11 باور اشتباهی که در مورد مصرف رتینول وجود دارد

11 باور اشتباهی که در مورد مصرف رتینول وجود دارد در میان مواد گوناگون و ترکیباتی که در بهداشت و مراقبت از پوست مؤثر هستند، رتینول یک مخلوط ترکیبی خیلی عالی  است برای پاکسازی آکنه و یا پیش گیری از چین و چروک پوست می باشد. برای به دست آوردن اطلاعات بیش تر درباره این کرم با ما همراه باشید.

رتینوئیدها با چند قطره سرم یا کرم قوی برای تقویت بافت پوست، رنگ دانه ها و تغییر در تناژ رنگ پوست به کار می روند و به اندازه کافی برای این کار قوی هستند. اثرات تغییر بر روی پوست ناشی از فرمولاسیون بسیار قدرتمندی است که باعث شده است اشخاص نظرات مختلف و حتی سوال های بیش تری نسبت به رتینول داشته باشند. چه زمانی که باید از آن استفاده کنید و چه زمانی باید آن را از روی پوست خود پاک کنید؟ این فرمولاسیون ها چگونه عمل می کنند؟ آیا آن ها با پوست حساس سازگار هستند؟ و حتی چگونه باید از آن ها استفاده کرد؟ آیا آن ها رتینول هستند؟ و رتین-آ چیست؟ این سوالات و موارد دیگر، بسیاری از افراد حساس به مراقبت از پوستشان را گیج کرده است. ما قصد داریم تا در این مقاله به این موضوع بپردازیم. با وجود تعداد بسیاری از اطلاعات اشتباهی که در مورد رتینوئیدها وجود دارد، ما با کمک متخصصان برتر پوست، این ادعاها را بررسی می کنیم.

 استفاده از رتینول برای جوان سازی پوست

باورهای اشتباه در رابطه با رتینول ها

11 باور غلط درباره رتینول ها

1. همه این مواد تشکیل دهنده با حرف «R» شروع می شوند، (رتینول، رتینوئیک اسید)، اساسا به شیوه ای مشابه عمل می کنند

هم  بله و هم خیر. کرم تجویزی حاوی رتینوئیک اسید، ماده ای جادویی است که با پیری قابل مشاهده، مبارزه می کند؛ موارد بدون نسخه از این دارو باید به واسطه پوست در سطح سلول ها به رتینوئیک اسید تبدیل شوند. دان ساکس که استادیار در بخش پوست و مو دانشکده پزشکی دانشگاه میشیگان است، می گوید: «در فرمول های آماده مصرف، ماده ای که رتینول نامیده می شود، تنها مشتقی از ویتامین A است که ارزش استفاده کردن دارد». وی در ادامه می گوید: «سابقه تحقیقات بسیاری وجود دارد که نشان می دهند اگرچه رتینول از رتینوئیک اسید ملایم تر است، اما از لحاظ بیوشیمیایی دقیقا همان کار را انجام می ده. تنها مدت بیش تری طول می کشد که نتیجه آن را مشاهده کنیم».این امر در مورد مشتقاتی موسوم به پرو رتینول ها صادق نیست (همچنین با نام های رتینول پالمیتات، رتینول استات، رتینیل لینولئات شناخته می شوند)، که جزو ملایم ترین داروها محسوب می شوند، اما ضعیف ترین نوع نیز هستند. از میان فرمولاسیون هایی که در این قسمت نشان داده شده، رتین-آ نیاز به تجویز توسط پزشک دارد، اما سایر موارد به صورت داروهای فاقد نسخه در دسترس هستند: «رتینول اسکین سوتیکال» 0.5 حاوی رتینول است، در حالی که «کرم شب تجدیدکننده رتینول » دارای رتینیل پروپیونات هستند که شکل تحریک کنندگی کمتری نسبت به ویتامین A دارد.

2. رتینوئیدها از طریق لایه برداری بر روی پوست شما عمل می کنند

صادقانه بگویم، ما تصور می کردیم که آن ها سلول های مرده پوستی را نیز از بین می برند. ساکس می گوید: «اغلب لایه برداری و قرمز شدن پوست رخ می دهد، اما این موارد عوارض جانبی تحریک پوستی است نه یک لکه برداری واقعی، « مانند وقتی که از گلیکولیک اسید استفاده می کنید». وی در ادامه می گوید: «مطمئنا لایه برداری به این دلیل نیست که اشخاص بهتر به نظر می رسند، در واقع به این دلیل است که اکثر مردم آن را رها می کنند». رتینوئیدها با تاثیر بر روی ژن و ایجاد کلاژن، صاف کردن پوست و یکنواخت کردن رنگ دانه های پوستی در سطح بسیار پیش رفته تری عمل می کنند».

