پولیپ رحم چیست و چگونه درمان میشود؛ علت و عوارض پولیپ آندومتر

پولیپ رحم چیست و چگونه درمان میشود؛ علت و عوارض پولیپ آندومتر علائم پولیپ رحم چیست و چگونه درمان میشود ؛ علت و عوارض پولیپ رحم چیست ؛ تفاوت پولیپ رحم و فیبروم ها و همچنین راه های تشخیص و پیشگیری از پولیپ رحم یا آندومتر در سلام دنیا بخوانید.

پولیپ‌های رحمی که پولیپ‌های آندومتر هم نیز نامیده می‌شوند، توده‌های کوچک و نرمی هستند که در داخل شکم یا رحم زن شکل میگیرند. آنها از بافتی که آندومتر نام دارد و رحم را می پوشاند، تشکیل میشوند. در این مقاله سلام دنیا، در خصوص اینکه پولیپ رحم چیست و چگونه درمان میشود؛ چه علائم، علت و عوارضی دارد. با ما همراه باشید.

پولیپ رحم چیست؟

پولیپ‌های رحمی که پولیپ‌های آندومتر هم نیز نامیده می‌شوند، توده‌های کوچک و نرمی هستند که در داخل شکم یا رحم زن شکل میگیرند. آنها از بافتی که آندومتر نام دارد و رحم را می پوشاند تشکیل میشوند. اندازه آنها می تواند از کوچکی یک دانه کنجد تا بزرگی به اندازه یک توپ گلف متغیر باشد. شما می توانید فقط یک پولیپ یا تعداد بسیاری از آنها را در یک برهه زمانی داشته باشید. بیشتر پولیپ های رحم سرطانی نیستند. بسیاری از زنان علائمی ندارند و نیز همچنین برخی از آنها نیازی به درمان ندارند. پزشکان راه های مختلفی را برای یافتن و نیز از بین بردن آنها دارند.

علت پولیپ رحم

متخصصان دقیق نمی دانند که چرا زنان به پولیپ رحم مبتلا می شوند. این بیماری میتواند با تغییرات در سطوح هورمونی مرتبط باشد. هر ماه، سطح استروژن شما افزایش و کاهش می یابد و نیز باعث ضخیم شدن پوشش داخلی رحم شما می شود. پولیپ ها زمانی تشکیل می شوند که آن پوشش بیش از حد رشد کند.

برخی چیزها میتوانند شما را بیشتر در معرض پولیپ قرار دهند. یکی از این عوامل سن شما است. این امر در 40 یا 50 سالگی شما شایع تر میشود. این امر میتواند به دلیل تغییرات در سطح استروژن که درست قبل و در طول یائسگی اتفاق می افتد باشد.

همچنین ممکن است که به دلیل دارا بودن موارد زیر در معرض خطر بیشتری باشید:

 • چاقی
 • فشار خون بالا
 • مصرف داروی سرطان سینه تاموکسیفن

حتما بخوانید: پایین آوردن فشار خون بالا چه بخوریم


علائم پولیپ رحم

ممکن است که گاهی شما هیچ نوع علامتی را از خود نداشته باشید، به خصوص اگر که پولیپ شما کوچک باشد و یا فقط یکی از آن داشته باشید. اگر متوجه هر یک از این علائم زیر شدید با پزشک خود صحبت کنید:

 • پریود های نامنظم، این زمانی است که شما نمی توانید زمان، طول یا سنگینی آنها را پیش بینی کنید
 • پریود های سنگین
 • خونریزی یا لکه بینی بین پریودها
 • خونریزی واژن بعد از یائسگی
 • مشکل در باردار شدن

علائم پولیپ رحم

عوارض پولیپ رحم

 • بیشتر پولیپ های رحم سرطانی نیستند ولی برخی از آن ها ممکن است بعداً به سرطان تبدیل شوند. اگر یائسگی خود را پشت سر گذاشته باشید، احتمال این اتفاق در شما بیشتر میشود.
 • پولیپ ها همچنین نیز می توانند مشکلاتی را در باروری برای شما به وجود بیاورند. این ها میتوانند شما را از بارداری بازدارند یا احتمال سقط جنین را افزایش دهند. این به این دلیل است که آنها می توانند از چسبیدن تخمک بارور شده به رحم شما جلوگیری و یا لوله های فالوپ یا دهانه رحم شما را مسدود کنند.
 • برخی از مطالعات نشان داده اند که برداشتن پولیپ می تواند به باردار شدن زنان کمک کند. اما هیچ مدرک واضح و محکمی برای موثر بودن این روش وجود ندارد.

تشخیص پولیپ رحم

پزشک شما می تواند به داخل رحم شما نگاه کند تا پولیپ را بررسی کند. او می تواند همزمان آنها را اگر هر کدام را ببینند، از بین ببرد. قبل از معاینه، ممکن است نیاز به مصرف آنتی بیوتیک، مسکن یا داروهایی برای گشاد کردن دهانه رحم داشته باشید.

