علت درد سینه در مردان چیست؛ تشخیص و درمان درد پستان در مردان

علت درد سینه در مردان چیست؛ تشخیص و درمان درد پستان در مردان علت درد سینه مردان چیست؛ با دلیل و بیماری هایی که باعث درد سینه در مردان می شوند؛ عوامل خطر ساز، روش تشخیص و درمان درد پستان در مردان و نکاتی برای پیشگیری آن را سلام دنیا بخوانید.

درد سینه ی مردان می تواند خود را به صورت دلایل مختلفی، از کشیدگی عضلات گرفته تا کیست، نشان دهد. برخی از علت های ناشی از این درد می توانند نیاز به درمان داشته باشند. این علل معمولاً بی ضرر و بی خطر هستند. در این مقاله سلام دنیا ، قصد داریم شما را با علت درد سینه در مردان، بیماری هایی که باعث درد پستان در مردان می شود و همچنین روشهای تشخیص، درمان و پیشگیری از درد سینه در مردان، آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

علت درد سینه مردان چیست؟

اصلی ترین علت درد سینه در مردان می تواند به دلیل مشکلات در بافت سینه ی آن ها باشد. این نوع از مشکلات معمولا قابل درمان هستند و نیز گاهاً به خودی خود از بین می روند. در ادامه مطلب به دلایل موجود برای درد سینه و نحوه درمان آنها می پردازیم.

بیماری هایی که باعث درد سینه در مردان می شوند

برخی از بیماری های رایجی که می توانند باعث درد سینه در مردان شود عبارتند از:

1. علت درد سینه مردان: ژنیکوماستی

ژنیکوماستی نوعی از بیماری است که باعث رشد غیرطبیعی و نیز تورم در داخل سینه‌های مردان در تمام سنین می‌شود. تغییر شکل دادن یا اندازه های متفاوت سینه می تواند باعث درد سینه شود. ژنیکوماستی می تواند ناشی از عدم تعادل هورمونی که در آن استروژن افزایش و تستوسترون کاهش می یابد، باشد. چاقی و افزایش سن از دیگر دلایل احتمالی این نوع از بیماری می باشند.

علت درد سینه در مردان چیست

2. بعلت درد سینه مردان: کیست ها

کیست یک نوع توده زیر پوستی است که حاوی مایع یا هوا می شود. کیست ها معمولا بی خطر هستند، ولی خوب گاهی اوقات می توانند بسیار دردناک هم باشند. کیست روی سینه یکی از دلایل احتمالی درد در این ناحیه می باشد.


حتما بخوانید: علائم کیست سینه چیست و روش درمان آن


3. علت درد سینه مردان: فشار و کشیدگی عضلانی

ماهیچه سینه ای بزرگ و کوچه (ماژور و مینور) دو ماهیچه اصلی تشکیل دهنده سینه می باشند. انجام تمرینات سنگین بر روی قفسه سینه و یا فشار بیش از حد به عضلات آن می تواند خود باعث کشیدگی و فشار عضلانی شود.

بیماری های که علت درد سینه در مردان است

4. علت درد سینه مردان: نکروز چربی (سینه)

نکروز چربی دقیقاً در جاییکه بافت چربی آسیب می بیند اتفاق می افتد. گاهاً جراحی روی سینه یا بیوپسی می تواند باعث این نوع از آسیب شود. نکروز چربی سینه می تواند توده هایی (ولی نه از نوع سرطانی) را به وجود بیاورد.


حتما بخوانید: علت درد نوک سینه چیست


5. علت درد سینه مردان: التهاب دردناک نوک سینه (علت زخم شدن نوک سینه مردان)

برخی از افراد در اثر دویدن دچار سوزش و تحریک پوستی می شوند. نوک سینه می تواند در برابر یک لباس همانند تاپ یا جلیقه ساییده شود و ترک بخورد. ترک خوردن می تواند باعث زخم شدن نوک سینه در شما شود.

علت زخم شدن نوک سینه مردان

توده سینه در مردان نشانه چیست

6. علت درد سینه مردان: فیبروآدنوم

یکی دیگر از توده های غیر سرطانی که می تواند بر روی سینه ها ظاهر شود، فیبروآدنوم می باشد. فیبروآدنوم ها شایع ترین نوع از تومورهای سینه هستند می باشند. این توده ها در مردان نادر هستند. علت فیبروآدنوم هنوز هم نامشخص است، اما خوب این را هم می توانم بگویم که آن ها خطر سرطان سینه را به هیچ عنوان افزایش نمی دهند.

7. علت درد سینه مردان: سرطان سینه

اگرچه سرطان سینه در مردان امری نادرتر است، اما خوب امکان رخ دادن این اتفاق هم نیز وجود دارد. سرطان سینه باعث رشد تومورهایی در سینه و یا در زیر بغل که می توانند درد و سوزش را به همراه داشته باشند، می شود.


