13 دانستنی، فکت و حقایق جالب در مورد نوشابه که نمیدانستید

13 دانستنی، فکت و حقایق جالب در مورد نوشابه که نمیدانستید دانستنی های کوکاکولا؛ فکت و حقایق جالب در مورد نوشابه را که تا به امروز راجب آن ها چیزی نمی دانستید و رازهای عجیب و فوق العاده درباره انواع نوشابه های جهان در سلام دنیا بخوانید.

بیایید صادق باشیم خب؟ نوشابه واقعا خوشمزه است. شیرین و گازدار است و ممکن است نوشیدنی عالی باشد، چه در یک بعدازظهر گرم تابستانی یک نوشیدنی سرد یخی 7UP بنوشید یا بعد از یک روز فوق العاده طولانی اصلا فرقی ندارد این شیرینی شما را روانی می کند. حال اما اگر وقتی در خواربارفروشی به دنبال یک بطری می‌روید احساس گناه یا پشیمانی می‌کنید، تنها نیستید. همه ما می دانیم که نوشابه برای ما مضر و سرشار از قند، رنگ ها و طعم های مصنوعی است و تقریباً کالری منفی ای دارد. همه ما سخنرانی ها و چیزهای دیگری را نیز در مورد نوشابه شنیده ایم. شما باید برای نخوردن نوشابه حتما یک رژیم را انتخاب کنید زیرا برای شما این گزینه، گزینه بهتری است. درسته؟ نوشابه لیمویی؟ آنها به اندازه کولاها برای شما بد نیستند، هستند؟ بیایید در این مطلب از سلام دنیا، به افسانه ها، دانستنی های کوکاکولا و انواع نوشابه ها ؛ حقایق و آنچه که باید قبل از خرید هر تبلیغاتی درباره نوشابه بدانید صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

فکت و حقایق جالب و حقایق مربوط به نوشابه

1. فکت و حقایق جالب در مورد نوشابه: نوشابه رژیمی قطعا گزینه سالم تری است

چگونه این می تواند یک افسانه باشد؟ دقیقاً در نامش می‌گوید "رژیم غذایی"، بنابراین مطمئناً چیزی که قند و کالری کمتری داشته باشد برای شما بهتر است... درست است؟ نه دقیقا. تنها تفاوت واقعی بین نوشابه معمولی و رژیمی ، چیزی است که برای شیرینی استفاده می شود. در نوشابه های رژیمی، شما چیزی مصنوعی مانند آسپارتام یا ساخارین می نوشید، و شواهد بیشتری وجود دارد که نشان می دهد این چیز خوبی نیست. مطالعات مصرف نوشابه رژیمی را با مواردی از دیابت، حملات قلبی، فشار خون بالا، سکته مغزی و حتی مشکلات کبدی مرتبط کرده‌اند، اما آنچه در اینجا می‌گذرد مشخص نیست.


حتما بخوانید: چند کاربرد جالب و عجیب نوشابه کوکاکولا که احتمالا نمی دانستید


کارشناسان می گویند که سایر عوامل سبک زندگی اغلب در همان افرادی که تمایل به انتخاب نوشابه های رژیمی دارند - مانند سبک زندگی کم تحرک و چاقی - ممکن است علت باشد و مصرف نوشابه رژیمی فقط یک نشانگر است. اما این هم تمام ماجرا نیست. برخی از تحقیقات نشان می دهد که یک عادت نوشابه رژیمی ممکن است به التهاب مزمن کمک کند و این می تواند منجر به انواع مشکلات سلامتی مانند بیماری قلبی، آسم و حتی انواع خاصی از سرطان شود. همچنین ممکن است که نوشابه های رژیمی بر مراکز پاداش مغز تأثیر بگذارد و باعث شود میل شما به قند واقعی (که در واقع در نوشابه های رژیمی دریافت نمی کنید، به یاد داشته باشید) به شدت افزایش یابد، که این چیزی نیست که وقتی می خواهید انجام دهید. خوب شوی.

