آواتار متاورس چیست و چه کاری انجام می دهد و نحوه ساخت آن

آواتار متاورس چیست و چه کاری انجام می دهد و نحوه ساخت آن آواتار متاورس دقیقاً چیست و چه کاری می توانید با آن انجام دهید ؛ نحوه ساخت آواتار متاورس و انواع آواتارهای متاورس را در این مطلب سلام دنیا بخوانید.

بدون شک حتما شنیده اید که فیسبوک به متاورس تبدیل شده و اتمام این تکنولوژی را اعلام کرده است. اگرچه، متاورس جنبه های زیادی دارد، اما چیزی که برای بسیاری از مردم برجسته تر است، آواتارهای متاورس هستند. آواتارهای متاورس به گونه‌ای طراحی شده‌اند تا براساس ظاهر هر فرد شخصی سازی شوند، همین ویژگی جالب باعث شده افراد مشتاقانه منتظر اجرای آن باشند. اما آواتار متاورس دقیقاً چیست و چه کاری می توانید با آن انجام دهید؟ و نحوه ساخت آواتار متاورس چگونه است، در این مطلب سلام دنیا، پاسخ همه این سوالات و موارد دیگر را بیابید. اجازه دهید در ادامه به بررسی آواتار متاورس بپردازیم.

آواتار متاورس دقیقاً چیست و چه کاری می توانید با آن انجام دهید؟

همانطور که در قسمت بالا اشاره شد، علاوه بر بررسی آواتار در متاورس، قصد داریم در این مطلب در مورد سایر موضوعات پیرامون آن هم صحبت کنیم. با این حال، اگر ترجیح می دهید فقط در مورد آواتار اطلاعاتی پیدا کنید، ادامه مطلب را بخوانید.

آواتار چیست؟

اگر برای مدتی از اینترنت استفاده کرده باشید، پس باید برای چندین شبکه اجتماعی حساب کاربری هم ساخته باشید. بسته به پلتفرمی که استفاده می کنید، برای انتخاب عکس پروفایل کاربران یا عکس های خود را آپلود می کنند یا یک مدل دو بعدی یا سه بعدی از تصویر خود ایجاد می کنند. صحبت ما درباره آواتار دقیقا از این قسمت شروع می شود. به زبان ساده، آواتار یک نمایش آنلاین از یک کاربر است. این هویت دیجیتال از فردی به فرد دیگر متفاوت است و می تواند بصورت ثابت یا متحرک باشد.

جزئیات بیشتری می خواهید؟

پس برای درک بیشتر Bitmoji را در نظر بگیرید. این آواتارها که به‌عنوان ایموجی‌های دوبعدی برای استفاده کاربران هنگام صحبت با یکدیگر استفاده می شدند، حالا سه بعدی شده‌اند و به‌عنوان پروفایل های شما در بسیاری از قابلیت های اسنپ چت استفاده می‌شوند. آواتارها همچنان روشی هستند که بسیاری از کاربران رسانه های اجتماعی برای معرفی آنلاین خود از آنها استفاده می کنند. شما می توانید تقریباً برای هر کسی که می خواهید، از آواتار خود استفاده کنید. شما می توانید آواتار را با توجه به شکل ظاهری خودتان ایجاد کنید، مدل مو، لباس، اکسسوری مورد استفاده خود و موارد دیگر را شخصی سازی کنید. به احتمال زیاد، شما هم در حال حاضر یک یا دو آواتار دارید و از آنها استفاده می کنید. با این حال، آواتار چیزی بسیار بیشتر از یک تصویر از ظاهر شما است. به خواندن مطلب ادامه دهید تا متوجه شوید.

آواتار متاورس چیست

آواتار متاورس چیست؟

زمانی که متاورس معرفی شد، یکی از نکات برجسته آن آواتارهای جدید و بهبود یافته در آن بودند. آواتار در متاورس اساساً همان عملکرد مشابه آواتارهای آنلاین را دارد. البته باید بدانید که یک آواتار در متاورس هویت کاربر در کل جهان خواهد بود. دقیقاً مانند آواتارهای دوبعدی در سایر پلتفرم‌ها، در متاورس هم می‌توانید یک آواتار دلخواه خود را ایجاد و از آن استفاده کنید.

با این حال، انعطاف پذیری تفاوت بزرگ بین آواتارهای دو بعدی و آواتارهای متاورس خواهد بود. در حالی که برخی از آواتارها تنها محدود به یک پلتفرم هستند، اما آواتار متاورس می‌تواند تجربیات مختلف را در کل متاورس پیش روی شما قرار دهد. بنابراین هر آواتاری که با هر ظاهری می سازید به راحتی به دنیای مجازی مختلفی که بازدید می کنید، منتقل می شود. سپس آواتار به هویت شما در متاورس تبدیل می شود.


