روز جهانی باد در تقویم 1401 چه روزی است + تاریخچه انرژی باد

روز جهانی باد در تقویم 1401 چه روزی است + تاریخچه انرژی باد انرژی باد چیست، تاریخ دقیق روز جهانی باد در تقویم سال 1401 چه روزی است ؛ چرا روز جهانی باد مهم می باشد؛ 5 واقعیت جالب در مورد انرژی بادی و چگونه می توانیم روز جهانی باد را گرامی بداریم در سلام دنیا بخوانید.

ما هر ساله روز جهانی باد را در 15 ژوئن جشن می گیریم. روز جهانی باد یک جشن بین المللی برای افزایش آگاهی مردم در زمینه اهمیت انرژی باد و قدرتی - که برای تغییر جهان، بهبود سیستم های انرژی و کربن زدایی اقتصادی مورد استفاده قرار می گیرد - می باشد. سرمایه گذاری بر روی انرژی بادی به معنای صرف هزینه کمتر برای واردات سوخت های فسیلی و وجود ردپای کمتری از کربن و CO2 برای هوایی پاکتر در سیاره ما می باشد. در این مطلب سلام دنیا ما علاوه بر کسب اطلاعات در زمینه ایجاد شغل و فرصت های شغلی برای بسیاری از مردم به چگونگی عملکرد نیروی باد برای یک سیاره سبزتر هم پرداخته ایم. با ما همراه باشید.

روز جهانی باد چه روزی است

روز جهانی باد 15 ژوئن است که مصادف با چهارشنبه 25 خرداد ماه است.

تاریخ دقیق روز جهانی باد در تقویم سال 1401 چه روزی است

همانطور که در بالا اشاره کردیم، روز جهانی باد که برای آگاهی و اهمیت داشتن انرژی باد هر ساله 15 ژوئن میلادی که در تقویم سال 1401 ایرانی برابر با روز چهارشنبه 25 خرداد ماه می باشد.

تاریخچه روز جهانی باد و انرژی باد

تاریخچه انرژی باد به عنوان یک منبع انرژی به هزاران سال قبل بازمی گردد. در اوایل 5000 سال قبل از میلاد مسیح، مصریان از نیروی باد برای به حرکت درآوردن قایق های خود بر روی رودخانه نیل استفاده می کردند. چینی ها در سال 200 قبل از میلاد با اختراع پمپ های آب بادی، باعث پیشرفت در زمینه استفاده از انرژی بادی شدند.

گذشته از این ها، مردم خاورمیانه و ایران آسیاب‌های بادی که با تیغه‌های نی بافته شده بود را کشف کردند. آن ها با این نوع از آسیاب بادی دانه‌ها را با سرعت بیشتر و نیروی انسانی کمتر آسیاب می کردند. این کار خود در نهایت منجر به تولید مواد غذایی کارآمدتر برای آن ها شد. تا قرن اول بعد از میلاد، هرون از اسکندریه چرخ بادگیر را ساخت. به گفته مورخان، این اولین چرخ بادی است که یک ماشین را به حرکت در آورده است.

این چرخ بادی شامل یک آسیاب بادی کوچک بود که به پیستونی (هوا را از طریق لوله های اندام عبور می دهد) نیرو وارد می کرد. طبق اسناد و مدارک، این چرخ بادی صدایی شبیه به فلوت از خود در می آورد. در قرون وسطی، آسیاب های بادی به وسیله ای محبوب در پاکستان، افغانستان و عراق تبدیل شدند. از آسیاب های بادی برای پمپاژ آب و آسیاب نیشکر استفاده می شد.


حتما بخوانید: تاریخ دقیق روز جهانی حمام چه روزی است


این فناوری بالاخره در سال 1180 به اروپای شمال غربی آورده شد و به ابزاری محبوب برای آسیاب آرد - سیستمی که هنوز هم در حال حاضر در اروپای شمال غربی وجود دارد - تبدیل شد. در اواخر دهه 1800 و اوایل دهه 1900، استعمارگران آسیاب های بادی را به ایالات متحده آوردند. خانه دارها و دامداران هزاران پمپ آب و ژنراتور های کوچک برق بادی را در آمریکای غربی نصب کردند. به دلیل کمبود نفت در دهه 1970، احتمال استفاده از انرژی بادی بیشتر مورد بررسی قرار گرفت.

کمبود نفت همه را وادار کرد تا منبع جایگزین انرژی برای تولید برق را بیابند. به دلیل کمبود نفت، دولت فدرال ایالات متحده هزاران توربین بادی را در کالیفرنیا برای اینکه بتواند مشوقی برای استفاده از منابع انرژی تجدیدپذیر باشد، نصب کرد. تا سال 2020، سهم ایالات متحده از تولید برق از طریق نیروی بادی به 8.4٪ افزایش یافت که در مقایسه با 1٪ در دهه 1990 یک افزایش چشمگیر بود.

تاریخچه روز جهانی باد - آسیاب

جدول زمانی روز جهانی باد

قرن اول پس از میلاد: اولین ماشین بادی

مهندس یونانی هرون از اسکندریه اولین چرخ باد را کشف می کند که یک ماشین را به حرکت در می آورد.

دهه 1180: آسیاب های بادی عمودی

شمال غربی اروپا از آسیاب های بادی عمودی برای آسیاب کردن آرد استفاده می کند.

دهه 1900: 2500 آسیاب بادی به 30 مگاوات می رسند

حدود 2500 آسیاب بادی در دانمارک قدرت ترکیبی 30 مگاوات را تولید می کنند که برای آسیاب غلات و پمپاژ آب استفاده می شود.

