آموزش دستشویی کردن به سگ ها؛ چگونه توله سگ خود را برای توالت رفتن تعلیم دهید

آموزش دستشویی کردن به سگ ها؛ چگونه توله سگ خود را برای توالت رفتن تعلیم دهید تشویق مثبت روش موفقیت آمیز و موثری برای آموزش دستشویی رفتن سگ ها است. سگ تان با این حقیقت که بعد از انجام کار درست تشویق می شود، به زودی به دستشویی رفتن در محل درست وابسته خواهد شد.

در اینکه توله سگ ها موجودات بامزه ای هستند هیچ شکی نیست، اما آموزش دادن به آنها کار سختی است. در کنار آموزش های کلی مانند: اجتماعی کردن، غذا خوردن، آموزش توالت رفتن توله سگ هم وجود دارد. از این رو، برای کمک به انجام این کار در ادامه تعدادی راهکار و ترفند را ارائه می دهیم، و زمانی که به مرحله آموزش دستشویی رفتن سگ رسیدید لازم است این مطالب را یاداشت کنید.

راهکارها و ترفندهای آموزش دستشویی کردن سگ

آنها را مجبور به دستشویی رفتن نکنید

اولین و مهم ترین راهکار، به خاطر داشته باشید که خانه شما محیط آشنایی برای سگ تان نیست، و چند روز اول که به خانه تان می آیند محیط می تواند برای آنها پر از استرس باشد. همه چیز جدید است و سگ تان نیاز دارد که با شما و حرکات تان و به همان اندازه به مکان جدید، خانه، حیاط پشتی و همینطور همسایه ها هم عادت کند. شاید برای سگ تان مسئله کم اهمیتی باشد اما برای بقیه بوها و سر و صدا می تواند مهم باشد. اگرچه آموزش دستشویی رفتن سگ به محض آوردن او به خانه شروع می شود اما این کار احتیاج به زمان و صبوری دارد. و البته سگ ها هم متفاوت هستند.

آموزش دستشویی رفتن سگ

علائم زمان دستشویی رفتن سگ

علائمی وجود دارد که نشان می دهد سگ چه زمانی به دستشویی رفتن نیاز دارد. این علائم شامل:

  • بو کشیدن اطراف
  • بی قراری 
  • قبل از انجام کار دور خودش به شکل دایره ای می چرخد
  • صدای ناله
  • قدم رو کردن

و به همان میزان سگی که چیزی را برای مدتی جویده است و ناگهان به سمت چیز دیگری می رود هم می تواند نشانه این باشد که سگ نیاز به دستشویی دارد. اگر در طی آموزش دستشویی رفتن سگ تان شب بیداری مستمر داشته باشید و به این علائم توجه کنید یعنی حادثه کمتری رخ می دهد.

محلی که سگ تان می خواهد دستشویی برود را انتخاب کنید، این مکان می تواند پد جاذب روی بالکن آپارتمان یا در حمام یا خارج از خانه باشد. زمانی که سگ تان نشان داد نیاز به دستشویی دارد، او را به این محل ببرید. این کار به آنها می آموزد وقتی حس کردن به دستشویی نیاز دارند باید به این نقطه یا محل بیایند. بیرون بردن فوری سگ تان کار ضرروری است، چون بیرون رفتن برای آنها با احساس خالی شدن وابسته است. همچنین بیرون بردن سگ تان به طور مداوم و برحسب زمان بندی موضوع مهمی است. مهم ترین زمان ها برای دستشویی رفتن سگ ها بعد از بیدار شدن از خواب، بعد از غذا خوردن یا بعد از بازی کردن است. توله سگ ها نمی تواند برای مدت طولانی مثانه شان را پر نگه دارند، بنابراین فرصت زیادی برای بیرون رفتن به آنها بدهید. این مسئله زمانی که بزرگ تر شدند تغییر خواهد کرد.

