12 علامت اولیه آنفولانزا + تفاوت آنفولانزا و سرما خوردگی

12 علامت اولیه آنفولانزا + تفاوت آنفولانزا و سرما خوردگی این روزها آنفولانزا به شکل یک بیماری جدی و خطرناک در آمده بنابراین نیاز است که برای مقابله با این عفونت با اولین علائمی که ممکن است ایجاد کند آشنا شوید در این مطلب علائم اولیه و مهم آنفولانزا مورد بررسی قرار گرفته است.

آنفولانزا بیش تر در ماه های سرد زمستان شیوع دارد، هرچند هیچ کس تضمین نمی کند که هنگام گرم شدن هوا از ایجاد عفونت آنفولانزا جلوگیری شود. در حقیقت، نوسانات دما در بهار و پاییز می تواند به پیشرفت آنفولانزا کمک کند، که این موضوع سبب تعجب بسیاری از افراد می گردد. برای مقابله با یک عفونت در حال بروز آنفولانزا، مهم است که اولین علائمی را که آنفولانزا ممکن است ایجاد کند را بدانید. در حالی که ما اغلب آنفولانزا را به ناراحتی معده و استفراغ ربط می دهیم، اما علائم دیگری نیز وجود دارد که سبب ایجاد آن می شوند. با درک برخی از این علائم اولیه آنفولانزا، می توان این بیماری را خیلی سریع تر تشخیص داده و اقدامات مناسبی مانند مراجعه به پزشک را انجام دهید و برای محدود کردن تأثیر عفونت بر زندگی شخصی و شغل خود تلاش کنید.

علائم اولیه آنفولانزا

1. تب

احتمالاً اولین نشانه آنفولانزا ایجاد تب است. تب ​​معمولی نشانه ی آنفولانزا نیست، بیش تر مبتلایان به آنفولانزا تب های بالایی دارند و دمای بدن آن ها بالاتر از 101 درجه فارنهایت است. این نشانه آنفولانزا را از سرماخوردگی جدا می کند، سرماخوردگی به ندرت با تب بالا همراه است. حتی وقتی استراحت می کنید، و مایعات و داروهایی را برای کاهش التهاب و تب مصرف می کنید، ممکن است همچنان تب شدیدی داشته باشید. این علامت مهمی است که نشان می دهد شما به جای سرماخوردگی به آنفولانزا دچار شده اید.

آنفولانزا چیست؟

2. لرز

بدون داشتن لباس مناسب (به عنوان مثال، کت زمستانی، دستکش، کلاه و شال گردن) در فصل زمستان از خانه خارج نشوید شوید. هیچ کدام از ما دوست نداریم که در فصل زمستان اکثر وقت خود را  زیر پتو یا کنار بخاری سپری کنیم. لرز همیشه نتیجه مستقیم کاهش دمایی که در زمستان به وجود می آید نیست. سرماخوردگی که در آن بدن شما به شدت میلرزد، می تواند علائم اولیه آنفولانزا باشد. داشتن لرز در حقیقت، نتیجه این است که بدن شما آنقدر با آنفولانزا مبارزه می کند که باعث می شود عضلات شما به سرعت منبسط و منقبض شود. لرزیدن بدن شما را بهم می ریزد، انگار تازه وارد یک محیط برفی شده اید و هیچ لباسی نپوشیده اید.

علائم آنفولانزا چیست؟

3. خستگی

اگر به سرما خوردگی مبتلا شده اید، سرفه می کنید، گلو درد دارید و یا احساس می کنید که انرژی خود را از دست داده اید، ممکن است بتوانید با استفاده از برخی داروهای بدون نسخه سرماخوردگی، روز خود را طی کنید. اما در صورت ابتلا به آنفولانزا (برخلاف سرماخوردگی) بهتر شدن با این روش به احتمال زیاد امکان پذیر نیست. این به این دلیل است که یکی از اولین علائم آنفولانزا احساس خستگی شدید و ضعف جسمانی است که ممکن است تا زمانی که تقریباً این بیماری را درمان نکنید، از بین نرود. بنابراین، اگر احساس خستگی شدید می کنید و نمی توانید به راحتی حرکت کنید، حتی بعد از خوابیدن، احتمالاً شما آنفولانزا دارید نه سرماخوردگی.

