قمر در عقرب چیست؛ جدول دقیق روزهای قمر در عقرب در سال 1402

قمر در عقرب چیست؛ جدول دقیق روزهای قمر در عقرب در سال 1402 قمر در عقرب چیست؛ کارهای ممنوعه در قمر در عقرب از نظر امامان، قمر در عقرب در قران، اثرات آن و جدول دقیق روزهای قمر در عقرب در سال 1402 در سلام دنیا آشنا شوید.

تا بحال اصطلاح قمر در عقرب به گوشتان خورده؟ این اصطلاح از علم نجوم نشات گرفته است و در ادامه مطلب بیشتر درباره آن خواهید دانست. در این مطلب از سلام دنیا درباره قمر در عقرب، کارهای ممنوعه، قمر در عقرب در قران، اثرات آن و جدول دقیق روزهای قمر در عقرب در سال 1402 صحبت خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

قمر در عقرب چیست

قمر در زبان عربی به معنی کره ماه می باشد و منظور از عقرب یعنی برج عقرب یا صورت عقرب و مفهوم این دو واژه در کنار هم به این معنی می باشد که کره ماه در برج عقرب قرار گرفته است و هنگامی که کره ماه در چرخش خود به دور زمین به برج عقرب برسد آنگاه وارد قمر شده و زمانی که از، برج عقرب خارج شود، می‌گویند قمر از عقرب خارج شده است. پدیده قمر در عقرب در هر ماه قمری یک بار اتفاق می افتد که 2 تا 3 روز طول می کشد. اما به دلیل اینکه منظور از قمر مشخص نشده که در صورت فلکی عقرب است یا در برج عقرب  2 روز دیگر به آن اضافه می کنند که در هر سال تاریخ آن مممتفاوت است و توسط منجمین و علما محاسبه می شود.


حتما بخوانید: ساعات سعد و نحس در علم نجوم به چه معناست 


کارهای ممنوعه در قمر در عقرب

در علم نجوم و ستاره بینی زمان قدیم، پدیده قمر در عقرب را نشان از وقوع حادثه ای نحس و شوم می دانستند. در روایات مذهبی و البته علم نجوم و اخترشناسی آمده است که انجام برخی از کارهای در ایامی که قمر در عقرب می باشد صحیح نیست و بهتر است که انجام نشود. برخی از این اعمال که مهمترین آنها نیز می باشد :

  • خواندن عقد ازدواج
  • رفتن به مسافرت
  • اقدام برای بچه دار شدن (انعقاد نطفه)
  • افتتاح کار و کسب و تجارت
  • انجام حجامت
  • تعیین و تغییر نام
  • آغاز به کارهای مهم و اساسی از نظر منجّمین و برخی علما توصیه نمی گردد.

همچنین از امام صادق (ع) روایت شده است که: ” من سافر أو تزوّج و القمر فی العقرب لم یر الحسنى”

یعنى در وقتى که قمر در عقرب است، هر کس مسافرت کند یا عقد نکاح نماید، نیکویى نبیند.

کارهای ممنوعه در قمر در عقرب

قمر در عقرب در قرآن

اینکه بطور مستقیم در کتاب قرآن به موضوع قمر در عقرب اشاره شده باشد اینگونه نیست اما رواياتی از انجام كارهایی مانند ازدواج، خواندن خطبه عقد، آمیزش جنسی و معامله آمده که در زمان هایی نهی شده است. در کتاب تحریر الوسیله امام خمینی آمده که مقصود از كراهت ازدواج در اين ايام خصوص آميزش جنسی باشد. در هر حال به حسب آنچه در روايات و كلمات فقها آمده، ازدواج در زماني كه قمر در عقرب است، مكروه است .

