ویژگی های iOS 18 + تاریخ انتشار، گوشی ها سازگار و 5 قابلیت جدید

ویژگی های iOS 18 + تاریخ انتشار، گوشی ها سازگار و 5 قابلیت جدید ویژگی ای iOS 18 چیست؛ تاریخ و زمان انتشار آی او اس 18 آیفون؛ بررسی ویژگی های مورد انتظار iOS 18؛ با 5 قابلیت جدید در iOS 18 ؛ کدام گوشی آیفون‌ از iOS 18 پشتیبانی می‌کنند؛ در سلام دنیا بخوانید.

iOS 17 با تعداد زیادی از ویژگی‌های جدید مانند حالت StandBy، Live Stickers، NameDrop و غیره موفقیت‌آمیز بود. به همین دلیل، همه کاربران آیفون برای ویژگی‌های آینده iOS 18 هیجان زده هستند.با اینکه اپل چیزی نگفته است، اما شایعاتی درباره ویژگی های iOS 18 در اینترنت منتشر شده است. به گفته منابع، اپل ممکن است با پیروی از مراحل گوگل و سامسونگ، ویژگی های هوش مصنوعی مولد را معرفی کند. علاوه بر این، iOS 18 ممکن است برای تجربه پیام رسانی بهتر از پشتیبانی RCS برخوردار شود. کارشناسان اطلاعات و حدس و گمان های بیشتری را منتشر کرده اند. در این مقاله سلام دنیا، ما تمام ویژگی های iOS 18 و قابلیت های مورد انتظار iOS 18 را به همراه دستگاه های پشتیبانی شده و تاریخ انتشار ارائه خواهیم کرد.

زمان انتشار iOS 18

iOS 18 در طی کنفرانس جهانی توسعه‌دهندگان اپل 2024 که از 10 تا 14 ژوئن برگزار می شود، منتشر خواهد شد. در مرحله بعد، یک نسخه بتا برای توسعه دهندگان در همان روز منتشر می شود و یک نسخه بتا عمومی در ماه جولای منتشر می شود.پس از اعلام، iOS 18 در سپتامبر 2024 و پس از عرضه سری آیفون 16 در دسترس عموم قرار خواهد گرفت. اپل در کنفرانس جهانی توسعه‌دهندگان چیزی در مورد سری آیفون 16 یا iOS 18 فاش نکرده است، بنابراین این صرفاً بر اساس تاریخچه یک دهه است.


حتما بخوانید: مقایسه گوشی آیفون (iOS) و اندروید (رابط کاربری، مزایا، معایب)


کدام آیفون‌ها از iOS 18 پشتیبانی می‌کنند؟

اپل به‌روزرسانی‌هایی را تا پنج سال ارائه می‌کند و اگر سخت‌افزار آیفون بتواند آخرین به‌روزرسانی‌های نرم‌افزاری را انجام دهد، حتی می‌تواند تا شش سال افزایش یابد. با این حال، با آپدیت iOS 17، اپل پشتیبانی از سری آیفون 8 و آیفون X را قطع کرد.با پیروی از همین روند، می‌توانید انتظار داشته باشید که چند دستگاه دیگر با به‌روزرسانی iOS 18 حذف شود. باز هم، اینها گمانه زنی هایی از تاریخچه به روز رسانی اپل با iOS است. در نتیجه، می توانید فرض کنید که iOS 18 از کدام دستگاه پشتیبانی می کند.در اینجا لیستی از دستگاه هایی وجود دارد که می توانید انتظار داشته باشید iOS 18 هنگام معرفی در کنفرانس جهانی توسعه‌دهندگان اپل 2024 از آنها پشتیبانی کند:

  • سری آیفون 16
  • سری آیفون 15
  • سری آیفون 14
  • آیفون SE 2022 (نسل سوم)
  • سری آیفون 13
  • سری آیفون 12
  • آیفون SE 2020 (نسل دوم)
  • سری آیفون 11

کدام آیفون‌ها از iOS 18 پشتیبانی می‌کنند؟

اگرچه آیفون XR، XS و XS Max به‌روزرسانی iOS 17 را دریافت کردند، اما در سال 2018 منتشر شدند، یعنی بیش از شش سال سن دارند. در نتیجه، ممکن است اپل آن‌ها را به iOS 18 به‌روزرسانی نکند، زیرا ممکن است سخت‌افزار آن‌ها را مدیریت نکند.علاوه بر این، با توجه به بودجه‌تان، اگر از آیفون XR/XS یا XS Max استفاده می‌کنید، فکر می‌کنم ارتقا به سری آیفون 15 یا 16 بهتر باشد.

