طرز تهیه خورشت بادمجان مجلسی جا افتاده و خوشمزه با گوشت و مرغ

طرز تهیه خورشت بادمجان مجلسی جا افتاده و خوشمزه با گوشت و مرغ خورش بادمجان شباهت زیادی به خورشت قیمه بادمجان دارد آن را با گوشت و زعفران (بدون رب) هم طبخ کنید مطمئن باشید طعمی بهشتی را می چشید. در ادامه آموزش دستور پخت و طرز تهیه خورشت بادمجان مجلسی قرار داده ایم.

خورشت بادمجان یا همان خورش بادمجان جزء غذا های اصیل ایرانی است که با مرغ و هم گوشت تهیه می شود. طعم و عطری غیر قابل توصیف دارد و فقط باید آن را تست کنید تا جزء غذا های هفتگی شما شود. خورش بادمجان به دو مدل زعفرانی و ربی طبخ می شود که نوع ربی آن مرسوم تر است. و برای چاشنی آن اکثرا از غوره استفاده می شود، چون خورشت بادمجان با غوره و گوجه خوشمزه تر می شود. البته می توانید از آنها استفاده نکنید تا یک خورشت بادمجان ساده داشته باشید. در بخش آشپزی از وب سایت سلام دنیا قصد داریم تا طرز تهیه خورشت بادمجان مجلسی با گوشت و مرغ را به شما آموزش دهیم.

مواد لازم برای خورشت بادمجان با گوشت و مرغ

گوشت خورشتی یا مرغ400 گرم
بادمجان500 گرم
پیاز1 عدد
گوجه گیلاسی100 گرم
رب2 قاشق غذاخوری
چوب دارچین1 تکه
نمک، فلفل، زردچوبه، پودر لیمو عمانی، زعفران دم شدهبه میزان لازم
آبغورهبه میزان لازم

دستور پخت خورشت بادمجان با گوشت و مرغ

1

طرز تهیه خورشت بادمجان مجلسی با گوشت

ابتدا پیاز را شسته نگینی خرد می کنیم و در قابلمه مناسبی تفت می دهیم تا طلایی شود سپس زرد چوبه، فلفل و گوشت را به آن افزوده و تا جایی که رنگ گوشت تغییر کند آنها را تفت می دهیم سپس رب را داخل روغن تفت داده و به همراه چوب دارچین به گوشت می افزاییم حالا آب جوش روی مواد ریخته اجازه می دهیم تا کاملا گوشت بپزد.

طرز تهیه خورشت بادمجان مجلسی با گوشت
2

مرحله دوم تهیه خورش بادمجان

در این مرحله بادمجان ها را پوست کنده و (به روش گفته شده در نکات تلخی بادمجان را می گیریم). حالا بادمجان ها را برش طولی می دهیم و در تابه مناسبی در داخل روغن سرخ می کنیم تا کاملا پخته و طلایی شود.

3

مرحله سوم تهیه خورشت بادمجان جا افتاده

گوشت را تست می کنیم اگر پخته بود بادمجان ها و گوجه را افزوده و 30 دقیقه اجازه می دهیم تا با شعله کم جا افتاده و به روغن بیفتد. سپس نمک و ترشی غذا را اندازه کرده و در کنار چلوی ایرانی سرو می کنیم و نوش جانتون.

طرز تهیه خورشت بادمجان با مرغ

اگر ممنوعیت مصرف گوشت قرمز دارید یا گوشت قرمز دوست ندارید. می توانید خورشت بادمجان با مرغ را درست کنید. بهتر است از سینه مرغ که به شکل مکعبی درشت خرد شده استفاده کنید. ابتدا پیاز را داخل روغن سرخ کنید طلایی که شد مرغ و ادویه ها را افزوده تا جایی که عطر ادویه بلند شود و رنگ مرغ تغییر کند آنها را تفت می دهیم سپس رب و چوب دارچین را داخل روغن تفت داده و به مرغ اضافه کنید روی مواد را آب جوشیده بریزید و اجازه دهید تا مرغ کامل بپزد و آب خورشت کمتر شود حالا بادمجان سرخ شده و گوجه گیلاسی را افزوده و اجازه دهید تا 30 دقیقه دیگر با هم پخته و به روغن بیوفتد در نهایت هم آبغوره و نمک غذا را اندازه می کنیم. مزیت خورشت بادمجان با مرغ در زمان کوتاهی است که این خورشت آماده می شود. موقع سرو حتما چوب دارچین را از خورشت خارج کنید.

طرز تهیه خورشت بادمجان با مرغ

طرز تهیه خورش بادمجان بدون گوشت:

اگر گیاهخوار هستید یا مهمان شما گیاهخوار است. می توانید خورشت بادمجان بدون گوشت را با قارچ یا سویا که طعمی عالی و فوق العاده لذیذ دارد، تهیه کنید. 

نکات مهم و فوت و فن طرز تهیه خورش بادمجان خوشمزه و مجلسی با گوشت

  • برای این خورشت از بادمجان های باریک و کم تخم استفاده کنید.
  • تلخی بادمجان ها را به این شکل بگیرید: بعد از پوست گرفتن آنها را داخل ظرف آب و نمک بگذارید زمانی که آب رنگ تیر گرفت بادمجان ها را کمی فشار دهید تا آب اضافی آنها خارج شود آبکشی کنید و بعد سرخ کنید.
  • هنگام سرخ کردن بادمجان 2 حبه سیر در روغن بیندازید هم عطر خوبی می دهد و هم اینکه اجازه نمی دهد بادمجان روغن اضافی به خود جذب کند.
از
8
رای