 آموزش محل ادرار و مدفوع سگ

درک کردن وابستگی توله سگ

توله سگ ها در حین آموزش وابستگی را یاد می گیرند. زمان دستشویی رفتن توله سگ ها به دلایل زیر به محلی که قبلا دستشویی رفتند وابسته می شوند:

  • بوی ادرار، مدفوع یا بخار آمونیاک.
  • محل دستشویی:  در زمان آموزش سعی کنید هر روز آنها را به همان محل ببرید. با این کار سگ تان به محلی که قصد دارید کارش را انجام دهد وابسته خواهد شد.
  • او سطح زمین را با پنجه اش لمس می کند.
  • عوامل فیزیولوژیکی مانند: بعد از غذا خوردن، زمانی که بیدار می شود و بعد از بازی کردن، هستند.
  • دستور دادن: زمانی که به سگ آموزش می دهید می تواند به لغات، کلمات دستوری یا لحن خاصی در زمان دستشویی رفتن وابسته شود.

در ابتدا، بیرون بردن پی در پی سگ تان ایده خوبی است. برای مثال ساعت را برای هر یک ساعت تنظیم کنید. وقتی که یک ساعت تمام شد سگ تان را به آرامی تکان دهید و او را به سمت محلی که برای دستشویی او در نظر گرفته اید، ببرید. وقتی که آنجا هستید صبور باشید چون شاید او کارش را فورا انجام ندهد .به او وقت بدهید اما زمانی که منتظر هستید تا کارش را انجام دهد با او بازی نکنید والا سگ تان زمان دستشویی رفتن و بازی کردن را با هم اشتباه می کند. اگر سگ تان کارش را انجام نداد مضطرب نشوید. به راحتی او را به خانه برگردانید و کمی بعد دوباره این کار را تکرار کنید، سگ ها هم مانند انسان ها ربات نیستند. اگر سگ تان دوست داشت دستشویی برود فورا او را تشویق کنید. از کلمات تشویقی استفاده کنید و با تشویق و سر و صدا نشان دهید که آنها در مکان درستی دستشویی رفته اند. داشتن وسایل بازی کوچک در خارج از خانه برای وقتی که کارش را درست انجام داد هم ایده خوبی برای تشویق او است. این کار اطمینان می دهد که سگ تان به فضای بیرون و دستشویی رفتن و مکانی که می تواند به جای یک وسیله با چند تا دیگر بازی کند وابسته می شود.

راهکارهای آموزش دستشویی رفتن سگ

راهنمایی کردن

اگر سگ تان اجرای دستورات را یاد بگیرد، آموزش ایده ال خواهد بود. اگر چه آنها هر لحظه احتیاج ندارند که دستشویی بروند، اما بعضی اوقات شما نیاز دارید که در زمان خاصی سگ تان دستشویی برود، برای مثال: قبل از خواب یا در زمان رانندگی طولانی مدت. اگر در این زمان ها بتوانید سگ تان را به راحتی بیرون ببرید و کلمات خاصی به آنها بگویید و به خودشان بیایند و کار خود را انجام دهند، اتفاق بزرگی نخواهد بود؟ همه این آموزش ها از زمانی که او توله سگ کوچکی است شروع می شود. هر وقت  که سگ تان را برای دستشویی رفتن می برید، از دستورات مشابه استفاده کنید. برای مثال می توانید کلمه "دستشویی" را به او بگویید. این کلمه را قبل از دستشویی رفتن و در زمان انجام کارش به او بگویید. با این کار سگ تان هر زمان که کلمه "دستشویی" را بشنود می فهمد که نیاز به خالی کردن خودش دارد.

اتفاق رخ خواهد داد

یکی از مهم ترین عواملی که باید در زمان آموزش دستشویی کردن به خاطر داشته باشید این است که اتفاق رخ خواهد داد. این حقیقت زندگی است. اقدامات ضروری برای این مسئله: به هر صورت، عصبانی نشوید. به احتمال زیاد سگ تان با قصدی این کار را انجام داده است و عصبانی شدن فقط این مسئله را بدتر می کند. توله سگ ها کنترل کاملی بروی مثانه خود ندارند.

