یکشنبه، 24 آذر 98

بیماری هایی که سلامتی آرایشگران را تهدید می کند و روش های پیشگیری از آن

بیماری هایی که سلامتی آرایشگران را تهدید می کند و روش های پیشگیری از آن آرایشگران سالن زیبایی بیشتر در معرض خطر مرگ ناشی از بیماری آلزایمر، زوال عقل زودرس و بیماری نورون حرکتی هستند. در ادامه راه کارهای برای جلوگیری از بروز این مشکلات مطرح شده است.

می توانید کار خود را آسان کنید. لبخند می زنید و برازنده و مهمان نواز رفتار می کنید، و به مشتریان خود این احساس را می دهید که آنها مرکز جهان هستند. اما کار شما راحت نیست. این یک مسیر حرفه ای دشوار است و در حقیقت با روبه رو شدن مسائل دردناک و سموم، بدن و ذهن شما در معرض خطر هستند.

کریستینا ولزین که صاحب سالن زیبایی وابی سابی واقع در سانفرانسیسکو است، این موضوع را محور فعالیت خود قرار داده است. او می گوید: «مراقبت از سلامت سایر افراد و نادیده گرفتن سلامتی روزمره خودتان، یک پرچم قرمز بزرگ محسوب می شود». «عدم سلامت روحی، ذهنی، احساسی و جسمی بر کار و روابط شما با مشتری تاثیر خواهد گذاشت».

جلوگیری از بیماری هایی که در کمین آرایشگران هستند

پاها

خطراتی که آرایشگران را تهدید میکنند

بر روی چه جنس کف مکانی کار می کنید؟ کف بتنی شیک اما چالش برانگیز است؛ کف بتنی باداوم اما سخت است. هر کفی که حالت ارتجاعی داشته باشد- مانند چوب بر روی یک پایه بتنی- برای قرارگیری بدن بر روی آن راحت است. در هر صورت، انتخاب پوشش کف می تواند شما را از درد و دردسر زیاد حفظ کند. کریستینا می گوید: «کفپوش بسیار مهم است». او کفپوش بتنی خود را با روکش هایی از حصیر نرم کرده است. این کار پشتیبانی بیشتری برای پاها و باسن شما فراهم می کند».

بازوها و دست ها

سندروم تونل کارپال چیست؟

سندروم تونل کارپال (CTS) به علت فشرده سازی عصب میانی در کمر در نتیجه بی حسی، سوزش، ضعف یا ناتوانی انگشتان و دست به وجود می آید. زنان سه برابر بیشتر از مردان از سندروم تونل کارپال رنج می برند. برای برخی از زنان، این علائم در دوران بارداری و یائسگی عود می کنند. افزایش سن نیز یک عامل خطر محسوب می شود. سندروم تونل کارپال و صدمات حرکتی مکرر همچنین می توانند باعث درد و مشکلات جدی در تمام طول بازوها، شانه ها و گردن شوند. جهت درمان سندروم تونل کارپال، پزشک ممکن است با تجویز داروهای ضد التهابی مانند: آسپیرین یا ایبوپروفن شروع کند. برای تسکین فشار روی عصب و کاهش تورم، ممکن است از قرص های دیورتیک، تزریق لیدوکائین و پردنیزون استفاده شود. برخی از مطالعات نشان می دهد که مکمل های ویتامین B6 نیز ممکن است علائم را تسکین دهد. یک فیزیوتراپی ممکن است برای آموزش تمرینات هدفمند انجام شود. در بین روشهای درمانی جایگزین، یوگا به تنهایی نشان داده که علائم را کاهش می دهد. «طب سوزنی و مراقبت کایروپراکتیک برای برخی از بیماران مفید بوده است، اما اثربخشی آنها هنوز اثبات نشده است». موسسه ملی اختلالات عصبی و سکته مغزی بیان می کند: «یوگا یک اسنثناء است، که نشان داده باعث کاهش درد و بهبود توانایی در بیماران مبتلا به سندروم تونل کارپال می شود». پوشیدن یک کمربند طبی می تواند کمر را تثبیت کرده و درد و فشار بر روی عصب میانی را کاهش دهد، به ویژه اگر مستعد خواب رفتن است، اما باعث کشیدگی یا درد تاندون های دست می شود. ممکن است بتوانید مدتی آتل ببندید و به تدریج دست و مچ دست خود را برای سلامت و قدرت تمرین دهید. بیماری مزمنی که بیش از شش ماه طول بکشد، احتمالا نیاز به جراحی دارد. معمولاً درد بلافاصله تسکین می یابد، اگرچه بهبودی کامل می تواند ماه ها طول بکشد و برای بازگرداندن قدرت و دامنه حرکتی به فیزیوتراپی نیاز است. کریستینا می گوید: «نوع ابزار، وزن آنها و موقعیت قرارگیری دست و بازو بسیار بسیار مهم هستند». یک توصیه: «برای حفظ تعادل در بدن، با هر دو دست چپ و راست خود تمرین کنید».