رتینوئیدها و تاثیر بر روی ژن و ایجاد کلاژن

3. شما نباید در طول روز از رتینوئیدها استفاده کنید، زیرا خطر آفتاب سوختگی را افزایش می دهند

ساکس می گوید: رتینوئیدها در اثر نور خورشید از بین می روند، به همین دلیل است که در بسته بندی های تیره در داخل بطری عرضه می شوند و بهترین حالت این است که در طول شب آن ها را بر روی پوست خود اعمال کنید تا مطمئن شوید که اثر گذاری موثری روی پوست شما خواهند گذاشت. با این وجود، این ترکیبات پوست را مستعد آفتاب سوختگی بیش تر نمی کنند. ساکس می گوید: «این تصور که در برخی از مطالعات اولیه، مردم اظهار کردند که اعمال رتینوئید بر روی پوست و پیاده روی در هنگام وجود نور خورشید، منجر به آفتاب سوختگی می شود، اشتباه است». وی در ادامه می گوید: «مطالعات بالینی کاملا واضح نشان داده است که رتینوئیدها  حداقل دوز آریتمی(MED) پوست انسان را پایین نمی آورند، این میزان نور ماوراء بنفش است که می تواند باعث سوختگی پوست باشد."

رتینول چیست؟

4. همیشه باید رتینوئیدها را بر روی پوست خشک استفاده کرد

گاهی اوقات حتی پزشکان هم این قانون را نقض می کنند. ساکس می گوید: «من می دانم که دستورالعمل های موجود در جعبه این دارو اغلب توصیه می کنند که قبل از استفاده از رتینوئیدها، حتما پوست شما خشک باشد». وی در ادامه می گوید: «اما من مشاهده کرده ام که هیچ گونه شواهد علمی در سابقه تحقیقاتی وجود ندارد که نشان دهد رطوبت یا خیس بودن پوست باعث افزایش حساسیت پوستی می شود». و در حالی که ما این موضوع را بررسی می کنیم، استفاده از رتینوئیدها بر روی پوست مرطوب نیز قابلیت آن را به حداکثر نمی رساند. ساکس می گوید: «نوع استفاده کردن آن هیچ ارتباطی به چگونگی تبدیل شدن حداکثر رتینول به رتینوئیک اسید ندارد، نوعی از ویتامین A است که در واقع پوست شما را ترمیم می کند». وی در ادامه می گوید: «این مساله تنها به نوع پوست و دریافت کننده های رتینوئید شما مربوط می شود».

کرم رتینول

5. باید بین چهار تا شش هفته صبر کنید تا عملکرد رتینوئید را مشاهده کنید

بر اساس گفته های گری فیشر، که استاد  پوست و مو در دانشکده پزشکی میشیگان است، این مدت زمان باید دو برابر و حتی سه برابر شود. فیشر می گوید: «بسیاری از سازندگان داروهای بدون نسخه مدعی هستند که شما نتایج کار را در مدت چند هفته خواهید دید». وی در ادامه می گوید: «اما بر اساس تجریبات من، به طور متوسط 12 هفته طول می کشد تا رتینوئیک اسید تغییرات قابل توجهی بر روی پوست ایجاد کند. بنابراین نیاز است مدت طولانی از آن استفاده کنید تا فواید آن را مشاهده کنید».

رتینول در چه مورادی استفاده می شود؟

6. رتینوئیدهای با دوز پایین تر نیز می توانند به اندازه موارد قوی تر موثر باشند

ساکس می گوید: (لغت «پوست حساس» بر روی برچسب محصول (مانند کرم شب حساس رتینول Correxion ROC که در این قسمت نشان داده شده است)، اغلب بر روی غلظت کم مواد فعال عمل می کنند). با این وجود، متخصصان پوست هنوز هم آن ها را توصیه می کنند، زیرا این غلظت کم تر مواد (مواد مکمل تسکین دهنده)، آن ها را به یک رتینوئید فوق العاده تبدیل می کند. جاناتان ویس، متخصص پوست و مو در آتلانتا می گوید: «هنگامی که بیمار با پوست حساس این کرم را برای چندین هفته استفاده کرد، ما می توانیم یک رتینوئید قوی تر را که بهتر با پوست بیمار سازگاری دارد، تجویز کنیم».

