عسل ارگانیک چیست؛ مزایا و فواید شگفت انگیز عسل برای سلامتی

عسل ارگانیک چیست؛ مزایا و فواید شگفت انگیز عسل برای سلامتی مزایای عسل برای سلامتی، آن را به عنصر مهمی در درمان های سنتی، تبدیل کرده است. از خواص عسل برای سلامتی بهبود حافظه و درمان، پیشگیری از سرطان است. فواید عسل در درمان زخم

عسل در طی 2500 سال گذشته توسط فرهنگ های بی شماری در سراسر جهان مورد استفاده قرار گرفته است. در حالی که مزایای سلامت فراوان عسل آن را عنصر مهمی در داروها و درمان های سنتی مانند: درمان های آیورودا دانسته اند، دانشمندان نیز در زمینه داروهای مدرن، به ویژه در بهبود زخم، تحقیقات زیادی انجام داده اند. اما چه چیز عسل را بسیار محبوب کرده است؟ به احتمال زیاد، سهولت استفاده از آن دلیل این محبوبیت می باشد.

می توانید عسل را به طور مستقیم بخورید، به عنوان مربا با نان مصرف کنید، آن را با آب و یا هر نوشیدنی به جای شکر مخلوط کنید، یا آن را با آب گرم، آب لیمو، دارچین و دیگر گیاهان بعنوان یک دارو مصرف کنید. به علت طعم و مزه آن و همچنین مزایای سلامتی که دارد موارد مصرف آن بسیار متنوع می باشد.

مزایا و فواید فوق العاده عسل برای سلامتی 

فواید عسل شامل درمان های زیر است که هر دو متخصصین پزشکی سنتی و مدرن آن را تأیید می کنند.

1. شیرین کننده سالم

عسل می تواند به عنوان یک جایگزین برای قند در بسیاری از غذاها و نوشیدنی ها استفاده شود. عسل حاوی حدود 69٪ گلوکز و فروکتوز است که می توان آن را به عنوان شیرین کننده ای طبیعی جایگزین شکر سفید قرار دهد.

2. کاهش وزن

اگر چه در هنگام استفاده همراه با آب گرم، کالری بیشتری نسبت به شکر مصرف می کنیم، عسل به هضم چربی ذخیره شده در بدن کمک می کند. به طور مشابه، عسل با آب لیمو یا دارچین به کاهش وزن کمک می کند.

3. عسل و کمک به خواب بهتر 

در سال 2012 یک تحقیق بر روی 300 کودک از سن 1 تا 5 سال انجام شد تا تأثیر عسل بر روی سرفه شبانه و کیفیت خواب بررسی شود. نتایج منتشر شده در نشریات کودکان نشان داد که عسل می تواند درمان ترجیحی برای سرفه و مشکلات خواب در ارتباط با عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی (URI) کودکان باشد.

بهبود خواب از خواص عسل برای سلامتی

4. تقویت انرژی

عسل حاوی حدود 64 کالری در قاشق غذا خوری است. بنابراین، توسط بسیاری از مردم به عنوان منبع انرژی مورد استفاده قرار می گیرد. از سوی دیگر، یک قاشق غذاخوری شکر به شما حدود 15 کالری انرژی می دهد. علاوه بر این، کربوهیدرات ها در آن به راحتی می توانند به گلوکز تبدیل شوند، زیرا هضم این ماده خالص و طبیعی برای بدن بسیار ساده است.

5. بهبود عملکرد حافظه

تحقیقات اخیر نشان داده است که عسل، بسیار ارگوژنیک است و به ارتقاء عملکرد ورزشکاران کمک می کند. این یک راه عالی برای حفظ سطح قند خون، بازسازی عضلات و بازگرداندن گلیکوژن پس از تمرین است، و همچنین تنظیم مقدار انسولین در بدن را امکان پذیر می سازد. یک مطالعه نشان داد که مصرف عسل باعث بهبود فوری حافظه در زنان یائسه می شود که با بهبودی که پس از دریافت استروژن و پروژسترون (EPT) دیده می شود، قابل مقایسه است.

6. غنی از ویتامین ها و مواد معدنی

عسل شامل انواع ویتامین ها و مواد معدنی است. نوع ویتامین ها و مواد معدنی و مقدار آنها بستگی به نوع گل های مورد استفاده برای پرورش دهندگان دارد. معمولا عسل حاوی ویتامین C، کلسیم و آهن است.

فواید عسل برای سلامتی: سرشار از ویتامین ها و مواد معدنی

7. خواص ضدعفونی‌ کننده عسل

عسل دارای خواص ضد باکتری و ضد قارچی است، بنابراین به عنوان یک ضد عفونی کننده طبیعی در داروهای سنتی استفاده می شود.