 مهم ترین عواملی که باید در زمان آموزش دستشویی کردن سگ به خاطر داشته باشید

همه چیز در مورد آموزش دستشویی کردن سگ

به آنها آموزش دهید که چگونه خودشان را نگه دارند و برای انجام کار خود باید کجا بروند. این تمام بخش فرآیند تکامل است. بنابراین این اتفاق بدون اینکه حتی سگ قادر به پیشگیری یا کنترل آنها باشد رخ می دهد. هرگز فریاد نزنید، عصبانی نشوید، کلمه "منفی" به کار نبرید یا برای اینکه جای اشتباهی کارش را انجام داده او را تنبیه نکنید، این کارها به آنها یاد نمی دهد که برای انجام کارشان کجا بروند در واقع به آنها یاد میدهد که در مقابل شما برای انجام کارشان بترسند و این کار آموزش را سخت تر می کند. سر و صدا نکنید یا مسئله را سخت نکنید فقط به سادگی محل را تمیز کنید. استفاده از پاک کننده بدون آمونیاک موضوع مهمی است و مطمئن شوید زمانی که سگ کاری انجام داد آن محل را تمیز می کنید. اگر اطراف سگ تان بوی مانند دستشویی می دهد، یعنی او این کار را به طور مکرر انجام خواهد داد. اگر متوجه شدید که سگ تان به محل اشتباهی می رود و شما می خواهید از این اتفاق جلوگیری کنید با آرامش و روی خوش مانع آنها شوید و آنها را به محل درست ببرید. به یاد داشته باشید وقتی که به محل درستی برای انجام کارش رفت او را تشویق کنید.

جایزه دادن به سگ

تشویق مثبت روش موفقیت آمیز و موثری برای آموزش دستشویی رفتن سگ ها است. سگ تان با این حقیقت که بعد از انجام کار درست تشویق می شود، به زودی به دستشویی رفتن در محل درست وابسته خواهد شد. جایزه می تواند نوعی تحسین باشد خواه این تشویق صحبت کردن با سگ تان، نوازش طولانی مدت، مالیدن شکم یا حتی بازی کردن، باشد. تا زمانی که با او صحبت و تعامل مثبت و رفتار شاد دارید در واقع رفتار خوب با او را تقویت می کنید. همچنین می توانید به سگ تان خوراکی خوش مزه یا اسباب بازی دلخواهش برای بازی کردن، بدهید.

روش موفق و موثر در آموزش دستشویی رفتن سگ

مسائل و سختی های دیگر

عوامل دیگری وجود دارند که باید مورد توجه قرار بگیرند، مخصوصا اگر سگ تان لحظات سختی در آموزش دستشویی رفتن داشته است. برای مثال اگر سگ تان مدت طولانی در اتاق مانده باشد این کار می تواند روند آموزش را به تاخیر بیاندازد. بعضی اوقات سگ ها مخصوصا توله سگ ها نمی توانند صبر کنند. اگر قصد بیرون رفتن از خانه را دارید، ایده خوبی است که سگ را در محلی که می تواند راحت باشد رها کنید البته اگر نیاز به دستشویی داشته باشد. همچنین به یاد داشته باشید که به سگ تان با آمدن به خانه شما، دچار تغییراتی شده است. او وارد محیط جدیدی با افراد جدیدی می شود، و این موضوع می تواند بر نحوه یادگیری او اثر بگذارد. با سگ تان مهربان باشید و به او زمان بدهید.

اگر وقعا درگیر آموزش دستشویی رفتن به سگ تان هستید، لطفا پیگیر مراقبت های دامپزشک باشید. گاهی اوقات می تواند دلایل پزشکی وجود داشته باشد که سگ تان با دستشویی رفتن مشکل دارد. دامپزشک بهترین متخصص برای کمک به شما و این مشکل است و می تواند برای رفع این مسئله به شما توصیه هایی کند.

منبع: rspcapetinsurance

از
32
رای