برای عفونت دندان چی خوبه؛ 31 درمان خانگی عفونت و آبسه دندان

برای عفونت دندان چی خوبه؛ 31 درمان خانگی عفونت و آبسه دندان برای عفونت دندان چی خوبه ؛ درمان خانگی عفونت دندان و درمان آبسه دندان با سیر، زردچوبه ، سرکه سیب، جوش شیرین و درمان عفونت ریشه دندان با طب سنتی و گیاهی در سلام دنیا بخوانید.

عفونت یا آبسه دندان که با نام "آبسه دنتوآلوئولار" شناخته می شود، اختلالی است که به دلیل عفونت باکتریایی در ریشه دندان یا فاصله بین دندان و لثه ایجاد می شود. کیسه ای از مواد آلوده به نام چرک، حفره های آن را پر می کند. این وضعیت یکباره اتفاق نمی افتد، بلکه نتیجه ای از توجه نکردن به حفره های دندانی، مانند حفره های خشک دندان (ساکت دندان)، جراحات، بهداشت دندانی ضعیف و برخی از عمل های دندان پزشکی نامناسب است. درمان آن، به دلیل پیامدهای تهدید کننده زندگی، شدیدا مهم است. ما در این مطلب سلام دنیا، درباره اینکه برای عفونت دندان چی خوبه، و درمان خانگی عفونت دندان و درمان آبسه دندان با زردچوبه، سیر، سرکه و داروهای گیاهی و خانگی دیگر، صحبت کردیم. با ما همراه باشید.

برای عفونت دندان چی خوبه

در صورت درمان نشدن، ممکن است به فک، گردن و حتی سر سرایت کرده و شخص به بیماری سپتیسمی (سپسیس) مبتلا شود. علائم این بیماری شامل بوی بد دهان در هنگام نفس کشیدن، طعم تلخ، لثه های متورم، درد شدید در هنگام جویدن، تب، حساسیت به سرما و گرما، ورم فک و غده در گلو است. اگرچه می توانید برای درمان کانال ریشه به بخش مراقبت های پزشکی مراجعه کنید، اما برخی از داروهای خانگی و گیاهی مفید برای خلاص شدن از شر عفونت دندان در خانه وجود دارد که مطمئنا می تواند کمی آن را تسکین دهد.

درمان عفونت و چرک دندان در خانه

درمان عفونت و چرک دندان در خانه

درمان های خانگی برای درمان عفونت و آبسه دندان

درمان خانگی عفونت دندان با طب سنتی

1. درمان خانگی آبسه دندان با سیر

سیر خاصیت درمانی داشته و به جلوگیری از بوی بد در دهان کمک می کند. سیر حاوی ماده ای به نام آلیسین است که دارای خاصیت درمانی است. خاصیت ضد باکتریایی سیر می تواند با باکتریایی که در دهان شما منجر به آبسه دندان شده، مبارزه کند. آب سیر تازه خرد شده را بر روی ناحیه آسیب دیده بمالید تا از شر آبسه دندان خلاصی پیدا کنید.

2. درمان خانگی آبسه دندان با زنجبیل

ریشه های افشان زنجبیل یک درمان خانگی فوق العاده برای آبسه دندان محسوب می شوند. این ماده دارای خواص ضد باکتریایی است که به از بین بردن میکروب های داخل دهان کمک می کند که دلیل اصلی پوسیدگی دندان محسوب می شود. یک تکه زنجبیل را خرد کنید، پوست آن را جدا کرده و در داخل دهان خود نگه دارید تا اجازه دهید آب آن به سمت گوشه ها و کناره های دهان شما برود. این کار را چند مرتبه در روز انجام دهید.


حتما بخوانید: درمان خانگی دندان درد


3. درمان خانگی آبسه دندان با روغن نارگیل

روغن نارگیل یکی دیگر از داروهای موثر برای همه اشخاصی است که نگران این مساله هستند که در صورت آبسه دندان، چه کاری باید انجام دهند. مقدار قابل توجهی از روغن نارگیل را در داخل دهان خود ریخته و شروع به مالش دادن کنید. حدود 5 تا 10 دقیقه آن را در داخل دهان بچرخانید و سپس آن را تف کنید. این کار سموم را از دهان شما خارج می کند. علائه بر این، می توانید این کار را با روغن زیتون یا روغن کنجد نیز انجام دهید. این فرآیند با نام "غرغره کردن روغن های خوراکی" شناخته می شود.

