تاریخ دقیق زادروز اشو زرتشت پیامبر و فیلسوف تاریخ چه روزی است

تاریخ دقیق زادروز اشو زرتشت پیامبر و فیلسوف تاریخ چه روزی است زرتشت یعنی چه؛ تاریخ دقیق زادروز اشو زرتشت فیلسوف و اندیشمند تاریخ در تقویم 1403 شمسی، هجری قمری و میلادی چه روزی و چند شنبه است و زمان ظهور زرتشت را در این مطلب سلام دنیا بخوانید.

زرتشت رهبر و اصلاح‌گر دینی، فیلسوف و شاعر ایرانی است. او در آموزه هایش عالم را به مثابه نبرد نیروهای خیر و شر دانسته و انسان را موجودی آزاد که می تواند با عقل و درایت خود جایگاه خود در این مبارزه را انتخاب کند. در ادامه این مطلب سلام دنیا درباره تاریخ دقیق زادروز اشو زرتشت فیلسوف و اندیشمند ایرانی بیشتر صحبت خواهیم کرد.

زرتشت یعنی چه

زَرْتُشْتْ یا زَرْدُشْتْ پیامبر ایران باستان است، او مردم را به یکتا پرستی دعوت کرده و آهورامزدا را تبلیغ می کرد. نام کتاب مقدس زرتشت اَوِسْتا است آموزه های او، هستهٔ اصلی مزدیسنا را تشکیل می دهد. خود کلمه زرتشت به معنی ستارهٔ درخشان و روشنائی زرین است چون زرنت به معنی درخشان و آسترا (نه اشتر) به معنی ستاره است.


حتما بخوانید: آیین و رسوم دین زرتشت کدام است


واژه «اشو» به معنای پاك است و نام زرتشت در گات‌ها هات 29 بند 8 آمده «زرتوشتره اسپیتامه» است كه « زرتوشتره» خلاصه شده و به صورت زرتشت درآمده، « اسپیتامه» به معنی سفید و از نژاد سفید است كه هم لقب او و هم طبق نوشته مسعودی در كتاب «مروج الذهب و معادن الجواهر» نام جد نهم اشو زرتشت می باشد.

زرتشت یعنی چه

تاریخ دقیق روز تولد اشو زرتشت در تقویم امسال چه روزی و چند شنبه است

دوشنبه 6 فروردین 1403 تاریخ دقیق زادروز آشو زرتشت در تقویم امسال است.

تاریخ میلاد اشو زرتشت در تقویم هجری قمری چه روزی است

دوشنبه ١٥ رمضان ١٤٤٥ برابر با تاریخ میلاد اشو زرتشت در تقویم هجری قمری است.

تاریخ میلاد اشو زرتشت در تقویم هجری قمری چه روزی است

تاریخ دقیق زادروز زرتشت در تقویم میلادی کی است؟

دوشنبه 25 مارچ سال 2024 مصادف با تاریخ دقیق زادروز زرتشت در تقویم میلادی می باشد.


حتما بخوانید: زندگینامه زرتشت پیامبر از تولد تا مرگ


زمان ظهور زرتشت

اگرچه دانشمندان قدیم و جدید پژوهش‌های متعددی درباره زمان ظهور زرتشت انجام داده اند؛ با این وجود درباره زمان ظهور او هنوز ابهاماتی وجود دارد. ولی به صورت کلی برای تاریخ ظهور زرتشت سه حوزهٔ زمانی مختلف در نظر گرفته شده‌است. برخی از مورخان سال تولد زرتشت را در 1000 پیش از میلاد برآورد کرده اند.از این رو برای زادروز زرتشت در بین پژوهشگران و تاریخدانان بحث و اختلاف نظر زیادی وجود دارد. این تفاوت از 600 تا 1200 پیش از میلاد می‌باشد.

  • زرتشت بیش از 5000 سال پیش از مسیح زندگی می کرد.
  • زرتشت حدود 10 تا 12 سده پیش از مسیح زندگی می کرد.
  • زرتشت بین 5 تا 6 سده پیش از مسیح زندگی می کرد.
  • تاریخ‌های پراکنده

اما کهن‌ترین سند درباره زمان زندگی زرتشت مربوط به قرن پنجم پیش از میلاد است. بر اساس این سند زرتشت 600 سال پیش از لشکرکشی خشایارشا به یونان می‌زیسته‌است.

زمان ظهور زرتشت

سخن پایانی:

زرتشت پیامبر ایران باستان و مروج آیین یکتاپرستی است که آهورامزدا را تبلیغ می کرد. اما در میان شخصیت های تاریخی و کهن درباره زندگی زرتشت ابهامات زیادی وجود دارد به همین دلیل اطلاعات دقیق و کافی درباره او وجود ندارد.


مطالب مرتبط:

سخنان و جملات قصار زردتشت در مورد خدا و دروغ

بودا کیست و آیین بودایی چیست

زندگی نامه کورش بزرگ از کودکی تا مرگ به زبان سادهاز
2
رای