بررسی مضرات مصرف بیش از حد روغن زیتون

بررسی مضرات مصرف بیش از حد روغن زیتون استفاده نادرست و بیش از حد روغن زیتون می تواند باعث ایجاد جوش های زیرپوستی شود و یا اینکه فرد را به افت فشار خون و اسهال دچار کند.

روغن زیتون بهترین و سالم ترین روغنی است که انسان می تواند از آن استفاده کند. اما تا زمانی که مصرف روغن زیتون به اندازه باشد و یا درست مصرف شود. استفاده نابجا و خارج از تعادل روغن زیتون  می تواند عوارض و مضراتی داشته باشد که در ادامه به بررسی آن می پردازیم. 

مضرات روغن زیتون

1- حساسیت به درخت زیتون

تا کنون کمتر کسی دیده شده است که با دانه زیتون مشکلی داشته باشد، اما تعداد از افراد وجود دارند که در مجاورت درخت زیتون دچار حساسیت در دهان و گلوی خود می شوند.

2- لاغری، بی خوابی و دچار شدن به حملات تنفسی از مشکلاتی است که احتمال آن وجود دارد که فرد با مصرف بیش از دانه های زیتون به آن مبتلا شود.

3- گرما دیدن روغن زیتون ممکن است باعث ایجاد ناپایداری در روغن زیتون شود. که این موضوع سبب افزایش احتمال بیماری های قلبی و عروقی می شود. 

4- وجود آکریل آمید در زیتون

برخی از مطالعات از وجود آکریل آمید در برخی از انواع زیتون مانند زیتون سیاه کالیفرنیا خبر داده اند. لذا با ارائه فرضیه ایی مبنی بر تاثیرگذاری آکریل آمید بر افزایش احتمال ابتلا به سرطان توصیه می کنند که در مصرف زیتون احتیاط شود، البته برخی دیگر از محققین سرطان زا بودن آکریل آمید را رد کرده اند . و هنوز صحت و یا عدم صحت رابطه مصرف زیاد زیتون با سرطان بر اثر وجود آکریل آمید تایید و یا رد نشده است.

5- اصل نبودن روغن زیتون

احتمال اینکه روغن زیتون اصل کسی را دچار عوارض ناشی از مصرف خود بکند، کم است ولی موضوعی که در این باب مطرح است ترکیب محصولات بی کیفیت با درصد کمی از عصاره روغن زیتون است. که مصرف کنندگان خود را دچار مشکلاتی می کند. لذا توصیه میگردد که تا زمانی که روغن زیتون را از مکانی معتبر تهیه نکرده اید از مصرف خوراکی و یا مالیدنی آن جلوگیری کنید.  

این نکته را در نظر داشته باشید که بهتر است روغن زیتون را در ظروف تیره که نور را کمتر از خود عبور می دهند نگهداری کنید زیرا که روغن زیتون در مقابله با نور بسیار حساس است.

6- سرخ کردن روغن زیتون 

اگر روغن زیتون را خیلی حرارت بدهید تمام صحبت هایی که در مورد فواید روغن زیتون کرده ایم نقش بر آب می شود. با حرارت دیدن بیش از حد روغن زیتون سموم مضری از آن آزاد می شود که برای سلامتی انسان خطر دارند. همچنین حرارات زیاد، امگا3 و آنتی  اکسیدان موجود در روغن زیتون را از بین می برد. 

ضرر سرخ کردن روغن زیتون

اگر عادت به آشپزی کردن در حرارت بالا دارید بهتر است استفاده از روغن زیتون را فراموش کنید. زیراکه روغن زیتون نقطه دود پایینی دارد و زمانی که یک روغن در روند سرخ کردن به مرحله دود کردن برسد به مراتب مزایای آن رو به کاهش است و دیگر روغن مفیدی برای سلامتی نیست. 

نقطه دود روغن زیتون: نقطه ایی از دما که روغن در آن شروع به دود کردن می کندو که این مقدار برای روغن زیتون حدود 365-420 درجه است. 

7- وجود عناصر فلزات سنگین

فلزات سنگینی مانند گوگرد، لیتیم، قلع در دانه های زیتون وجود دارد، اما همواره مقدار آنها به اندازه ایی نیست که بتواند باعث ایجاد نگرانی کند، و همواره میزان وجود این عناصر در زیتون کمتر از حد مجاز بوده است، پس این موضوع صرفا یک جنبه هشداره دهنده برای مصرف متعادل روغن زیتون دارد و نه یک عامل منع کننده در مصرف روغن زیتون. 

8- مضرات روغن زیتون برای پوست و مو

استفاده از روغن زیتون برای ماساژ و همچنین لوسیون های پوست و مو توصیه شده است. اما باید این نکته را در نظر داشت که استفاده از آن در حمام و به مقدار زیاد ممکن است منافذ طبیعی پوست را بگیرد و باعث ایجاد جوش در سطح پوست شود. راهکاری که برای این موضوع پیشنهاد می شود استفاده از روغن آفتابگردان و یا روغن پامچال بجای روغن زیتون است.

عوارض روغن زیتون برای پوست و مو

9- روغن زیتون برای افراد چاق

روغن زیتون دارای کالری زیادی است لذا افرادی که دارای رژیم های غذایی با کالری پایین هستند نباید از این روغن مصرف خوراکی داشته باشند. و یا اینکه باید در خوردن آن احتیاط کنند. 

 10- روغن زیتون در دوران بارداری و شیردهی

مصرف روغن زیتون برای خانم های باردار توصیه می شود زیرا که به رشد نوزاد و افزایش شیردهی مادر کمک می کند. اما در این میان یک استثنا وجود دارد. خانم های بارداری که دارای دیابت هستند، و فشار خون بالایی دارند باید در مصرف روغن زیتون احتیاط کنند. و یا در این رابطه با پزشک خود مشورت کنند. 

11- یکی از مضرات روغن زیتون این است که مصرف زیاد روغن زیتون می تواند فرد را دچار اسهال کند.

روغن زیتون و عوارض جانبی مصرف زیاد آن

12- اگر روغن ریتون را بیش از حد مصرف کنید ممکن سبب افت فشار خون شود. 

13- چربی موجود در روغن زیتون می تواند عاملی برای ایجاد التهاب باشد. زیرا که لیپوپلیسکاریدز ترشح شده در خون بر اثر مصرف زیاد روغن زیتون باعث ایجاد التهاب می شود. 

14- انسداد کیسه صفرا

یکی از اصلی ترین عوارض جانبی ناشی از مصرف خارج از تعادل روغن زیتون انسداد کیسه صفرا، و یا ایجاد احساس درد در این ناحیه از بدن است.

از
1
رای