حتما بخوانید: علائم سرطان سینه چیست


سایر علت احتمالی درد سینه در مردان 

وجود برخی از بیماری ها در دیگر نواحی بدن هم نیز می تواند باعث درد سینه شود. برخی از این بیماری ها عبارتند از:

 • بیماری کبد
 • بیماری قلبی یا ریوی
 • سوزش سردل
 • داروها، مانند داروهای ضد افسردگی
 • آسیب های وارد شده به کمر، گردن یا شانه

علت درد سینه در مردان چیست

عوامل خطرساز درد سینه در مردان

برخی از عامل ها خود نیز می توانند احتمال درد سینه را افزایش دهند. این عامل ها عبارتند از:

 • استفاده از استروئیدهای آنابولیک، که می توانند خطر ابتلا به ژنیکوماستی را افزایش دهند
 • تمرین بیش از حد منظم یا خیلی شدید بر روی عضلات سینه
 • دویدن در مسافت های طولانی 

تشخیص درد سینه در مردان

برای تشخیص دادن درد سینه، پزشک در ابتدا سوالاتی را در مورد علائم و شیوه زندگی شما از شما می پرسد. برای مثال، پزشک ممکن است که در مورد عادات ورزشی یا استفاده از استروئیدهای آنابولیک از شما سوال بپرسد. پزشک یک نوع معاینه فیزیکی را برای ارزیابی بافت سینه انجام می دهد. آنها در ابتدا می خواهند که بیماری های شدیدی همچون سرطان سینه را برای شما رد کنند.

پزشکان به دنبال علائم سرطان سینه که شامل یک توده یا تورم در سینه یا زیر بغل شما می شود، هستند. گر پزشک به سرطان سینه مشکوک شده باشد، آزمایشات بیشتری را مانند ماموگرافی، اسکن اولتراسوند یا بیوپسی برای شما تجویز می کند. سونوگرافی یا سی تی اسکن می تواند به تشخیص کیست یا ژنیکوماستی کمک کند.

تشخیص درد سینه در مردان

درمان درد سینه در مردان

درمان به علت درد سینه شما بستگی دارد. همیشه درمان امری ضروری به حساب نمی آید. به عنوان مثال، استراحت کردن در یک بازه زمانی مشخص، معمولا خود برای درمان کشیدگی عضلات کافی می باشد. طبق گفته Breast Cancer Now، نکروز چربی سینه معمولاً خود به خود از بین می رود.

برخی از علت های درد سینه به درمان نیاز دارند. طبق گفته انجمن سرطان آمریکا، اکثر پزشکان درمان را برای فیبروآدنوم توصیه می کنند. برداشتن توده خود یک نوع عمل احتیاطی محسوب می شود. این عمل برای کاهش خطر ابتلا به سرطان سینه انجام می شود. درمان سرطان سینه بسته به نوع و شدت آن متفاوت است.

انواع درمان های درد پستان در مردان

پزشکان از جراحی برای برداشتن تومور و از شیمی درمانی و یا پرتودرمانی برای از بین بردن سلول های سرطانی استفاده می کنند. هورمون درمانی هم یکی دیگر از درمان های احتمالی سرطان سینه می باشد. این درمان برای درمان ژنیکوماستی بسیار مفید واقع می شود.

درمان های درد پستان در مردان

پیشگیری از درد سینه در مردان

شما همیشه نمی توانید از علل درد سینه جلوگیری کنید. به عنوان مثال، همیشه مشخص نیست که چه چیزی باعث ایجاد کیست یا فیبروآدنوم در شما می شود. ولی خوب برخی از علت ها - مانند کشیدگی عضلات - هستند که قابل پیشگیری می باشند.

نکاتی برای پیشگیری از درد پستان در مردان

 • اجتناب از تمرینات شدید بر روی قفسه سینه
 • افزایش تدریجی مقاومت تمرینات قفسه سینه
 • زمان استراحت کافی در بین تمرینات قفسه سینه
 • استفاده از روغن های نرم کننده و یا وسایل محافظت کننده از نوک سینه قبل از دویدن
 • در صورت امکان از مصرف استروئیدهای آنابولیک یا سایر داروهایی که بر هورمون ها تأثیر می گذارند اجتناب کنید

چه زمانی باید برای درد سینه در مردان به پزشک مراجعه کرد

برخی از علت های درد سینه نیازی به پزشک رفتن ندارند. فشار عضلانی یکی از این دلایل می باشد. بهتر است که برای هر توده یا تورمی که امکان سرطانی بودن را دارند، به پزشک مراجعه کنید.

علائم سرطان سینه

 • تورم در قسمتی از سینه یا در تمام سینه
 • درد در سینه یا نوک سینه
 • تغییرات پوستی، مانند نواحی قرمز یا پوسته پوسته شده
 • ترشح غیر معمول از نوک سینه ها
 • تورم غدد لنفاوی
خلاصه

دلایل احتمالی زیادی برای درد سینه وجود دارد. بیشتر این علت ها بی خطر و بی ضرر هستند و برخی از آن ها حتی به خودی خود از بین می روند. در موارد نادرتر، درد سینه می‌تواند ناشی از سرطان سینه و یا سایر بیماری‌های جدی دیگر باشد. بررسی کردن علائمی که به سرطان ختم می شوند و مراجعه فوری به پزشک در این موارد ضروری می باشد.


مقالات مرتبط:

علت ترشحات نوک سینه در مردان و زنان چیست

ماموگرافی چیست و چگونه انجام میشوداز
6
رای