دهه 1970: کمبود جهانی نفت

کمبود جهانی نفت باعث می شود که مردم انرژی باد را به روشی پیشرفته تر کشف کنند تا جایگزینی برای برق باشد.

دهه 1980: توربین های بادی در کالیفرنیا

دولت فدرال ایالات متحده هزاران توربین بادی را در کالیفرنیا برای حمایت از منابع انرژی تجدیدپذیر نصب می کند.

دهه 1980: توربین های بادی در کالیفرنیا

سوالات متداول روز جهانی باد

1. انواع انرژی باد چیست؟

سه نوع اصلی انرژی بادی عبارتند از: باد در مقیاس کاربردی، باد فراساحلی و باد توزیع شده.

2. چهار تولیدکننده در جهان که از توربین های بادی استفاده می کنند کدام ها هستند؟

وستاس (دانمارک)، زیمنس گیمسا (اسپانیا)، گلدویند (چین) و جنرال الکتریک (ایالات متحده)


حتما بخوانید: روز جهانی و ملی گل و گیاه چه روزی است


3. کدام کشور بیشترین استفاده از نیروی باد را دارد؟

چین بیشترین انرژی بادی را مصرف می کند و تنها در سال 2019 حدود 236402 مگاوات برق تولید کرده است.

روز جهانی انرژی باد

چگونه می توانیم روز جهانی باد را گرامی بداریم

1. راجب روز جهانی باد در رسانه های اجتماعی خود صحبت کنید

صحبت کردن درباره روز جهانی باد در رسانه های اجتماعی باعث افزایش آگاهی در مورد انرژی باد و مزایای استفاده از آن می شود. مقالات علمی یا صفحات رویداد روز جهانی باد را در فید خبری خود به اشتراک بگذارید. 

2. شرکت کردن در سمینارهای مربوط به انرژی باد

در عصری که شاهد اوج گیری بحران آب و هوا می باشیم، انرژی باد آینده ما می باشد. در سمینارهای روز جهانی باد شرکت کنید تا در مورد مزایا و فناوری های جدید انرژی باد به عنوان منبع انرژی جایگزین بیاموزید. آموزش دیدن خود کلیدی برای موفقیت می باشد.

3. در خارج از خانه یک بادبادک را پرواز دهید

درست است که انجام این کار یک فعالیت ساده به نظر می رسد، اما پرواز دادن یک بادبادک در خارج از خانه یک راه موثر برای توضیح نحوه عملکرد انرژی باد به فرزندانتان می باشد. با فرزندتان درباره این که چگونه نیروی باد به خودی خود می تواند بادبادک را در هوا معلق نگه دارد، بحث کنید. بادبادک بازی به عنوان یک فعالیت عالی که هم سرگرم کننده و هم آموزشی می باشد، به شمار می رود.

چگونه می توانیم روز جهانی باد را گرامی بداریم: در خارج از خانه یک بادبادک را پرواز دهید

5 واقعیت جالب در مورد انرژی بادی

  • صنعت بادی باعث رفع مشکلات اشتغال می شود: صنعت بادی 650000 نفر را در ظرفیت های مختلف در سرتاسر جهان استخدام می کند.
  • اولین توربین مدرن: اولین توربین مدرن در ورمونت ایالات متحده ساخته شد
  • توربین های تجاری قدرتمند هستند: یک توربین بادی تجاری می تواند برق 600 خانه را تامین کند.
  • بزرگترین توربین بادی: بزرگترین توربین بادی در هاوایی ساخته شده است که به اندازه یک ساختمان 20 طبقه ارتفاع دارد و طول هر پره آن به اندازه یک زمین فوتبال می باشد.
  • انرژی باد نیازی به آب ندارد: انرژی باد تنها منبع انرژی است که به آب نیاز ندارد.

چرا روز جهانی باد مهم می باشد؟

1. دلیل مهم بودن روز جهانی باد: انرژی باد مقرون به صرفه می باشد

روز جهانی باد به ما کمک می کند تا از مقرون به صرفه بودن انرژی باد هم نیز حمایت کنیم. انرژی باد یکی از ارزان‌ترین منابع انرژی ای است که تا به امروزه شناخته شده است. این انرژی می‌تواند مالیات‌های فدرال را کاهش دهد.

2. دلیل مهم بودن روز جهانی باد: باعث افزایش آگاهی می شود

مردم باید در زمینه برجسته سازی مزایای انرژی بادی فعال باشند تا شرکت ها، دولت ها و سایر صنایع این فناوری را به عنوان منبع انرژی جایگزین بکار گیرند. تنها راه برای فعال کردن شرکت ها، دولت ها و سایر صنایع افزایش آگاهی آن ها می باشد. آموزش دیدن کلیدی ترین راه برای آگاهی می باشد.

3. دلیل مهم بودن روز جهانی باد: به نفع سیاره ما می باشد

با افزایش گرمایش جهانی و نیز سایر بحران ها، انرژی باد خود به عنوان یکی از راه حل ها برای کمک به کاهش آلاینده ها محسوب می شود. اثرات بلندمدت انرژی باد برای نسل جدید و نسل های بعد از آن سودمند می باشد.

دلیل مهم بودن روز جهانی باد: به نفع سیاره ما می باشد

تاریخ های روز جهانی باد

  • 15 ژوئن، 2022 چهارشنبه
  • 15 ژوئن، 2023 پنجشنبه
  • 15 ژوئن، 2024 شنبه
  • 15 ژوئن، 2025 یکشنبه
  • 15 ژوئن، 2026  دوشنبه
سخن آخر

مقالات مرتبط:

تاریخ دقیق روز جهانی صلح در تقویم چه روزی است

از
2
رای