حجت‌الاسلام موسوی نیز در این خصوص فرموده اند: " در قرآن مستقیما برای این موضوع (یعنی قمر در عقرب) سندی وجود ندارد لکن اصل موضوع ستاره‌شناسی که خودِ موضوعِ زمانِ قمر در عقرب صرفا به واسطه ستاره‌شناسی بدست می‌آید، در قرآن آورده شده است. قرآن کریم در سوره مبارکه انعام آیه شریفه  97 می‌فرماید: «وَهُوَ الَّذِی جَعَلَ لَکُمُ النُّجُومَ لِتَهْتَدُواْ بِهَا فِی ظُلُمَاتِ الْبَرِّ وَالْبَحْرِ قَدْ فَصَّلْنَا الآیَاتِ لِقَوْمٍ یَعْلَمُونَ؛ و اوست کسى که ستارگان را براى شما قرار داده تا به وسیله آنها در تاریکی‌هاى خشکى و دریا راه یابید. به یقین، ما دلایل [خود] را براى گروهى که می‌دانند به روشنى بیان کرده‏‌ایم».


حتما بخوانید: دعا و جدول طلسم خوش شانسی


اگر به آیه شریفه فوق دقت کنیم، به وضوح در می‌یابیم که آموختن و تسلط بر ستاره‌شناسی امری لازم و کارگشا است؛ تعبیر آیه شریفه این است که به این واسطه می‌توانیم در تاریکی‌های خشکی و دریا (که همه راه را به واسطه  تاریکی گم می‌کنند) راه سعادت و نیک فرجامی را یافته و اموراتمان را ختم به خیر کنیم؛ آنچه که از پیشینیان شنیده می‌شود عموما این است که آن‌ها نسبت به زمان شروع کارهای مهم‌شان دقت بیشتری به خرج می‌دادند."

قمر در عقرب در قرآن

اثرات قمر در عقرب

تاثیرات قمر در عقرب در زندگی انسان به نحوی باید باشد که به سمت و سوی خرافات کشیده نشوند و تنها از آموزه های اسلامی به نحوی استفاده شود که در حدّ مجاز باشد.

اگر در این روزها دست به انجام کارهایی زده اید که نباید انجام می دادید می توانید برای برطرف شدن نحسی اثرات قمر در عقرب 3 بار دعای حوقله سبعه را بخوانید، شرح دعا بدین مضمون می باشد: 

بسم الله الرحمن الرحیم

لا حَولَ وَ لا قُوَّهَ الاّ بِاللهِ اُفرِّجُ بِها کُلِّ کُربَهِ لا حَولَ و لا قُوَّهِ الاّ بِالله اُحِلُّ بِها کُلِّ عُقدَهِ، لا حَولَ و لا قُوَّهَ الاّ بِالله اَجلو بها کلّ ظلمه، لا حول و لا قُوَّهَ اِلاّ بِالله؛ اَفتَحُ بِها کُلِّ باب، لا حَولَ و لا قُوَّهِ الاّ بالله اَستَعینُ بِها عَلى کُلِّ شِدَّهِ و مُصیبَهِ، لا حَولَ و لا قُوَّهِ الاّ بِالله اَستَعینُ بِها عَلى کُلِّ اَمرِ یَنزُلُ بی، لا حَولَ و لا قُوَّهِ الاّ بِالله اَعتَصِمُ بِها مِن کُلِّ مَحذُور اَحاذِرهُ . اَسئَلُکَ یا رَبِّ اَن تُصَلِّیَ عَلى محمّد و آل محمد و أهلِ بَیتِهِ الطّاهِرین بِخَفیِّ لُطفِکَ یا ذاالجَلالَ و الاِکرام، آمین آمین یا ربّ العالمین.

/////////////////////

جدول دقیق روزهای قمر در عقرب در سال 1402

جدول دقیق روزهای قمر در عقرب در سال 1402

سخن آخر

امیدواریم با توجه به مطالب و تاریخ دقیق روزهای قمر در عقرب توانسته باشید تصمیم درستی برای انجام کارهای خود گرفته باشید.


مقالات مرتبط:

 دعای باطل السحر قوی و فوری قرآنی

تاثیر و نقش دعا در سلامت روح، روان و جسم و درمان افسردگی

فضیلت و خواص سوره بقره برای باطل سحراز
13
رای