4. درمان خانگی آبسه دندان با روغن زیتون

روغن زیتون در بین درمان های خانگی آبسه دندان، جایگاه اول را دارد. این روغن می تواند به کاهش درد و التهاب ناشی از پوسیدگی دندان کمک کند. روغن زیتون یک منبع طبیعی از ترکیباتی به نام اوژنال است که به مبارزه با باکتری ها کمک می کند. یک توپ پنبه ای را در روغن زیتون خیس کنید و بر روی ناحیه آسیب دیده اعمال کنید تا درد آن تسکین پیدا کند.

5. درمان خانگی آبسه دندان با سیب زمینی

سیب زمینی ممکن است یک ماده شگفت انگیز برای از بین بردن عفونت باشد، زیرا ضد عفونی کننده است. سیب زمینی منبع غنی از پتاسیم است، بنابراین یک شفابخش فوق العاده محسوب می شود. این یک درمان قابل اعتماد برای آبسه دندان است، زیرا با پاک کردن ناحیه عفونی، باکتری ها را از بین می برد. یک تکه سیب زمینی خام را بر روی لثه دردناک برای حداقل یک ساعت قرار دهید، یا که می توانید اجازه دهید برای یک شب بر روی لثه شما باقی بماند. این کار را تا زمانی که آبسه دندان بهبود پیدا کند، انجام دهید.

6. درمان خانگی آبسه دندان با پاپایا (Papaya)

پاپایا برای درمان خانگی عفونت دندان

پاپایا یا خربزه درختی یک تمایل طبیعی برای مبارزه با التهاب دارد که آن را به یک درمان قدیمی برای بهبود آبسه دندان تبدیل می کند. پاپایا سرشار از آنتی اکسیدان است، از این رو، باکتری های دهان را از بین می برد. یک تکه تازه از پاپایا خرد شده را بر روی دندان و لثه خود قرار دهید و اجازه دهید برای یک ساعت در این محل باقی بماند.

پس از آن دهان خود را بشوئید، این کار باعث تسکین درد خواهد شد.

7. درمان خانگی آبسه دندان با سرکه سیب (AVC)

این بهترین روش درمان طبیعی برای لثه متورم است. خواص اسیدی سرکه سیب، به عفونت ناشی از آبسه دندان کمک می کند. مقدار کمی سرکه را در داخل دهان خود برای مدت 10 تا 15 دقیقه بچرخانید و سپس دهان خود را با آب بشوئید. این کار باعث کاهش درد پوسیدگی دندان می شود.

8. درمان خانگی آبسه دندان با جوش شیرین

جوش شیرین به میزان تعادل PH بزاق دهان کمک می کند که منجر به ترمیم عناصر معدنی دندان ها می شود. بنابراین، به عنوان سپر محافظ در برابر عفونت عمل خواهد کرد. تنها کافی است تا نصف قاشق غذاخوری جوش شیرین و نمک را در یک کاسه بریزید. از یک توپ پنبه ای مرطوب، برای برداشتن مقدار کمی از این مخلوط استفاده کرده و برای رهایی از درد، آن را بر روی ناحیه آسیب دیده نگه دارید.

 • متناوبا، دهان خود را با محلول جوش شیرین شست و شو دهید.

9. درمان خانگی آبسه دندان با زردچوبه (زردچوبه برای عفونت دندان)

زردچوبه دارای طبیعت ضد عفونی کننده، آنتی بیوتیک و ضد التهابی است. این ماده، علائم آبسه دندان را از بین برده و درد و التهاب شما را تسکین می دهد. یک چهارم قاشق غذاخوری پودر زردچوبه را آماده کرده و با یک قاشق غذاخوری روغن مخلوط کنید. این خمیر را بر روی ناحیه عفونی و دندان خود اعمال کنید. دهان خود را بعد از 15 تا 20 دقیقه بشویید. این کار را چند روز تکرار کنید تا به نتیجه مطلوب برسید.

