روز عصای سفید چه روزی است؛ تاریخ دقیق روز جهانی نابینایان

روز عصای سفید چه روزی است؛ تاریخ دقیق روز جهانی نابینایان روز عصای سفید چه روزی است ؛ تاریخ دقیق روز جهانی نابینایان در تقویم 1401 چه روزی است ؛ تاریخچه روز عصای سفید و علت نامگذاری روز نابینایان (روشندلان) در سلام دنیا بخوانید.

15 اکتبر برابر با 23 مهر به عنوان روز عصای سفید یا White Cane Safety Day  نام گذاری شده است. این روز به مناسبت بزرگداشت نابینایان جشن گرفته می شود و به عنوان روز عصای سفید شناخته می شود.در این مطلب سلام دنیا قصد داریم تا اطلاعات بیشتری درباره روز عصا سفید در اختیار شما عزیزان قرار دهیم،لطفا تا پایان ما را همراهی کنید.

روز عصای سفید چه روزی است

15 اکتبر به عنوان روز جهانی عصای سفید انتخاب شده است،امروزه استفاده از این نام به نمادی برای این قشر عزیز و پر استعداد تبدیل شده است. در ایران تاریخ 23 مهر به عنوان روز عصای سفید نام گذاری شده است.


حتما بخوانید: متن تبریک روز جهانی عصای سفید نابینایان


تاریخ دقیق روز جهانی نابینایان در تقویم 1401 چه روزی است

23 مهر تاریخ دقیق روز جهانی نابینایان (روز جهانی عصای سفید) در تقویم 1401 است.

روز عصای سفید چه روزی است

روز جهانی عصای سفید نابینایان در تقویم شمسی

روز شنبه 23 مهر سال 1401

روز جهانی عصای سفید نابینایان در تقویم هجری

روز شنبه 18 ربیع الاول سال 1444


حتما بخوانید: تاریخ روز بزرگداشت کوروش کبیر چه روزی است


روز جهانی عصای سفید نابینایان در تقویم میلادی

روز شنبه 15 اکتبر سال 2022

تاریخچه روز عصای سفید

تاریخچه تبدیل شدن عصای سفید به نماد افراد نابینا مربوط به جنگ جهانی اول است.ابتدا در سال 1921 یک عکاس نابینا به نام جیمز بیگز ساکن شهر بریستول انگلستان که در اثر سانحه‌ای نابینا شده بود،از عصای سفید برای رفت و آمد راحت تر و دور ماندن از خطر برخورد با وسائل نقلیه استفاده کرد،تا به راحتی برای رانندگان قابل دید باشد.

در ادامه دو محقق برجسته آمریکائی به نام‌های دکتر ناول‌ پری (ریاضیدان) و دکتر جاکوپس تن ‌بروک (حقوقدان)،توانستند با تلاش  15 اکتبر را به عنوان قانون عصای سفید و این روز را روز جهانی نابینایان نامگذاری کنند. در این قانون فرد نابینا از تمامی حقوق اجتماعیش به عنوان عضوی از جامعه‌ی متمدن، بهره مند شده است.در ایران نخستین تلاش برای آموزش نابینایان به سال 1299 شمسی باز می گردد. در همان سال با جذب 5 دانش آموز نابینا در مدرسه‌ای در تبریز تعلیم و آموزش افراد نابینا شروع شد و در ادامه شخصی به نام «پاستور ارنست کریستوفل» این آموزش را گسترش داد و به شهرهای دیگر ایران هم رسید.

تاریخچه روز عصای سفید

علت نامگذاری روز نابینایان (روشندلان)

روز عصای سفید از ﺳﺎل 1964 ﺗﺼﻮﯾﺐ ﺷﺪه است و علت انتخاب و نام گذاری این روز توجه بیشتر ﺑﻪ روﺷﻨﺪﻻن،اهمیت دادن ﺑﻪ ﻣﺸﮑﻼت آﻧﻬﺎ و اﯾﺠﺎد ﻣﺤﯿﻂ‌ﻫﺎی ﻣﻨﺎﺳﺐ ﺑﺮای افرا نابینا و گرامی داشت دﺳﺘﺎوردﻫﺎی این اﻓﺮاد پراستعدا بوده اﺳﺖ.

سخن پایانی:

15 اکتبر برابر با 23 مهر به عنوان روز عصای سفید و بزرگداشت افراد نابینا انتخاب شده است.در این مطلب علاوه بر تاریخ دقیق روز عصای سفید به بررسی تاریخچه و علت نامگذاری روز نابینایان نیز پرداختیم.


مطالب مرتبط:

جملات کوروش درباره ایران، عشق، زن

تاریخ دقیق روز جهانی کودک، چه روزی است</p >

از
4
رای