فکت و حقایق مربوط به نوشابه 1

2. فکت و حقایق جالب در مورد نوشابه: نوشابه های رژیمی به کاهش وزن کمک می کنند

در اینجا یک افسانه دیگر وجود دارد که به نظر می رسد بی معنی است: البته نوشابه رژیمی به کاهش وزن کمک می کند! با این حال ، در واقع علم پیچیده ای در اینجا در جریان است، و به گفته Inc. تحقیقات نشان داده است کسانی که نوشابه رژیمی می نوشند در درازمدت بیشتر چاق می شوند. برای شروع، در تولید انسولین بدن شما اختلال ایجاد می کند. لوزالمعده شما برای مقابله با قندی که می خورید انسولین تولید می کند و زمانی که نوشابه رژیمی می نوشید، مغز به لوزالمعده سیگنال می دهد تا کار خود را انجام دهد.

اما هیچ قند واقعی در چیزی که می نوشید وجود ندارد - و این روند متابولیک شما را مختل می کند، که برای حفظ وزن سالم بسیار مهم است. اینجا هم چیز دیگری در جریان است. نوشابه رژیمی در واقع شیرین تر از نوشابه معمولی است و این می تواند هوس شما را برای چیزهای شیرین بیشتر افزایش دهد. سپس، این را با این واقعیت که نوشیدن نوشابه رژیمی ممکن است به شما این احساس را بدهد که کاملاً لیاقت آن شیرینی یا آن شیرینی‌های اضافی را دارید، داشته باشید، زیرا به اندازه کافی مسئول انتخاب گزینه نوشابه رژیمی بودید. و در اخر؟ این می تواند به معنای کالری بیشتر و افزایش دور کمر باشد.

فکت و حقایق مربوط به نوشابه 2

3. فکت و حقایق جالب در مورد نوشابه: فقط قند و کالری موجود در نوشابه است که برای شما مضر است

 نوشابه چیست که اینقدر بد است؟ این قند و کالری خالی است، درست است؟ مطمئناً، این بخشی از آن است، اما برخی از مطالعات نشان داده‌اند که کربناته برای شما نیز مضر است - اما نه به شکلی که ممکن است فکر کنید. در سال 2017، محققان دانشگاه Birzeit به بررسی تأثیر بر گرسنگی پرداختند. وقتی به موش‌ها آب لوله کشی، نوشیدنی صاف (اما شیرین) یا نوشیدنی گازدار (و هنوز هم شیرین) دادند، موش‌هایی که این گاز را می‌نوشیدند در نهایت هورمون گرلین در خونشان بیشتر شد – و این همان هورمونی است که باعث می‌شود که بعداً متوجه شدید که خیلی گرسنه هستید؟


حتما بخوانید: 7 اثر و عوارض جانبی نوشابه های انرژی زا بر روی کودکان و نوجوانان


دلیلش هم همین است.  بی بی سی همین آزمایش را روی افراد انجام داد و متوجه شد که نتایج مشابه هستند. نه تنها سطوح گرلین در افرادی که نوشابه های گازدار مصرف می کردند بالاتر بود، بلکه از داوطلبان خواستند که در طول آزمایش یک دفتر خاطرات غذایی داشته باشند. به طور متوسط، افرادی که نوشابه های گازدار مصرف می کردند، حدود 120 کالری بیشتر از کسانی که نوشابه های غیر گازدار مصرف می کردند، دریافت کردند. چه کسی فکر می‌کرد که گاز معده ممکن است برای تلاش‌های کاهش وزن شما نیز مضر باشد؟

فکت و حقایق مربوط به نوشابه 3

4. فکت و حقایق جالب در مورد نوشابه: نوشابه های گازدار برای استخوان های شما مضر هستند

استئوپروز کانادا می‌گوید: داستان از این قرار است که محتوای فسفر نوشابه‌های گازدار با متابولیسم کلسیم تداخل می‌کند و به نوبه خود تأثیر منفی بر تراکم استخوان و سلامت استخوان‌ها می‌گذارد - تا جایی که یک عادت طولانی‌مدت نوشابه ممکن است وزن شما را افزایش دهد. همچنین ادعا شده است که اسیدیته موجود در نوشابه نیز برای استخوان ها مضر است و برای مقابله با اسیدیته نوشابه، بدن به ذخایر کلسیم و منیزیم خود، چه در خون یا در استخوان، نفوذ می کند. هر دوی این چیزها به اندازه کافی علمی به نظر می رسند که قابل قبول باشند، اما یک خبر خوب وجود دارد: هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد هر یک از آنها درست است. برای شروع، به هر حال فسفر بخش مهمی از استخوان‌های شماست، و در مورد اسیدیته نوشابه؟ برای انجام آنچه این افسانه ادعا می کند تقریباً به اندازه کافی اسیدی نیست. متلاشی شد.

