اسهال در دوران بارداری؛ عوامل بروز اسهال در دوران حاملگی و روش های درمان آن

اسهال در دوران بارداری؛ عوامل بروز اسهال در دوران حاملگی و روش های درمان آن بارداری و اسهال می تواند به چندین شکل به هم مرتبط باشد. علل متفاوتی مثل: تغییرات هورمونی، تغییر در رژیم غذایی و ... باعث بروز اسهال در دوران بارداری می شود. خوردن آبمیوه، آبگوشت و ... از راه های درمان اسهال در طی حاملگی است.

اسهال در دوران بارداری یکی از مشکلاتی است که ممکن است آن را تجربه کرده باشید. اسهال به معنی جاری شدن است و به جریان مایع در روده طی یک دوره 24 ساعته گفته می شود. اگر در یک روز، سه بار دفع به صورت مایع و جریان آبکی در روده ها را تجربه کردید مسئله اصلی که وجود دارد، نگرانی درباره حفظ آب بدن است. در طول اسهال هنگام بارداری ممکن است بخش زیادی از آب بدن را از دست بدهید. کم آبی می تواند مسئله ای جدی و حتی کشنده باشد. باید آب بدن خود را دوباره تامین کنید. اسهال به ندرت تهدیدی برای زندگی محسوب می شود، اما نباید آن را بی اهمیت تلقی کنید، به خصوص هنگامی که باردار هستید.

چه عواملی باعث بروز اسهال در دوران بارداری می شود؟

اگر در طول بارداری دچار اسهال شده اید، تعجب نکنید. بارداری و اسهال می تواند به چندین شکل به هم مرتبط باشد. وقتی به تازگی متوجه شدید که باردار هستید، ممکن است تغییرات ناگهانی در رژیم غذایی خود ایجاد کنید تا اطمینان یابید کودک مواد مغذی مورد نیاز خود را دریافت می کند. اگر در غذاهایی که می خورید تغییراتی بدهید، گاهی ممکن است منجر به دل درد و اسهال شود.

  • یکی از دلایلی که دچار اسهال می شوید، این است که زنان باردار نسبت به غذاهای خاصی حساس می شوند. این موضوع حتی ممکن است درباره غذاهایی باشد که قبلاً نیز آن را مصرف می کردید، اما خوردن آنها هنگام حاملگی باعث ناراحتی معده و اسهال شما شده است. یکی دیگر از دلایل اسهال در دوران حاملگی تغییرات هورمونی است.
  • بعضی اوقات هورمون ها می توانند موجب کند شدن فرآیند هضم شود و گاهی منجر به اسهال گردد. همه زنان باردار این تغییرات هورمونی را دارند، اما برخی افراد در اوایل بارداری، اسهال را تجربه می کنند. اگر شما از افرادی هستید که طی بارداری دچار اسهال می شوند، این می تواند ناشی از عفونت باکتریایی یا ویروسی باشد.

مطلب پیشنهادی: درمان گیاهی اسهال در بارداری

چه عواملی باعث بروز اسهال در دوران بارداری می شود؟

اسهال در سه ماهه سوم بارداری

اسهال در سه ماه سوم چندان غیر متداول نیست و احتمالاً با نزدیک شدن به زمان زایمان اتفاق می افتد. این می تواند نشانه ای از نزدیک بودن زمان تولد نوزاد باشد و درست قبل از زایمان یا دو هفته پیش از آن رخ بدهد. اگر چند هفته قبل از موعد زایمان دچار اسهال شدید، نباید انتظار زایمان زودرس را داشته باشید. اگر در طول سه ماهه سوم بارداری خود اسهال را تجربه کردید، به این معنی نیست که قرار است فرزندتان پیش از موعد به دنیا بیاید، بنابراین نباید نگران باشید. این حالت فقط روشی است که بدن برخی از زنان برای زایمان آماده می شود.

روش های درمان اسهال در دوران بارداری

بیشتر موارد اسهال به شکل خود به خود و طی دو روز رفع خواهد شد. نگرانی اصلی اسهال، حفظ آب بدن است. اطمینان حاصل کنید که آب و آب میوه کافی می نوشید تا بدن را آبرسانی کنید و الکترولیتی که از دست رفته است را جایگزین کنید. آب در تجدید مایعات از دست رفته موثر است، آب میوه به شما کمک می کند تا سطح پتاسیم را جایگزین کنید و آبگوشت در بازگرداندن سدیم بدن اهمیت دارد.

اگر اسهال به طور خود به خود درمان نشد، ممکن است لازم باشد به پزشک مراجعه کنید. در صورتی که اسهال در دوران بارداری ناشی از باکتری یا انگل باشد، ممکن است نیاز به آنتی بیوتیک داشته باشید. چنانچه علت اسهال ویروس باشد، آنتی بیوتیک کمکی به درمان نمی کند. برای تعیین دلیل بیماری، باید توسط پزشک معاینه شوید.  

روش های درمان اسهال در دوران بارداری

اسهال سفر و بارداری

اسهال مسافرتی یک بیماری شایع است که مسافران را تحت تاثیر قرار می دهد. شروع اسهال مسافرتی معمولاً در هفته اول سفر اتفاق می افتد اما می تواند در هر زمانی از سفر شروع شود. مهم است که مقصد را بشناسید. مناطقی که دارای خطر بالاتری هستند بخش هایی از آفریقا، آسیا و خاورمیانه است. علت اصلی اسهال مسافرتی، مصرف آب یا غذای آلوده به مدفوع است. اگر طی بارداری سفر می کنید و می خواهید از اسهال مسافرتی پیشگیری کنید، روش هایی که در اینجا ارائه می دهیم را دنبال کنید:

  • از مصرف آب لوله کشی مناطق پر خطر اجتناب کنید: آن را ننوشید، دندان های خود را با آن مسواک نزیند یا از یخ هایی که با آن تهیه شده است، استفاده نکنید.
  • از فروشندگان خیابانی خرید نکنید.
  • از میوه هایی که پوست کنده نمی شوند پرهیز کنید.
  • از رفتن به مکان هایی که بهداشت نامناسبی دارند، چشم پوشی کنید.
  • اگر در دوران بارداری دچار اسهال شدید، حتماً مایعات کافی بنوشید تا مانع از کمبود آب بدن شوید.

منبع: americanpregnancy

از
2
رای