4 انشا در مورد حضرت معصومه با مقدمه و نتیجه کودکانه و داستانی

4 انشا در مورد حضرت معصومه با مقدمه و نتیجه کودکانه و داستانی انشا در مورد حضرت معصومه؛ 4 انشا درباره حضرت معصومه با مقدمه و نتیجه، به زبان کودکانه، داستان‌گونه و توصیف حرم حضرت معصومه (س) ساده و زیبا و ادبی در سلام دنیا بیاموزید.

حضرت معصومه خواهر باوفای امام رضا (ع) با حضورشان در شهر قم و بارگاه ملکوتی شان آنجا را منور کرده اند، ایشان امام زاده ای هستند که به معصوم بودن شهرت دارند، روز میلاد ایشان نزدیک است و در این خصوص در سلام دنیا 4 انشا درباره حضرت معصومه با مقدمه و نتیجه، انشا به زبان کودکانه، داستان‌گونه و توصیف حرم حضرت معصومه (س) آورده ایم که خواهید خواند، با ما همراه باشید.

انشا در مورد حضرت معصومه

1. انشا درباره حضرت معصومه با مقدمه و نتیجه

مقدمه انشا در مورد حضرت معصومه:

حضرت معصومه (س)، دختر امام موسی کاظم (ع) و خواهر امام رضا (ع) بود. او شخصیتی با ارزش در تاریخ اسلام داشت و طول تاریخ به دلیل مکان مقدس قبرش در شهر قم، مورد احترام و علاقه مردم قرار گرفته است.


حتما بخوانید: آموزش نوشتن مقدمه هایی کوتاه و زیبا برای انشا 


بدنه انشا در مورد حضرت معصومه:

حضرت معصومه (س)، دختر امام هفتم امام موسی کاظم (ع) و خواهر بزرگوار امام رضا (ع) و عمه مکرمه امام جواد (ع) بودند. حضرت معصومه در اول ماه ذیقعده و در سال 173 هجری قمری در شهر مدینه به دنیا آمد. پدر و مادر ایشان هر دو از نسل پاک و صالح اهل بیت بودند.

زندگی حضرت معصومه(س) با پاسداشت مقامات الهی و ترویج معارف اسلامی در خانواده اش آغاز شد. او از کودکی علاقه زیادی به علم و دانش داشت و نزدیک به سه دهه از عمر خود را صرف تحصیلات و عبادت در مسجدالنبی و حرم امام حسین (ع) کردند و در طول زندگی خود به عنوان یکی از عالمان و فقیهان برجسته اهل بیت، دانش خود را به مردم انتقال دادند و بسیاری از مردم به دنبال شنیدن سخنان و توصیه‌های او بودند.

حضرت معصومه با رفتار و خلق و خوی پاک و صالح خود، همواره نمونه ای بی نظیر برای مردم بود. او در زندگی خود، صبر و استقامت در مقابل مشکلات و بلاها را به عنوان یک نمونه از قدرت ایمان و اراده، به نمایش گذاشت.

از علت وفات حضرت معصومه سلام الله علیها اطلاع دقیقی در دست نیست، زیرا آن حادثه در قرن سوم میلادی رخ داده است که سیره معصومین علیهم السلام با زندگی مردم عادی کاملاً متفاوت بوده و از حمایت الهی و عنایت ویژه خداوند متعال برخوردار بوده اند. با این وجود در روایات آمده که حضرت معصومه سلام الله علیها بر اثر بیماری و سختی هایی که بخاطر دوری از برادرش و در سفر بر او تحمیل شده و در سال 201 هجری قمری و در بیست و هشت سالگی درگذشتند و در شهر قم به خاک سپرده شدند. امروزه، حرم مطهر ایشان، به عنوان مکانی مقدس و زیارتی برای مسلمانان جهان شناخته می شود و همواره پذیرای محبان اهل بیت می باشد.

نتیجه گیری انشا در مورد حضرت معصومه:

با توجه به قرار داشتن آرامگاه حضرت معصومه(س) در شهر قم، از این مکان مقدس به عنوان یک مکان مهم در فرهنگ و تمدن اسلامی نام برده می‌شود و از این حضرت به عنوان نمونه‌ی برتر از صبر، پایبندی به ارزش‌های دینی و اخلاقی، و علاقه‌مندی به دانش و آموزش، در تاریخ اسلامی یاد می شود.