فکت و حقایق مربوط به نوشابه 4

5. فکت و حقایق جالب در مورد نوشابه: ترک عادت نوشابه به آسانی کنار گذاشتن یک بطری است

ممکن است کسی را بشناسید که سعی دارد عادت نوشابه خود را کاهش دهد، و در یک نگاه، ممکن است به نظر هر چیز دیگری باشد که شما سعی دارید کمتر از آن بخورید: فقط آن را نخرید. یه چیز دیگه بخور آسان است، درست است؟ به گفته گری ونک، عصب شناس دانشگاه ایالتی اوهایو (از طریق CNN )، نوشابه دارای مقدار مناسبی از کافئین، کربناته، و شیرین کننده برای تحریک ترشح دوپامین در مغز است. او توضیح داد: "قند موجود در نوشیدنی‌ها... از طریق مغز می‌چرخد، دوپامین به شما پاداش می‌دهد، و سپس اثر افزایش دوپامین تقریباً به همان سرعتی که رسید از بین می‌رود و مغز شما را بیشتر می‌خواهد."


حتما بخوانید: صاف کردن و شستن مو با نوشابه برای براقی و پر پشت شدن


اگر فکر می کنید که این دستور العمل اعتیاد به نظر می رسد، کاملاً درست می گویید. Healthline می گوید که اعتیاد به نوشابه - یا حداقل، وابستگی - یک چیز بسیار واقعی است، و با هوس شدید، مشغله فکری برای استراحت بعدی نوشابه و دشواری در دستیابی به نوشیدنی دیگری ... مشخص می شود. بنابراین قطعاً این یک افسانه است که این چیزها به راحتی کنار گذاشته می شوند. از آنجایی که عوارض جانبی بسیار بدی وجود دارد، آنها می گویند که وابستگی به نوشابه قطعا چیزی است که باید از بین برود - و در برخی موارد، برخی از افراد ممکن است برای شکستن چرخه نوشابه های روزانه نیاز به کمک حرفه ای داشته باشند.

فکت و حقایق مربوط به نوشابه 5

6. فکت و حقایق جالب در مورد نوشابه: نوشابه های شفاف سالم تر از نوشابه های تیره هستند

اگر این افسانه را شنیده اید، ما را متوقف کنید: نوشابه های گازدار شفاف مانند 7UP و Sprite ، گزینه سالم تری نسبت به کولاها هستند . منطقی است، درست است؟ جواب منفی. به گفته LiveStrong ، همه نوشابه ها دارای مواد اولیه یکسانی هستند: شربت ذرت با فروکتوز بالا و آب گازدار. بله، رنگ‌های تیره رنگ‌آمیزی دارند، اما وقتی نوشابه‌ها به نتیجه نهایی می‌رسند، نوشابه‌ها هیچ ارزش غذایی ندارند. رنگ در واقع یکی را بهتر یا بدتر از دیگری نمی کند. وقتی نوبت به محتوای سودا می رسد، اصول اولیه تقریباً یکسان است. در حالی که طیف گسترده ای از طعم ها، مواد افزودنی و رنگ ها وجود دارد، USDA می گوید که انواع مختلف نوشابه در مواردی مانند کالری، کربوهیدرات و سدیم بسیار نزدیک به هم هستند. تفاوت فقط رنگ کاراملی است و شاید بهترین راه برای بیان آن نوشابه شفاف باشد؟ برای شما هم خیلی بد است.

فکت و حقایق مربوط به نوشابه 6

7. فکت و حقایق جالب در مورد نوشابه: نوشابه می تواند بدن شما را کم آب کند

احتمالاً این افسانه را میلیون ها بار شنیده اید: هیدراته ماندن مهم است و نوشابه این کار را برای شما انجام نمی دهد. حتی ادعاهایی وجود دارد که نوشیدن بیش از حد نوشابه می تواند اثر معکوس داشته باشد و شما را کم آب کند. اما در اینجا چند خبر خوب برای دوستداران نوشابه وجود دارد: این درست نیست. با توجه به Cooking Light ، دلیل این ادعا این است که بیشتر نوشابه حاوی کافئین است و کافئین یک ادرارآور است. اما متخصصان می گویند که مطمئناً، اگر فقط آب بنوشید، ممکن است به اندازه ای که آب می نوشید، مایعات را حفظ نکنید، اما در نهایت با از دست دادن مایعات مواجه نخواهید شد زیرا به دنبال یک قوطی پپسی هستید.


