی که با ابهام موقعیت راحت شدید، می‌توانید با روشی منطقی، راه خود را از طریق آن بگذرانید.

5. برای توسعه مهارت های فردی: زبان بدن خود را بهبود بخشید

زبان بدن شما چیزی نیست جز ارتباط غیرکلامی که شامل ژست‌ها و حرکاتی است که شما طرح می‌کنید. تحقیقات ثابت کرده است که زبان بدن صحیح می تواند به شما کمک کند به طور موثر با دیگران ارتباط برقرار کنید و پیام خود را به طور موثرتر منتقل کنید. این قاطعیت، اعتماد به نفس و پشتکار شما را نشان می دهد. در واقع، برخی وضعیت های بدن نیز می تواند به بهبود عملکرد شما کمک کند.


حتما بخوانید: آموزش علائم زبان بدن با عکس برای تشخیص احساسات


6. برای توسعه مهارت های فردی: با دیگران کنار بیایید

همیشه باید به دنبال ابزاری برای ایجاد رابطه با دیگران باشید. با این حال، شما باید صادق باشید و هدف اصلی شما نباید دستکاری دیگران باشد، بلکه باید راه هایی را بیاموزید که از طریق آن می توانید با دیگران ارتباط برقرار کنید و به خوبی کنار بیایید.

7. برای توسعه مهارت های فردی: با خودت کنار بیای

کنار آمدن با خود مقدمه ای برای کنار آمدن با دیگران است. شما باید یاد بگیرید که مهارت ها، تجربیات، فلسفه ها، آرزوها و محدودیت های خود را قدر بدانید و بپذیرید. این تمرکز سالم و بیشتر شما را پایه گذاری می کند، الهام بخش و کاریزماتیک است.

اهداف و مهارت توسعه فردی2

لیست مهارت های فردی

8. برای توسعه مهارت های فردی: تعلل را متوقف کنید

باید درک کنید که به تعویق انداختن کار یک ویژگی شخصیتی نیست، بلکه یک عادت است. از آنجایی که این یک عادت است، 100% امکان دارد که بتوانید آن را همان طور که  یاد گرفته اید، کنار بگذارید. تلاش برای استفاده از زمان موثرترین روش است و به هر طریقی از تعلل دوری کنید.

9. برای توسعه مهارت های فردی: زود بیدار شوید

عادت زود بیدار شدن را در خود ایجاد کنید. ضرب المثلی قدیمی که می گوید: « زود خوابیدن و زود برخاستن، انسان را سالم، ثروتمند و عاقل می کند! ” به دلیل مزایای متعدد یک سحرخیز ابداع شده است. برخی از این موارد عبارتند از: تماشا کردن و لذت بردن از طلوع خورشید، انجام برخی ورزش های صبح زود برای تناسب اندام، توانایی کار روی یک پروژه فقط به این دلیل که قبل از شروع رسمی روز برای شما مهم است و غیره. علاوه بر این، مطالعات نشان می‌دهد که سحرخیزها شادتر، سالم‌تر  از همتایان خود هستند.

10. برای توسعه مهارت های فردی: فعال تر شوید

عادت فعال بودن را در خود پرورش دهید. برخی از ویژگی های افراد فعال عبارتند از:

  • آنها خود را خالق زندگی خود می دانند.
  • آنها خود را قربانی شرایط بیرونی نمی دانند.
  • به دیگران اجازه نمی دهند سرنوشت آنها را تعیین کنند.
  • مسئولیت نتایجی را که به دست می آورند به عهده بگیرند.

اهداف و مهارت توسعه فردی3

11. برای توسعه مهارت های فردی: در هنر حل تعارض مسلط شوید

تعارض بخشی از زندگی است. کلید توسعه مهارت حل تعارض است. اگر توانایی حل منطقی تعارضات و حل و فصل مسالمت آمیز اختلافات را داشته باشید، مطمئنا موفق تر و خوشحال تر خواهید شد.

12. برای توسعه مهارت های فردی: گذشته را رها کن

یکی از بزرگترین موانع رشد شخصی، فکر کردن به گذشته است. برای شاد بودن به معنای واقعی کلمه، بودن در زمان حال بسیار مهم است. بنابراین، شما باید یاد بگیرید که گذشته را رها کنید.


حتما بخوانید: چگونه از نظر عاطفی مستقل باشیم


13. برای توسعه مهارت های فردی: مطالعه کنید

هیچ چیز قدرتمندتر از گنج دانش نیست و راه به دست آوردن این گنج این است که تا می توانید مطالعه کنید. تحقیقات ثابت کرده است که کسب دانش جدید تشنگی افراد برای شایستگی را برطرف می کند و در نهایت باعث خوشحالی بیشتر می شود. شما باید عادت به خواندن کتاب هایی داشته باشید که به شما در کسب مهارت های جدید و همچنین تقویت مهارت های موجود کمک می کند.