حتما بخوانید: متاورس چیست و چه ویژگی هایی دارد


تفاوت بزرگ دیگر آواتار متاورس انعطاف پذیر بودن آن است. از آنجایی که آواتارها کاربردهای وسیعی در حوزه های مختلف دارند، متاورس آواتارهای خود را بسیار واقعی طراحی می کند. بنابراین به جای تکان دادن ساده صورت برای ثبت حرکت، یک آواتار متاورس تمام حرکات بدن او را عینا مانند یک فرد زنده تکرار می کند تا تجربه واضحی از حضور یک شخص واقعی در این فضا برای ما ایجاد کند.

متا از طریق هوش مصنوعی این تکنولوژی را طراحی کرده است. این شرکت حرکات فیزیکی فرد واقعی را مورد بررسی قرار می دهد و بعد با استفاده از این مطالعات مدلی را آموزش می دهد. اینکار منجر به این می شود که مدل به طور دقیق موقعیت شانه و آرنج را بر اساس محل قرارگیری هدست و کنترلر شما پیش بینی کند. بر همین اساس، آواتارهای متاورس حتی دقیق تر و مشهود تر از سایر آواتارها خواهند بود.

آواتار متاورس چیست و چه کاری انجام می دهد

با آواتار متاورس چه کاری می توان انجام داد؟

همانطور که در قسمت بالا توضیح دادیم، مزیت بزرگ آواتار متاورس کاربردهای آن است. اگرچه در حال حاضر جزئیات زیادی در دسترس نیست، اما به جرات می توان گفت که می توانید از این آواتارها در انواع مختلف برنامه ها استفاده کنید. هر موقع که وارد یک محیط مجازی دیگر شوید، آواتار شما به همراه شما وارد آن محیط می شود.

این آواتارها برای تمامی انواع برنامه‌ها و محیط‌های پشتیبانی‌ شده اعمال می‌شود و ما احتمال می دهیم که متاورس به یک شبکه انعطاف‌ پذیر همیشه در حال گسترش تبدیل خواهد شد. انتخاب یک آواتار مرکزی نه تنها جذاب‌تر است، بلکه این یکپارچه‌سازی انجام فرآیندها را برای شما راحت‌تر هم می‌کند.

به عنوان مثال- متا اعلام کرده است که آواتار متاورس نه تنها برای تجربیات مجازی بلکه برای ساخت برنامه‌های شخص ثالث برای ارائه به برنامه‌ نویس‌ها هم قابل استفاده خواهد بود. بنابراین اگر کاربر Meta Quest هستید، می‌توانید از آواتار مرکزی خود در بازی‌های مختلف مانند: PokerStars VR ،Topgolf with Pro Putt و Epic Roller Coasters استفاده کنید. علاوه بر این، برای پشتیبانی از بازی‌ ها هم‌ اکنون در حال ساخت هستند و بازی های Synth Riders و ForeVR Bowling نیز به زودی آواتار در آنها گنجانده خواهند شد.

در صورتی که جزء آن دسته هستید که از فضای مجازی استفاده نمی کنید، ممکن است از شنیدن این اطلاعات تعجب کنید. و از خودتان بپرسید که این آواتارهای متاورس چه فایده ای برای من دارند؟ اعلامیه اخیر مارک زاکربرگ، مدیرعامل متا یک پاسخ خوب به این سوال است، او می گوید آواتارهای متا اکنون به فیس بوک، مسنجر و اینستاگرام هم گسترش پیدا خواهند کرد.

بنابراین اگر فردی هستید که علاقه دارید در رسانه‌های اجتماعی فعال باشید، می‌توانید از این آواتارها برای پست‌ها، استوری‌ها و حتی به‌عنوان عکس پروفایل خود استفاده کنید. آواتارها همچنین برای استفاده در زمینه های دیگر هم گسترش پیدا کرده اند. آواتارهایی که به تازگی منتشر شده اند، توانایی برای افزودن کاشت حلزون شنوایی و سایر سمعک ها نیز خواهند داشت. علاوه بر این، آواتارهای ویلچری نیز از طریق رسانه های اجتماعی اکوسیستمی متا قابل مشاهده خواهند بود.


حتما بخوانید: چگونه وارد متاورس شویم


آیا آواتار برای متاورس مهم است؟

قطعاً همینطور است. یک آواتار در متاورس چیزی بیش از ایجاد یک چهره توسط کاربر است. اساساً این آواتار نشان دهنده تمام فعالیت های آن کاربر در متاورس محسوب می شوند. بنابراین، هر اقدامی که آواتار انجام می دهد مستقیماً توسط خود کاربر هدایت می شود. به همین دلیل، به غیر از انجام چند بازی، تمامی فعالیت‌های دیگر از جمله فعالیت‌های مالی مهم نیز بر روی آواتار و در نتیجه کاربر منعکس می‌شوند. متاورس بر اجرای اصل خاص به آواتار کاربر متکی است و به همین دلیل بدون وجود آواتار انجام اینکار امکان پذیر نیست.

