طرز تهیه خورش گوجه بادمجان شمالی با مرغ خوشمزه و مجلسی

طرز تهیه خورش گوجه بادمجان شمالی با مرغ خوشمزه و مجلسی طرز تهیه خورش گوجه بادمجان با مرغ یکی از خورشت های سنتی ایرانی می باشد که بسیار خوشمزه و مجلسی است و بیشتر در شمال کشور به خصوص مازندران تهیه می شود.

خورش گوجه بادمجان با مرغ یکی از خورش های بسیار خوشمزه و راحت است که همراه با برنج ایرانی معطر بسیار لذیذ و فوق العاده است که می توانید برای ناهار تهیه کنید و لذت ببرید. ای خورشت به دلیل وجود مرغ ذارای پروتئین می باشد و یک غذای کامل به حساب می آید. همچنین به دلیل وجود بادمجان دارای خواص ویژه ای می باشد از جمله هضم راحت غذا و همچنین برای کنترل قند خون بسیار مفید است. بادمجان برای پوکی استخوان و استحکام استخوان ها بسیار مفید است. امروز قصد داریم طرز تهیه خورش گوجه بادمجان با مرغ در سلام دنیا به شما آموزش دهیم. با ما همراه باشید.

مواد لازم برای خورش گوجه بادمجان ساده و خوش طعم با مرغ به سبک مازندرانی

بادمجان2 عدد
گوجه فرنگی3 عدد
سینه مرغ بزرگ1 عدد
پیاز1 عدد
نمک، فلفل سیاه، زردچوبه، پودر سیربه مقدار لازم
روغنبه مقدار لازم
آبلیموبه مقدار لازم
رب گوجه فرنگی2 قاشق غذاخوری

دستور پخت خورش گوجه بادمجان ساده و خوش طعم با مرغ به سبک مازندرانی

1

طرز تهیه خورشت گوجه بادمجان شمالی با مرغ مجلسی و خوشمزه

مرحله اول: آماده سازی مواد ابتدا پیاز را بشورید و روی تخته برش خرد کنید. بادمجان ها را بشورید و آن را پوست بگیرید و از وسط نصف کنید تا به دو قسمت تقسیم شود. مرغ را بشورید و آن ها را به چند تیکه تقسیم کنید و در کیسه زیب دار قرار دهید و مقداری ادویه مانند نمک و فلفل سیاه و یا پودر سیر به همراه کمی آبلیمو مخلوطکنید و به مدت 30 دقیقه در یخچال قرار دهید. گوجه ها را بشورید و به دلخواه آن ها را پوست بگیرید و یا با پوست رنده یا پوره کنید. بادمجان ها را در صافی قرار دهید و روی آن ها نمک ریخته و کنار بگذارید تا تلخی آن گرفته شود. بعد از 30 دقیقه بادمجان ها را با آب بشورید تا نمک اضافی آن گرفته شود.

2

مرحله دوم: تفت بادمجان

در قابلمه مناسب مقداری روغن بریزید و اجازه دهید روغن گرم شود. سپس بادمجان ها را به روغن اضافه کنید. سپس درب قابلمه را بگذارید تا بادم جان ها مغز پخت شود و داخل آن خوب پخته شود و روغن کمتری ببرد.

طرز تهیه خورش گوجه و بادمجان مازندرانی
3

مرحله سوم: تفت پیاز و مرغ

در قابلمه مناسب پیاز های خرد شده را با مقداری روغن تفت دهید و سپس مرغ مزه دار شده را از یخچال خارج کنید و با پیاز تفت دهید تا طلایی شود. در ادامه پوره گوجه را اضافه کنید و کمی تفت دهید تا خوش رنگ شود. رب گوجه فرنگی را به مواد اضافه کنید و تفت دهید تا رب رنگ باز کند سپس 2 لیوان آب را به قابلمه مرغ اضافه کنید و درب قابلمه را بگذارید تا مرغ به مدت 30 دقیقه بپزد.

4

مرحله آخر: تهیه خورش

بعد اینکه مرغ ها پخته و نرم شد، بادمجان ها را به قابلمه اضافه کنید و یک قاشق آبلیمو یا آبغوره اضافه کنید و اجازه دهید تا 10 دقیقه مواد باهم روی شعله ملایم باهم بپزند و مزه مواد به خرد هم برود و جا افتاده شود. می توانید برای تزئین چند عدد گوجه را حلقه کنید و سرخ کنید و روی خورشت قرار دهید. بعد از آن خورش آماده است.در ظرف مناسب سرو کنید. نوش جان.

طرز تهیه خورشت گوجه و بادمجان

نکات مهم برای تهیه خورش گوجه بادمجان با مرغ مجلسی

  • می توانید از سینه مرغ خرد نشده در خورش استفاده کنید.
  • می توانید از زعفران دم کرده در خورش استفاده کنید.
  • می توانید از ادویه کاری در خورش استفاده کنید.
  • بجای استفاده از آبلیمو می توان از آبغوره یا آب نارنج نیز استفاده کنید.
  • در هنگام پخت مرغ مراقب باشید تا آب مرغ به طور کامل تبخیر نشود و مقداری آب خورش برای سرو باقی بماند.
از
9
رای