ویژگی های مورد انتظار iOS 18

iOS 16 و iOS 17 یک اصلاح کامل نبودند، اما آنها مجموعه جدیدی از ویژگی ها را معرفی کردند که بر سفارشی سازی متمرکز بود. به گفته خود اپل، iOS 18 از تکرارهای مشابه پیروی نخواهد کرد و تغییرات اساسی در رابط آیفون ایجاد خواهد کرد.گزارش بلومبرگ بیان می‌کند که اپل تولید iOS 18 را یک هفته به تعویق انداخته تا باگ‌ها را برطرف کند و پایه‌ای پایدار برای iOS 18 فراهم کند. با این حال، من معتقدم که این به هیچ وجه بر توسعه ویژگی یا انتشار iOS 18 تأثیر نخواهد گذاشت.


حتما بخوانید: بهترین مدل گوشی آیفون از نظر باتری، دوربین و قیمت مناسب


جزئیات iOS 18 در حال حاضر محدود است زیرا در اوایل راه است. در ژانویه، مارک گورمن در X پست کرد: «به من گفته شد که سیستم عامل جدید در شرکت به عنوان یکی از بزرگ‌ترین به‌روزرسانی‌های iOS - اگر نگوییم بزرگترین - در تاریخ شرکت دیده می‌شود.»اگر این باعث خوشحالی شما شده است، ویژگی های مورد انتظار iOS 18 آن را ده برابر خواهد کرد. خب، در اینجا همه چیزهایی است که می توانید از iOS 18 انتظار داشته باشید، ارائه شده است:

1. سیری تجهیز شده با هوش مصنوعی

سیری از زمان انتشار در سال 2011 با هر نسخه iOS تکامل یافته است. به گفته مارک گورمن، اپل قصد دارد سیری را با هوش مصنوعی جدیدی که از فناوری LLM (مدل زبان بزرگ) مبتنی بر آژاکس استفاده می‌کند، اصلاح کند.در نتیجه، نحوه کار سیری با برنامه پیام‌ها را بهبود می‌بخشد و به شما امکان می‌دهد سؤالات خود را در محل قرار دهید و جملات خود را به‌طور خودکار تکمیل کنید.

سیری تجهیز شده با هوش مصنوعی

علاوه بر این، چند شایعه iOS 18 نشان می دهد که می توانید مکالمه شخصی و طبیعی تری با سیری داشته باشید.همچنین، برای حفظ متن، سیری ممکن است اطلاعات مکالمه را ذخیره کرده و آن را از یک دستگاه به دستگاه دیگر همگام کند. طبق اطلاعات، اپل در حال ترکیب سیری و اپلیکیشن Shortcuts است. از این رو، شما قادر خواهید بود وظایف پیچیده چند مرحله ای را با یک فرمان به صورت خودکار انجام دهید.

2. ادغام هوش مصنوعی مولد

هوش مصنوعی در سال 2023 طوفان اینترنت را گرفت و اپل به دنبال این است که با iOS 18 همین وضعیت مشابه را داشته باشد. شایعات متعدد حاکی از آن است که اپل چت ربات هوش مصنوعی خود را برای iOS 18 خواهد ساخت و در حال آماده سازی سرورهایی برای مدیریت حجم کاری هوش مصنوعی است.در گزارشی از TheVerge، تیم کوک در طول تماس سه ماهه درآمد اپل اشاره کرد که اپل در حال کار بر روی ویژگی‌های نرم‌افزاری مولد هوش مصنوعی است که تا پایان سال در دسترس مشتریان قرار خواهد گرفت. این کاملاً با اظهارات مارک گورمن و سایر تحلیلگران مطابقت داردتیم کوک بعداً اضافه کرد: «اجازه دهید فقط بگویم که فکر می‌کنم فرصت بزرگی برای اپل با هوش مصنوعی مولد و با هوش مصنوعی وجود دارد، بدون اینکه وارد جزئیات بیشتر یا جلوتر از خودم شوم.»

