حکم نوشتن در قرآن و مفاتیح مساجد و حرم از نظر مراجع تقلید چیست

حکم نوشتن در قرآن و مفاتیح مساجد و حرم از نظر مراجع تقلید چیست حکم نوشتن در قرآن و مفاتیح چیست؛ نوشتن در حاشیه قرآن چه حکمی دارد، حکم نوشتن در قرآن یا مفاتیح مساجد و حرم ها از نظر مراجع تقلید را در این مطلب سلام دنیا بخوانید.

قرآن کتاب آسمانی مسلمانان و کلام خداوند است. مفاتیح نیز یکی کتاب های دینی مسلمانان است که در ان ادعیه، مناجات و زیارات و اعمال مخصوص روزها است که پیامبر (ص) و ائمه آنها را سفارش کرده اند و توسط عباس قمی عالم شیعه جمع آوری شده است که در مکان های زیارتی خواندن آنها ثواب زیادی دارد. ممکن است برای شما هم این سوال پیش بیاید که آیا نوشتن در قرآن و مفاتیح ایرادی دارد؟ اگر دارد حکم آن چیست.پاسخ این سوالات که حکم نوشتن در قرآن و مفاتیح خود یا مساجد و حرم ها از نظر مراجع تقلید چیست و نوشتن در حاشیه قرآن چه حکمی دارد را در این مطلب سلام دنیا به شما خواهیم داد.

حکم نوشتن در قرآن و مفاتیح

نوشتن در كتابها از جمله قرآن و غيره حرام نيست، اما به جهت حفظ احترام و اهميت کتب دینی مخصوصاً قرآن  بهتر است مطالب مهم را در یک دفترچه يادداشت کنیم و از نوشتن در قران و كتاب هاى مذهبى دیگر خوددارى كنيم. در صورتی که لازم باشد معناى بعضى از لغات و يا مطالب كوتاه را بنویسید، آنها را با مداد بنویسید که به راحتی پاک شود. به طور کلی نوشتن در قرآن و مفاتیح جایز نیست.


حتما بخوانید: حکم خواندن دعاهای قرآنی، صلوات در سجده


نوشتن در حاشیه قرآن چه حکمی دارد

نوشتن در حاشیه قرآن جایز نیست. اگر در زمان خواندن قرآن نکته ای یا برداشتی از آیات به ذهنتون رسید بهتر است به جای نوشتن در حاشیه قرآن در برگه ای جداگانه بنویسید و شماره صفحه قرآن را در کنار آن بنویسید که فراموش نکنید.

نوشتن در حاشیه قرآن چه حکمی دارد

حکم نوشتن در قرآن یا مفاتیح مساجد و حرم ها از نظر مراجع تقلید (نظر همه مراجع را بنویسید)

پاسخ آیت الله خامنه ای : جایز نیست.

پاسخ آیت الله مکارم شیرازی : این کار جایز نیست و باید به صورت جدی از این کار پرهیز شود.

سخن پایانی:

به طور کلی برای حفظ احترام و اهمیت قرآن و کتاب های دینی بهتر است از نوشتن مطالب در آنها خودداری کنید.نوشتن در قرآن و مفاتیح از نظر مراجع تقلید جایز نیست.


مطالب مرتبط:

معنی و حکم غش در معامله چیست

خوردن شیر همسر از نظر مراجع تقلید چه حکمی دارداز
1
رای