کاربرد قرص کلوپیدوگرل (پلاویکس)، موارد مصرف، عوارض و تداخلات

کاربرد قرص کلوپیدوگرل (پلاویکس)، موارد مصرف، عوارض و تداخلات داروی پلاویکس (کلوپیدوگرل) را به شکل خوراکی، با یا بدون غذا و مطابق با تجویز پزشک، معمولا یک مرتبه در روز مصرف کنید. این دارو را به طور مرتب مصرف کنید تا بیشترین فواید آن را کسب کنید.

قرص کلوپیدوگرل (با نام تجاری معروف پلاویکس)، برای جلوگیری از حمله قلبی و سکته مغزی در: مبتلایان به بیماری قلبی (که اخیرا حمله قلبی داشته اند)، آنهایی که اخیرا دچار سکته مغزی شده اند، یا کسانی که بیماری گردش خون (بیماری عروق محیطی) دارند، استفاده می شود. همچنین این دارو همراه با آسپرین برای درمان درد قفسه سینه یا وخیم تر شدن آن (سکته قلبی جدید، آنژین قلبی ناپایدار) استفاده می شود و برای باز نگه داشتن رگ های خونی و جلوگیری از لخته شدن خون پس از انجام اقدامات خاص (مانند استنت قلب) استفاده می شود. کلوپیدوگرل (پلاویکس) با مسدود کردن پلاکت های به هم چسبیده عمل کرده و مانع از تشکیل لخته خون های مضر می شود. این یک داروی ضد پلاکت خون است. این دارو کمک می کند تا خون به طور یکنواخت در بدن جریان پیدا کند. با سلام دنیا همراه باشید تا به تمامی سوالات شما درمورد موارد مصرف، عوارض و تداخلات دارویی و ... قرص پلاویکس (کلوپیدوگرل) پاسخ دهیم.

معرفی قرص پلاویکس Clopidogrel (کلوپیدوگرل)، به همراه معرفی عوارض جانبی، اقدامات احتیاطی و اوردوز

معرفی قرص پلاویکس (کلوپیدوگرل)، به همراه معرفی عوارض جانبی، اقدامات احتیاطی و اوردوز

نحوه استفاده از کلوپیدوگرل

قبل از شروع استفاده از پلاویکس و هر بار که مجددا مصرف آن را آغاز می کنید، راهنمای دارویی را مطالعه کرده و در صورت امکان، بروشور اطلاعات مربوط به بیمار نوشته شده توسط داروساز خود را تهیه کنید. اگر سوالی دارید، از پزشک یا داروساز خود بپرسید. این دارو را به شکل خوراکی، با یا بدون غذا و مطابق با تجویز پزشک، معمولا یک مرتبه در روز مصرف کنید. این دارو را به طور مرتب مصرف کنید تا بیشترین فواید آن را کسب کنید. جهت کمک به یادآوری، هر روز آن را در یک زمان مشخص مصرف کنید.

دوز مصرفی و طول مدت درمان بستگی به شرایط پزشکی و پاسخ به درمان دارد. اگر این دارو را برای جلوگیری از تشکیل لخته خون بعد از استنت قلبی یا سایر عمل های جراحی انجام می دهید، آن را همراه با آسپرین برای ماه ها و سال ها بعد از عمل، مطابق با تجویز پزشک مصرف کنید (بر اساس عمل جراحی یا نوع استنت). جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد خطرات قطع زودهنگام مصرف این دارو، با پزشک خود مشورت کنید. حتی اگر احساس بهبودی می کنید، مهم است که مصرف این دارو را مطابق با تجویز پزشک ادامه دهید. بدون مشورت با پزشک خود، مصرف این دارو را متوقف نکنید.

از خوردن گریپ فروت یا مصرف آب گریپ فروت در حین مصرف این دارو اجتناب کنید؛ مگر اینکه پزشک یا داروساز به شما تجویز کند که می توانید این کار را انجام دهید. گریپ فروت می تواند احتمال عوارض جانبی این دارو را افزایش دهد. برای جزئیات بیشتر از پزشک یا داروساز خود سوال بپرسید. در صورت بروز هر گونه نشانه ای که این دارو اثر نمی کند، از جمله این موارد، فورا درخواست کمک پزشکی کنید: علائم یک حمله قلبی جدید یا سکته مغزی (مانند درد قفسه سینه یا فک یا بازوی سمت چپ، تنگی نفس، تعریق غیر معمول، ضعف در یک طرف بدن، با لکنت سخن گفتن، تغییر ناگهانی در بینایی، گیجی).