انواع آواتارهای متاورس

اگرچه ساخت نوع آواتارها تا حد زیادی به خلاقیت و تنوع سازنده بستگی دارد، اما متاورس به احتمال زیاد برای ساخت آواتار بر موارد زیر تمرکز خواهد کرد:

1. آواتار VR

این آواتار همانی نوعی است که در حال حاضر توسط اکثر کاربران دنیای مجازی استفاده می شود، آواتار VR یکی از مواردی است که به کاربر اجازه می دهد تا محیط مجازی را از دیدگاه آواتار مشاهده کند. سایر کاربران VR آواتار را به عنوان یک نمایش محدود از این کاربر می بینند. در حالی که کاربران می‌توانند تمام قسمت بالایی آواتار VR را ببینند، قسمت پایینی بدنه به دلیل قابلیت‌های ردیابی محدود وجود ندارد. این همچنین به این معنی است که آواتار VR می تواند حرکات دست شما را تقلید کند ولی نمی تواند حرکات اندام پایین تنه شما را تقلید کند.

انواع آواتارهای متاورس

2. آواتار تمام بدن

آواتارهای تمام بدن نوع پیشرفته تری هستند. با استفاده از تشخیص حسگر تمام بدن، این آواتار نه تنها حرکات دست کاربر، بلکه حرکات بدن او را نیز تکرار می کند. بنابراین به جای اینکه فقط از کنترلرها به عنوان دست استفاده کنید، پاهای شما نیز توسط هدست شما شناسایی می شود و می توانید از آنها استفاده کنید.

اگرچه آواتار VR فقط برای چند بازی در حال حاضر موجود است، اما انتظار می‌رود که آواتارهای تمام بدن گسترش پیدا کنند و در آینده به تجربیات بیشتری عرضه شوند. به همین دلیل است که متا نیز نسخه مخصوص به خود را عرضه خواهد کرد. با این حال، آواتارهای تمام بدن نیز به سخت افزاری نیاز دارند که قادر به ردیابی تمام بدن باشد. بنابراین، اگر کاربر بازی Quest 2 هستید، برای به راه اندازی این آواتار به ردیاب‌های کامل بدن نیاز دارید.

نحوه ساخت آواتار متاورس

با اینکه متاورس هنوز در مراحل اولیه ساخت خود است، اما  در حال حاضر شرکت هایی وجود دارند که خدمات ساخت آواتار را رائه می دهند. با همراهی آنها، کاربر می تواند یک آواتار کاملاً شخصی ایجاد کند که نه تنها می تواند برای بازدید از برنامه ها و بازی ها از آن استفاده کند، بلکه کارهای مشهودتری را نیز انجام دهد.

آیا شرکت های دیگر آواتار ایجاد می کنند؟

اگرچه آواتار متاورس یک تکنولوژی هیجان انگیز است، اما متا تنها شرکتی نیست که در این مسیر قرار دارد. یکی دیگر از شرکت های بزرگ در عرصه فناوری که وارد این رقابت شده است، مایکروسافت است. این شرکت با انتشار مایکروسافت Mesh در اواخر سال 2021، از مجموعه ای از آواتارهای سه بعدی شخصی و فضاهای مجازی خود رونمایی کرد. با کار بر روی همان اصل متا یعنی قرار گرفتن در دنیای واقعی، کاربران قادر خواهند بود با استفاده از آواتارهای خود در داخل تیم های مایکروسافت ارتباط برقرار کنند.

علاوه بر این، این شرکت مجموعه‌ای از ردیابی حرکات صورت را هم اعلام کرده است که به همراه محیط‌های مجازی بی نظیر به این آواتارها روح می‌بخشد. مانند متا، تمرکز مایکروسافت هم با ساخت آواتارها بر روی ترکیبی از خلاقیت به همراه واقعیت در فضای سرگرم کننده متمرکز شده است. با این حال، تنها زمان نشان خواهد داد که آواتارهای کدام شرکت عملکرد بهتری خواهند داشت.

با کمک آواتار متاورس در فضای مجازی هویت خود را بسازید

آواتارهای متاورس بدون شک با گذشت زمان ویژگی‌های شخصی‌سازی بیشتری به دست خواهند آورد و امیدوارم حالا متوجه شده باشید که آنها چه چیزی هستند. سوالات بیشتری در مورد آن دارید؟ آنها را در قسمت نظرات برای ما بنویسید، ما به شما کمک خواهیم کرد.


مقالات مرتبط:

آموزش دانلود فیلم از فیسبوک اندروید، آیفون و کامپیوتر

آموزش ساخت و آپلود کارت شناسایی برای فیسبوک
 
 

از
4
رای