طرز تهیه چلو مرغ زعفرانی خوشمزه و مجلسی به سبک رستورانی

طرز تهیه چلو مرغ زعفرانی خوشمزه و مجلسی به سبک رستورانی دستور پخت چلو مرغ زعفرانی که از دسته غذاهای سنتی ایرانی است و بسیار خوشمزه، پرطرفدار و در خیلی از مکان های دنیا هم معروف می باشد. با طرز تهیه چلو مرغ زعفرانی مجلسی با ما در آشپزخانه سلام دنیا همراه باشید.

چلو مرغ زعفرانی یکی از غذاهای اصیل و پر طرفدار ایرانی است که در خیلی از مراسم خاص، مجالس و مراسم مذهبی هم تهیه می شود. زیرا این غذا باب دل تمام ایرانی های خوش خوراک می باشد. با رعایت چند نکته می توان یک چلو مرغ زعفرانی مجلسی را تهیه کرد. در بخش آشپزی از سایت سلام دنیا قصد داریم تا طرز تهیه چلو مرغ زعفرانی مجلسی را به شما آموزش دهیم.

مواد لازم برای چلو مرغ زعفرانی

مرغ4 تکه
برنج4 پیمانه
پیاز3 عدد
کره100 گرم
زرشک100 گرم
نمک، فلفلبه میزان لازم
زعفران غلیظ دم شدهبه میزان لازم
روغنبه میزان لازم
شکربه میزان لازم

دستور پخت چلو مرغ زعفرانی

1

طرز تهیه چلو مرغ زعفرانی خوشمزه و مجلسی

مرحله اول: ابتدا پیاز ها را خلالی نازک برش داده و داخل قابلمه ای می ریزیم و با روغن و حرارت کم، کمی تفت می دهیم تا سبک شود.

2

مرحله دوم: افزودن مرغ

تابه مناسبی را روی حرارت می گذاریم و زمان می دهیم تا گرم شود. سپس کمی روغن داخل آن ریخته و تکه های مرغ را داخل روغن خوب تفت می دهیم تا طلایی شود. حالا تکه های مرغ را روی پیاز ها چیده و مقدار زیادی زعفران روی مرغ ها ریخته و با حرارت کم و درب بسته زمان می دهیم تا مرغ ها کاملا مغز پخت و نرم شوند.

3

مرحله سوم: آماده سازی برنج

برنج را شسته و به مدت 2 ساعت داخل آب و نمک خیس می کنیم. بعد از این زمان قابلمه آبی را روی حرارت گذاشته و زمان می دهیم تا آب آن به جوش آید. سپس کمی نمک و برنج را به آبجوش می افزاییم و زمان می دهیم تا برنج پخته شود زمانی که برنج به همراه جوشیدن آب بالا آمد. برنج را آبکش کرده و روی آن آب ولرم می ریزیم.

4

مرحله چهارم: دم گذاشتن برنج

داخل قابلمه مناسبی را کمی روغن ریخته و ته دیگ دلخواهتان را بچینید. حالا برنج را روی ته دیگ ریخته و 50 گرم کره ذوب شده روی برنج دهید. دم کنی گذاشته و اجازه دهید تا برنج دم بکشد.

5

مرحله پنجم: آماده سازی زرشک

50 گرم کره را داخل تابه ای ریخته و زرشک را داخل کره تفت می دهیم و به اندازه که تمایل دارید، شکر و زعفران هم به زرشک بیفزایید و قبل از اینکه زرشک خشک شود آن را از روی حرارت بردارید.

6

مرحله آخر: سرو چلو مرغ زعفرانی

برنج که دم کشید، مقداری از آن را داخل کاسه ای ریخته و زعفرانی کنید. برنج را داخل ظرف زیبایی ریخته با برنج زعفرانی و زرشک تزیین کنید و در کنار مرغ زعفرانی سرو و نوش جان کنید.

نکات مهم و فوت و فن تهیه چلو مرغ زعفرانی مجلسی خوشمزه

  • از ران و سینه می توان به دلخواه برای تهیه این غذای مجلسی بنا به سلیقه تان استفاده کنید.
  • زعفران را باید سابیده با چند تکه یخ دم کنید و یک زعفران غلیظ تهیه کنید.
  • کره می تواند جایگزین روغن شود تا عطر و طعم بسیار بهتری به این غذا بدهد.
  • اگر دوست دارید مرغ زعفرانی سس بیشتری داشته باشد، یک لیوان آب در ابتدای پخت به مرغ بیفزایید.
از
16
رای