محاسبه میزان آب مورد نیاز بدن؛ میزان آب مورد نیاز بدن با توجه به وزن چقدر است؟

محاسبه میزان آب مورد نیاز بدن؛ میزان آب مورد نیاز بدن با توجه به وزن چقدر است؟ ما میدانیم که باید در طول روز آب بنوشیم. اما نمیدانیم نوشیدن آب در چه زمانی مفید است و در چه زمانی مضر. برای سلامتی بیشتر باید از یک الگوی صحیح برای نوشیدن آب پیروی کنیم.

بسیاری از فرآیند های زیستی بدن در محیط آبی انجام می شود (برای انجام بسیاری از واکنش ها در بدن حضور آب الزامی است)، بنابراین پاسخ به این سوال که چرا پاکیزگی، سلامت و میزان آب مصرفی برای سلامتی بدن ما ضروری است؟، روشن می شود.

بسیاری از ما از اهمیت مصرف آب آگاه هستیم و حتی اعداد و ارقامی هم در رابطه با میزان آب لازم برای بدن، در ذهن داریم اما برنامه عملی و چگونگی مصرف این مقدار آب به روشنی بیان نمی شود. در بعضی ار موارد هم میزان آب توصیه شده بر اساس تمام آب دریافتی (آب دریافتی از غذا ها و نوشیدنی های مختلف) در طول یک شبانه روز است که حساب کردن آن کمی مشکل است؛ بنابراین تشریح و توضیح یک برنامه خاص برای مصرف روزانه آب خالص ضروری به نظر می رسد.

بدن شما به طور روزانه به چند لیتر آب نیاز دارد؟

مقدار آب مورد نیاز هر فرد به وزن بدن او بستگی دارد. یک محاسبه کلی در مورد مقدار آب مورد نیاز بدن در پایین آورده شده است.

برای فردی با وزن 60 کیلوگرم، مصرف 3/5 لیتر آب در روز مورد نیاز می باشد. شما می توانید از این نسبت استفاده کرده و میزان آب مورد نیاز خود را بر حسب وزن بدنتان محاسبه کنید.

الگوی صحیح نوشیدن آب

چرا نباید همراه با غذا و یا بلافاصله پس از مصرف غذا آب مصرف کرد؟

برای دستیابی به بیشینه سود و فایده مصرف آب باید نوشیدن آن «طبق یک الگوی ویژه» انجام شود. آبی که همراه با غذا و یا بلافاصله پس از مصرف غذا نوشیده شود، با رقیق نمودن شیره معده و ایجاد اشکال در هضم غذا به سلامتی شما ضرر می رساند. نقطه آغازین و ابتدایی بسیاری از بیماری ها در این الگوی ناصحیح تغذیه نهفته است.

اگر غذا های مصرفی به خوبی هضم نشوند، بدن به چه مشکلاتی دچار خواهد شد؟

1. تولید سم در بدن

2. تولید گاز و ایجاد نفخ شکم

سموم با کُند شدن روند هضم غذا، در دستگاه گوارش تجمع می یابند و از بازمانده های غذایی، گاز تولید می شود. این وضعیت ضمنا به یک احساس نامطلوب در داخل شکم منجر می گردد.

سلول های دیواره دستگاه گوارش در این مرحله دچار کاهش آب یا به اصطلاح، «دهیدراتاسیون» شده و در موقعیتی قرار نمی گیرند که بتوانند به طور مؤثر در روند هضم و جذب مواد غذایی دخالت نمایند. از این رو برای دستیابی به بهترین سود و فایده، باید آب را طبق الگوی ارائه شده در زیر مصرف نمود.

برنامه نوشیدن صحیح آب با متد؛ 300 میلی لیتر (تقریبا اندکی بیشتر از یک لیوان) 


صبح؛ بلافاصله بعد از بیدار شدن

 300 میلی لیتر (تقریبا اندکی بیشتر از یک لیوان) آب را باید بلافاصله پس از بلند شدن از رختخواب مصرف کنید. این اقدام به افزایش آب موجود در داخل سلول های دیواره دستگاه گوارش و ضمنا به دفع درست مواد زاید از دستگاه گوارش کمک می کند.

