کیست رحم چیست و چه عوارضی دارد؛ علائم و درمان کیست آندومتروز

کیست رحم چیست و چه عوارضی دارد؛ علائم و درمان کیست آندومتروز کیست رحم چیست و چه عوارضی دارد ؛ درمان کیست رحم یا کیست آندومتروز چیست؛ آیا کیست رحم مضر و خطرناک هستند ؛ علائم و خطرات کیست رحم در سلام دنیا بخوانید.

آندومتر همان پوشش داخلی رحم شما میباشد. گاهی اوقات، به دلایلی که پزشکان هم هنوز کاملاً آن را نمی‌دانند، این نوع بافت می‌تواند در مکان‌های دیگری مانند لوله‌های فالوپ، مثانه یا صفاق (پوشش لگن و شکم) شروع به رشد کند. اگر این اتفاق برای شما بیفتد، پزشکان آن را اندومتریوز می نامند. در این مطلب سلام دنیا، درباره اینکه کیست رحم یا کیست آندومتروز چیست و آیا خطرناک است؛ علائم، تشخیص و درمان کیست رحم، مطالبی بیان کردیم. با ما همراه باشید.

کیست رحم یا کیست آندومتروز چیست

اگر بافت به تخمدان شما برسد، کیست (توده) را در آن تشکیل می دهد. این نوعی از کیست آندومتر میباشد که به عنوان آندومتریوم هم نیز شناخته می شود. آندومتر نوعی کیست است که می تواند روی تخمدان ها به وجود بیاید. شما میتوانید فقط یک مورد از آندومتر یا یک کیست در هر یک از تخمدان های خود را داشته باشید. آنها اغلب کوچک هستند (کمتر از 2 اینچ)، ولی می توانند به اندازه 8 اینچ هم برسند و رشد کنند.

آیا کیست رحم مضر و خطرناک هستند؟ (عوارض کیست رحم)

کیست آندومتر می تواند باعث هر یک از موارد زیر شود:

  • باعث درد مزمن لگن می شود
  • باردار شدن را سخت تر می کند
  • در مسیر درمان های باروری قرار میگیرد
  • از کارکرد تخمدان های شما آنطور که باید جلوگیری میکند

حتما بخوانید: اندومتریوز چیست و چه علائمی دارد


علائم کیست رحم چیست

شایع ترین علامت آندومتریوز، درد در قسمت پایینی شکم که از بین نمی رود میباشد. این درد میتواند قبل و در طول پریود شما بدتر شود. همچنین میتواند باعث خونریزی بسیار شدید در شما شود. درد در حین رابطه جنسی هم محتمل میباشد. برخی از زنانی که کیست اندومتر را دارند، احساس درد یا فشار را در خود میکنند. برخی دیگر اصلاً هیچ علامتی را از خود ندارند. شما ممکن است که حتی ندانید که کیست را دارید و زمانی متوجه آن بشوید که پزشک شما آن را در طول معاینه لگنی احساس یا در سونوگرافی ببیند.

تشخیص کیست رحم

پزشک شما با شما صحبت می کند، به علائم شما گوش می دهد و در مورد هر گونه دردی که دارید می پرسد. در طول معاینه لگنی، آنها به نواحی در شکم شما فشار وارد میکنند. آن ها میتوانند از این طریق بتوانند کیست را احساس کنند.

پزشک شما احتمالاً از شما بخواهد که یک آزمایش تصویربرداری را برای دیدن داخل بدنتان انجام دهید. یکی از این راه ها سونوگرافی است. از امواج صوتی برای به وجود آوردن تصویر استفاده می کنند. تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) نمای دقیق تری از تخمدان های شما ارائه می دهد. این روش از میدان مغناطیسی قدرتمندی استفاده می کند.

پزشک شما همچنین میتواند برای بررسی سرطان، باردار بودن و یا وجود عفونت آزمایش خون را برای شما تجویز کند.

