آموزش گام به گام صحبت کردن به طوطی ها؛ نکات ساده و کلیدی برای آموزش حرف زدن به طوطی

آموزش گام به گام صحبت کردن به طوطی ها؛ نکات ساده و کلیدی برای آموزش حرف زدن به طوطی انواع مختلفی از طوطی ها از جمله: کوکتو، پاراکیت و... علاقمند به حرف زدن هستند. ممکن است آموزش صحبت کردن به طوطی زمان بر باشد. برای شروع بر روی کلمات ساده کار کنید.

بسیاری از انواع طوطی ها از جمله: کوکتو، پاراکیت، مکائو، آمازون و آفریقایی خاکستری به صحبت کردن علاقه دارند. آموزش صحبت کردن به طوطی ممکن است کمی زمانبر باشد و تمرین زیادی لازم باشد اما اگر صبور باشید ممکن است بتوانید جملات جالبی به آنها آموزش دهید. برای تشویق طوطی خود به صحبت کردن، با جملات آسان شروع کنید. از نکات زیر برای آموزش طوطی خود استفاده کنید.

بخش اول: بر روی کلمات ساده کار کنید

1. قفس طوطی را در وسط یکی از اتاق ها قرار دهید

طوطی ها باید با شما و دیگر اعضای خانواده ارتباط برقرار کنند، بنابراین قفس آن را در یک اتاق پر تردد قرار دهید. هرچه بیشتر با او ارتباط برقرار کنید، اجتماعی تر خواهد شد. هر چه کلمات بیشتری بشنود احتمال تکرار آنها بیشتر خواهد شد! با این حال، آنها را در حمام یا آشپزخانه قرار ندهید زیرا این مکان ها تغییرات دمایی زیادی دارند و هوای آشپزخانه ممکن است برای سلامتی طوطی مضر باشد.

بخش اول: بر روی کلمات ساده کار کنید؛ قفس طوطی در وسط اتاق

2. با طوطی خود طوری صحبت کنید انگار که با کودک 3-4 ساله صحبت می کنید

طوطی ها بسیار باهوش هستند، بنابراین حتی زمانی که نمی خواهید به طوطی چیزی یاد بدهید طوری با او صحبت کنید که تشویق به حرف زدن شود. به این روش، زمانی که عادت کند صدای شما را بشنود، تمایل به پاسخ دادن پیدا خواهد کرد زیرا پرنده اجتماعی است.
برای مثال، زمانی که از کنار قفس عبور می کنید ممکن است بگویید: امروز چطوری بریجیت؟ هوای آفتابی را دوست داری؟ پرهات خیلی زیبا شدن!

با طوطی همانند کودک صحبت کنید

3. با یک کلمه آسان و رایج شروع کنید

تکرار کلمات ساده برای پرنده آسان تر خواهد بود. "سلام!" و "بای بای!"  برای شروع مناسب هستند. این کلمات را وقتی وارد اتاق می شوید و یا از اتاق خارج می شوید به طوطی بگویید.

شروع آموزش صحبت کردن با کلمات ساده و رایج

4. کلمه را تا جایی که ممکن است تکرار کنید

تکرار کلید یادگیری صحبت کردن طوطی است. هرچه بیشتر آن کلمه را در اطراف پرنده استفاده کنید، بیشتر احتمال دارد که آن را به شما بگویم. اگر با کلمه ای مانند "سلام" شروع می کنید هر زمان که با وارد اتاق طوطی شدید به طوطی سلام بدهید. به طور مشابه، مثلا اگر قرار است کلمه پرنده را به طوطی یاد بدهید، هر بار که از کنار قفس طوطی عبور می کنید این کلمه را تکرار کنید. تلفظ درست کلمه را استفاده کنید تا پرنده راحت تر آن کلمه را یاد بگیرد.

تکرار کلید یادگیری صحبت کردن طوطی

5. هر زمان که با طوطی صحبت می کنید به یک شکل مشابه این کار را انجام دهید

زمانی که کلمه ای را برای طوطی تکرار می کنید تا یاد بگیرد مطمئن شوید که به یک شکل تکرار می کنید. به همان شکلی که می خواهید طوطی آن کلمه را تکرار کند. این به طوطی کمک می کند تا با استفاده از شنیدن تن صدای شما کلمه را راحت تر تکرار کند. از تن صدای بالاتر استفاده کنید زیرا محدود شنوایی طوطی از شما بالاتر است. اگر دیدید طوطی کلمه ای را یاد نمی گیرد با صدای بلندتر آموزش را دنبال کنید.

صحبت کردن با طوطی به یک شکل مشابه

6. به طوطی بگویید آفرین!

مانند بسیاری از حیوانات، طوطی ها نیز دوست دارند آفرین! یا "پرنده خوب!" را بشنوند. زمانی که طوطی تلاش می کند کلمه ای را تکرار کند، این جملات را با لحنی خوشحال و تشویق کننده به پرنده بگویید. همچنین می توانید از اصطلاحات پسر خوب! یا دختر خوب! هم استفاده کنید.

 تشویق طوطی از مراحل بخش کار کردن بر روی کلمات ساده

7. به طوطی زمان بدهید تا یاد بگیرد

طوطی ها تقلید کنندگان خوبی هستند اما ممکن است کمی زمان ببرد تا کلمه ای که شما می خواهید را یاد بگیرند. باید صبور باشید و هر روز کمی با پرنده خود تمرین کنید تا کلمه را تکرار کند. همچنین هر بار تنها روی یک یا دو کلمه تمرکز کنید. قبل از اینکه کلمه جدید را شروع کنید مطمئن شوید که کلمه قبلی را یاد گرفته است.