انشا درباره حضرت معصومه با مقدمه و نتیجه

2. انشا در مورد حضرت معصومه به زبان کودکانه

مقدمه انشا با موضوع حضرت معصومه:

حضرت معصومه(س) از زنان برتر اسلام می باشند که در نزد خداوند از جایگاه ویژه ای برخوردار هستند، مردم نیز بخاطر اعتقادات و دانش آن حضرت هر ساله مردم زیادی به زیارت ایشان رفته و از او شفاعت می گیرند. او  بخاطر پاکدامنی خود تا آخر عمرشان مجرد ماندند به امین دلیل روز میلادشان را روز دختر نامیدند.

بدنه انشا با موضوع حضرت معصومه :

حصرت فاطمه معصومه از کودکی با خواهران و برادرانش بزرگ شد و به دلیل فراگیری علوم و دانش از اولین زنانی بود که به عنوان فقیه و محدث شناخته شد و به عنوان معلم آموزش دینی و حقوقی برای زنان و مردان در جامعه حضور داشت.

حضرت معصومه به دلیل اهمیت خاصی که در اوج داشت در میان مردم معروف و محبوب بودند ایشان عنوان یک دانشمند و معلم بزرگ نیز شناخته شده بودند و با تدریس علوم دینی و حقوقی در اجتماع و خیریه مشغول به کار بودند.


حتما بخوانید: 2 انشا در مورد عشق به خدا با مقدمه و نتیجه


فاطمه معصومه پس از آمدن به قم به دلیل بیماری درگذشت اما نام و یاد ایشان همچنان در قلب مردم باقی است و آرامگاهشان به عنوان یکی از مکان‌های متبرک و عبادی شناخته شده است، اگرچه مدت زمان زیادی از مرگ ایشان گذشته است، اما هنوز هم خاطرات و قصه‌های زیادی از او باقی است و به عنوان یکی از شخصیت‌های بزرگ تاریخ اسلام شناخته می‌شود.

نتیجه گیری انشا با موضوع حضرت معصومه:

حضرت معصومه (س) الگویی بی بدیل برای دختران سرزمینمان می باشد که ادامه راهشان همیشه روشنی بخش زندگی می باشد، ایشان هم در ماندگاری علم و هم در ترویج دین فردی موثر بودند.

انشا در مورد حضرت معصومه به زبان کودکانه

3. داستان کوتاه درباره حضرت معصومه

حضرت معصومه(س) با نام اصلی فاطمه در سن ده سالگی و بعد از مرگ پدرش امام موسی کاظم (ع) زیر نظر برادر بزرگوارش امام رضا(ع) بزرگ شدند و تعلیم دیدند، امام رضا برای ایشان لقب "معصومه " را انتخاب کردند که در نزد ما مسلمانان به " فاطمه معصومه" شهرت یافتند، امام رضا مطالب آموزنده و دینی که از پدرانشان برجا مانده بود را به خواهرشان آموختند و حضرت معصومه نیز با هوش بالایی که داشتند همه را فرا گرفتند و به زنان و دختران علاقمند مانند یک معلم صبور آموزش می دادند.
تا اینکه روزی مأمون حاکم آن دوران دستوری داد که با شنیدن آن تا قلب حضرت معصومه جریحه دار شد، او دستور داد تا امام رضا را به خراسان منتقل کنند. با رفتن برادر، حضرت معصومه تنها و تنهاتر شدند و غمگین، به طوریکه دیگران و اطرافیانش نگران سلامتی شان شدند.
یک سال بعد از عزیمت امام رضا علیه السلام، حضرت معصومه نیز با کاروانی راهی خراسان شدند اما زمانیکه به نزدیکی ساوه رسیدند بیماری تمام بدن ایشان را درگیر کرد و دیگر نتوانستند به سفر خود ادامه دهند و به شهر قم رفتند.

مردم قم که از خوشحالی دیدار با حضرت سر از پا نمی شناختند در منزل موسی بن خزرج به ایشان پناه دادند و از او و کاروانش پذیرایی کردند ، اما بعد از 17 روز قلب آن حضرت از فراق برادرش آرام گرفت و نتوانست به نزد برادر برود. مردم قم با چشمانی گریان و قلبی اندوهبار حضرت معصومه سلام الله علیها را در قم به خاک سپردند.


حتما بخوانید: زندگینامه حضرت معصومه از تولد تا وفات


نتیجه گیری از داستان:

حضرت معصومه (س) با علم و دانایی خود نشان دادند که زنان هم از لحاظ دینی و هم از لحاظ علمی می توانند پا به پای مردان در جامعه حضور پیدا کنند و دانش خود را به دیگران منتقل کنند، ایشان الگویی برای زنان و دختران سرزمینمان هستند که بی  شک لقب "معصومه" برازنده ایشان می باشد.