این حرکات کششی دست را امتحان کنید:

 • 1. انگشتان را روی لبه میز قرار دهید.
 • 2.  به آرامی آن را به سمت پایین فشار داده و عضلات انگشتان دست را بکشید.
 • 3.  آرنج های خود را رها کرده و مجددا فشار دهید تا عضلات مچ دست نیز کشیده شود.
 • 4.  این کار را برای سه بار تکرار کرده و هر بار 3 تا 4 ثانیه آنها را نگه دارید.
 • 5.  دست را به وضعیت طبیعی آن بازگردانید و سپس انگشت شصت خود را بر روی لبه میز قرار دهید.
 • 6.  به آرامی انگشت شصت را به سمت پایین فشار داده و انگشت شصت خود را از یک سمت به سمت دیگر بچرخانید تا ماهیچه ها کشیده شوند.

یک بدن بهتر

بهترین پیشگیری از این نوع ساییدگی مزمن، قرارگیری دقیق بدن و ایجاد راحتی هنگام حرکت در اطراف مشتری است. حرکت موثر و یکپارچه به ارایشگران کمک می کند تا استرس خود را به حداقل رسانده یا مانع از ایجاد استرس شوند، که با موفقیت در حرفه شما همراه بوده و در واقع به شما کمک می کند تا بهتر عمل کنید. کریستینا توصیه می کند: «اطمینان حاصل کنید که زانوها خم نشده و قفل نشده اند و وزن خود را از یک سمت بدن به سمت دیگر منتقل کنید تا از هر دو سمت بدن استفاده کرده باشید». در این قسمت اقدامات بیشتری برای انجام دادن در نظر گرفته شده است:

حرکت کنید: در یک وضعیت، بدون اینکه عضلات بدن خود را با راه رفتن بکشید، به مدت بیشتر از 30 دقیقه ثابت باقی نمانید.  در بین تغییر مشتری ها، عضلات ران، ساق پا و پنجه پا را بکشید. یک توپ لاستیکی خریده و آن را فشار دهید.

ورزش کنید: روال تمرینات استقامتی (و کششی) را به طور منظم انجام دهید. سه بار در هفته به باشگاه بدنسازی بروید.

بدن خود را پرآب نگه دارید: نوشیدن آب زیاد در طول ساعات کاری به شما کمک می کند (برخی از متخصصان حداقل سه لیتر آب در روز را پیشنهاد می کنند).

خواص نوشیدن آب

دستی که با آن کار می کنید را عوض کنید: هنگامی که می بینید چقدر کار را می توانید با دست غیر غالب خود انجام دهید، متعجب خواهید شد.

راهکارهای حفظ تعادل

تغذیه: غذاهای طبیعی بسیاری وجود دارد که دارای خواص ضدالتهابی هستند، از جمله سبزیجاتی با برگ سبز، سبزیجاتی از خانواده شببو، چربی های سالم برای قلب، یا زردچوبه، چای سبز، سیر، زنجبیل، فلفل و بلوبری. از خوردن غذاهایی که سیستم ایمنی بدن در واکنش به خوردن آنها تحریک می شود، اجتناب کنید- در صدر این غذاها، قند، گلوتن، و روغن های بسیار فرآوری شده هستند.