8. خواص آنتی اکسیدانی عسل

عسل شامل مواد پاک کننده است که برای حذف رادیکال های آزاد از بدن بسیار موثر هستند. در نتیجه، ایمنی بدن ما در برابر بسیاری از شرایط حتی کشنده مانند بیماری های سرطان یا قلب بهبود می دهد.

9. خواص ضد سرطان عسل

پروفسور دکتر نور هیتی عثمان در مطالعه خود در مورد ارتباط بین عسل و سرطان می گوید: «عسل و سرطان دارای یک رابطه معکوس پایدار در محدوده ای از کشورهای در حال توسعه است که در آن منابع برای پیشگیری و درمان سرطان محدود است.» با این حال، شواهد علمی بیشتر برای ایجاد مکانیزم دقیق و صحت استفاده از آن لازم است. مصرف این ترکیب هر روز صبح، در وعده صبحانه در بسیاری از کشورها به همین دلیل است.

10. عسل و مراقبت از پوست و مو

شیر و عسل معمولا همراه هم برای داشتن پوستی لطیف و زیبا مورد استفاده قرار می گیرند. علاوه بر این، یک مطالعه منتشر شده در مجله اروپایی تحقیقات پزشکی استفاده از عسل برای شوره سر و درماتیت را بررسی و تایید کرده است.

11. سرعت التیام زخم

تحقیقات قابل توجهی برای بررسی فواید عسل در درمان زخم انجام می شود. این موارد در زیر بیان شده است:

الف: عسل دارای خواص ضد میکروبی است.

ب: باعث دبریدمان (برش، برداشت یا حذف) زخم های بدخیم می شود.

ج: با تحریک بافت زخم، فرایند بهبود را سرعت می دهد.

د: این در شروع روند بهبودی در زخم های قدیمی کمک می کند.

و: همچنین در ارتقاء بهبود زخم مرطوب نیز کمک می کند.

در بیان توانایی های التیام زخم اغراق نشده است. واحد تحقیقات عسل Waikato اطلاعاتی در مورد تحقیقات جهانی ارائه می دهد که در مورد مزایای عسل در پزشکی انجام می شود. حالا که از مزایا و خواص عسل می دانید، چگونه آن را می خورید؟ می توانید آن را خام بخورید، آن را به آب یا نوشیدنی های مختلف اضافه کنید، و شما همچنین می توانید آن را به چند دستور پخت غذا اضافه کنید.

فواید عسل در درمان زخم

عوامل مؤثر بر مزایای و خواص عسل

همه انواع عسل به طور یکسان ایجاد نشده اند، بنابراین کیفیت متفاوت دارند. هر دو قیمت و مزایا و فواید سلامتی عسل بستگی به کیفیت آن دارد، بنابراین برای تولید کنندگان و مصرف کنندگان بسیار مهم است که عوامل مختلفی را که کیفیت عسل را تحت تاثیر قرار می دهند بدانند. بعضی از این عوامل عبارتند از: نوع گلهایی که در شکل گیری عسل استفاده شده است، روند ترکیب، شرایط ذخیره سازی، درجه حرارت و غیره می باشند. این عوامل در جزئیات زیر توضیح داده شده است:

1. نوع گل ها

طبق گزارش مرکز تحقیقات عسل دانشگاه واییکاتو نیوزیلند، شواهد کافی برای نتیجه گیری در خصوص خواص عسل، به خصوص خواص ضد میکروبی بر اساس نوع گل های مورد استفاده برای تولید آن وجود ندارد. با این حال، تحقیقات گسترده ای در مورد گونه های عسل از جنگل های مخروطی در کوه های مرکزی اروپا و گونه های مانوکا که از نیوزیلند به دست آمده است انجام شده است. به نظر می رسد اولی دارای فعالیت بالای میکروبی بوده و نوع مانوکا دارای فعالیت غیر پراکسید بالا است.

2. ترکیب

همچنین اعتقاد بر این است که عسل چندگله (که از بیش از یک گل به دست می آید) مزایای بیشتری نسبت به عسل تک گله دارد. از این رو، بسیاری از شرکت ها عسل مخلوط را به فروش می رسانند زیرا مزایا و فواید بسیاری را ارائه می دهد و بنابراین به عنوان یک عسل سالم تر در نظر گرفته می شوند.

عوامل موثر بر مزایای و خواص عسل

3. نگهداری

هنگامی که برای مدت طولانی ذخیره می شود، رنگ آن تیره تر می شود. برخی از خواص خود را از دست می دهد و اگر مقدار آب آن نیز زیاد باشد، آن را خراب می کند. بنابراین، باید از نگهداری طولانی مدت اجتناب شود و عسل را به صورت تازه باید مصرف کرد.

