چگونه از خود مراقبت کنیم؛ خود مراقبتی با 10 تا از بهترین راه ها

چگونه از خود مراقبت کنیم؛ خود مراقبتی با 10 تا از بهترین راه ها خود مراقبتی چیست و چگونه از خود مراقبت کنیم ؛ با 10 مورد از بهترین راهکارها و عادت های ساده ولی موثر برای خودمراقبتی برای داشتن ذهن، و روح و جسم سالم را در سلام دنیا بخوانید.

در دنیایی که استرس زندگی روزمره بسیار افزایش یافته است، هر از گاهی مراقبت از بدن، ذهن و روح خود ضروری است. همانطور که عموماً شناخته شده است، خود مراقبتی، مسیری درخشان و عالی برای خودآگاهی و بهبود است. اگر به طور مداوم این کار را انجام دهید، به شما کمک می کند خلاقیت و اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید. علاوه بر این، به شما کمک می‌کند تا روابط سالم‌تر و قوی‌تری شکل دهید، تعادل بین کار و زندگی را حفظ کنید، ارتباط سازنده‌ای برقرار کنید و تصمیم‌های بهتری بگیرید. در این مطلب سلام دنیا، ما به شما می گوییم که چگونه از خود مراقبت کنیم و بهترین راه های خود مراقبتی چیست و فواید خود مراقبتی برای سلامتی جسم و روح کدامند، با ما همراه باشید

چگونه از خود مراقبت کنیم

در میان این همه‌گیری، داشتن یک روتین خودمراقبتی مناسب شاید مهم‌تر از همیشه باشد. همه ما در حال حاضر خود را به مدت طولانی است که قرنطینه کرده ایم و این وضیعت می تواند کاملاً ناراحت کننده باشد و تأثیر ناخوشایندی بر سلامت روان ما بگذارد. در اینجا، ما چند نکته مراقبت از خود از ورزش و مراقبه گرفته تا تمرین شفقت به خود را به اشتراک می‌گذاریم که مطمئناً به شما کمک می‌کند تا سلامت جسمانی، عاطفی و روانی را به خصوص در این مواقع سخت حفظ کنید.

خود مراقبتی چیست؟

خودمراقبتی یکی از اصطلاحاتی است که زیاد استفاده می شود، اما به ندرت قابل درک است. طبق فرهنگ لغت آکسفورد، خودمراقبتی عبارت است از اقدامی برای حفظ و بهبود سلامت خود. ممکن است به عنوان یک مفهوم ساده در نظر گرفته شود، اما چیزی است که مردم اغلب آن را نادیده می گیرند. این فعالیتی نیست که به خودمان تحمیل کنیم یا از انجام آن متنفر باشیم. در واقع کاملا برعکس است. این کار خودخواهانه هم نیست. این عمل مراقبت از خودمان است تا نه تنها نیازهایمان را درک کنیم، بلکه بتوانیم از  اطرافیانمان نیز مراقبت کنیم.


حتما بخوانید: چگونه خود را دوست داشته باشیم


مانند نویسنده آمریکایی، پارکر پالمر در کتاب خود با عنوان «اجازه دهید زندگی شما صحبت کند»، می گوید: «مراقبت از خود هرگز یک عمل خودخواهانه نیست. هر زمان می‌توانیم به خودمان استراحت دهیم و مراقبت لازم را انجام دهیم، این کار را نه تنها برای خودمان، بلکه برای بسیاری دیگر که در زندگی‌شان هستیم، انجام می‌دهیم.» پس راه‌های مختلفی که می‌توانیم از خود مراقبت کنیم چیست؟ اجازه دهید بررسی کنیم و توضیح دهیم.

مهم است که هر روز از بدن، ذهن و روح خود مراقبت کنید. 

10 مورد از بهترین راه ها برای تمرین خود مراقبتی (مراقبت از خود)

اجازه دهید نگاهی به شیوه های مختلف خودمراقبتی که در زیر به تفصیل ارائه شده است بیندازیم.

1. بهترین راه خود مراقبتی با تمرین و ورزش منظم

ورزش منظم نه تنها به بهبود سلامت جسمانی، کاهش وزن، ساخت توده عضلانی یا کم کردن سایز دور کمر کمک می کند، بلکه به بهبود خلق و خو، کاهش استرس، کاهش اضطراب و افسردگی نیز کمک می کند. به طور خلاصه، تأثیر عمیقی بر سلامت روانی و عاطفی شما دارد. طبق گفته وزارت بهداشت دولت استرالیا ، بزرگسالان باید حداقل 30 دقیقه در بیشتر یا تمام روزهای هفته هر نوع فعالیت بدنی متوسط ​​تا شدید داشته باشند. بنابراین، سعی کنید هر روز به پیاده روی یا دویدن سبک بروید.

