فواید پروتئین وی (whey) و عوارض جانبی ناشی از مصرف آن

فواید پروتئین وی (whey) و عوارض جانبی ناشی از مصرف آن یکی از مکمل های غذایی که ورزشکاران برای عضله سازی از آن استفاده می کنند پروتئین های وی است. ماده اصلی تشکیل دهنده پروتئین وی از شیری که هر روز مینوشیم گرفته می شود.

افراد به طور معمول از پروتئین وی به عنوان یک مکمل در کنار ورزش مقاومتی استفاده می کنند تا به بهبود سنتز پروتئین عضلانی کمک کنند و رشد توده عضلانی را تقویت کنند. اما فواید و عوارض پروتئین وی چیست؟

پروتئین وی چیست و مزایای استفاده از آن کدام است؟

شیر از دو پروتئین، کازئین و وی ساخته شده است. پروتئین وی را می توان از کازئین در شیر جدا کرد یا به عنوان یک محصول جانبی تولید پنیر مورد استفاده قرار داد. پروتئین وی به عنوان یک پروتئین کامل شناخته شده است، زیرا حاوی تمام 9 اسید آمینه ضروری می باشد. محتوای لاکتوز کمی نیز می باشد. مزایای زیادی در ارتباط با مصرف پروتئین وی وجود دارد و محققان دائما در حال پیدا کردن خواص درمانی بالقوه جدید می باشند. در اینجا، ما توضیح می دهیم که وی دارای چه مزایایی است، و به برخی از عوارض جانبی و خطرات احتمالی آن نیز می پردازیم.

فواید پروتئین وی whey

حقایقی در مورد پروتئین وی

  • بسیاری از مزایای مبتنی بر مطالعات تکمیلی است و قبل از قضاوت قاطع، مدارک بیشتری لازم است.
  • پروتئین وی ترکیبی از بتا لاکتوگلوبولین، آلفا لاکتبالومین، آلبومین سرم گاو و ایمونوگلوبین ها است.
  • مزایای احتمالی عبارتند از کاهش وزن و کاهش کلسترول
  • خطرات احتمالی عبارتند از تهوع و سردرد، اما در دوزهای متوسط، پروتئین وی خطرناک نیست.

فواید پروتئین وی 

1. پروتئین وی برای کمک به کاهش وزن

در یک مطالعه به 158 نفر وی داده شد و اغلب افراد چربی های بدنی بیشتری از دست دادند و باعث حفظ بیشتر عضلات در مقایسه با دیگر افراد شد.

2. خواص ضد سرطان پروتئین وی 

نتایج قابل توجهی در مجله Anticancer Research برای استفاده از کنسانتره پروتئین وی در درمان سرطان منتشر شده است. تحقیق بیشتری لازم است.

3. پروتئین وی برای کاهش کلسترول

در مطالعه ای که در مجله تغذیه بریتانیا منتشر شد، مکمل های وی را به مدت 70 هفته به 70 مرد و زن دارای اضافه وزن دادند و تعدادی از پارامترهای مانند سطح چربی و انسولین را اندازه گیری کرند. آنها دریافتند که "در هفته 12 در گروه وی در مقایسه با کازئین کلسترول کل و کلسترول LDL کاهش چشمگیری داشته است."

حتما بخوانید: برای کاهش کلسترول چه بخوریم؟

4. مزایای پروتئین وی برای آسم

پروتئین وی می تواند پاسخ ایمنی را در کودکان مبتلا به آسم بهبود بخشد. یک مطالعه کوچک شامل 11 کودک که در مجله بین المللی علوم غذایی و تغذیه منتشر شده است، دریافتند که کودکان مبتلا به آسم که با 10 گرم پروتئین دو بار در روز برای یک ماه تغذیه شده بودند، پاسخ ایمنی را بهبود بخشیدند.

5. درمان فشار خون و بیماریهای قلبی عروقی

تحقیقات منتشر شده در مجله بین المللی لبنیات نشان می دهد که نوشیدنی هایی که با پروتئین وی درست شده اند، فشار خون در بیماران مبتلا به فشار خون بالا را کاهش می دهند؛ خطر ابتلا به بیماری قلبی یا سکته نیز کمتر بود.

6. کاهش از دست دادن وزن در افراد مبتلا به HIV

مطالعه ای که در مجله (Clinical and Investigation Medicine) منتشر شد، نشان داد که پروتئین وی ممکن است به توقف کاهش وزن در میان بیماران HIV مثبت کمک کند.

مکمل های ورزش whey

عوارض ناشی از مصرف پروتئین وی

برخی از افراد که به شیر حساسیت دارند، ممکن است به طور خاص به وی آلرژی داشته باشند. در دوزهای متوسط، پروتئین وی به طور معمول هیچ عارضه جانبی را ایجاد نمی کند. با این حال، مصرف مقدار بسیار بالا می تواند باعث:

  • درد معده
  • گرفتگی عضلات
  • کاهش اشتها
  • حالت تهوع
  • سردرد
  • خستگی

دوزهای متداول پروتئین وی ممکن است باعث آکنه شود. از نظر مغذی بودن پروتئین وی بسیار غیر معمول است و معادل طبیعی ندارد.

انواع پروتئین وی 

سه نوع اصلی پروتئین وی وجود دارد: پروتئین وی کنسانتره (WPC)، پروتئین وی ایزوله (WPI) و پروتئین وی هیدرولیزات (WPH)
بیایید به هر کدام از این ها نگاه کنیم:

1. پروتئین وی کنسانتره - WPC

حاوی مقادیر کم چربی و کربوهیدرات است. درصد پروتئین در WPC بستگی به میزان غلظت آن دارد. کنسانتره از 30 درصد تا 90 درصد پروتئین دارد.

2. پروتئین وی ایزوله - WPI

بیشتر برای حذف تمام چربی و لاکتوز مورد استفاده قرار می گیرند. WPI معمولا حاوی حداقل 90 درصد پروتئین است.

3. پروتئین وی هیدرولیزات - WPH

به عنوان فرم پیشگیری از پروتئین وی به شمار می رود زیرا هیدرولیزآن جزئی است - فرایندی که برای جذب پروتئین بدن ضروری است.

پروتئین وی برای ساخت عضله و کاهش وزن

مکمل پروتئین وی همراه با تمرینات مقاومتی می تواند به بهبود سنتز پروتئین عضلانی کمک کند و رشد توده بافت چربی را ترویج دهد. یک مطالعه منتشر شده در مجله بین المللی تغذیه ورزشی و متابولیسم ورزش نتیجه گرفت که "مکمل پروتئین وی در طول تمرین مقاومتی در مقایسه با تمرینات مقاومتی به تنهایی می تواند مفید باشد." علاوه بر این، "مردانی که از مکمل پروتئین وی مصرف کرده اند، افزایش نسبی بیشتری در توده های بافت عضله داشتند."


مقالات مرتبط:

بهترین زمان مصرف مکمل کراتین و پروتئین

از
2
رای