4. گرمایش

گرمایش عسل منجر به تغییرات شدیدی در ترکیب شیمیایی آن می شود. در نتیجه حرارت در دماهای بالا باعث کاهش خواص عسل می شود. جای تعجب نیست که بسیاری از مردم عسل خام، ارگانیک یا ارگانیک خام را ترجیح می دهند. تعریف خام در اینجا به معنای پردازش کمتر (و بدون گرمایش) می باشد و عسل ارگانیک با استفاده از روش های تولید دقیق و استانداردهای پردازش، که در آن حرارت در دماهای بالا مجاز نیست، تهیه می شود.

5. محتوای آب

عسل نیز می تواند تخمیر شود. اگر مقدار آب بالا باشد (بیش از 19٪)، شانس تخمیر آن بالا می رود. شما می توانید مقدار آب را با استفاده از رفرکتومتر اندازه گیری کنید.

6. رنگ

رنگ عسل یک ابزار بسیار مفید برای قضاوت در کیفیت آن است. عسل رنگ روشن معمولا ترجیح داده می شود زیرا دارای طعم ملایم است. عسل رنگ تیره نیز می تواند باشد، اما طعم قوی تری دارد که ناشی از طعم گل های آن می باشد.

7. تصفیه

اکثر مزایا و خواص مربوط به حضور گرده در عسل است. بدون گرده، این یک ماده حاوی گلوکز و فروکتوز است که فقط می توان آن را جایگزین شکر کرد. متأسفانه، شرکت ها محصولات شفاف و واضح را با کیفیت خوب عرضه می کنند، در حالی که در واقع عسل فوق العاده فیلتر شده بسیاری از مزایای سلامتی را ندارد. اگر آلرژی گرده دارید، از مصرف آن اجتناب کنید.

عسل ارگانیک چیست؟

برخی معتقدند که همه عسل موجود در بازار طبیعی است و از حیاط وحش به دست می آید. دیگران احساس می کنند که در مزارع از اسپری های شیمیایی استفاده می شود. بنابراین زنبورها می توانند تحت تاثیر آفت کش هایی که بر روی محصولات و علف های هرز پاشیده می شود، آلوده شوند. با این حال، حقیقت این است که زنبورها نیز ممکن است تحت تاثیر استفاده گسترده از آفت کش ها که در مزارع استفاده می شوند قرار بگیرند.

این مسئله بسیار جدی است به طوری که رئیس جمهور روسیه، ولادیمیر پوتین، در می 2013 به باراک اوباما هشدار داد که اگر استفاده بیش از حد از آفت کش ها کاهش نیابد، می تواند منجر به یک وضعیت بی ثبات کننده در سراسر جهان شود زیرا جمعیت زنبور عسل در سراسر جهان ممکن است تحت تأثیر قرار بگیرد. اگر آفت کش ها می توانند زنبورها را بکشند، چگونه می توانند عسل تولید شده توسط این زنبورها را تحت تاثیر قرار دهند؟ علاوه بر این، تولید غیر ارگانیک شامل آنتی بیوتیک ها برای کنترل بیماری ها می شود. لازم به ذکر است که تاکنون هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد عسل ارگانیک مزایای بیشتری از عسل غیر ارگانیک دارد.

پس چرا باید عسل ارگانیک بخورید؟ خب، بسیاری از مردم ترجیح می دهند محتاط باشند. اکثر تصمیمات ما بر اساس باورها و وجدان ما است. از آنجایی که تولید عسل ارگانیک شامل پیروی از دستورالعمل های سختگیرانه است، افراد زمانی که از نوع ارگانیک استفاده می کنند نسبت به زمانی که آنها عسل غیر ارگانیک مصرف می کنند، احساس امنیت بیشتری دارند. 

عسل ارکانیگ چیست؟

آلودگی عسل

در زیر برخی از راه هایی وجود دارد که آلودگی آفت کش ها و آنتی بیوتیک ها به عسل می تواند سرایت کند: یک یا چند روش زیر می تواند عسل را آلوده به آفت کش ها کند:

1. در بعضی موارد، هنگامی که گیاهان و علف های هرز حاوی گل با آفت کش ها اسپری می شوند، زنبورها نیز مسموم می شوند.

2. گاهی اوقات، آفت کش ها به طور مستقیم به زنبورها اسپری می شوند.

3. در بسیاری از موارد زنبورها شهد و گرده آلوده به آفت کش ها را جمع آوری می کنند.

4. هنگامی که آفت کش ها اسپری می شوند، بخشی از آن در آب در نزدیکی مزرعه انباشته می شوند.

5. وقتی زنبورها این آب را می خورند، آنها نیز تحت تاثیر قرار می گیرند.

6. در بعضی موارد، آفت کش ها بر روی زنبورها اسپری می شوند یا از اسپری گیاهان به آن ها منتقل می شوند.

از
3
رای