 • به جای روغن، می توانید از آب ساده برای درست کردن خمیر استفاده کنید.

درمان عفونت ریشه دندان با طب سنتی

10. درمان خانگی آبسه دندان با غرغره کردن (Gargling)

عفونت باکتریایی یکی از دلایل اصلی آبسه دندان یا چرک کردن ریشه است. غرغره کردن به طرز چشمگیری به از بین بردن باکتری ها کمک می کند. برای از بین بردن این باکتری های ناخواسته موجود در دهان، از محلول آب نمک برای غرغره کردن استفاده کنید. ممکن است در شروع کمی درد داشته باشد، اما در نهایت باعث تسکین درد شما می شود. این کار را چند مرتبه در روز تکرار کنید.

11. درمان خانگی عفونت دندان با کمپرس چای کیسه ای

در بین بسیاری از درمان های خانگی برای درمان آبسه دندان، ثابت شده که کمپرس چای کیسه ای بسیار موثر بوده است. چای حاوی "تانین" است؛ نوعی قابض (Astringent) که به پاکسازی سموم کمک می کند. یک چای کیسه ای استفاده شده را آماده کرده و آن را بر روی قسمت پوسیده در داخل دهان خود اعمال کنید. یک شب با قرار دادن آن در دهان بخوابید و در صبح روز بعد، دهان خود را با آب شور بشویید. شما متوجه تسکین درد و التهاب خواهید شد. چای کیسه ای بابونه در این زمینه بسیار موثر است.

12. درمان خانگی عفونت دندان با کمپرس سرد

کمپرس سرد همیشه برای کاهش التهاب و تورم موثر است. مطمئنا دندان آسیب دیده را تسکین می دهد. برای کمپرس هوای سرد، می توانید برخی از مواد منجمد موجود در آشپزخانه خود را امتحان کنید. به عنوان مثال، چند تکه یخ را آماده کرده و در داخل یک پارچه نرم بپوشانید. آن را بر روی گونه خود در قسمتی که احساس درد می کنید، قرار دهید.


حتما بخوانید: جلوگیری و درمان پوسیدگی دندان با 12 روش خانگی


 • به جای قطعه های یخ، می توانید از بطری آب سرد استفاده کنید. این بطری نیز همان اثر را دارد.

13. درمان خانگی عفونت دندان با هیدوژن پراکسید

استفاده از هیدوژن پراکسید برای درمان خانگی عفونت دندان

هیدروژن پراکسید به عنوان یک ماده ضد عفونی کننده، از رشد باکتری ها جلوگیری کرده و التهاب مربوط به آبسه دندان را کاهش می دهد. تنها کافی است تا یک قاشق غذاخوری از آب گرم را به دو قاشق چایخوری هیدروژن پراکسید اضافه کنید. این مخلوط را برای چند دقیقه در داخل دهان خود بگردانید و سپس تف کنید. این کار را سه مرتبه در روز انجام دهید.

14. درمان خانگی عفونت دندان با پیاز

پیاز دارای طبیعت ضدعفونی کننده و ضد میکروبی است، بنابراین، میکروب های داخل دهان را از بین می برد. تنها کافی است تا یک تکه پیاز خام را برای تسکین درد بر روی ناحیه آسیب دیده قرار دهید.

15. درمان خانگی عفونت دندان با انغوزه (Asafoetida)

انغوزه برای درمان خانگی عفونت دندان

انغوزه (آنقوزه) یک راه حل طبیعی برای درمان مشکلات مربوط به دندان است. طعم بد و تلخ انغوزه (آنقوزه)، چهره شما را دگرگون می کند (بسیار بد طعم است)، اما زمانی که آن را بر روی ناحیه آبسه دندان قرار دهید، با مشاهده خواص پزشکی آن شگفت زده می شوید. پودر انغوره را با آبلیمو مخلوط کرده و کمی آن را گرم کنید. از یک گوش پاک کن برای اعمال آن به دندان های دردناک و ناحیه لثه استفاده کنید.

