فواید استفاده از تم مشکی یا پس زمینه تیره برای عمر باتری و چشمان چیست؟

فواید استفاده از تم مشکی یا پس زمینه تیره برای عمر باتری و چشمان چیست؟ تم مشکی یا پس زمینه های تیره می توانند انرژی باتری گوشی همراه یا لپ تاپ شما را ذخیره نمایند. البته این قضیه به صفحه نمایشگر شما بستگی دارد.

تقریبا کاربران اینترنت تمایل به پس زمینه های تیره دارند این در حالی ست که برخی افراد پس زمینه روشن را انتخاب می کنند. اما انتخاب دسته اول به این خاطر که گمان می کنند تم مشکی خستگی چشم و مصرف باتری را کاهش می دهد.

در ابتدا شاید ساده به نظر بیاد: نور روشن برای چشم ها خستگی آورتر و پر انرژی تر می باشد پس مصرف باتری بالا می رود؛ به نظر شما درست است؟ مثل همیشه واقعیت کمی پیچیده تر است در حالی که درست است بگوییم رنگ های تیره انرژی کم تری نیاز دارند اما هر صفحه نمایشگری نمی تواند این مزایا را نتیجه دهد. همان طور که به نظر می آید این که چه مقدار پس زمینه تیره  باعث بهبود کار شما شده است بستگی شدیدی به چشمان شما و نور محیطی است که صفحه نمایش در آن قرار دارد.

آیا تم مشکی انرژی باتری را ذخیره می کند؟

پاسخ به این سوال راه گشاست: صفحه نمایشگر وسیله شما OLED یا AMOLED است؟ هر کدام که باشد آن وقت تم های تیره می تواند انرژی باتری گوشی همراه یا لپ تاپ شما را ذخیره کند. اگر صفحه نمایشگر LCD یا انواع دیگری باشد، تغییر رنگ صفحه، به عمر باتری کمک چندانی نمی کند.

آیا تم مشکی انرژی باتری را ذخیره می کند؟

صفحه های نمایشگر AMLOED با عبور جریان الکتریکی از اجزای طبیعی، باعث روشن شدن پیکسل می شود. اگر یک پیکسل سیاه است بنابراین در حالت خاموش است و هیچ انرژی برای روشن کردن آن آن منتقل نمی شود؛ مشکی تنها رنگی است که پیکسل را کاملا خاموش می کند و هر رنگ دیگری پیکسل را روشن کرده که در رنگ سفید پرمصرف ترین رنگ برای پیکسل می باشد.

AMOLED معمولا از LCD پربازده تر است اما این در حالی است که کاربر پس زمینه سفید استفاده نکند. حتی گوشی های پیکسلی گوگل که از فناوری AMOLED بهره می جویند شروع به ارتقا تم های تیره برای راه حلی در کاهش مصرف باتری بر روی گوشی های اندرویدی نموده اند. این تولیدکنندگان کاهش 63 درصدی در مصرف باتری را با استفاده تم های تیره بر روی فناوری AMOLED اعلام نموده اند و در حال اضافه نمودن این قابلیت بر روی نسخه های جدیدتر اندروید می باشند.

با این وجود هر نوع صفحه نمایشگر LCD را با تغییر رنگ تاثیری بر روی کاهش مصرف انرژی بگذارد؛ اما با تغییر روشنایی بله اما رنگ خیر. صفحه نمایشگر LCD دارای لایه هایی است که به عکس تنهایی ختم می گردد. اگر صفحه نمایشگر روشن باشد تمامی شاخه های LED روشن می شوند و برای هر رنگی که در پیکسل فراخوانی شده به یک اندازه انرژی مصرف می کند اما در صفحه نمایشگر LCD پیکسل ها خودشان هیچ انرژی مصرف نمی کنند.

اینجا موضوع واضح شد که AMOLED/OLED مزایای زیادی نسبت به تم های تیره از خود نشان می دهد حال آنکه LCD در این مورد کارا نمی باشد.

آیا تم مشکی کمکی به چشمان شما می کند؟

تم های تیره همیشه برای چشم های شما گزینه مناسبی نیستند.