واکسن آنفولانزا

4. اسهال

اسهال به دلایل مختلفی و تقریبا در هر زمانی ممکن است ایجاد شود که این ممکن است به دلیل مواد غذایی که مصرف کردید، رنج بردن از مشکلات گوارشی مانند سندرم روده تحریک پذیر باشد. همچنین ممکن است دلیل آن این باشد که شما در حال مبتلا شدن به آنفولانزا هستید. توجه به این نکته مهم است که اسهال معمولاً نشانه اولیه آنفولانزا است. اما از آن جا که اسهال ممکن است زمانی اتفاق بیفتد که کاملاً سالم هستید، مهم است که قبل از نگرانی بیش تر در این باره، به دنبال برخی از علائم اولیه آنفولانزا در این لیست باشید.

آنفولانزا و سرما خوردگی

5. استفراغ

استفراغ ممکن است وحشتناک ترین و ناراحت کننده ترین علامت آنفولانزا باشد که به طور معمول در مرحله "میانه" آنفولانزا ایجاد می شود. در حقیقت، برخی از افراد خیلی زود استفراغ را در هنگام ابتلا به آنفولانزا تجربه می کنند، حتی شاید قبل از این که متوجه این شوند که دچار آنفولانزا شده اند. بنابراین هرکسی که ممکن است مبتلا به آنفولانزا باشد، باید استفراغ را یک علامت اولیه و بالقوه ویروس آنفولانزا قلمداد کند.

تفاوت آنفولانزا و سرما خوردگی

6. درد عضلانی

اکثر مردم درک درستی از درد عضلانی خود دارند. برای جوانان، این درد معمولاً نتیجه پرتحرکی است که فرد کاملاً به آن عادت نکرده است، مانند انجام دادن به یک تمرین جدید ورزشی در ورزشگاه یا تلاش برای یادگیری نوع دیگری از ورزش. در حالی که بزرگسالان مسن تر بیش تر دچار مشکلاتی و دردهایی در عضله های خود هستند. بنابراین اغلب می توان به چگونگی بروز این مشکلات پی برد. به همین دلیل است که دردهای ناگهانی و عجیب ماهیچه ها می تواند نشانه این باشد که شما مبتلا به  آنفولانزا شده اید. بنابراین بهتر است که به پزشک مراجعه کنید.

آنفولانزا

7. کاهش اشتها

برای برخی از افراد که سعی در حفظ وزن نرمال بدن دارند، کاهش اشتها در واقع می تواند یک اتفاق خوشایند تلقی شود. اما بدون استفاده مناسب از مواد غذایی، غذاهای سالم مانند میوه، سبزیجات و غلات، بدن منبع طبیعی انرژی خود را از دست می دهد. در نتیجه می تواند باعث به وجود آمدن احساس خستگی شدید، سردرد و بدن درد شود. کمبود اشتها یکی از علائم اولیه آنفولانزا است. برای بهبود خود، می توانید از مواد غذایی کم حجم و سالم مانند برخی میوه ها و یا یک سری مایعات مانند یک لیوان آب یا یک فنجان چای استفاده کنید.