حتما بخوانید: 34 ایده ساخت کاردستی با قوطی نوشابه فلزی کوکاکولا ساده و سخت برای کودکان


شما هنوز مایعات دریافت می کنید، حتی اگر آنچه همراه با آن مایعات است ممکن است بهترین انتخاب نباشد. به دلیل قند و کالری موجود در نوشابه، مصرف منظم آن به شدت توصیه نمی‌شود، اما اگر احساس کم‌آبی یا تشنگی شدید دارید و نوشابه تنها چیزی است که در دسترس دارید، مطمئناً از نظر هیدراتاسیون هیچ ضرری برای شما نخواهد داشت. (و به عنوان پاورقی، همین امر در مورد آب گازدار نیز صدق می کند - شایعاتی که شنیده اید مبنی بر اینکه آب گازدار نمی تواند شما را هیدراته کند و همچنین آب ساکن نیز کاملاً یکپارچه هستند.

فکت و حقایق مربوط به نوشابه 7

8. فکت و حقایق جالب در مورد نوشابه: تمام آن اسیدهای موجود در نوشابه ها بسیار خطرناک هستند

هر چند وقت یکبار، ادعاهایی درباره اسیدی بودن نوشابه ها در رسانه های اجتماعی منتشر می شود. کوکاکولا یک دندان را حل می کند! زنگ زدگی را از بین می برد، ناخن ها را حل می کند و توالت ها را تمیز می کند! تصور کنید که با درون شما چه می کند! آیا هیچ کدام از آن حقیقت دارد؟ اسنوپس نگاهی به برخی از افسانه ها انداخت و بسیاری از آنها را به کتابی در سال 1995 به نام « مبلمان خود را با شلنگ شلوارک» نوشته جوی گرین جست و جو کرد. در وب‌سایت خود، او این ایده را اضافه کرد که تمام این موارد استفاده از کوکاکولا نوشیدن آن را ناامن می‌کند، و در حالی که این احتمالاً ناشی از مطالعه‌ای در سال 1950 از دانشگاه کرنل بود که سعی داشت نوشابه را با حفره‌ها مرتبط کند، خوب، این افراط‌ها درست نیستند.

در حالی که کک حاوی موادی مانند اسید سیتریک و اسید فسفریک است، غلظت آنها بسیار کم است که کاملا بی خطر هستند. در مقایسه، اسید معده در معده شما بسیار قوی تر از هر چیزی است که در نوشابه می توانید پیدا کنید. هک، اسنوپس می گوید که حتی یک پرتقال از نوشابه اسیدی تر است. بنابراین نه، نوشابه یک دندان (یا ناخن، یا استیک یا هر چیز دیگری) را یک شبه حل نمی کند، اما در واقع می توانید از آن برای از بین بردن لکه ها استفاده کنید. اگرچه می‌توانید از آب سودا ساده نیز برای کارهای مشابه استفاده کنید، بنابراین وجود دارد.

فکت و حقایق مربوط به نوشابه 8

9. فکت و حقایق جالب در مورد نوشابه: ادرار موش روی قوطی های نوشابه می تواند شما را بیمار کند

قبل از اینکه یک قوطی نوشابه را باز کنید، آن را آبکشی می کنید؟ اگر این کار را می‌کنید، احتمالاً به این دلیل است که شنیده‌اید که آن قوطی‌ها می‌توانند مدتی در انبارها بنشینند، و احتمالاً موش‌هایی در سراسر آنها می‌خزند، و می‌دانید که موش‌ها از توالت استفاده نمی‌کنند، درست است؟ آیا می خواهید با گذاشتن دهان خود روی قوطی که در آن موش ها ادرار کرده و مدفوع کرده اند، چیزی را بگیرید؟ به گفته Snopes ، کاملاً ممکن است فردی با قرار گرفتن در معرض ادرار موش‌های حامل این بیماری به بیماری به نام لپتوسپیروز مبتلا شود. اما وقتی به این ادعاها نگاه کردند که مردم از نوشیدن قوطی‌های نوشابه حاوی ادرار بیمار شده‌اند، همه چیز به نوعی به هم می‌ریزد.