به طوطی زمان دهید تا یاد بگیرد

بخش دوم: کلمات را با جایزه یاد دهید

1. هر بار که جایزه ای به طوطی می دهید نام آن را تکرار کنید

جایزه هر چه که می خواهد باشد، زمانی که آن را در دست خود گرفته اید و می خواهید به طوطی بدهید چند بار اسم آن را تکرار کنید. مثلا اگر جایزه یک تکه موز است آن را در دست خود گرفته به طرف طوطی ببرید و بگویید: موز! موز! موز!  این کار را برای هر جایزه یا غذایی که می خواهید به طوطی بدهید تکرار کنید. اگر به او توت فرنگی می دهید بگویید، توت فرنگی! توت فرنگی! توت فرنگی!  

کلمات را با جایزه یاد دهید

2. زمانی که به طوطی جایزه می دهید منتظر بمانید تا به شما نگاه کند

زمانی که کلمه را تکرار می کنید صبر کنید تا طوطی پاسخ بدهد. جایزه را نگه دارید و نام آن را تکرار کنید. اما هنوز آن را به طوطی ندهید. زمانی که بعد از تکرار نام آن طوطی به شما نگاه کرد آنگاه جایزه را به او بدهید. این کمک می کند تا طوطی متوجه شود بین کلمه و جایزه ارتباطی وجود دارد. 

زمانی که به طوطی جایزه می دهید منتظر بمانید تا به شما نگاه کند.

3. به طوطی فرصتی بدهید تا کلمه را تکرار کند

بعد از اینکه طوطی به شما نگاه کرد، کمی صبر کنید تا نام آن را تکرار کند و بعد جایزه را به او بدهید. جایزه را بیرون نگه دارید و نام آن را تکرار کنید. اگر طوطی تلاشی برای تکرار کلمه کرد جایزه را به او بدهید. ممکن است نیاز باشد این تمرین را چندین بار تکرار کنید.

به طوطی فرصتی بدهید تا کلمه را تکرار کند

4. روی تلفظ کلمه بیشتر تمرکز کنید

حالا که پرنده یاد گرفته تا کلمه را تکرار کند، او را تشویق کنید تا تلفظ صحیح کلمه را استفاده کند. جایزه را در دست بگیرید و آن را تا زمانی که طوطی تلفظ صحیح نام آن را تکرار نکرده به طوطی ندهید.

روی تلفظ کلمه بیشتر تمرکز کنید

5. از جایزه استفاده کنید تا کلمات دیگر را به طوطی یاد دهید

از تکنیک یکسانی استفاده کنید تا نام اجسام دیگر را به طوطی آموزش دهید. جایزه را نگه دارید و کلمه را تکرار کنید. مثلا توپ! زمانی که طوطی به شما نگاه می کند کلمه را تکرار کنید و جایزه را به او پیشنهاد کنید. به زودی طوطی کلمه شما را تقلید می کند در این زمان شما جایزه را به او بدهید. طوطی مانند بسیاری از حیوانات با غذا تشویق می شود، بنابراین شما می توانید از تکه کوچکی غذا به عنوان جایزه استفاده کنید تا کلمات جدید را تکرار کند. ابتدا نام خود جایزه را به طوطی یاد بدهید و سپس از آن استفاده کنید تا بقیه کلمات را به او آموزش دهید.

از جایزه استفاده کنید تا کلمات دیگر را به طوطی یاد دهید

بخش سوم: اصطلاحات و آهنگ های طولانی تر را آموزش دهید.

1. کلماتی را که طوطی یاد گرفته در جملات به هم بچسبانید

طوطی شما می تواند کل جمله را با هم تکرار کند. کلمات یا اصطلاحاتی را که می خواهید طوطی یاد بگیرد هر بار کنار هم تکرار کنید. به این روش طوطی متوجه می شود که باید آنها را در کنار هم  تکرار کند. برای مثال، شما می خواهید سلام حالت چطوره را به طوطی آموزش دهید. حالت چطوره را سریع و به صورت یک جمله برای طوطی تکرار کنید ( حالت چطوره) آنگاه آن ها را کنار هم استفاده کنید. سلام! حالت چطوره؟

اصطلاحات و آهنگ های طولانی تر را آموزش دهید

2. هر بار جمله خود را به یک شکل برای طوطی بخوانید

با آهنگ های ساده شروع کنید تا طوطی را تشویق کنید جملات طولانی تری را تکرار کند. هر بار از یک تن و زیر و بم یکسان استفاده کنید تا یادگیری آن را برای طوطی آسان تر کنید. همانند تکرار کلمه با یک تلفظ تکرار آهنگ با یک تن نیز طوطی را تشویق می کند تا آن را تقلید کند.

هر بار جمله خود را به یک شکل برای طوطی بخوانید

3. کلمات اضافی را کم کم اضافه کنید

زمانی که طوطی در حال یادگیری جمله است باید کمی صبورتر باشید. هر بار تنها یک یا دو کلمه را به جمله خود اضافه کنید. با این روش طوطی گیج نمی شود و تلاش می کند جملات طولانی تر یا آهنگ ها را تقلید کند.

کلمات اضافی را کم کم اضافه کنید

4. از صدای خود برای تشویق طوطی استفاده کنید

هر بار که کلمه یا جمله جدیدی را تکرار کرد او را تشویق کنید. می توانید بگوید آفرین جکی! یا دختر خوب! تا وقتی که از حالت خوشحال و تشویق کننده استفاده کنید طوطی ترغیب می شود تا جمله را تکرار کند.

از صدای خود برای تشویق طوطی استفاده کنید

از
2
رای