ادغام هوش مصنوعی مولد

هوش مصنوعی در iOS 18 از تغییرات جدید در سیستم عامل مانند هوشمندتر شدن سیری، تولید لیست پخش خودکار Apple Music و برنامه‌های iWork (Pages، Keynote و Numbers) که نوشتن با کمک هوش مصنوعی و ایجاد عرشه اسلاید را ارائه می‌کنند، استقبال می‌کند.همچنین، هوش مصنوعی مولد در Xcode می تواند به نوشتن سریع کد برای توسعه دهندگان کمک کند. با این حال، کارشناسان تخمین می زنند که عملکردهای پیشرفته هوش مصنوعی پردازش شده روی دستگاه ممکن است به مدل های آیفون 16 محدود شود، زیرا آنها SoC های قدرتمندتری خواهند داشت.البته اینها حدس و گمان است. هیچ تضمینی وجود ندارد که اپل همه چیز را در iOS 18 گنجانده باشد. برخی از ویژگی ها می توانند تا پایان سال با iOS 18 راه اندازی شوند، در حالی که اپل می تواند برخی دیگر را برای نسخه های بعدی نگه دارد. به این دلیل است که ساخت سرورهای تمام عیار هوش مصنوعی زمان می برد.


حتما بخوانید: چگونه آیفون را آپدیت کنیم


3. هوم اسکرین با امکان شخصی سازی بیشتر

پیش از این، iOS 17 چندین گزینه برای سفارشی کردن صفحه قفل در آیفون ها ارائه می کرد. با iOS 18، انتظار می‌رود اپل مرکز کنترل را دوباره طراحی کند و امکان شخصی‌سازی شبکه صفحه اصلی را فراهم کند.به گفته مارک گورمن، کاربران ممکن است بتوانند آزادانه آیکون های برنامه را به هر نقطه از صفحه اصلی منتقل کنند و حتی بین دو نماد در iOS 18 فاصله بگذارند. با این حال، کارشناسان بر این باورند که اپل ممکن است یک سیستم شبکه نامرئی را روی صفحه اصلی پیاده سازی کند تا یکنواختی بین نمادها و ابزارک های برنامه حفظ شود. همچنین، برخی شایعات ناقص گزارش شده توسط MacRumors نشان می دهد که طرح بندی طراحی iOS 18 ممکن است یک رابط کاربری شفاف با آیکون های دایره ای شبیه به VisionOS ارائه دهد.از آنجایی که ما منتظر طراحی اصلاح شده در iOS 18 هستیم، تا آن زمان، آیفون خود را با جدیدترین تصاویر پس زمینه کنفرانس جهانی توسعه‌دهندگان اپل 2024 تزئین کنید.

هوم اسکرین با امکان شخصی سازی بیشتر

4. ویژگی های جدید قابلیت دسترسی (Accessibility)

معرفی ویژگی‌های جدید قابلیت دسترسی در کنفرانس جهانی توسعه‌دهندگان اپل استاندارد شده است. امسال، شایعه شده است که اپل یک ویژگی جدید میانبرهای صوتی تطبیقی ​​را برای iOS 18 و macOS 15 توسعه می دهد. گزارش MacRumors نشان می دهد که کاربران ممکن است بتوانند یک فرمان صوتی سفارشی برای فعال کردن هر ویژگی دسترسی ایجاد کنند.کاربران می‌توانند این دستورات را با استفاده از دسته‌های سفارشی جدید Live Speech سازماندهی کنند. علاوه بر این، انتظار می رود برنامه های بومی بیشتری از اندازه های متن سفارشی شده پشتیبانی کنند.

5. پشتیبانی RCS برای ارسال پیامک بهتر با کاربران اندروید

در اکتبر 2023، اپل تأیید کرد که پشتیبانی از پیام رسانی RCS (سرویس‌های ارتباط غنی) را با به‌روزرسانی نرم‌افزاری در سال 2024 برای آیفون‌ها ارائه می‌کند. RCS (سرویس‌های ارتباط غنی) یک پروتکل پیامکی است که توسط برنامه‌های پیام‌رسان در اندروید استفاده می‌شود. آن را به عنوان جانشین SMS و MMS در نظر بگیرید.اپل در بیانیه‌ای به 9to5Mac گفت: «ما معتقدیم پروفایل جهانی پیام رسانی RCS در مقایسه با SMS یا MMS تجربه تعامل بهتری را ارائه می‌دهد. این در کنار iMessage کار خواهد کرد، که همچنان بهترین و امن ترین تجربه پیام رسانی برای کاربران اپل خواهد بود."به عبارت دیگر، اپل استاندارد پیام رسان RCS را در iMessage برای پشتیبانی از ارسال پیامک به کاربران اندرویدی اتخاذ خواهد کرد. علاوه بر این، هنگام ارسال پیامک به کاربران اندروید، نشانگرهای تایپ بلادرنگ و رسیدهای خواندن را اضافه می کند.

