طرز تهیه سوسیس خانگی ساده و خوشمزه با گوشت یا مرغ در خانه

طرز تهیه سوسیس خانگی ساده و خوشمزه با گوشت یا مرغ در خانه سوسیس یکی از پر طرفدارترین فست فود های دنیا و ایران است که اگر به روش سالم و خانگی تهیه شود می توان با اطمینان بیشتری مصرف کرد. می توانیم دستور پخت و طرز تهیه سوسیس خانگی خوشمزه را در سلام دنیا مشاهده کنید.

سوسیس یک فرآورده گوشتی است که برای اولین بار در یونان تهیه شده و در کل اروپا به روش های مختلفی طبخ می شد. این فرآورده ادویه زده و نمک سود شده را در نهایت در  روده حیوانات قرار می دادند، روده پوشش مناسبی برای نگهداری این گوشت به حساب می آمد. در سالیان دور ایرانیان هم غذاهایی به نام (روده پر داشتند) که مخلوطی از گوشت، جگر را داخل روده قرار داده طبخ و میل می کردند. برای اولین بار در ایران در سال 1307 کارگاه کوچکی برای تولید سوسیس و کالباس در شهر انزلی شروع به کار کرد که توسط فردی روسی اداره می شد و روزانه 40 تا 50 کیلو تولید داشت که بعدها به تهران منتقل شد و به شکل سوسیس کالباس های امروزی در آمد. امروز در بخش آشپزی وب سایت سلام دنیا قصد داریم تا طرز تهیه سوسیس خانگی را به شما آموزش دهیم.

مواد لازم برای سوسیس خانگی

گوشت ران گوساله یا مرغ بدون استخوان600 گرم
سیر2 حبه
تخم مرغ1 عدد
آب یخ3/4 لیوان
روغن1/3 لیوان
آرد نشاسته ذرت3 قاشق غذا خوری
سس کچاپ1 قاشق غذا خوری
آرد2 قاشق غذا خوری
شیر خشک3 قاشق غذا خوری
پودر میخک1/8 قاشق مربا خوری
فلفل پاپریکا2 قاشق مربا خوری
نمک1 قاشق مربا خوری
پودر پیاز1 قاشق مربا خوری
پودر سیر1 قاشق مربا خوری
پودر زنجبیل1/2 قاشق مربا خوری
پودر دارچین1/2 قاشق مربا خوری
پودر آویشن1/2 قاشق مربا خوری
پودر هل1/3 قاشق مربا خوری
جوز هندی1/3 قاشق مربا خوری
پودر تخم گشنیز1/2 قاشق مربا خوری
نمک، فلفل سیاه و قرمزبه میزان لازم
کاور سوسیس2 متر

دستور پخت سوسیس خانگی

1

طرز تهیه سوسیس خانگی با مرغ

ابتدا گوشت آماده شده را 2 تا 3 بار چرخ می کنیم و به مدت 4 ساعت در یخچال می گذاریم.

2

مرحله دوم تهیه سوسیس خانگی

حالا تخم مرغ، سیر، نشاسته ذرت، آرد سفید، شیر خشک، سس کچاپ، روغن مایع و آب یخ را به همراه گوشت داخل غذا ساز ریخته و به مدت 5 دقیقه مخلوط کنید. توجه داشته باشید مواد باید بافتی صاف و یکدست پیدا کنند.

3

مرحله سوم تهیه سوسیس خانگی

مواد آماده شده را داخل یک قیف ریخته و به آرامی داخل کاور سوسیس می ریزیم و با نخ یک سمت را محکم کرده و هوا گیری می کنیم و سمت بعدی فشرده کرده و می بندیم. (این مرحله از اهمیت بالایی برخوردار است که سوسیس خوبی به عمل آید)

طرز تهیه سوسیس خانگی مرغ یا گوشت
4

مرحله چهارم تهیه سوسیس خانگی

حالا سوسیس ها را به قابلمه بزرگی که آب داخل آن در حال جوش است منتقل کرده و به مدت 45 دقیقه سوسیس ها را می پزیم. بعد از گذشت این زمان سوسیس ها را به مدت 24 ساعت در یخچال گذاشته تا بافت و مزه بهتری پیدا کند. حالا سوسیس آماده استفاده برای انواع ساندویچ و سوسیس بندری است.

نکات مهم و فوت و فن طرز تهیه سوسیس خانگی

  • توجه داشته باشید بعد از مرحله آخر میکس کردن مواد اگر مواد شل بود کمی آرد و اگر سفت بود چند قطره آب یخ به مواد اضافه کنید.
  • زمانی که می خواهید مواد را با گوشت میکس کنید باید کلیه مواد هم دما و خنک باشند.
  • اگر امکان مصرف ادویه ای را نداشتید می توانید از مواد اولیه حذف کنید.
  • اگر کاور سوسیس در دسترس نداشتید می توانید از سلفون و فویل برای شکل دهی به سوسیس استفاده کنید. (طوری بسته بندی کنید که موقع طبخ آب وارد آن نشود.)
از
8
رای