انشا در مورد حضرت معصومه به زبان کودکانه

4. انشا درباره توصیف حرم حضرت معصومه

مقدمه انشا درباره توصیف حرم حضرت معصومه:

حرم، جایی است که قلب هر انسانی را به آرامش می‌نشیناند و با عطر و بوی پاکیزه خود، نفحات روحانی و معنوی را در دل هر کسی به ارمغان می‌آورد. حرم، جایی است که انسان با همه حال و احوال خود، با صفایی که در آنجا به دست می‌آورد، گوشه‌ای از آرامش بی‌نهایت الهی را تجربه می‌کند. در حرم حضرت معصومه(س) نیز انسان با تمام وجود خود را در دنیایی از محبت می بیند و تلاش می کند برای داشتن حالات روحانی و نزدیک شدن به خداوند، فرو می‌رود.

بدنه انشا درباره حرم حضرت معصومه(س) :

در حرم حضرت معصومه(س) با شنیدن صدا و آواهای خاص، همه‌چیز فراموشی می‌دهیم و با لحظه‌ای آرامش بخش، وارد دنیای معنوی دیگری می‌شویم. آنجا، جایی است که با دیدار دوستان و اقوام، احساس همبستگی و اتحاد بیشتری با آنان برقرار می‌شود و همه به دنبال یک هدف جامع، به سوی نور و روشنایی حرم پیش می‌روند.


حتما بخوانید: 3 انشا در مورد روز مادر و حضرت فاطمه 


هرگاه که در حرم حضور پیدا کنیم، با دلی خالی از هر گونه غم و اندوه و با فکری تمیز و پاک، به ملاقات با خداوند عزیز خواهیم رفت. انسان در حرم، با وجود همه تلاش‌هایش برای پناه بردن در دنیای شلوغ و پرتلاطم، سرانجام به جایی رسیده است که قلبش با نوری معنوی و روحانی پر شده و در محفل حضرت، با عظمت خداوند عزیز و مقامات الهی، ملاقات می‌کند.

در این مکان ملکوتی ، احساس نزدیکی به خداوند و صلابت روحی وجود دارد. به همین دلیل، بسیاری از افراد با رفتن به حرم، در پیدا کردن راهی برای رهایی از درد و رنج‌های دنیوی، مؤمن هستند و با تمام وجود خود، در پی یافتن بهترین حال و روزگار می باشد و با تمرکز بر خود و برخورد با دیگران با احترام و تواضع، به مقامات الهی نزدیک شده و با بالاترین حال و شادابی، ساکن نفس خود می‌شود.

حرم حضرت معصومه(س) یک کلیدِ جادویی دارد که همه درد و رنج‌های دنیوی را با خود به دور می ریزد و آرامش در آنجا فراوان است، به دنبال صلابت روحی و رهایی از کوچکی‌های دنیوی به سوی خداوند بزرگ می‌روید. حرم حضرت معصومه، بهشتی است که بر فراز خاک قم درخشیده و با نور و شکوه خود را به دنیا نشان می‌دهد و در برابر چشمان هر فردی که به سوی آن می‌رود، مجسم می‌شود و با فضای معنوی و پاکیزه‌ای که ایجاد می‌کند، قلب هر کسی را مانند یک شمع به درخشش می‌آورد.

هنگامی که به حرم حضرت معصومه می‌روید، به یاد می‌آورید که چگونه باید از خود و دیگران مراقبت کنید و با احترام و تواضع به بالاترین مقامات الهی نزدیک شوید. هر چه در این حرم را تجربه می‌کنید، از زیبایی‌ها و ارزش‌های بی‌نهایت آن بیشتر فهم می‌کنید.

نتیجه گیری درباره حرم حضرت معصومه(س) :

حرم حضرت معصومه (س) هدیه ای از طرف خدا به ما می باشد که روزهای دلتنگی مان به مادرمان فاطمه(س) را بگذرانیم، شکوهی که در هنگام ورود به حرم این امامزاده بزرگوار تجربه می کنیم با هیچ چیزی قابل قیاس نیست.

انشا درباره توصیف حرم حضرت معصومه

سخن آخر

انتخاب روز میلاد حضرت معصومه (س) به عنوان روز دختران در تقویم کشور ما بی شک بهترین انتخاب بوده است زیرا که این حضرت الگویی شایسته و بی نظیر برای دختران سرزمینمان می باشند.


مقالات مرتبط: 

5 انشا درمورد صدای زنگ آخر مدرسه زیبا، ساده و روان

متن تبریک روز دختر از طرف مادر و پدر برای استوریاز
6
رای