16 درمان گیاهی برای درمان عفونت و آبسه دندان

16. درمان گیاهی عفونت دندان با جوانه گندم

جوانه گندم یک سم زدا است که به بیرون راندن سموم از بدن کمک می کند. خواص ضدباکتریایی جوانه گندم باعث شده که اولین انتخاب برای درمان آبسه دندان باشد. روزانه یک فنجان آب جوانه گندم را برای رهایی از آبسه دندان بنوشید.

 • همچنین می توانید جوانه گندم را بجوید.

17. درمان گیاهی عفونت دندان با نعناع

خواص ضد عفونی کننده نعناع، فعالیت باکتریایی را در دهان بی اثر می کند و هم زمان اثرات ضد التهابی آن، درد وحشتناک همراه با آبسه دندان را تسکین می دهد. چند قطره از روغن نعناع را بر روی یک توپ پنبه ای ریخته و بر روی دندان خود قرار دهید.

 • به جای آن، می توانید آب برگ های نعناع تازه را بر روی دندان آسیب دیده خود ریخته و پس از آن دهان خود را با آب گرم بشویید.
 • همچنین می توانید نوشیدن یک چای نعناع گرم را امتحان کنید.

18. درمان گیاهی عفونت دندان با روغن میخک (Clove Oil)

روغن میخک برای درمان عفونت دندان

این روغن از برگ ها، جوانه و ساقه گیاه میخک گرفته می شود. دقیقا مانند روغن زیتون، این روغن نیز حاوی اوژنول است که به دفع باکتری ها کمک می کند. از روغن میخک به طور گسترده در دندان پزشکی برای درمان سندروم خشکی دهان استفاده می شود. به سادگی یک توپ پنبه ای را در درون روغن میخک فرو کرده و آن را بر روی دندان خود قرار دهید. آن را به آرامی ماساژ داده و بعدا دهان خود را بشویید. اگر قسمت آبسه دندان از دسترس شما بیش از حد دور است، می توانید برای نگه داشتن پنبه از یک موچین استفاده کنید. این کار را دو تا سه مرتبه در روز انجام دهید.

تذکر: روغن میخک را نبلعید، زیرا می تواند برای سلامت شما خطرناک باشد.

19. درمان گیاهی عفونت دندان با روغن پونه کوهی (Oregano Oil)

روغن پونه کوهی برای درمان گیاهی عفونت دندان

روغن پونه کوهی یا مرزنگوش، مملو از خواص ضد باکتریایی، ضد قارچی و ضد ویروسی است. بنابراین، یک درمان خانگی موثر برای آبسه دندان یا سایر مشکلات مربوط به لثه است. دو تا سه قطره از این روغن را آماده کرده و به آرامی بر روی قسمت آبسه دندان مالش دهید. اجازه دهید برای چند ساعت در این ناحیه باقی بماند و سپس دهان خود را بشوئید. این کار را سه تا چهار مرتبه در روز تکرار کنید.

 • علاوه بر اعمال مستقیم آن بر روی دندان، می توانید از روغن پونه کوهی به عنوان دهان شویه نیز استفاده کنید. در یک فنجان آب، سه تا چهار قطره از روغن پونه کوهی بریزید و از آن به عنوان دهان شویه استفاده کنید.

20. درمان گیاهی عفونت دندان با گیاه چنار (Plantain)

استفاده از گیاه چنار برای درمان گیاهی عفونت دندان

گیاه چنار یا موز پختنی، سرشار از خواص ضد التهابی، تسکین دهنده درد و ادرار آور است. عفونت لثه را درمان می کند. این گیاه با عفونت مقابله کرده و سریعا به رفع مشکل آبسه دندان کمک می کند. چند برگ درخت چنار را با استفاده از هاون، له کرده و یک خمیر تهیه کنید و آن را بر روی ناحیه دردناک اعمال کنید. دهان خود را با آن بشویید. آبسه دندان را بهبود می بخشد.