اهداف و مهارت توسعه فردی4

14. برای توسعه مهارت های فردی: انعطاف پذیرتر شوید

تاب آوری توانایی ذاتی برای غلبه بر سختی ها و نوعی از ناملایمات است. این تفاوت بین احساس درماندگی و رویارویی با مشکلات خود با اطمینان و شجاعت است. همیشه باید یاد بگیرید که چگونه از هر نوع مشکلی خلاص شوید. این فقط به شما کمک می کند تا به عنوان افراد قوی تر ظاهر شوید.

15. برای توسعه مهارت های فردی: استرس را به طور موثر مدیریت کنید

استرس بیش از حد می تواند شما را در پریشانی قرار دهد. این نه بر سلامت جسمانی بلکه بر سلامت روحی و روانی شما تأثیر می گذارد. شما باید بدانید که چگونه به طور موثر استرس را مدیریت کنید. این روزها تکنیک های مدیریت استرس زیادی وجود دارد. بنابراین تنها چیزی که نیاز دارید این است که میل به مبارزه با استرس داشته باشید. یافتن ابزاری برای مقابله با استرس این روزها کار سختی نیست.

آموزش توسعه فردی

16. برای توسعه مهارت های فردی: محدودیت های خود را نادیده بگیرید

محدود کردن باورها با نگه داشتن شما در منطقه راحتی مانع پیشرفت شما می شود و شما را از آزمایش چیزهای جدید باز می دارد و شما را از خطرات ناشی از ترس از شکست یا آسیب دیدن در این فرآیند باز می دارد. تقریباً در مورد هر چیزی، از پول، رابطه، موفقیت، و لیست بی پایان است، می توانید باورهای محدود کننده ای داشته باشید. مهم است که باورهای محدود کننده خود را شناسایی کنید،بر آنها را غلبه کنید و با باورهای مثبتی که شما را قادر می سازد به رویاهای خود در زندگی دست یابید، آنها را بازگردانید.

اهداف و مهارت توسعه فردی5

17. برای توسعه مهارت های فردی: خود را به اشتراک بگذارید

معلم شوید و زمان، بازخورد، نظرات دانش و مهارت های خود را به اشتراک بگذارید. انتقال دانش و مهارت‌ها نه تنها به نفع طرف مقابل است، بلکه این فرآیند به خودی خود مسیرهای عصبی آنچه را که می‌دانید، شما را به تسلط نزدیک‌تر می‌کند.

18. برای توسعه مهارت های فردی: اراده خود را افزایش دهید

داشتن اراده قوی باعث بهبود وضعیت مالی، سلامتی، روابط، موفقیت حرفه ای و سایر زمینه های زندگی شما می شود. صرف نظر از اهدافی که برای خود تعیین کرده اید، برای رسیدن به آنها به اراده نیاز دارید.


حتما بخوانید: قوانین طلایی برای هدف گذاری و رسیدن به اهداف


19. برای توسعه مهارت های فردی: هوشیارتر شوید

تلاش کنید تا هوشیارتر شوید. این به شما کمک می کند تا فراوانی و مزایایی را که در حال حاضر بخشی از زندگی شما است، بشناسید. به جای اینکه وقت خود را صرف فکر کردن به گذشته ای کنید که نمی دانید چگونه خواهد بود، باید یاد بگیرید در زمان حال زندگی کنید و از لحظات لذت ببرید.

20. برای توسعه مهارت های فردی: تصمیمات بهتری بگیرید

عادت تصمیم گیری بهتر در زندگی را در خود ایجاد کنید. انتخاب ها یا تصمیم هایی که می گیرید، زندگی ای را که در نهایت خواهید داشت تعیین می کند. تصمیمات شما زندگی شما را به اشتراک می گذارد، بنابراین مهمتر است که هر چه تصمیمات بهتری بگیرید، احتمالاً زندگی شما بهتر خواهد بود.

اهداف و مهارت توسعه فردی6

21. برای توسعه مهارت های فردی: روی طرز فکر رشد خود کار کنید

نگرش شما مشخص می کند که شما چه کسی هستید و نقطه شناسایی وضعیت ذهن شماست. شما باید دائماً روی نگرش خود کار کنید و تلاش کنید تا آن را به نگرش مساعد برای رشد تبدیل کنید. نگرش ذهنی مثبت می تواند کوه ها را برای شما جابجا کند. به شما کمک می کند تا به آنچه از زندگی می خواهید برسید.

سخن آخر

اهداف توسعه فردی ذکر شده در بالا فهرست شده اند تا بتوانید با تعیین اهداف شخصی دست یافتنی که شما را به فرد بهتری تبدیل می کند، به رویاهای خود برسید. بنابراین، هیچ وقت دیر نیست.


مقالات مرتبط:

چگونه از خود مراقبت کنیم

مهارت های نرم چیست و انواع آناز
4
رای