عوارض جانبی پلاویکس

ممکن است به راحتی دچار خونریزی یا کبودی بشوید. همچنین ناراحتی معده یا درد، اسهال و یبوست میتواند رخ دهد. اگر هر یک از این عوارض جانبی ادامه پیدا کرد یا وخیم تر شد، سریعاً به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید. به خاطر داشته باشید که پزشک این دارو را تجویز کرده است؛ زیرا او قضاوت کرده است که فواید آن بیشتر از خطر عوارض جانبی دارو است. بسیاری از افراد با مصرف این دارو عوارض جانبی جدی ندارند. اگرچه بعید به نظر می رسد، اما خونریزی جدی در معده، روده، چشم ها و مغز ممکن است رخ دهد. همچنین، کلوپیدوگل به ندرت می تواند باعث یک اختلال خونی بسیار جدی (پورپورای ترومبوتیک ترومبوسیتوپنیک (TTP)) شود. علائم می تواند هر زمانی پس از مصرف این دارو ظاهر شود.

در صورت بروز هر یک از موارد زیر، فورا درخواست کمک پزشکی کنید: درد شدید معده یا شکم، خونریزی غیر قابل کنترل از لثه یا بینی، خون در مدفوع یا مدفوع سیاه، گیجی، تب، رنگ پریدگی شدید پوستی، لکه های بنفش بر روی پوست، غش کردن، ضربان قلب سریع، سردرد شدید ناگهانی، ضعف یا خستگی غیر معمول، استفراغ خونی یا استفراغی که شبیه به دانه های قهوه است، لکنت زبان، تغییر در بینایی، تشنج، زرد شدن چشم یا پوست، ادرار تیره یا صورتی یا قرمز یا خونی، علائم مشکلات کلیوی (مانند تغییر در میزان ادرار). یک واکنش بسیار جدی آلرژی زا به این دارو نادر است. با این وجود، اگر هر گونه علائم جدی یک واکنش آلرژی زا از جمله موارد زیر را مشاهده کردید، فورا درخواست کمک پزشکی نمایید: جوش یا خارش یا تورم (به ویژه در صورت، زبان و گلو)، سرگیجه شدید، مشکل در تنفس. این یک فهرست کامل از عوارض جانبی این دارو نیست. اگر شما عوارض جانبی دیگر ذکر نشده در فهرست فوق را مشاهده کردید، با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

موارد مصرف و نحوه استفاده از کلوپیدوگرل یا پلاویکس

اقدامات احتیاطی کلوپیدوگرل

قبل از مصرف پلاویکس، اگر آلرژی به این دارو دارید یا اگر به داروهای ضد پلاکت مشابه (مانند تینوپیریدین ها مثل پراسوگرل) حساسیت دارید یا هر گونه آلرژی دیگری دارید، به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید. این محصول ممکن است حاوی مواد غیرفعال باشد، که می تواند باعث بروز واکنش های آلرژی زا یا سایر مشکلات شود. برای اطلاعات بیشتر با داروساز خود صحبت کنید. قبل از مصرف این دارو، با پزشک یا داروساز خود در مورد سابقه پزشکی تان به ویژه اگر هر یک از شرایط زیر را دارید، صحبت نمایید: اختلالات خونریزی (مانند زخم معده، خونریزی در مغز و چشم)، اخیرا جراحی داشتن، آسیب جدی یا تروما، بیماری کبد، بیماری خونریزی (مانند هموفیلی). برای کاهش احتمال بریدگی، کبودی یا آسیب دیدگی، با احتیاط از اشیاء تیز مانند تیغ اصلاح و ناخن گیر استفاده کنید و از فعالیت هایی مانند ورزش تماسی (برخوردی) اجتناب کنید.

قبل از جراحی، در مورد کلیه محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله داروهای تجویزی، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) به پزشک یا دندانپزشک خود اطلاع دهید. پزشک ممکن است به شما تجویز کند که حداقل 5 روز قبل از جراحی، از مصرف کلوپیدوگل اجتناب کنید. مصرف کلوپیدوگل خود را قبل از مشورت با پزشک قلب خود متوقف نکنید. این دارو ممکن است باعث خونریزی معده شود. مصرف روزانه الکل در هنگام مصرف این دارو، ممکن است خطر خونریزی معده را افزایش دهد. مصرف نوشیدنی الکلی را محدود کنید. در مورد میزان الکلی که می توانید به صورت بی خطر مصرف کنید، از پزشک یا داروساز خود بپرسید.

