11 خاصیت شکلات تلخ برای سلامتی، بهداشت دهان و دندان، قلب و سرطان

11 خاصیت شکلات تلخ برای سلامتی، بهداشت دهان و دندان، قلب و سرطان ممکن است تعجب کنید، اما مطالعات نشان داده است که شکلات تلخ می تواند به سلامت دهان و دندان کمک کند. زیرا شکلات تلخ حاوی تئوبرومین است که ماده بالقوه برای مبارزه با پوسیدگی دندان می باشد.

مزایای شکلات تلخ برای سلامتی عبارتند از:

 • تقویت سلامت روانی
 • حمایت از سلامت چشم
 • بهبود گردش خون
 • تقویت انرژی بدن
 • حمایت از بهداشت دهان و دندان
 • منبع خوبی از آنتی اکسیدان ه
 • حمایت از سلامت قلب و عروق
 • درمان سرفه
 • ایجاد حس سیری
 • تقویت سیستم ایمنیبدن
 • بهبود خلق و خو

شکلات چیست؟

دوستداران شکلات خوشحال خواهند شد اگر بدانند که می توانند به عنوان یک منبع مغذی ضروری بدون هیچ گونه عوارض جانبی در سلامت در طولانی مدت از آن استفاده کنند. البته این تا حدودی بستگی به مواد افزودنی آن دارد. متخصصان تغذیه پیشنهاد می کنند که شکلات تلخ با 70 تا 80 درصد کاکائو برای سلامتی شما مفید است. اگر کمتر از این مقدار باشد شما مصرف کره، شکر و سایر مواد نگهدارنده را افزایش می دهید. علاوه بر این، از ترکیب انواع دیگر و یا دسر شکلاتی استفاده نکنید زیرا حاوی مقادیر بالای قند و کالری هستند که باعث افزایش وزن و مشکلات مختلف سلامتی می شوند.

مواد مغذی 100 گرم شکلات تلخ

 • مس: 89٪
 • فیبر غذایی: 11 گرم
 • آهن: 67٪
 • منیزیم: 58٪
 • منگنز: 98٪
 • فسفر: 33٪
 • پتاسیم: 22٪
 • سلنیوم: 11٪
 • روی: 22٪

شکلات تلخ و مواد مغذی آن

11 مزیت و خواص شگفت انگیز شکلات تلخ برای سلامتی

1. سلامت روان

ممکن است باور نکنید، اما مصرف شکلات تلخ می تواند سلامت روان شما را بهبود بخشد. این یک کارخانه مواد مغذی است که باعث تسکین اعصاب می شود. می توانید یک قطعه شکلات تلخ را در حالتی که کسل و ناامید هستید انتخاب کنید. این کار باعث کاهش سطح استرس و اضطراب شما می شود. علاوه بر این، مطالعات نشان داده است افرادی که اغلب شکلات تلخ می خورند دارای توانایی های شناختی و تمرکز بیشتری هستند.

2. سلامت چشم

دانشمندان نشان داده اند شکلات تلخ ماده ای فوق العاده است که برای بهبود کلی سلامت چشم مفید است. بینایی ضعیف را بهبود می بخشد. شکلات تلخ می تواند مانع بروز عفونت های چشم نیز شود. با این حال، هیچ شواهدی برای اثبات اثرات آن بر بیماری های چشم مانند آب مروارید، خشکی چشم و یا دژنراسیون ماکول وجود ندارد.

خواص شکلات تلخ برای سلامتی چشم

3. سلامت گردش خون

شکلات تلخ سرشار از مواد معدنی و ویتامین های مختلف است که گردش خون مناسب را تسهیل می بخشد. متخصصان تغذیه پیشنهاد می کنند مصرف مقدار مناسب شکلات تلخ به طور مرتب می تواند رگ های خونی را تقویت کند. مطالعات نشان داده است که شکلات تلخ به اندازه کافی قوی است تا کلسترول مضر را از بین ببرد. با این حال، بررسی های بیشتر در حال انجام است. در اینجا باید توجه داشته باشید که اگر دچار دیابت هستید، باید از مصرف بیش از حد شکلات تلخ جلوگیری کنید.

4. افزایش سطح کننده انرژی بدن

با مصرف یک قطعه شکلات تلخ با محتوای کاکائو سطح انرژی خود را سریعا افزایش دهید. همچنین می توانید قبل از رفتن به باشگاه یک قطعه کوچک از شکلات تلخ را مصرف کنید. با این حال، در صورت خستگی و سرگیجه مداوم، باید با پزشک خود مشورت کنید زیرا ممکن است نشانه ای از یک مشکل شدید سلامتی باشد.