پشتیبانی RCS برای ارسال پیامک بهتر با کاربران اندروید

همچنین، می‌توانید عکس‌ها، ویدیوها و فایل‌های بزرگ‌تر را به راحتی به اندروید ارسال کنید.علاوه بر این، پشتیبانی RCS پیام‌های صوتی، واکنش‌های ایموجی بین پلتفرمی و ارسال پیام‌ها از طریق تلفن همراه یا Wi-Fi را ارائه می‌دهد. از این رو، در هنگام چت با یک کاربر اندرویدی دیگر هیچ خطایی وجود نخواهد داشت. و بله، حباب آبی در مقابل سبز آنها را مانند آنچه در حال حاضر وجود دارد تقسیم می کند.این در درجه اول به دلیل قوانین اتحادیه اروپا است که باعث شد اپل از USB-C با سری آیفون 15 استفاده کند. از سوی دیگر، گوگل با روند #GetTheMessage، اپل را به سمت پیام رسانی RCS سوق می دهد.


حتما بخوانید: چگونه فیس آیدی آیفون را فعال کنیم


6. مرورگرهای وب بدون WebKit

اپل همیشه وب کیت را بر روی سایر مرورگرها اعمال کرده است که منجر به تفاوت کمتر یا تقریباً بدون تفاوت در استفاده از مرورگرهای مختلف می شود. بااینکه گزینه ای برای تغییر مرورگر پیش فرض در آیفون وجود دارد، اما همچنان بر روی وب کیت ساخته شده است.با ارائه iOS 17.4، اپل به سایر مرورگرها اجازه داده است که وب کیت را کنار بگذارند و از همان موتور رندر مورد استفاده در همتایان دسکتاپ خود استفاده کنند. گوگل و موزیلا اعلام کردند که در حال کار بر روی مرورگرهای جدید iOS هستند.تیم گوگل کرومیوم آماده پورت کردن Blink به iOS است که منجر به پذیرش گوکل کروم و مرورگرهای دیگر مانند Microsoft Edge، Arc، Opera، Brave و غیره می شود.موزیلا با Gecko کار می کند، مشابه آنچه در مرورگر دسکتاپ خود می بینید.

مرورگرهای وب بدون WebKit

از آنجایی که این یک تعمیرات اساسی موتور رندر است، ممکن است مدتی طول بکشد تا مرورگرهای جدید برای عموم منتشر شوند و سایر مرورگرهای مبتنی بر کرومیوم سازگار شوند. می توانید انتظار این مرورگرها را در ژوئن 2024 یا کمی زودتر از آن داشته باشید.اتحادیه اروپا در حال تنظیم است و اپل را مجبور به ایجاد تغییرات در iOS می کند. از آنجایی که نسخه بتای iOS 17.4 از شما می خواهد هنگام تنظیم آیفون خود، یک مرورگر پیش فرض را انتخاب کنید، می توانید نتایج را مشاهده کنید. این یک تغییر خوشایند و گامی در مسیر درست برای پایان دادن به انحصار سافاری در iOS است.

سخن پایانی:

iOS یک سیستم عامل در حال تکامل است و هوش مصنوعی در سراسر سیستم عامل یک افزونه عالی است. علاوه بر این، از آنجایی که این یک به‌روزرسانی بزرگ است، می‌توانید انتظار داشته باشید که iOS امسال به‌طور کامل اصلاح شود.با این حال، iOS فاقد ویژگی هایی مانند شماره گیری T9، پشتیبانی از تقسیم صفحه و موارد دیگر است، بنابراین ممکن است بازهم منتظر بمانید. چه ویژگی هایی را از iOS 18 انتظار دارید؟ نظرات خود را در نظرات زیر به ما اطلاع دهید.


مطالب مرتبط:

ویژگی ورژن بتای عمومی iOS 17

مقایسه گوشی آیفون 14 پلاس و 14 پرو

آموزش ریست کردن آیفوناز
1
رای