پماد رتینول

7. در صورتی که پوست دچار تحریک شد، باید مصرف آن را متوقف کنید

ویسی می گوید: «تحریک ها بعد از اعمال ویتامین A بر روی پوست، بخشی از این فرآیند محسوب می شود». وی در ادامه می گوید: «ما به طور بالینی مشاهده کرده ایم كه بعد از دو یا سه هفته سلول های پوست با اسید رتینوئیك سازگار می شوند و قابلیت تحمل این ماده را پیدا می کنند». اخطار: ما در مورد پوست های قرمز و خشک تر از حد معمول، و لایه برداری ملایم پوست صحبت می کنیم. ساکس می گوید: «اگر این ناراحتی برای مدت طولانی ادامه پیدا کرد و یا برای شما آزار دهنده بود، مصرف ان را به یک بار در هفته کاهش دهید و یا از کرم ضعیف تر استفاده کنید».

رتینول برای جای جوش

8. شما نمی توانید در طول مدت تعطیلات از رتینوئید استفاده کنید

ویس می گوید: «تغییرات آب و هوایی به طور ناگهانی، باعث نمی شود پوست شما نسبت به یک رتینوئید که چند روز قبل در خانه استفاده کرده اید، واکنش نشان دهد». هنگامی که پوست با قدرت تاثیر گذاری رتینوئیدی که بر روی آن اعمال کرده اید، سازگار شد، هر نوع تحریک پوستی (که درماتیت رتینوئید نامیده می شود) به طور کلی متوقف می شود. ویس می گوید: «بعید است که تا زمانی که نوع قوی تر آن را بر روی پوست اعمال کنید، مجددا تغییراتی روی پوست شما به وجود بیاید». با این وجود، اگر یک پرواز طولانی مدت به یک مقصد دور دارید و یا به اسکی رفته اید، ایده خوبی است که برای جلوگیری از خشکی پوست، یک مرطوب کننده قوی تر را بر روی رتینوئید اعمال کرده تا از خشکی پوست، جلوگیری کنید.

مزایا و معایب استفاده از رتینول

9. نباید آن را در یک تعطیلات ساحلی بر روی پوست خود اعمال کنید

طبق بررسی های ما رتینوئیدها خطر آفتاب سوختگی را افزایش نمی دهند. استفاده از رتینوئیدها در هنگام سفر به جزیره ممکن است گزینه خوبی باشد. نه تنها تولید کلاژن را تقویت می کنند، بلکه احتمال پیری زودرس پوست را کاهش می دهد. ساکس می گوید: «تحقیقات نشان داده که این ماده از افزایش بیش از حد کلاژن در هنگام قرار گیری در مجاورت اشعه ماوراء بنفش جلوگیری می کنند( با استفاده از آنزیمی که باعث تجزیه کلاژن می شود)».

10. رتینوئیدها را در اطراف پوست چشم خود اعمال نکنید. پوست این ناحیه بسیار حساس است

ویس می گوید، نه تنها می توانید این کار را انجام دهید، بلکه نیاز است که این کار را انجام دهید. این قسمت به سرعت دچار آسیب پوستی می شود. وی در ادامه می گوید: «مطالعات نشان داده اند که افرادی که از رتینوئیدها در اطراف پوست چشم خود استفاده می کنند، بهترین نتیجه را می گیرند». اگر وارد چشم شد چه؟ ویس می گوید: «ممکن است باعث سوزش شود، اما هیچ آسیبی نمی رساند» .

رتینول برای دورچشم

11. فواید صاف شدن پوست بعد از شش ماه با  استفاده از رتینوئیدهای صاف کننده پوست

ویس می گوید: «چندین مطالعه بالینی نشان داده اند که رتینوئیدهای تجویز شده، بیش از یك سال طول می کشد تا پوست را به طور قابل ملاحظه ای بهبود ببخشند» و شرکت Johnson & Johnson اخیرا آزمایشی را انجام داده است که نشان می دهد داروهای بدون نسخه رتینول می تواند چین و چروک پوست را بهبود ببخشد و لکه ها را در مدت 12 ماه ناپدید کند. خب، بعد از اتمام یک سال، چه کاری باید انجام داد؟ جواب این نیست که عجله کنید و یک ماده جدید (پـِپتیدها و چیز دیگری) را بر روی پوست اعمال کنید. پوست شما فقط می تواند برای استفاده از نسخه قوی تر رتینوئیدها آماده باشد.

منبع: allure