حتما بخوانید: قهوه بولت پروف چیست با فواید و مضرات


آن افراد و آن حوادث تا آنجا که کارشناسان می توانند بگویند وجود ندارند. حتی مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها می‌گویند که نتوانسته‌اند داستان‌های ایمیل‌های مختلف را تأیید کنند، مانند آنچه در مورد کارمند سهامی که در معرض ویروس هانتا قرار گرفته است. همان ایمیل به خوانندگان هشدار می دهد که قوطی های نوشابه خود را بشویید، اما نکته اینجاست: وقتی قوطی ها در انبارها قرار دارند، معمولاً در جعبه های مقوایی بسته بندی می شوند. و منطقی است، زیرا، خوب، شما نمی خواهید سعی کنید قوطی های شل نوشابه را با لیفتراک جابجا کنید، درست است؟

فکت و حقایق مربوط به نوشابه 9

10. فکت و حقایق جالب در مورد نوشابه: نوشابه هایی با شکر طبیعی سالم تر هستند

همه ما در مورد مواد بدی مانند شربت ذرت با فروکتوز بالا شنیده ایم و می دانیم که باید سعی کنیم میزان مصرف (یا نوشیدن) را محدود کنیم. این باعث می‌شود که به نوعی قابل باور باشد که نوشابه ساخته شده با شکر واقعی برای شما بهتر باشد، درست است؟ این نظریه کمی طبیعی‌تر است و کمتر پردازش می‌شود، و در قلب کمپین‌های بازاریابی متعددی قرار داشته است. اما آیا واقعا سالم تر است؟ نه، این یک افسانه است – و اگر واقعاً به آن کمپین‌ها نگاهی دقیق بیندازید، خواهید دید که آن‌ها تا آنجایی که ادعا می‌کنند پیش نمی‌روند... فقط به آن اشاره می‌کنند.

لیزا ساسون از دپارتمان تغذیه، مطالعات غذایی و بهداشت عمومی دانشگاه نیویورک می‌گوید (از طریق تایم ) که شکر طبیعی - علی‌رغم تبلیغات - بهتر نیست. او می گوید: "این واقعاً مهم نیست. شکر فقط شکر است." شکسته شده و در بدن ما هم همینطور است». دکتر دیوید کاتز از مرکز تحقیقات پیشگیری ییل حتی پا را فراتر گذاشت و گفت که اگر قرار باشد شربت ذرت به طور کامل با شکر جایگزین شود، هیچ "نفعی برای سلامت عمومی" وجود نخواهد داشت. شکر فقط شکر است، مهم نیست از کجا آمده باشد. 

فکت و حقایق مربوط به نوشابه 10

11. فکت و حقایق جالب در مورد نوشابه: آب‌نبات جرقه‌ای و نوشابه

در اینجا یک داستان قدیمی اما خوب است، و وقتی صحبت از افسانه های نوشابه می شود، بدون پرداختن به این یکی احساس نمی کنیم که کامل شده ایم: این داستان Little Mikey از غلات LIFE است که پس از خوردن پاپ راک و نوشیدن نوشابه درگذشت. اسنوپس می گوید: نه، او مطلقاً این کار را نکرد . بازیگر نقش او، جان گیلکریست، سال‌ها تلاش کرده است تا مردم را متقاعد کند که او پس از دوز کشنده پاپ راک و نوشابه نمرده است.


حتما بخوانید: کاربرد فیلتر قهوه


این شایعه ای است که مدت هاست مطرح شده است - دوستان، همسایه ها و آشنایان حتی با مادر او تماس گرفته و تسلیت گفته اند. نگرانی در مورد Pop Rocks واقعی بود، و FDA حتی یک خط تلفنی برای والدین نگران ایجاد کرد تا با آنها تماس بگیرند و تأیید کنند که نه، خطری وجود ندارد که بچه‌های آنها در آب نبات گازدار خفه شوند. شایعات در مورد این ترکیب مرگبار حداقل به سال 1979 برمی گردد، و اگرچه جنرال فودز همه چیز را امتحان کرده است، این یکی از افسانه های شهری است که به نظر نمی رسد نمی خواهد از بین برود.

