تفاوت های جدیدترین تکنولوژی اینترنت پرسرعت موبایل 5G و 4G LTE چیست؟

تفاوت های جدیدترین تکنولوژی اینترنت پرسرعت موبایل 5G و 4G LTE چیست؟ اگر قصد خرید گوشی موبایل دارید 5G بودن آن را در اولویت قرار دهید. قابلیت 5G می تواند امکان دانلود 1 تا 10 گیگابایت با دامنه تاخیر 1 میلی ثانیه را در اختیار شما قرار دهد.

ما شاهد یک رشد قابل توجه در میزان ترافیک جابجا شده از طریق شبکه های موبایل در طول این سالها بوده ایم. ارتباطات موبایل از تکنولوژی ای نشات گرفته که به نیاز روزمره ما تبدیل شده است. ترافیک داده موبایل هر ساله دو برابر شده است و با همین نرخ در حال رشد می باشد و انتظار می رود که تا سال 2020 به 1000 برابر برسد. افزایش ترافیک موبایل اساساً به دلیل گسترش اینترنت و بکارگیری ابزارهای تشنه داده موبایل، به یژه گوشی های هوشمند می باشد. علاوه بر رشد ترافیک موبایل، افزایش تقاضا برای کاربردهای پیشرفته چندرسانه ای مانند ویدئوهای سه بعدی و با کیفیت فوق العاده بالا  یا الترا اچ دی (UHD) و واقعیت افزوده را شاهد هستیم. امروزه، موسیقی و ویدئوهای آنلاین حدود 50% ترافیک داده موبایل را تشکیل می دهند.

این افزایش تقاضا برای داده پرسرعت و گرایش ناگهانی به سمت شبکه های مجازی نیازمند کسب آمادگی برای شبکه های در بهتر آینده می باشد. این افزایش گرایش به تقاضا برای سرویس های متکی بر پهنای باند موبایل و پرسرعت چالش های جدیدی را برای ارائه دهندگان خدمات موبایل برای ارائه شبکه های با کیفیت تر با تاخیرهای کمتر و هزینه های کمتر برای هر بیت اطلاعات فراهم آورده است. شبکه های LTE از قبل بر زیرساخت های بازار موبایل دنیا حاکم بوده اند. با دنبال نمودن این گرایش، یک شبکه جدید و پیشرفته موبایل انتظار می رود به زودی مورد استفاده قرار گیرد. این زیرساخت آینده یعنی 5G برای فراهم آوردن نیاز به قابلیت های جدید توسعه داده شده است. اجازه دهید ببینیم که چگونه زیرساخت شبکه موبایل از LTE به 5G تغییر یافته و این تغییر چه چیزی را برای ما به همراه خواهد داشت.

4G اینترنت موبایل

LTE چیست؟

تکامل بلند مدت یا LTE استاندارد عمده برای ارتباطات موبایل و تکنولوژی پهنای باند بی سیم برای ابزارهای موبایل می باشد. LTE تکنولوژی کلیدی برای ارائه پهنای باند موبایل می باشد. تعداد استفاده کنندگان از موبایل در طول 20 سال اخیر از صفر به بیش از یک میلیارد رسیده است. خصوصیات فنی LTE توسط 3GPP ( پروژه شراکت نسل سوم) یک سازمان جهانی از چندین SDO منطقه ای و ملیتی که استانداردهای موبایل را مدیریت می کنند، ایجاد شده است. LTE از مضارب قطری تقسیم فرکانسی ( OFDM) به عنوان مدولاسیون پایه و تکنولوژی دسترسی چندگانه استفاده می کند. این تکنولوژی دسترسی غالب برای جدیدترین نسل از تمامی استانداردهای رادیویی موبایل می باشد. LTE معماری پهنای باند انعطاف پذیر را با پشتیبانی از حداکثر 20MHz فراهم می آورد که امکان ارائه نرخ های اوج داده بالاتر را ممکن می سازد.