بهترین راه خود مراقبتی با تمرین و ورزش منظم

2. بهترین راه خود مراقبتی با رژیم غذایی سالم

این یک واقعیت است که غذایی که می خوریم بر سلامت جسمانی ما تأثیر می گذارد. به مدیریت وزن بدن کمک می کند و خطر ابتلا به بیماری های مزمن را کاهش می دهد. با این حال، تحقیقات منتشر شده توسط دانشکده پزشکی هاروارد نشان می دهد که چگونه غذا بر ساختار و عملکرد مغز و در نهایت بر خلق و خوی ما تأثیر می گذارد. خواب، اشتها و خلق و خوی ما، همگی توسط یک انتقال دهنده عصبی در مغز به نام سروتونین تنظیم می شوند. طبق تحقیقات، حدود 95 درصد سروتونین در دستگاه گوارش ما ایجاد می شود که با میلیون ها نورون پوشیده شده است. این فقط نشان می دهد که یک سیستم گوارش سالم تأثیر مثبتی بر خلق و خو و احساسات شما خواهد داشت. به همین دلیل است که داشتن یک رژیم غذایی سالم و متعادل به طور منظم کلید مراقبت از خود است. آشپزی را به یک فعالیت خانوادگی و  سرگرم کننده تبدیل کنید.

3. بهترین راه خود مراقبتی با مراقبه ذهنی

مدیتیشن ذهن‌ مستلزم آن است که راحت بنشینید و روی تنفس خود تمرکز کنید و در عین حال اصلا در مورد گذشته و آینده نگران نباشید و فقط روی خود تمرکز کنید. تحقیقات نشان می دهد که مدیتیشن ذهن به کاهش اضطراب و استرس به شیوه ای موثر کمک می کند. طبق مطالعه‌ای که در سال 2011 در Clinical Psychological Review منتشر شد، مراقبه ذهن‌ تأثیر روان‌شناختی مثبتی دارد، که واکنش‌پذیری عاطفی ما را بیشتر کاهش می‌دهد و رفتار کلی ما را بهبود می‌بخشد. رها کردن هر تنشی به شما این امکان را می دهد که شاد باشید و شادی را در اطراف خود پخش کنید.


حتما بخوانید: چگونه مدیتیشن انجام دهیم


4. بهترین راه خود مراقبتی با خواب خوب

کم خوابی می تواند باعث افت ذهنی مکرر و احساس خستگی مداوم شود. همچنین سطح استرس و اضطراب شما را افزایش می دهد و همچنین باعث مشکلات سلامت جسمانی شما می شود. طبق مقاله ای که توسط دانشکده پزشکی هاروارد منتشر شده است، خواب علت و معلول اختلالات روانی و روانپزشکی است. کم‌خوابی تأثیر منفی بر هورمون‌های استرس و انتقال‌دهنده‌های عصبی دارد که باعث اختلال بیشتر در تفکر و سلامت عاطفی می‌شود. به همین دلیل است که توصیه می‌شود با ایجاد تغییراتی در سبک زندگی و اتخاذ تکنیک‌های آرام‌سازی، چرخه خواب و عادت خود را بهبود بخشید. همچنین می‌توانید کارهای ساده‌ای مانند حذف تلفن‌، تلویزیون‌ و لپ‌تاپ از اتاق خواب خود و تبدیل آن به منطقه‌ای بدون صفحه نمایش را امتحان کنید. این به شما کمک می کند تا مثل قبل استراحت کنید و آرامش داشته باشید.

بهترین راه خود مراقبتی با خواب خوب

5. بهترین راه خود مراقبتی با سپاسگزاری

تحقیقات نشان داده است که سپاسگزار بودن و سپاسگزاری برای چیزهایی که در زندگی شما وجود دارد می تواند به سلامت روانی و عاطفی شما کمک کند. قدردانی باعث می شود افراد زندگی کاملتر و شادتری داشته باشند، روابطشان بهتر شود و همچنین ممکن است به جلوگیری از افکار افسردگی و خودکشی کمک کند. یادداشت برداری را به یک عادت روزانه تبدیل کنید. با یادداشت کردن چیزهایی که به خاطر آنها سپاسگزار هستید، قادر خواهید بود از لحظات، تجربیات و افراد زندگی خود بیشتر قدردانی کنید و از زندگی لذت ببرید. همچنین می توانید سعی کنید چیزهایی را که به خاطر آنها سپاسگزار هستید را در تکه های کاغذ یادداشت کنید و هر روز آنها را در یک شیشه قرار دهید. بعد از یک ماه می توانید دوباره به آنها مراجعه کنید. این باعث می شود احساس خوبی داشته باشید و این کاراحساس عشق و تعلق را در شما ایجاد می کند.