خواص شکلات تلخ برای سلامتی و افزایش انرژی

5. بهداشت دهان و دندان

ممکن است تعجب کنید، اما مطالعات نشان داده است که شکلات تلخ می تواند به سلامت دهان و دندان کمک کند. دیگر انواع شکلات بیشتر به دندانها آسیب می رسانند زیرا آنها مانند شکلات تلخ تئوبرومین ندارند. تئوبرومین ماده بالقوه برای مبارزه با پوسیدگی دندان است. مواد مغذی آن می توانند با باکتری هایی که به سلامت دهان آسیب می رساند، مبارزه کنند. بدون شک شکلات تلخ می تواند سلامت دهان شما را بهبود بخشد.

6. منبع آنتی اکسیدان

شکلات تلخ به دلیل ترکیبات آنتی اکسیدانی که دارد می تواند برای سلامت عمومی فوق العاده باشد. آنتی اکسیدان ها برای رفع بسیاری از عوامل مانند سموم، مواد شیمیایی، باکتری های عفونی، رادیکال های آزاد و حتی سلول های سرطانی مفید شناخته شده اند. آنها همچنین می توانند از استرس اکسیداتیو به طور عمده توسط رادیکال های آزاد جلوگیری کنند. رادیکال های آزاد می توانند انواع مختلفی از سرطان ها را در بدن تولید کنند. بنابراین، مصرف شکلات تلخ می تواند از بروز علائم مرتبط با سرطان و سایر بیماری های ناتوان کننده در بدن جلوگیری کند.

خواص شکلات تلخ برای جلوگیری از سرطان

7. سلامت قلب و عروق

متخصصان تغذیه توصیه می کنند مصرف مقدار کمی از شکلات تلخ می تواند سلامت قلب را بهبود بخشد. این عمل با بهبود جریان خون انجام می شود. این می تواند از لخته شدن خون در شریان ها، التهاب و آسیب سلول جلوگیری کند. با این حال، فراموش نکنید که همه چیز در حالت اعتدال بهتر عمل می کند. همچنین قبل از اینکه شکلات تلخ را به روال روزانه خود اضافه کنید بهتر است با متخصص قلب خود مشورت کنید.

8. درمان سرفه

می توانید این مشکل را با مصرف یک قطعه کوچک شکلات تلخ کاهش دهید. گفته می شود که تئوبرومین موجب درمان سرفه و التهاب می شود. کارشناسان، با این حال، توصیه می کنند که با پزشک خود مشورت کنید تا از مشکلات بیشتر بهداشتی جلوگیری شود.

اثزات خوردن شکلات تلخ برای سلامت بدن و قلب

9. ایجاد حس سیری

شکلات تلخ یک وعده غذای کامل است که مقدار زیادی مواد مغذی همراه با سطح کافی از فیبر را به شما می دهد. هنگامی که آن را به طور منظم مصرف می کنید، ساعت ها برای شما انرژی کافی فراهم می کنند. می توانید آن را در زمان گرسنگی ناگهانی و یا بعنوان یک میان وعده سالم استفاده کنید.

10. تقویت سیستم ایمنی بدن

مطالعات ثابت کرده اند که شکلات تلخ می تواند سیستم ایمنی بدن را تقویت کند. این یک منبع آنتی اکسیدان است که برای محافظت از عوامل مضر داخلی و خارجی ضروری هستند. همچنین به اندازه کافی قوی است تا بتواند سلول های سیستم ایمنی بدن را تضعیف کند و در نتیجه، باکتری ها، عفونت ها، سموم و رادیکال های آزاد را اثر گذارتر می کند. به جز این نکته، اجزای دیگر موجود در شکلات تلخ در جهت بهبود وضعیت سیستم ایمنی بدن عمل می کنند.

خواص شکلات تلخ برای تقویت سیستم ایمنی و لاغری

11. بهبود خلق و خو

شکلات تلخ یک منبع خوشمزه برای بهبود خلق و خوی شما می باشد. مطالعات نشان داده است که شکلات تلخ حاوی فنتیل‌ آمین است که منجر به ایجاد احساس خوب  می شود و زمینه ای مثبت در ذهن ایجاد می کند. علاوه بر این، بسیاری از مطالعات نیز ثابت کرده اند که مصرف شکلات تلخ هورمون استرس را کنترل می کند. بنابراین، دفعه بعد که بدون هیچ دلیلی احساس ناراحتی می کنید، سعی کنید شکلات تلخ بخورید.

از
5
رای