5G چیست؟

5G اینترنت موبایل چیست؟

5G یا تکنولوژی نسل پنجم مربوط به نوآوری های آینده در حوزه تکنولوژی های ارتباط بی سیم می باشد که برای افزایش سرعت و قابلیت اطمینان شبکه های بی سیم ارائه می شوند. این نسل بعدی تکنولوژی موبایل می باشد که بعد از 4G LTE امروزی قرار داشته و انتظار می رود امکان اتصال یکنواخت و بدون مشکل را برای کاربران بدون توجه به مکان آنها و این که به چه دستگاهی متصل می شوند، فراهم آورد. سیستم 5G در حال برنامه ریزی پیشرفت هایی در معیارهای عملکرد فراتر از قابلیت 3G و 4G می باشد که شامل پوشش، نرخ اوج، بازده طیفی و تاخیر است. شبکه 5G انتظار می رود که از تکنولوژی های دسترسی رادیویی چندگانه (RATs) مانند 3G/4G/5G ،Wi-Fi و WiGig پشتیبانی نماید. تکامل به سمت 5G به نظر می رسد به معنی همگرایی سرویس های اینترنتی و استانداردهای شبکه ای موبایل باشد. 5G امکان یک اتصال جهانی و همه گیر را فراهم خواهد آورد.

تفاوت بین 5G و LTE چیست؟

تکنولوژی در 5G و LTE

LTE که تکنولوژی نسل چهار می باشد از مضارب قطری تقسیم فرکانسی (OFDM) به عنوان مدولاسیون پایه و تکنولوژی دسترسی چندگانه استفاده می کند. LTE معماری پهنای باند انعطاف پذیر را با پشتیبانی از حداکثر 20MHz (مگاهرتز) فراهم می آورد که امکان ارائه نرخ های اوج داده بالاتر را ممکن پذیر می سازد. 5G از طرف دیگر، نسل بعدی تکنولوژی موبایل فراتر از شبکه های موبایل 4G LTE می باشد که برای افزایش سرعت و قابلیت اطمینان شبکه های بی سیم مهندسی شده است. 5G یک واژه کلی برای ارجاع به یک سری تکنولوژی های متفاوت می باشد و انتظار می رود که از فعالیت در طیفی تا حد 30GHz (گیگاهرتز) را ممکن سازد.

5G سرعت اینترنت موبایل

تأخیر

5G تاخیر بهتری نسبت به استاندارد ارتباطات موبایل 4G LTE دارد که کیفیت تجربه کاربردهای بلادرنگ مانند VoIP، بازی و سایر کاربردهای تعاملی را بهبود می بخشد. 5G قابلیت های تاخیر بسیار کمی در حد میلی ثانیه دارد که به IoT گسترده، اینترنت تاکتیکی و سایر کاربردهای رباتیک پیشرفته کمک می کند. تاخیر کم به عنوان یک جزء مهم برای فراهم آوردن یک تجربه پهنای باند موبایل خوب محسوب می شود. قابلیت های تاخیر کم 5G آن را به شدت برای کاربردهای حساس که نیاز به پاسخ دهی سریع دارند، مناسب می سازد. تاخیر LTE از طرف دیگر از دستگاهی به دستگاه دیگر متغیر می باشد.

عملکرد 5G در مقابل LTE

5G انتظار می رود که از باندهای فرکانس رادیویی در بازه 30 تا 300GHz بهره بگیرد در حالی که شبکه های  4G LTE در پهنای باند فرکانسی تا حداکثر 6GHz کار می کند. یک خصوصیت دیگر در خصوص 5G امکان فعال سازی قابلیت اتصال با قابلیت اطمینان بسیار بالا می باشد. شبکه های 5G احتمالاً از معماری شبکه چندلایه ای استفاده می کنند که در آن لایه ماکرو پوشش را برای کاربرانی که با سرعت بالا در حال حرکت هستند فراهم می آورد. این امر اجازه می دهد تا کاربران داده ها را بسیار سریعتر نسبت 4G LTE دریافت و بارگذاری نمایند. سرعت دریافت اطلاعات تا حدود 1000 برابر نسبت به LTE بیشتر بوده و حداقل 20Gbps خواهد شد.

4G  5G  تفاوت سرعت اینترنت

خلاصه تفاوت 5G در مقابل LTE

در حالی که شبکه های فعلی 4G LTE در حال حاضر بر بازار زیرساخت موبایل دنیا حاکم هستند، اما 5G جدید و پیشرفته برای برآوردن نیاز جهت قابلیت های جدید به منظور فراهم آوردن تجربه اتصال یکنواخت و بدون مشکل بدون توجه به مکان آنها و وسیله ای که به آن متصل شده اند، توسعه داده شده است. تکنولوژی جدید 5G انقلابی خواهد بود و نواقص و پیشرفت های تکنولوژی های  4G LTE را پوشش می دهد. این تکنولوژی دربرگیرنده سیستم بی سیم انتها به انتها از زیرساخت های شبکه بی سیم تا طیف در دسترس بودن برای نوآوری های وسایل خواهد بود.

منبع: differencebetween

از
1
رای