21. درمان گیاهی عفونت دندان با گل همیشه بهار

برگ های گیاه گل همیشه بهار و خود گیاه یک درمان فوق العاده برای دندان درد شدید ناشی از عفونت آبسه است. چند برگ گل هیمشه بهار را له کرده تا یک خمیر تشکیل شود. آن را بر روی ناحیه عفونی اعمال کرده و به مدت یک ساعت صبر کنید. تا زمانی که متوجه بهبود آن نشدید، مرتبا این کار را تکرار کنید.

22. درمان گیاهی عفونت دندان با دانه های کنجد

ثابت شده که دانه های کنجد، یک داروی موثر برای از بین بردن باکتری ها هستند؛ بنابراین درد را تسکین می دهند. دانه های کنجد را در داخل ماهیتابه ای که از آب پر شده، به مدت 5 دقیقه جوش بیاورید. اکنون اجازه دهید تا خنک شود. یک توپ پنبه ای تهیه کرده و آن را در محلول فرو کنید. اکنون آن را بر روی دندان و لثه دردناک خود مالش دهید. این کار را در صورت لزوم تکرار کنید.

23. درمان گیاهی عفونت دندان با گیاه خوک طلایی (Goldenseal)

استفاده از گیاه خوک طلایی برای درمان گیاهی عفونت دندان

خوک طلایی یک گیاه گلدار است که حاوی یک ماده شیمایی به نام بربرین است، که اکثرا برای از بین بردن باکتری ها در آزمایشگاه های پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد. اکنون می توانید به خوبی تصور کنید که این روش درمانی چقدر برای آبسه دندان موثر است. برگ های آن را برای چند دقیقه بجوید.

24. گیاه بومادران (Yarrow)

یک درمان خانگی دیگر برای آبسه دندان، جویدن برگ های گیاه بومادران، برای تسکین درد فوری آبسه دندان یا لثه است. این گیاه با توجه به داشتن خواص ضد عفونی کننده، عفونت ها را از بین می برد.

25. گیاه اسپیلانتس

گیاه اسپیلانتس برای درمان گیاهی عفونت دندان

جهت آگاهی از اینکه چگونه آبسه دندان را در خانه درمان کنید، یک "گیاه دندان درد" را به خانه خود بیاورید. این گیاه یک درمان فوق العاده برای اختلالات دندان است. این گیاه علاوه بر تقویت سیستم ایمنی بدن، درد را نیز تسکین می دهد. می توانید مستقیما اسپیلانتس را بر روی ناحیه آسیب دیده دندان اعمال کنید.

26. مخروط‌سانان (اکیناسه)

استفاده از مخروط‌سانان (اکیناسه) برای درمان گیاهی عفونت دندان

دقیقا مانند گیاه اسپیلانتس، این گیاه نیز به علت قابلیت درمان دندان درد مشهور است. سعی کنید تا با برگ های این گیاه دارویی یک چای تهیه کرده و به آرامی بنوشید تا درد لثه های شما تسکین پیدا کند. همچنین می توانید گیاه اکیناسه (Echinacea) را به شکل پودر تبدیل کرده و بر روی ناحیه آسیب دیده اعمال کنید. برای چند روز از این پودر استفاده کرده تا متوجه تغییرات آن شوید.

27. روغن درخت چای

استفاده از روغن درخت چای برای درمان گیاهی عفونت دندان

اگر هنوز هم نمی دانید که چگونه از شر آبسه دندان خلاص شوید، روغن درخت چای راه حل شما است. این روغن دارای خواص ضد قارچی و ضد باکتریایی است؛ بنابراین به از بین بردن باکتری های موجود در دهان کمک می کند. با قرار دادن کمی روغن درخت چای در یک فنجان، یک دهان شویه درست کنید. آن را در درون دهان بچرخانید و سپس تف کنید. این کار می تواند عفونت دندان را درمان کند.

28. برگ های گوآوا

استفاده از برگ های گوآوا برای درمان گیاهی عفونت دندان

برگ های گیاه گوآوا دارای خاصیت ضدالتهابی، ضد میکروبی و ضد درد هستند. این گیاه می تواند جراحات را درمان کرده و درد را تسکین دهد. چند عدد از برگ های تازه گوآوا را آماده کرده و آنها را بجوید تا از شر آبسه دندان خلاص شوید.

