طریقه مناسب لباس پوشیدن به نوزاد در فصل زمستان

طریقه مناسب لباس پوشیدن به نوزاد در فصل زمستان سرد شدن هوا و فرا رسیدن فصل زمستان به معنای خانه نشینی کودکان نیست شما می توانید با پوشاندن لباس مناسب به آن ها در طول این دوران از آن ها محافظت کنید. پس با ما همراه باشید.

در فصل زمستان چند لایه لباس به کودک خود بپوشانید تا او را گرم نگه دارید. اگر تصور می کنید که کودک بیش از حد گرمش شده است، به راحتی می توانید یک لایه از لباس ها را از تن او بیرون بیاورید. برای گرم نگه داشتن کودک تان در فصل زمستان، یک لباس سرهمی و یک پتو پوشیدنی (پتوهای مخصوص نوزاد) تن او کنید. همیشه به خاطر داشته باشید که از گذاشتن پتو یا بالش در داخل گهواره کودک اجتناب کنید، تا زمانی که کودک حداقل یک ساله شود.

نحوه صحیح لباس پوشاندن نوزاد در فصل زمستان

روش اول: لباس پوشاندن به کودک در داخل خانه در فصل زمستان

1. یک لباس سرهمی پنبه ای نرم تن کودک کنید
 • یک لباس سرهمی پارچه ای راحت (پشمی یا پنبه ای) که برای نفس کشیدن کودک مشکلی ایجاد نمی کند، به عنوان لباس زیرین کودک، مناسب است. می توانید یک لباس سرهمی آستین کوتاه را نیز تن کودک کنید اما در صورتی که بر روی آن از لباس های آستین بلندی که کودک را کاملا می پوشاند و گرم نگه می دارد، استفاده کنید.

لباس مناسب نوزاد در فصل زمستان

2. پوشیدن یک شلوار پشمی گشاد به کودک

برای پوشیدن یک لباس گرم و مناسب دیگر به نوزاد، یک شلوار پشمی تن کودک کنید تا بدن او را گرم نگه دارد.

لباس پوشیدن به نوزاد در زمستان

 • یک شلوار پشمی با بند کمر کشی را انتخاب کنید تا از کمر کودک نیفتد و پایین نیاد. شلوارهایی را انتخاب کنید که گشاد باشند و پای کودک را کاملا بپوشانند.
3. یک ژاکت سبک یا پلوور تن کودک کنید

از آن جا که اکثر لباس های سرهمی کودکان نازک هستند، یک لایه لباس دیگر مانند ژاکت پشمی نازک یا ژاکت آستین بلند تن کودک کنید. اگر بدن کودک بیش از حد گرم شده باشد، به راحتی می توانید ژاکت را از تن او بیرون بیاورید.

لباس نوزاد در فصل زمستان باید چقدر باشد؟

 • وقتی کودک تان یک لباس سرهمی آستین بلند به تن دارد، یک شلوار و ژاکت پشمی کم وزن تن کودک کنید.
4. پای کودک را با جوراب های نرم بپوشانید

اگر یک لباس سرهمی به کودک خود پوشانده اید، با یک شلوار و یک جفت جوراب گرم پاهای او را بپوشانید. از جوراب هایی استفاده کنید که به راحتی از پای کودک بیرون نیاید.

لباس مناسب نوزاد تازه متولد شده در زمستان

روش دوم: پوشاندن لباس مناسب به کودک هنگام بیرون بردن او

1. نوزاد زیر 6 ماه خود را هنگام بیرون بردن در یک پتوی مناسب نوزاد بپیچید

اگر می خواهید در فصل زمستان کودک خود را به بیرون ببرید، او برای گرم ماندن به چند لایه لباس دیگر نیاز خواهد داشت. هنگامی که چند لایه لباس نرم و راحت تن او کردید، او را با استفاده از یک الیاف پارچه ای پلی استر یا یک شنل پشمی بپوشانید.

مناسب ترین حالت برای لباس پوشاندن به نوزاد در فصل زمستان

 • اگر کودک شما به تازگی متولد شده دارید، می توانید برای پوشاندن او از یک پتو استفاده کنید.
2. یک کت یا لباس پنبه ای زمستانی، مناسب کودکان 6 تا 12 ماهه به آن ها بپوشانید

برای بیرون بردن یک کودک در زمستان، یک کت یا لباس زمستانی دوخته شده با پلی استر یا کرک را تن کودک کنید. به دنبال لباس هایی باشید که کلاه دار هستند تا به راحتی بتوانید سر کودک خود را با آن بپوشانید.

لباس پوشاندن به کودک در فصل زمستان

 • کلاه باید به طور کامل گوش های کودک را بپوشاند. اگر این گونه نبود، با یک کلاه از جنس پشم گوسفند سر کودک را پوشانده و سپس کلاه کت را سر کودک بگذارید.
3. اگر کودک را روی صندلی ماشین قرار می دهید، از پوشاندن کت به کودک اجتناب کنید

اگر تصادفی رخ دهد کت ها و ژاکت های پف دار، صاف شده و و بین کودک و کمربند ایمنی او فاصله ایجاد می کنند. به جای این کار می توانید کمربند ایمنی کودک را ببندید و سپس پتو یا کت را بر روی کودک بیاندازید.