در باب خوانا بودن قضاوت واضح است: متن سیاه بر روی یک پس زمینه سفید بهترین گزینه می باشد در این حالت ویژگی های رنگ، نور و فشار عنبیه کاهش می یابد. رنگ سفید هر طول موج از رنگ را بازتاب می دهد که بیان گر این است که مردمک های ما نیاز به بزرگ شدن برای جذب نور کافی پیدا نمی کند و در محدوده طبیعی خود باقی می مانند. از آنجایی که لنزها با یک مردمک بازتر تغییر شکل نمی دهند ما می توانیم اجسام را واضح تر مشاهده کنیم مخصوصا یک رنگ با کانتراست بالا مثل مشکی، در واقع طول موج ها را به جای بازتاب آنها جذب می کند.

متن سفید با پس زمینه سیاه از آنجایی نمی تواند مفید باشد که عنبیه ما برای جذب انرژی بیشتری نیاز پیدا می کند تا بازتر شود و عدسی چشم تغییر شکل می دهد (اثر هاله) این حقیقت برای 50 درصد از جمعیتی که چشمانشان آستیگمات است صدق می کند. نتیجه تمامی این موارد این است که: مطالعات علمی با شواهد مکرری نشان می دهد که شاخص خوانا بودن یک متن به طور مشخصی در حالت پس زمینه روشن و متن تیره در مقابل متن روشن با پس زمینه تیره بهبود یافته است.

این برای شاخص خوانا بودن عالی است اما در مورد خستگی چشمانتان چطور؟ خیره شدن به یک صفحه سفید و روشن برای مدت زمان طولانی احساس بدتری ایجاد می کند و پژوهشگران به این موضوع اشاره دارند که رنگ ها نمی توانند مشکل اصلی باشند؛ آنچه که به آن رسیده ایم.

آیا تم مشکی کمکی به چشمان شما می کند؟

مزایا تم مشکی برای چشم

  • پس زمینه های تیره می توانند خستگی چشم را در شرایط نور کم کاهش دهند (هنگام شب یا محیط های کم نور).
  • کانتراست بالا بین متن و پس زمینه خستگی چشم را کاهش می دهد.
  • برنامه هایی که نیاز به ساختاری روشن دارند (مانند برنامه نویسی) می توانند برای مشاهده تم های پس زمینه تیره و متن سفید آسان تر باشند.

معایب:

  • رنگ های تیره می توانند در یک محیط روشن شرایط خستگی آورتری را برای شما رقم بزند.
  • کانتراست 100 درصد (متن سفید بر روی پس زمینه سیاه) خواندن را سخت تر می کند و ممکن است خستگی چشم بیشتری را سبب شود.
  • با توجه به اینکه برنامه هایی که متن طولانی در تم با پس زمینه مشکی و متن سفید می باشند خواندن سخت تری دارند.

این به چه معناست؟

اصولا تم مشکی (پس زمینه تیره) بسیار موثر است زمانی که شما در محیطی با نور کم هستید و نیازی به مطالعه متن های طولانی ندارید همچنین تم مشکی نیاز به یک کانتراست بالایی فراهم می کند اما استفاده متن سفید بر روی پس زمینه مشکی انتخاب خوبی نمی باشد. اگر مطالب زیادی برای خواندن از روی صفحه نمایش دارید باید تم متن سیاه با پس زمینه سفید را انتخاب نمایید (یا پس زمینه خاکستری با متن سیاه) و به جای تغییر رنگ ها سعی در کنترل نمودن روشنایی و شرایط نور محیط داشته باشید.

من تم مشکی را انتخاب می کنم! خیلی مناسبه!

اگر با تم مشکی موافقید کار را شروع کنید! همون چیزی که چشمان شما را شادتر می کند و خیالتان را آسوده. یادتان باشد لازمه ذخیره کردن انرژی باتری، یک صفحه نمایشگر با فناوری OLED می باشد و وقتی حرف از خستگی چشم می آید موضوع کمی پیچیده تر است اما شواهد خاصی مبنی بر خلافش وجود ندارد مخصوصا وقتی که کانتراست بالا باشد اما نه آنقدری که هاله نور ایجاد شود.

دست به کار بشوید و برنامه های با تم مشکی مثل Netflix و Amazon TV را تجربه کنید و به خاطر داشته باشید: از تم مشکی در محیط با نور کم و از تم روشن در محیط با نور زیاد استفاده کنید و یا خودتان تم ها را در محیط مختلف تجربه کنید و مناسب ترین را با توجه به شاخص خستگی چشمانتان انتخاب نمایید.

از
46
رای