مصرف کلوپیدوگرل (پلاویکس) در دوران بارداری و شیردهی

در دوران بارداری، این دارو فقط هنگامی استفاده می شود که به وضوح به آن نیاز باشد. در مورد خطرات و فواید مصرف آن با پزشک خود صحبت کنید. مشخص نیست که این دارو به شیر مادر منتقل می شود یا خیر. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی کلوپیدوگرل

تداخلات دارویی ممکن است باعث تغییر رفتار داروهای شما یا افزایش خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی شود. این مطلب شامل تمام تداخلات احتمالی این دارو نیست. فهرستی از تمام محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله داروهای تجویزی، داروهای غیر تجویزی و محصولات گیاهی) را تهیه کنید و آن را با پزشک یا داروساز خود به اشتراک بگذارید. بدون مشورت با پزشک، مصرف این دارو را شروع یا متوقف نکرده و دوز آن را تغییر ندهید. برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند، عبارتند از: تیپراناویر (tipranavir). اگر در حال حاضر آسپرین مصرف می کنید، فورا با پزشک خود مشورت کنید و بپرسید که آیا باید مصرف این دارو را ادامه دهید یا در شرایط خاص، مصرف آن را متوقف کنید (آسپرین و پلاویکس ممکن است به صورت ترکیبی بعد از یک عمل جراحی استنت کرونر (Coronary stent) یا برای برخی اختلالات قلبی استفاده شوند). اگر اخیرا آسپرین مصرف کرده اید، قبل از شروع مصرف، برای هر گونه شرایط پزشکی با پزشک خود مشورت کنید.

سایر داروها می توانند بر دفع کلوپیدوگرل از بدن تاثیر بگذارد، که ممکن است بر نحوه عملکرد کلوپیدوگرل اثر کند. نمونه هایی از این داروها به شرح زیر است: کاهش دهنده های خاص اسید (مهاركننده پمپ پروتون یا PPI مانند امپرازول، استروژن)، فلووكسامین، فلوكستین، سایمتیدین، فلوكونازول، كتوكونازول، وریكونازول، اتراویرین، فلبامات و تیكلوپیدین و سایر داروها.  برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه از پزشک یا داروساز خود سوال بپرسید. کلوپیدوگل می تواند باعث دفع سایر داروها از بدن شود که می تواند بر نحوه اثرگذاری آن داروها تاثیر گذار باشد. نمونه هایی از این داروها به شرح زیر است: داسابویر، ریپاگلینید و سایر داروها. برچسب تمام داروهای تجویزی و فاقد نسخه خود را با دقت بخوانید، زیرا برخی از داروها ممکن است حاوی مسکن های درد و کاهش دهنده تب باشند (داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن، ناپروکسن یا آسپیرین). این داروها ممکن است در هنگام مصرف با کلوپیدوگل، اثر ضد پلاکتی یا خونریزی را افزایش دهند. در مورد استفاده ایمن از این داروها از داروساز خود بپرسید.

اقدامات احتیاطی و اوردوز در مصرف داروی پلاویکس یا کلوپیدوگرل

اوردوز پلاویکس

اگر کسی اوردوز کرده و یا علائم جدی مانند بیهوشی یا مشکلات تنفسی دارد، با 115 تماس بگیرید.

تذکر
این دارو را با دیگران سهیم نشوید. آزمایشات و یا تست های پزشکی (مانند شمارش کامل خون) ممکن است بطور دوره ای انجام شود تا پیشرفت شما یا نظارت بر عوارض جانبی بررسی شود. برای جزئیات بیشتر با دکتر خود مشورت کنید.

دوزهای فراموش شده دارو
اگر مصرف یک دوز را فراموش کرده اید، آن را هر زمان که به خاطر آورید، مصرف کنید. اگر تقریبا زمان مصرف دوز بعدی فرا رسیده است، دوز فراموش شده را مصرف نکنید. دوز بعدی را مطابق با برنامه زمانی عادی آن مصرف کنید. هرگز دو دوز را به طور هم زمان برای جبران دوز فراموش شده مصرف نکنید.

نگهداری از دارو
دارو را در دمای اتاق و به دور از نور و رطوبت نگهداری نمایید. آن را در حمام نگهداری نکنید. تمام داروها را از دسترس کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید. آنها را جهت دور ریختن در داخل چاه دست شویی یا فاضلاب نریزید، مگر اینکه در دستورالعمل دارو این گونه نوشته شده باشد. این دارو را زمانی که تاریخ انقضاء آن گذشته و یا دیگر قصد استفاده از آن را ندارید، به درستی دور بریزید. با داروساز یا شرکت دفع زباله های محلی برای چگونگی روش های بی خطر دور ریختن دارو مشورت نمایید.

منبع: webmd

از
1
رای