صبح؛ 30 دقیقه قبل از صبحانه

 300 میلی لیتر دیگر آب را باید حدود 30 دقیقه قبل از صرف صبحانه بنوشید. نوشیدن این وعده از آب برای شما اطمینان حاصل می کند که آب موجود در سلول های بدن به طور صحیح افزایش یافته و هنگامی که صبحانه را صرف نمودید، سلول های دیواره دستگاه گوارش می توانند مواد مغذی را به طور کامل جذب کنند. لطفا توجه داشته باشید که همراه با صرف صبحانه و یا بلافاصله پس از آن اصلا نباید آب بنوشید.


ظهر؛ 1 ساعت قبل از ناهار

 دوره بعدی نوشیدن آب، 1 ساعت قبل از صرف نهار است. در این زمان باید 300 میلی لیتر آب بنوشید. آب نباید در هنگام صرف نهار و یا بلافاصله پس از آن نوشیده شود.

ظهر؛ 2:30 بعد از ناهار

300 میلی لیتر آب را 2 ساعت و 30 دقیقه پس از صرف نهار بنوشید. میزان نوشیدن آب از این زمان تا هنگام صرف شام را بر اساس نیاز خود تنظیم کنید.

یک فاصله 2 ساعت و 30 دقیقه پس از صرف نهار برای اطمینان از عبور مواد غذایی از دستگاه گوارش لازم می باشد و شما با عدم نوشیدن آب در این دوره زمانی موجب می شوید تا غلظت شیره معده کاهش نیافته و از این رو عمل هضم با سرعت انجام شود و تلاش و کوشش کمتری برای هضم مواد غذایی صرف گردد. این وضعیت ضمنا موجب می شود تا احساس سنگینی سر دل، ناراحتی و نفخی که پس از صرف نهار به وجود می آید، از بین برود.

شب؛ 1 ساعت قبل از شام

دوباره، 300 میلی لیتر آب را در فاصله یک ساعت مانده به زمان صرف شام مصرف کنید. با وجود این، در هنگام صرف شام و یا بلافاصله پس از آن اصلا نباید آب بنوشید.

شب؛ 2:30 بعد از شام

 2 ساعت و 30 دقیقه پس از صرف شام می توانید یک لیوان آب میل نمایید.

شب؛ قبل از خواب

 قبل از رفتن به رخت خواب دوباره 300 میلی لیتر آب بنوشید.

در روز چه مقدار آب بنوشیم؟

برای استفاده از «برنامه آب درمانی» به نکات زیر توجه نمایید

  • برنامه ای که در بالا برای نوشیدن آب ارائه گردید، فقط برای دستیابی به فواید نوشیدن آب در جهت حفظ سلامتی بدن طراحی شده است.
  • افرادی که از مشکلات کلیوی رنج می برند، باید میزان افزایش آب رژیم غذایی خود را زیر نظر دقیق پزشک معالج خود طراحی نمایند.
  • همواره توجه داشته باشید که وقتی آب مصرف می شود، مقدار معادل با آن باید از طریق ادرار دفع شود. اگر این حالت رخ نداد، فقط به این معناست که آب در بدن شما تجمع یافته و دفع نمی گردد.
  • از این رو توصیه می گردد که همواره قبل از استفاده از رژیم آب درمانی به پزشک خود مراجعه کرده و زیر نظر او بوده و آزمایشات و ارزیابی های لازم را انجام دهید و فقط پس از اینکه پزشک به شما اطمینان کامل داد، رژیم آب درمانی را آغاز کنید.
  • لطفا توجه داشته باشید که اطلاعات ارائه شده در بالا فقط برای آگاهی شما آورده شده اند و نظر پزشک بر تمامی این مطالب ارجحیت دارد. همواره پزشک خود را از آنچه می خواهید انجام دهید، آگاه نمایید.
از
1
رای