 • به جای آن، می توانید چند عدد از برگ های این گیاه را در آب جوش بیاورید و به آن نمک اضافه کنید. هنگامی که خنک شد، برگ ها را از آب خارج کرده و دندان های خود را با آن تمیز کنید.

29. وانیل

با خواندن اسم وانیل، از دهانتان آب راه افتاد و هوس وانیل کردید. طعم خوشمزه این دسر یخ زده چیزی است که شما را به درمان دندان با آن جذب می کند. کافی است تا عصاره وانیل را دقیقا در ناحیه آسیب دیده اعمال کنید. یک توپ پنبه ای را در داخل آن فرو کرده و در دهان خود قرار دهید. این کار درد را تکسین می دهد.

30. چریش (Indian Lilac)

چریش برای درمان عفونت و آبسه دندان

این گیاه می تواند انواع مختلفی از بیماری ها را درمان کند. می توانید آن را بر روی زخم ها اعمال کرده و همچنین آن را بخورید. این گیاه دارویی دارای خواص ضد باکتریایی، ضد قارچی و ضد ویروسی است. چند تا از برگ های چریش را خشک کرده و آنها را خرد کنید تا پودر شوند. اکنون پودر زردچوبه را با آن مخلوط کنید. از این مخلوط برای ماساژ لثه به طور روزانه و سه مرتبه در روز استفاده کنید.

31. روغن خردل (Mustard oil)

روغن خردل برای درمان خانگی و گیاهی عفونت دندان

روغن خردل یک ضد عفونی کننده، ضد باکتری و ضد التهاب است؛ بنابراین به کم شدن درد و تورم کمک می کند. مقداری نمک را با روغن خردل مخلوط کرده و لثه ها و دندان را به مدت 5 دقیقه با آن مالش دهید. پس از آن، دهان خود را با آب گرم بشوئید.

اقداماتی که باید انجام دهید

 • دندان های خود را به خصوص با خمیردندان حاوی فلوراید برای دو مرتبه در روز مسواک بزنید، به ویژه قبل از اینکه به رخت خواب بروید.
 • روزانه دندان های خود را نخ دندان بکشید.
 • هر سه ماه یک بار، مسواک خود را عوض کنید.
 • مصرف شکر خود را محدود کنید.
 • از مسواک با برس نرم استفاده کنید.
 • همیشه در طول انجام فعالیت های ورزشی، از محافظ دهان استفاده کنید.
 • آبمیوه ها را با استفاده از آب رقیق کنید تا میزان قند طبیعی آنها کاهش پیدا کند.
 • میزان زیادی آب بنوشید.
 • از سایش دندان ها بر روی یکدیگر اجتناب کنید.
 • غذاهای سالم بخورید.

اقداماتی که نباید انجام دهید

 • از خوردن غذاهای بیش از حد داغ یا بیش از حد سرد اجتناب کنید.
 • در اطراف ناحیه عفونی دندان از نخ دندان استفاده نکنید.
 • یخ نجوید.
 • زبان خود را سوراخ نکنید (جهت زیبایی).
 • تصور نکنید که دندان شما "بازکننده در هر چیزی" است.
 • اشیاء را نجوید.
 • از مصرف شیرینی های شیرین اجتناب کنید.
 • نوشیدنی سودا مصرف نکنید.
 • در هنگام درد، از مصرف کافئین اجتناب کنید.
 • از مصرف سیگار دوری کنید.
 • از خوردن هله هوله صرف نظر کنید.

سلب مسئولیت

تمام درمان های خانگی که در بالا ذکر شد، برای تسکین فوری درد و التهاب ناشی از آبسه دندان است. توصیه می شود در صورت بروز آبسه دندان با دندانپزشک مشورت کنید؛ زیرا در صورت درمان نشدن، آبسه می تواند منجر به عوارض شود.

منبع: homeremedyhacks


مقالات مرتبط:

در خرید نخ دندان به چه نکاتی باید توجه کنیم، راهنمای خرید نخ دندان

روش ساخت بهترین خمیر دندان خانگی و طبیعی با سماق و عسل
 
 

از
9
رای