برای آنفولانزا چه بخوریم؟

8. گلو درد

گلو درد یا سرفه هم اغلب جزو اولین علائم آنفولانزا است که خوشبختانه می توان آن را به راحتی از بین برد. برای مثال، اگر شب زیاد را بخوابید، ممکن است دچار گلودرد شوید، زیرا این بدان معنی است که گلوی شما دائما در معرض اثرات خشک شدن هوا است. دوم، اگر پنجره را باز بگذارید، ممکن است دچار گلو درد شوید زیرا هوای سرد را به اتاق خواب خود وارد می کنید. سوم، استفاده از پنکه می تواند باعث گلو درد شود، زیرا ممکن است هوا را به سمت صورت شما هدایت کند، گلو و راه های بینی شما را خشک کند. البته آلرژی های فصلی نیز می تواند منجر به گلودرد شود. در بیش تر این موارد، احساس خارش و درد باید بعد از چند ساعت فروکش کند. اما در مورد آنفولانزا، ممکن است در طول روز ادامه داشته باشد. گلودرد علامتی است که خیلی زود نشان می دهد که ممکن است ویروس آنفولانزا در بدن شما فعال باشد.

علائم آنفولانزا چیست؟

9. سرفه خشک

بر خلاف سرفه مرطوب و مخاطی که معمولاً همراه با نوعی عفونت قفسه سینه مانند برونشیت است، عموما دلیلی برای نگرانی درمورد سرفه خشک وجود ندارد. اما سرفه خشک اغلب یکی از علائم اولیه ابتلا به آنفولانزا است. اگرچه سرفه در ابتدا ممکن است بی ضرر به نظر برسد، اما اگر ویروس آنفولانزا در بدن باقی بماند، سرفه می تواند شدیدتر و مکرر شود. به همین دلیل سرفه خشک از نشانه اولیه برجسته آنفولانزا است.

علائم نشان دهنده آنفولانزا

10. سردرد

برای کسانی که زندگی پر استرس و پر مشغله ای دارند و با وظایفی چون نگهداری از بچه ها، حیوانات خانگی و بسیاری از تعهدات روزانه یا هفتگی سروکار دارند، سردرد چیزی غیر عادی نیست. سردردهای عصبی غالباً نتیجه برخورد با یک زندگی شلوغ و بی برنامه است، و اگرچه اتفاق خوبی نیست اما به ندرت نشانه یک بیماری جدی است البته به جز وقتی که سردرد یک علامت اولیه از بروز آنفولانزای در حال رشد است. تحقیقات نشان می دهد که سردردهای مرتبط با آنفولانزا می توانند شدید و دردناک باشند و محدود به یک قسمت از سر یا گردن نباشند (به این معنا که کل سر دچار درد می شود).

تفاوت آنفولانزا و سرما خوردگی

11. تعریق زیاد

یکی از علائم احتمالی بروز آنفولانزا، تعریق بیش از حد است که می تواند نشانه ای از این باشد که بدن برای مبارزه با ویروس آنفولانزا در حال تغییراتی است. اما گاهی این تعریق ممکن است گاهی ناشی از فعالیت زیاد در محل کار یا خانه باشد. با پیشرفت بیماری آنفولانزا، ممکن است در نیمه شب در حالی که سرشار از عرق هستید از خواب بیدار شوید و این نشانه دیگری از این است که بدن شما برای مبارزه با ویروس تلاش می کند. اگر هنوز هیچ علائم مشابه آنفولانزا را تجربه نکرده اید، ممکن است این علامت این باشد که اشتباهی رخ داده است.

چگونه از بروز آنفولانزا جلوگیری کنیم؟

12. آبریزش بینی

آبریزش بینی که حتی بعد از این که چند بار بینی خود را به طور کامل تمیز کردید قطع نمی شود اغلب نشانه اولیه سرماخوردگی در حال پیشرفت است. اما، آیا می دانستید که می تواند نشانه اولیه آنفولانزا باشد؟

 بیماری خطر ناک آنفولانزا

به خاطر داشته باشید که آنفولانزا اغلب به شکل سرماخوردگی ظاهر می شود. با این حال، برخلاف سرماخوردگی معمول، اغلب با علائم ناراحت کننده تری مانند لرز، استفراغ و دردهای عضلانی که تمام بدن را فرا می گیرد همراه خواهد بود.

همچنین بخوانید: حفظ سلامتی اعضای مختلف بدن (قلب، کلیه و...) + درمان سرماخوردگی و آنفولانزا در طب سنتی

منبع: activebeat

از
1
رای