فکت و حقایق مربوط به نوشابه 11

12. فکت و حقایق جالب در مورد نوشابه: بر روی قوطی نوشابه ضربه بزنید تا با خیال راحت باز شود

خواهر و برادرتان چند بار فکر کردند که تکان دادن یک قوطی نوشابه قبل از دادن آن به شما اوج خنده است؟ اما یک ترفند وجود دارد، درست است؟ اگر هنوز قبل از باز کردن قوطی نوشابه‌تان ضربه می‌زنید تا کف نکند، مطمئناً تنها نیستید، اما نکته اینجاست: این فقط یک افسانه است. نه تنها برای کاهش فشار ایجاد شده کار نمی کند، بلکه LiveScience می گوید که با ضربه زدن روی قوطی، به هیچ وجه حباب ها را نمی شکنید - احتمالاً انرژی بیشتری به سیستم بسته اضافه می کنید و به نوبه خود، شما حباب‌های بیشتری در داخل قوطی ایجاد می‌کنند و احتمال کف کردن آن را با باز کردن قوطی افزایش می‌دهند.

تنها چیزی که واقعا کار می کند زمان و صبر است: بگذارید قوطی به اندازه کافی بماند و حباب های داخل آن می ترکند و به شما این امکان را می دهند که بدون استفاده از آن نوشیدنی گازدار را با خیال راحت باز کنید - و لذت ببرید. ممکن است بتوانید با تغییر دمای قوطی (یعنی قرار دادن آن در فریزر برای مدت کوتاهی) این فرآیند را تسریع کنید، اما با این حال، فقط زمان می برد.

فکت و حقایق مربوط به نوشابه 12

13. فکت و حقایق جالب در مورد نوشابه: عادت به نوشابه می تواند باعث افسردگی شود

در اینجا نمونه‌ای از یکی از آن افسانه‌هایی است که رسانه‌ها می‌توانند از تناسب آن خارج شوند. در سال 2013، تیترها با نتایج یک مطالعه انجام شده توسط مؤسسه ملی بهداشت منتشر شد. آنها دریافتند که نوشیدن نوشابه با افزایش خطر ابتلا به افسردگی مرتبط است و این منجر به شایعه گسترده ای شد که نوشابه باعث افسردگی می شود. اما دکتر لیزا یانگ، استاد تغذیه دانشگاه نیویورک (NYU) می گوید (از طریق هافینگتون پست ) در واقع این چیزی نیست که مطالعه نشان داد. او می‌گوید که یک ارتباط با علت یکسان نیست: "من طرفدار نوشابه رژیمی نیستم، اما فکر نمی‌کنم این نوشابه به تنهایی باعث افسردگی شود. نکته در مورد نوشابه این است که شما اغلب نمی‌نوشید. به تنهایی - شما آن را با غذای ناسالم می نوشید. فیبر و پروتئین کافی با آن قند دریافت نمی کنید، و ثابت نبودن قند خون شما می تواند خلق و خوی شما را از بین ببرد."

او همچنین پیشنهاد می‌کند که کسانی که یک تن نوشابه می‌نوشند، ممکن است انتخاب‌های دیگری در سبک زندگی داشته باشند که برای آنها بهترین نیست، و همه اینها روی شانه‌های کسی انباشته می‌شود. اسمیتسونین آن را به این صورت بیان می‌کند: تفاوت زیادی بین «مواد شیمیایی موجود در نوشابه باعث ایجاد تغییراتی در مغز می‌شود که منجر به افسردگی می‌شود» و « افرادی که از افسردگی رنج می‌برند تمایل دارند دوپامین نوشابه‌های شیرین را ترجیح دهند».

فکت و حقایق مربوط به نوشابه 13

سخن آخر

در این پست ما به فکت و حقایق جالب و حقایقی در مورد نوشابه پرداختیم. امیدواریم این حقایق ها به شما در خوردن یا نخوردن نوشابه کمک کرده باشند. در صورت مفید بودن مقاله، لطفاً آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید تا آن ها هم از خواص و مضرات نوشابه با خبر شوند.


مطالب مرتبط:

فواید عالی اب و عسل برای سلامتی و پوست

لیست غذاهای مضر؛ 15 ماده غذایی مضر و ناسالم برای سلامتی

بهترین و سالم ترین روغن ها برای سرخ کردناز
1
رای