چه مقدار لباس در فصل زمستان باید به کودک پوشان؟

 • برای ساده تر قرار گرفتن کودک بر روی صندلی ماشین در فصل زمستان، کودک را در خانه بر روی صندلی خود بنشانید و پتو را روی او بکشید. سپس در این حالت کودک را داخل اتومبیل خود برده و او را روی صندلی ماشین قرار داده و کمربند او را ببندید.
4. سر و گوش های کودک را با یک کلاه گرم بپوشانید

به دنبال کلاه هایی باشید که تا پایین گوش آمده و یا گوش دار هستند است. پارچه داخل کلاه را لمس کنید تا مطمئن شوید پارچه آن برای کودک زمخت نیست و پوست کودک را اذیت نمی کند. بسیاری از کلاه های کودک یک لایه پشم گوسفند دارند، بنابراین راحت و عایق بندی شده هستند. کلاهی را انتخاب کنید که بند کشی داشته باشد و این بند را در زیر چانه کودک قرار دهید تا کلاه را محکم بر سر کودک نگه دارد. در این صورت احتمال کم تری برای افتادن کلاه از سر کودک وجود دارد.

مراقبت از نوزاد در فصل زمستان

5. هنگامی که کودک را به بیرون می برید، دستکش دست او کنید

از آن جا که کودکان انگشتان کوچکی دارند، خیلی سریع دچار سرما می شوند. برای محافظت از دست های آن ها، یک دستکش زخیم به آن ها بپوشانید. دستکش هایی را برای این کار انتخاب کنید که کودک قادر نباشد به راحتی آن ها را از دست خود بیرون بیاورد.

نحوه صحیح لباس پوشیدن به کودک در زمستان

 • از دستکش های کودک بزرگترتان برای پوشاندن دستان نوزاد خود استفاده نکنید، زیرا قرار دادن انگشتان نوزاد در آن بسیار دشوار خواهد بود.
 • برای محافظت بیش تر از لباس های سرهمی کودک که دست های او را می پوشاند، استفاده کنید.
6. پوتین پای کودک کنید تا او را گرم نگه دارید

پای کودک را با جوراب های ضخیم بپوشانید و سپس پوتین پای کودک کنید. این پوتین محکم، مانع از سرد شدن پاهای کودک در فصل زمستان می شود.

لباس مناسب کودک در فصل زمستان

 • شاید پیدا کردن چکمه های زمستانی برای کودک دشوار باشد، بنابراین اگر نمی توانید چکمه ای مناسب با پای کودک پیدا کنید، نیاز است تا پاهای او را با چندین جوراب بپوشانید.

روش سوم: گرم نگه داشتن کودک در هنگام شب

1. قبل از خواب، لباس خواب های پا دار به کودک بپوشانید

به کودک خود یک لباس راحت پنبه ای بپوشانید به طوری که بازوها، ران ها و پاهای کودک را به طور کامل بپوشاند. اگر اتاق کودک شما بسیار سرد است می توانید از یک لباس بدون آستین نیز در زیر لباس خواب کودک استفاده کنید.

در فصل زمستان چگونه به کودک خود لباس بپوشانیم؟

 • اگر در کنار کودک خود می خوابید، احتمالا آن ها به لباس خواب های خیلی سنگین احتیاجی ندارند. در این حالت می توانید از لباس خواب های سبک تری برای آن ها استفاده کنید.
2. همواره قسمت کمر یا شکم کودک خود را کنترل کنید تا متوجه شوید که کودک شما احساس سرما نمی کند

بهترین راه برای تشخیص این که بدن کودک گرم است یا خیر، کنترل کردن شکم یا کمر او است. این قسمت از بدن باید گرم باشد، سرد نبوده و یا عرق نکرده باشد. اگر موها و یا صورت کودک عرق کرده است، احتمالا او بیش از حد دچار گرما شده است.

کنترل دمای بدن کودک در فصل زمستان

 • برای فهمیدن این مورد که کودک شما سردش شده است یا خیر از دمای دست یا پای کودک برای برای این کار استفاده نکنید؛ زیرا این قسمت ها به طور معمول از سایر قسمت های بدن سرد تر هستند.
3. اگر اتاق کودک تان سرد است، کودک را در داخل یک پتو قنداق کرده یا بپوشانید

اگرچه برخی از کیسه های خواب کودک تنها با یک سایز موجود هستند، اما انواع دیگری از آن ها در اندازه های مختلف به فروش می رسند. یک لباس خواب سبک تن کودک کنید و او را در این پتوها قرار داده و سپس زیپ آن را ببندید. بسیاری از این لباس ها دارای پارچه های چسبی در اطراف خود هستند که می توانید به کمک آن ها این پارچه ها را به شکل قنداق مانند دور کودک بپیچانید.

نکات مهم برای مراقبت از نوزاد در فصل زمستان

 • قبل از قرار دادن کودک در داخل پتو برای قنداق کردن، از پوشاندن چندین لایه لباس به او خود داری کنید، زیرا باعث گرم شدن بیش از حد او می شود.
4. از قرار دادن پتو، بالش و لوازم خواب دیگر در داخل گهواره کودک اجتناب کنید

ممکن است تصور کنید که با قرار دادن لحاف، بالش یا پتو در گهواره، کودک احساس راحت تری خواهد داشت اما قرار دادن تشک ها و لحاف های بزرگ در داخل گهواره در صورتی که کودک نتواند صورت خود را از داخل آن ها خارج کند، ممکن است باعث خفگی کودک شود. به جای آن، تنها کودک را در داخل گهواره با یک ملحفه بپوشانید. آکادمی اطفال آمریکا توصیه می کند که تا یک سالگی از قرار دادن پتو در داخل گهواره کودک خودداری کنید. می توانید با قرار دادن ملحفه های پشمی بر روی تشک در فصل زمستان، گهواره کودک خود را گرم نگه دارید.

چگونه در فصل زمستان از نوزاد خود مراقبت کنیم؟

منبع: wikihow

از
4
رای