درمان کنید: بدن خود را به طور مرتب برای کشش بیشتر، ماساژ دهید. برای اطمینان از تناسب بدنی، مراجعه به متخصص بیماری های استخوان یا پزشک مفصل ها به صورت ماهیانه را در نظر بگیرید. ناکی کارچر که مالک کارچر در بروکلین واقع در شهر نیویورک است، معتقد است که رد برخی از مسائل ساختاری را می توان در صندلی های هیدرولیکی با تنظیم ارتفاع یافت. او توضیح می دهد: «ما از صندلی های معمولی برای مشتریان استفاده می کنیم و صندلی هایی که آرایشگر ما استفاده می کند، قابلیت تنظیم ارتفاع دارند». وی می گوید: «مدت طولانی است که کار می کنم و فکر می کنم بدنم را از فرسودگی کامل نجات داده است. اکثر کارکنان موافق هستند، اما این می تواند یک تنظیم باشد.».  حرکت منظم و یکپارچه به آرایشگرها کمک می کند تا استرس خود را به حداقل برسانند و یا از آن جلوگیری کنند، و در حرفه خود پیشرفت کنند و در واقع به آنها کمک می کند تا بهتر کار کنند.

کاسه های شامپو نیز می توانند منبعی برای فشار آمدن به بدن باشند. کریستینا توضیح می دهد: «ما کاسه هایی داریم که شما می توانید پشت آنها بایستید». «این باعث می شود که بدن خود را صاف نگه داریم به جای اینکه به جلو خم شده یا قوز کنیم. این یک تغییر بزرگ برای من بود». ناکی در ادامه می گوید: «آگاه بودن همیشه یک شروع خوب است». «من در حال دیدن حرکت هایی در دنیای مو هستم که بالاخره پیشرفت هایی در حال شکل گرفتن است». برای همین می گوییم که: این مربوط به زمان است. وقتی مشکلاتی برای بدن به وجود می آید، او برای درمان شان اقدامی می کند؟ ماساژ کرنیل سکرال، دستکاری احشایی، شفابخشی تتا، کریستال، پیلانس، یوگا ملایم، شنا و طب سوزنی. «یکی را انتخاب کنید، اما به یک نوع عمل کنید».

ریه و پوست

در کشور امریکا، 156 ماده شیمایی مورد استفاده در محصولات زیبایی وجود دارد که استفاده از آنها در استرالیا و اروپا 100 درصد قانونی است. هر روز، آرایشگرها در معرض مواد شیمایی در رنگ موها، درمان با کراتین و فر کردن مو و ... قرار می گیرند. قرار گرفتن در معرض مقدار اندک آنها ممکن است بی خطر باشد، اما خطرات سلامتی را می توان مستقیما به اثرات ترکیبات موجود در مواد شیمایی نسبت داد. دائما سر و کار داشتن با مواد شیمایی در حین فرآیند شامپو زدن- که چون در طول این فرآیند به مدت طولانی دست خیس یا مرطوب می ماند، «کار مرطوب» نامیده می شود- می تواند موانع محافظتی موجود در پوست را کاهش داده و باعث جذب مواد شیمایی بیشتر شود. همانطور که جین متیز آرایشگر Bay Area و بنیان گذار سالن زبیایی ادو به خاطر می آورد، «ما هنوز از رنگ آمونیاک و محصولاتی که موها را به هم می چسباند (تافت) استفاده می کردیم، و همانطور که در حال شستن و خشک کردن این موها بودم، بخار آن باعث بدترین حالت آسم و سردرد میگرنی من می شد، مانند چیزی که تاکنون تجربه کرده ام. استخوانم صدمه دیده و دهانم طعم فلز می داد. در نهایت، من یک کیا درمانگر پیدا کردم که خون من را آزمایش کرد و دریافت که پر از آلدئید شده است».

ممکن است امروز احساس خوبی داشته باشید، اما فردا چه می کنید؟ خطرات سلامتی همیشه قابل مشاهده نیستند و می توانند شدید باشند:

 • مطالعات نشان داده اند که میزان ناباروری و سقط جنین در زنان آرایشگر بیشتر از زنان با هر شغل دیگری است.
 •  یک مطالعه سوئدی با بررسی بیش از یک میلیون زن نتیجه گرفت که مشاغل دارویی و آرایشی و بهداشتی بالاترین میزان خطر ناشی از سرطان پستان را بین شغل ها دارند. ژورنال اپیدمیولوژی آمریکا به این نتیجه رسیده است که متخصصان زیبایی وقتی بیش از 5 سال با رنگ مو کار می کردند، خطر ابتلا به سرطان پستان در آنها افزایش پیدا کرده است.
 • قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی سمی با بیماری دستگاه تنفس فوقانی، آسم در اثر شغل، و در برخی مطالعات، سرطان ریه در ارتباط بوده است. عوارض تنفسی و نفس کشیدن به آمونیاک موجود در رنگ مو و فرمالدئید موجود در بسیاری از درمان های محبوب کراتین نسبت داده می شود. ارتباطی بین بیماری دستگاه تنفس فوقانی، آسم در اثر شغل، و در برخی موارد سرطان ریه با قرار گرفتن در معرض این مواد وجود داشته است.
 • در فرانسه، مطالعه ای دریافت که حتی اگر آرایشگران یک درصد کل نیروی کار را به خود اختصاص دهند، 20 درصد از زنان مبتلا به آسم ناشی از کار در آرایشگاه هستند.
 • قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی سمی با وخیم تر شدن علائم اضطراب و افسردگی و خطر بیشتر برای زوال عقل مرتبط است. آرایشگران سالن زیبایی بیشتر در معرض خطر مرگ ناشی از بیماری آلزایمر، زوال عقل زودرس و بیماری نورون حرکتی هستند.
 • 70 درصد از متخصصان زیبایی در زندگی خود از درماتیت تماسی رنج می برند (به دلیل قرار گرفتن در معرض مکرر مواد شیمیایی تحریک کننده، سفید کننده، پوشیدن دستکش طولانی مدت و شامپوها و نرم کننده هایی که pH متعادل ندارند).
 • حداکثر 50 درصد آرایشگران سه سال پس از شروع کار به درماتیت تماسی دچار می شوند که ناشی از آسیب شیمیایی یا واکنش حساسیت زا با تأخیر است.

راه حل ها

موثرترین راه حل برای سم موجود در هوا، ساده ترین آن است: تهویه مناسب. اگر می توانید پنجره را باز کنید، این کار را انجام دهید. مکان هایی را برای ارائه خدمات رنگ کردن مو پیدا کنید که ساده ترین مکان ها برای تهویه هوا هستند. از فن های تغییر هوای داخل استفاده کنید. دستگاه تصفیه هوا نصب کنید. اطمینان حاصل کنید که دو کار را انجام داده اید: ناخالصی ها را با تغییر هوا خارج کرده و همچنین هوای تازه وارد اتاق می شود.

دستگاه تصفیه هوا

کریستینا این مسئله را بسیار جدی گرفت. او به یاد می آورد: «یكی از بزرگترین سرمایه گذاری هایی كه من مجبور شدم انجام دهم - حتی اگر نوع رنگ مو و محصولاتی كه ما از آن استفاده می كنیم سازگار با محیط زیست هستند - یك سیستم تهویه بسیار ویژه ای بود كه طبق استانداردهای كالیفرنیا برای یك سالن زیبایی مورد استفاده قرار گرفت». «مشتری ها دائماً درباره چگونگی تمیز بودن هوا در اینجا اظهار نظر می کنند. این بیشتر یک تجربه رایحه درمانی است. آنها حتی می گویند: «من نمی توانم باور کنم که مواد شیمیایی را بو نمی کنم و احساس سوزش یا گزگز در سرم ندارم». انتخاب محصولات سازگار با محیط زیست از نظر تئوری مانعی ندارد، اما در عمل چندان ساده نیست. کریستینا با افسوس گفت: «صادقانه، این محصولات سازگار با محیط زیست بسیار محدود هستند». «من تا اینجا پیش می روم که بگویم در ایالات متحده هیچ محصول سازگار با محیط زیستی وجود ندارد. شما واقعا باید کار خود را انجام دهید. حتی مقدار کم آن هم حساب می کنم، اما مارک هایی که می گویند دوست دار محیط زیست هستند چون از اسطوخودوس ارگانیک استفاده می کنند، من می گویم که متشکرم، اما برای کسی که در حرفه من در صدر قدرت این کسب و کار قرار دارد، من می گویم که استانداردهای من را رعایت نمی کند». کریستینا همچنین با سالن های Green Circle در ارتباط بود، شرکتی که مشغول جمع آوری، بازیافت و اصلاح مجدد موهای زائد، فویل، تیوپ های رنگ، رنگ مو، کاغذها و پلاستیک ها، شیشه و زباله های محصولات مراقبت از پوست بوده و آنها را از محل های دفن زباله ها و آبراه ها جمع آوری می کند». کریستینا می گوید: «آنها در حال حاضر کارهای بزرگی در صنعت انجام می دهند». «ما همه آنها یا مواد را به آگاهانه ترین حالت دور می ریزیم. رنگ موهای ما به جای اینکه در فاضلاب ریخته شوند، به محفظه های خود منتقل می شوند و به دایره سبز انتقال پیدا می کنند (محلی برای بازیافت)». در سطح عملی، تقریباً به اندازه کافی کارمندان آژانس فدرال وجود ندارند که بتوانند در هر سالن مو در ایالات متحده مقررات را اجرا کنند. و مقررات از ایالتی به ایالت دیگر متفاوت هستند و به ندرت برای مقابله با قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی خاص هستند. به عنوان مثال، مقررات بسیار کمی وجود دارد که حداقل نیازهای تهویه در سالن ها را تعیین می کند. بنابراین منتظر نمانید که کسی به شما بگوید چه کاری انجام دهید. ابتکار عمل داشته باشید و اقدامات احتیاط آمیز را انجام دهید. این به معنای واقعی کلمه می تواند زندگی شما را نجات دهد.