حتما بخوانید: درمان افسردگی در خانه بدون دارو 


6. بهترین راه خود مراقبتی با استراحت های منظم و اوقات فراغت ها

بهترین راه برای جلوگیری از کار زیاد و احساس خستگی، استراحت های گاه به گاه است. استراحت های منظم ذهن شما را تازه می کند، به شما احساس شادابی می دهد و به شما کمک می کند خلاق تر شوید. این همچنین به ایجاد تعادل بین کار و زندگی کمک می کند. هر چند وقت یکبار، تغییر صحنه یا تغییر زندگی خوب است. بنابراین هر زمان که می توانید به تعطیلات بروید یا در ساعات کاری پر استرس خود نیم ساعت استراحت کنید. در طول این بیماری همه گیر، هر زمان که احساس خستگی کردید، استراحت کنید و کاری را انجام دهید که به شما آرامش می دهد. مانند مدیتیشن، بازی با حیوان خانگی خود، خواندن کتاب مورد علاقه خود، انجام هنردرمانی یا گوش دادن به موسیقی آرام بخش.  تمرین ذهن یک عادت خوب مراقبت از خود است. 

بهترین راه خود مراقبتی با استراحت های منظم و اوقات فراغت ها

7. بهترین راه خود مراقبتی با دلسوزی به خود

وقتی چیزی اشتباه می‌شود، اغلب خود را مقصر می دانیم و خود را سرزنش می کنیم و به خود سخت می گیریم و بیشتر از آنچه تصور می‌کنیم، این کار را انجام می‌دهیم. ما خیلی راحت خودمان را به خاطر انجام کاری که از آن خوشمان نمیاید سرزنش می کنیم. اما برای داشتن یک زندگی آرام و شاد، مهم است که خود را ببخشیم، همه اشتباهات خود را بپذیریم و مهربان باشیم، و اینجاست که شفقت به خود نقش مهمی دارد. پس از آن مهم است که به تمایلات تحقیرکننده خود توجه داشته باشیم و با مهربانی و صبور بودن بیشتر با خود به آنها نزدیک شویم. بنابراین دلسوز بودن به خود گامی حیاتی در فرآیند مراقبت از خود است. مدیتیشن و یادداشت روزانه می تواند به این امر کمک کند.

8. بهترین راه خود مراقبتی با مرتب کردن

بهم ریختگی به عنوان یک تخلیه انرژی در نظر گرفته می شود و تأثیر منفی  بر سلامت عاطفی ما دارد. یک خانه بهم ریخته به عنوان یک خانه استرس زا تلقی می شود. به هر حال، وسایل بیش از حد و دارایی  هاست که در فضاهای زندگی و در نهایت زندگی ما آشفتگی ایجاد می کنند. فرد در محیطی مرتب احساس آرامش، بهره وری و خلاقیت بیشتری می کند. بنابراین مهم است که هرچند وقت یکبار خانه را مرتب کنیم و هر چند وقت یک‌ بار آشفتگی را درست کنیم. مینیمالیسم یک دیدگاه مثبت است و نه تنها استرس شما را از بین می برد، بلکه به شما کمک می کند تا برای چیزهای کوچک زندگی ارزش قائل شوید و بیشتر سپاسگزار باشید.

9. بهترین راه خود مراقبتی با مهربانی

تحقیقات نشان می دهد که اعمال محبت آمیز تصادفی نه تنها روحیه فردی را افزایش می دهد  بلکه باعث تقویت روحیه فردی در انتهای آن نیز می شود. بنابراین، شاید در را به روی یک غریبه باز کنید، به یک پیرمرد کمک کنید تا از خیابان عبور کند، از بچه های محله خود با پول قرعه کشی آنها حمایت کنید، یک حیوان خانگی بی خانمان را قبول کنید، و کارهایی را که می توانید انجام دهید تا کمی شادی و خوشحالی را در اطراف پخش کنید.

10. بهترین راه خود مراقبتی با به دنبال درمان بودن

گاهی اوقات ممکن است افکار منفی و مخربی داشته باشیم که ممکن است عمل عشق به خود و مراقبت از خود را دشوار کند. برخی ممکن است به دلیل آسیب یا تجربه ناخوشایندی که در گذشته داشته اند احساس کنند که ارزش عشق را ندارند. در چنین مواردی، درمان واقعاً می‌تواند به رفع این موانع و بهبود سلامت کلی فرد کمک کند.

سخن آخر

خودمراقبتی یکی از اصطلاحاتی است که زیاد استفاده می شود، اما به ندرت قابل درک است. طبق فرهنگ لغت آکسفورد، خودمراقبتی عبارت است از اقدامی برای حفظ و بهبود سلامت خود. ممکن است به عنوان یک مفهوم ساده در نظر گرفته شود، اما چیزی است که مردم اغلب آن را نادیده می گیرند. ما دراین مطلب به شما 11 مورد از بهترین راه خود مراقبتی را آموزش دادیم، امیدوارم برایتان مفید بوده باشد.


مقالات مرتبط:

چگونه خودمان باشیم و خود را دوست داشته باشیم

چگونه احساسات خود را بیان کنیماز
9
رای