علائم و تشخیص کیست رحم

راه دیگر برای بررسی کیست آندومتر از طریق لاپاراسکوپی است. در طی این جراحی سرپایی، پزشک یک برش کوچک را در ناف شما ایجاد می کند و یک دوربین نازک را وارد آن می کند. اینکار به پزشک شما این اجازه را می‌دهد که کیست‌ها را از نزدیک ببیند، اندازه آن‌ها را ارزیابی کند و تصمیم بگیرد که چگونه بهترین درمان را برای شما انجام دهد.

درمان کیست رحم

پزشک، سن شما، هر دردی که دارید و اینکه آیا قصد دارید در آینده بچه دار شوید یا نه را در نظر می گیرد. بر اساس همه ی این اطلاعات، پزشک یک برنامه درمانی را که می تواند شامل موارد زیر شود را انتخاب می کند:


حتما بخوانید: درمان سردی رحم با 7 روش خانگی عالی


درمان کیست رحم با مراقبت 

اگر درد ندارید و کیست کوچک است، پزشک میتواند به شما این پیشنهاد را بدهد که 6 تا 8 هفته صبر کنید تا ببینید که آیا خود به خود این کیست از بین می رود یا نه. دکتر از آزمایش اولتراسوند برای اطمینان از اینکه این اتفاق خواهد افتاد استفاده می کند.

درمان کیست رحم با دارو

پزشک میتواند به شما دارویی برای کمک به کوچک شدن کیست بدهد. گروهی از داروها که پزشکان آنها را آگونیست های GnRH می نامند، بدن شما را در یائسگی موقت قرار می دهند. تخمدان های شما تولید استروژن، که می تواند به کاهش علائم شما کمک کند را متوقف می کنند. آگونیست های GnRH می توانند برخی از عوارض جانبی مشابه یائسگی مانند گرگرفتگی، کاهش تراکم استخوان و میل جنسی کمتر را در شما به وجود بیاورند. اگر قصد بارداری را دارید، نباید آنها را مصرف کنید.

درمان کیست رحم با دارو

درمان کیست رحم با عمل جراحي

اگر درد شما شدید یا کیست شما بزرگتر از 1.5 اینچ است، دارو کمکی به شما نمی کند. در این صورت است که پزشک در مورد جراحی با شما صحبت خواهد کرد. پزشک میتواند گزینه جراحی را برای جلوگیری از چرخش کیست که می تواند مشکلات شدیدتری را به وجود بیاورد انتخاب کند. گاهی اوقات، پزشک میتواند مایع کیست را تخلیه کند. در موارد دیگر، ممکن است که لازم باشد کل کیست را خارج کنید. این کار درد شما را کاهش میدهد و از رشد سایر کیست ها جلوگیری میکند.

درمان کیست رحم با هیسترکتومی

اگر مطمئن هستید که دیگر هرگز نمی خواهید باردار شوید، پزشک می تواند تخمدان های شما را خارج کند. رحم شما نیز می‌تواند خارج شود. پزشکان فقط این روش را که هیسترکتومی نامیده می‌شود، زمانی انجام میدهند که هیچ کاری از دستشان برنیاید. شما و پزشکتان باید در مورد همه گزینه های پیش روی خود با یک دیگر صحبت کنید.

سخن آخر

اگر بافت به تخمدان شما برسد، کیست (توده) را در آن تشکیل می دهد. این نوعی از کیست آندومتر میباشد که به عنوان آندومتریوم هم نیز شناخته می شود. آندومتر نوعی کیست است که می تواند روی تخمدان ها به وجود بیاید. در این مطلب آموختید که کیست رحم چیست و چگونه درمان میشود؛ امیدوارم برایتان مفید بوده باشد.


مقالات مرتبط:

برداشتن رحم یا هیسترکتومی (Hysterectomy) چیست؟ 

پولیپ رحم چیست و چگونه درمان میشود

از
2
رای