حرکت خوب

گروه سمت چپ مغز یک آژانس برای «مشاغل کوچک که از مشاغل کوچک حمایت می کنند، و هنرمندانی که از هنرمندان حمایت می کنند» و «پیوند استراتژی های کسب و کار سمت چپ مغز با خلاقیت سمت راست مغز» است که «خرده فرهنگ» جدیدی را برای ارائه های آموزشی خود معرفی کرده است. این مجموعه « Conscious Collective» نامیده می شود و شامل هنرمندانی است که آگاهی، ذهن آگاهی، سلامتی و مراقبت از خود را وارد کار خود می کنند. هنرمندانی که نمایانگر این مجموعه هستند عبارتند از: آرایشگر سابرینا مایکلز که استرس های حرفه ای جسمی و روانی را می فهمد و در تلاش است تا «چرخه مراقبت از مو را به طور کامل تغییر دهد» تا بر روی خوبی و مراقبت از خود هم برای مشتریان و هم برای همکارانش متمرکز شود. یک مربی یوگا که همچنین فارق التحصیل موسسه آروماتراپی در نیویورک و شرکت جدیدش بوری است، که این یک مرکز بهداشتی و آموزشی برای هم مشتری ها و هم آرایشگران حرفه ای است تا یاد بگیرند که در روزمره زندگی از تکنیک های مراقبت از خود استفاده کنند. همچنین آرایشگاه نیکول سیچوکی که کارگاههای آموزشی را برای کمک به شرکت کنندگان در درک آناتومی انرژی و چگونگی استفاده از اصول پزشکی انرژی به عهده دارد، معرفی می کند. در توضیحات دوره گفته است که: «حفظ یک سیستم سالم جهت درگیر ماندن و اهمیت ذخیره، محافظت و پر کردن ذخایر انرژی شخص، حیاتی است». ناکی موافق است: «ما انرژی می گیریم-خوب و بد- و پاکسازی فضای موجود در بدن و محل کار مهم است. بسیاری از ما به یوگا، پیلاتس، ریکی، و هنرهای شفا متوسل میشوند، نه نتها برای سلامت بدن ما، بلکه برای سلامت سالن نیز موثر است». کریستینا علاقمند است تا سالن ها را به مکان بهتری برای کار مکرر تبدیل کند. «برای اینکه خودمان را در صنعت حفظ کنیم، مشاغل و حتی فرهنگ ها باید کارآمدتر و اخلاقی تر عمل کنند». «نیازی نیست تا روش های جدید را تدوین و تمرین کنید. ما در حال حاضر به عنوان حرفه ای در حال انجام این کار هستیم. ما فقط باید با یک رویکرد جامع تر شروع کنیم».

آرایشگاه ها دارای درخشش پر زرق و برقی در نگاه عموم هستند، اما آرایشگرهایی که دنیا را زیبا می سازند، با حقیقت زشت خطر همیشگی مواجه می شوند؛ از نظر عاطفی، مالی و جسمی. در حقیقت، یکی از هر پنج نفر از موضوعات بهداشتی درمانی که به طور مستقیم با شغل آنها در ارتباط است، رنج می برند. و به مشتریان سالن که این مطلب را می خوانند: هنگام تعجب برای پرداخت دو برابر برای کوتاه کردن مو و رنگ کردن مو، دوباره فکر کنید و هزینه های گزاف زیبایی را دوباره در نظر بگیرید.

منبع: hairstory

از
0
رای