این آزمایشات شامل موارد زیر میشود:

 • سونوگرافی ترانس واژینال. پزشک یک وسیله باریک چوب مانند را در داخل واژن شما قرار می دهد. این روش امواج صوتی را منتشر و آنها را به رایانه می فرستد تا تصاویری از داخل رحم شما را به تصویر بکشد.
 • هیستروسونوگرافی یا سونو هیستروگرافی. پزشک شما می تواند از این روش در طول سونوگرافی ترانس واژینال استفاده کند. دکتر یک لوله نازک به نام کاتتر را در داخل واژن قرار می دهد و آب نمک را به رحم شما تزریق می کنند. این مایع رحم شما را منبسط می‌کند تا سونوگرافی واضح‌تر انجام شود.
 • هیستروسکوپی. پزشک یک تلسکوپ نازک، منعطف و روشن به نام هیستروسکوپ را از طریق واژن و دهانه رحم به داخل رحم شما میفرستد. این کار به دکتر اجازه می دهد به بافت پوشش داخلی نگاهی را بیندازند. در صورت مشاهده پولیپ آن ها می توانند از ابزارهایی برای برداشتن همزمان آنها استفاده کنند.
 • بیوپسی آندومتر. پزشک شما از یک ابزار پلاستیکی نرم برای برداشتن یک تکه بافت از پوشش رحم استفاده می کند. آن‌ها آن نمونه بافت را که بیوپسی نامیده می‌شود، به آزمایشگاه می‌فرستند تا آن را برای سلول‌های سرطانی آزمایش کنند.

حتما بخوانید: علائم سرطان دهانه رحم چیست


 • کورتاژ. شما این روش را در اتاق عمل انجام می دهید. پزشک شما از یک ابزار فلزی با یک حلقه کوچک در انتهای آن که کورت نامیده می شود استفاده می کند. این کار برای این است که او تکه ای از پولیپ یا بافت رحم را برای آزمایش بردارد. آنها همچنین می توانند از کورت برای برداشتن پولیپ هم نیز استفاده کنند.

تشخیص پولیپ رحم

درمان پولیپ رحم

بسته به مورد و مشکل شما، پزشک ممکن است موارد زیر را را به شما توصیه کند: شما نیازی به درمان اگر که علائمی ندارید و پولیپ سرطانی نیست، ندارید. این پولیپ ها میتوانند خود به خود از بین بروند. ولی اگر یائسگی را پشت سر گذاشته اید یا در معرض خطر بیشتری برای سرطان رحم هستید، پزشک شما آن را خودش برمیدارد.


حتما بخوانید: سرطان آندومتر رحم چیست


داروها. پروژستین ها و آگونیست های هورمون آزاد کننده گنادوتروپین به کنترل سطح هورمون شما کمک می کنند. این نوع داروها میتواند پولیپ ها را کوچک و علائمی مانند خونریزی شدید را کاهش دهند. علائم اغلب با قطع مصرف دارو عود می کنند.

عمل جراحي. پزشکان معمولاً می توانند پولیپ ها را طی همان روش هایی که برای تشخیص آنها استفاده می کنند، مانند هیستروسکوپی یا کورتاژ، خارج کنند. به جای بریدن شکم، آنها می توانند کورت یا سایر ابزارهای جراحی را از طریق واژن و دهانه رحم وارد کنند تا پولیپ ها خارج کنند.

پولیپ رحم در مقابل فیبروم ها

پولیپ ها و فیبروم ها شبیه به هم هستند، ولی دارای چند تفاوت میباشند. فیبروم ها رشد بیش از حد ماهیچه های داخل دیواره های رحم شما هستند، نه بافت پوشاننده داخل. فیبروم ها مانند پولیپ ها می توانند باعث خونریزی شدید در شما شوند. آنها همچنین نیز می توانند باعث درد، یبوست و مشکل در ادرار کردن شما شوند.

همین آزمایش های ذکر شده می توانند فیبروم و پولیپ را پیدا کنند. پزشک شما با انجام این آزمایش ها می تواند ببیند کدام یک از این دو مورد را دارید و سپس بعد از تشخیص آن او بهترین درمان را به شما توصیه می کند.

پیشگیری از پولیپ رحم

هیچ نوع راه مطمئنی برای جلوگیری از پولیپ رحم وجود ندارد. کاهش وزن اضافی میتواند به کاهش خطر آن کمک کند. پولیپ ها میتوانند عود کنند، بنابراین اگر تحت درمان قرار گرفته اید، به طور منظم به پزشک خود سر بزنید.

سخن آخر

پولیپ‌های رحمی که پولیپ‌های آندومتر هم نیز نامیده می‌شوند. بیشتر پولیپ های رحم سرطانی نیستند. بسیاری از زنان علائمی ندارند و نیز همچنین برخی از آنها نیازی به درمان ندارند. پزشکان راه های مختلفی را برای یافتن و نیز از بین بردن آنها دارند. در این مطلب با اینکه پولیپ رحم چیست و چه علائم و درمانی دارد و عوارض پولیپ آندومتر، آشنا شدید. امیدوارم برایتان مفید بوده باشد. و آن را با دوستان خود در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.


مقالات مرتبط:

پاکسازی رحم از عفونت با داروهای گیاهی و روش های خانگی

علائم میوم رحم چیست ؛ روش تشخیص و درمان فیبروم رحمی
 

از
1
رای