روش از بین بردن جای جوش با بهترین درمان های پزشکی آکنه

روش از بین بردن جای جوش با بهترین درمان های پزشکی آکنه روش از بین بردن جای جوش؛ درمان پزشکی رفع جوش و آکنه؛ آیا می توان از اسکار آکنه جلوگیری کرد؛ درمان جای جوش با روش های لیرز، لایه برداری، میکرونیدلینگ تا تزریق استروئید در سلام دنیا بخوانید.

آکنه کابوس هر نوجوانی است و آکنه گاهی حتی می تواند تا بزرگسالی هم ادامه یابد. اما مدت‌ها پس از برطرف شدن جوش‌ها و از بین رفتن قرمزی و تحریک، برخی از ما یادآوری‌های ناخواسته‌ای داریم: جای زخم. تحمل جای زخم های ناخوشایند ناشی از آکنه می تواند سخت باشد.  اما چه اسکارهای آکنه شما برجسته یا فرورفته باشند، چندین راه خوب برای پوشاندن یا به حداقل رساندن آنها وجود دارد - به لیزر لایه برداری، لایه برداری شیمیایی و میکرونیدلینگ فکر کنید. با توجه به اهمیت ین موضوع، در این مقاله از سلام دنیا، به نحوه درمان آکنه و روش از بین بردن جای جوش با بهترین درمان های پزشکی پرداخته ایم. با ما همراه باشید.

روش از بین بردن جای جوش با بهترین درمان پزشکی آکنه    

آکنه یک بیماری شایع پوستی است که حدود 80 درصد از افراد بین 11 تا 30 سال را در برخی مواقع درگیر می کند. می تواند روی صورت، سینه، پشت و شانه های شما باشد. ممکن است به نظر برسد که این تحریک هرگز از بین نمی رود، اما برطرف می شود. هنگامی که از بین می رود، ممکن است با اسکار آکنه باقی بمانید. اگرچه نمی توان به سرعت از شر اسکارهای آکنه خلاص شد، اما هرگز برای درمان آن دیر نیست.


حتما بخوانید: علت جوش صورت و بدن چیست 


بیماران نوجوان ممکن است قبل از انجام درمان تا اوایل دهه 20 زندگی خود صبر کنند تا مطمئن شوند خطر کمی برای شعله ور شدن آکنه در آینده وجود دارد. در حالی که بسیاری از محصولات بدون نسخه وجود دارند که ادعا می کنند بافت، رنگ و ظاهر اسکار را بهبود می بخشند، هیچ راه واقعی برای خلاص شدن از شر جای جوش به طور طبیعی و در خانه وجود ندارد. محصولات بدون نسخه ممکن است شامل مواد زیر باشند:

  • آلفا هیدروکسی اسیدها
  • اسیدهای لاکتیک
  • رتینوئیدها
  • اسید سالیسیلیک.

اما بهترین گزینه این است که با یک متخصص پوست مشورت کنید . اول، آنها بر روی کنترل آکنه شما تمرکز خواهند کرد. هرچه جوش های کمتری داشته باشید، زخم های کمتری خواهید داشت. و خبر خوب این است که همه اسکارهای آکنه دائمی نیستند. هنگامی که پزشک توجه خود را به جای زخم‌هایی که آکنه شما به جای گذاشته است معطوف می‌کند، معمولاً گزینه‌های درمانی زیر را بررسی می‌کند.

بهترین درمان ها برای آکنه 1

1. درمان جای جوش و اسکار آکنه با : لایه برداری با لیزر

لیزرهای اختصاصی عروقی رگ های خونی را هدف قرار می دهند و می توانند به روشن شدن زخم های صاف یا برجسته صورتی یا بنفش کمک کنند و به صاف شدن جای زخم های برجسته کمک کنند. پزشکان اغلب از لیزرهای فرکشنال یا دی اکسید کربن برای درمان جای جوش و اسکار آکنه با استفاده می کنند. دکتر کسوف می گوید: «پس از آن، پوست متورم و قرمز می شود و ممکن است تا پنج روز خونریزی کند. همچنین، ممکن است بین سه تا پنج جلسه درمانی نیاز داشته باشید. لیزر درمانی فقط برای آکنه نیست. پزشکان از لیزر برای درمان انواع دیگر اسکارها از جمله زخم‌های ناشی از سوختگی، سرطان پوست و پاک کردن خالکوبی استفاده می‌کنند.


حتما بخوانید: 21 روش خانگی برای درمان جوش سرسیاه


2. درمان جای جوش و اسکار آکنه با : لایه برداری شیمیایی

متخصص پوست شما ممکن است محلول شیمیایی را روی پوست شما اعمال کند. این باعث ایجاد تاول و در نهایت کنده شدن آن می شود و پوست جدید و بازسازی شده ای ایجاد می کند که معمولاً صاف تر از پوست قدیمی است. لایه برداری به طور معمول باعث قرمزی و گاهی تورم و تبخال تا هفت روز می شود. این درمان همچنین هزینه کمتری دارد زیرا معمولاً فقط به یک جلسه درمانی نیاز دارید. دکتر کسوف خاطرنشان می‌کند: «لیزرها دقیق‌تر هستند، بنابراین اگر لایه‌برداری شیمیایی مؤثر نباشد، مردم اغلب لیزر را امتحان می‌کنند.

درمان جای جوش و اسکار آکنه با لایه برداری شیمیایی

3. درمان جای جوش و اسکار آکنه با : میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ که به عنوان درمان القای کلاژن نیز شناخته می‌شود، از یک غلتک با سوزن ظریف یا دستگاه قلم برای ایجاد سوراخ‌های ریز در لایه بالایی پوست شما استفاده می‌کند. این روش تولید کلاژن را تحریک می کند که به بهبود خطوط ظریف و بافت پوست کمک می کند. قرمزی بعد از آن رخ می دهد و معمولاً چند روز طول می کشد. اکثر افراد برای بهترین نتیجه به چهار تا شش درمان میکرونیدلینگ نیاز دارند. پزشک شما نیز بسته به نیاز شما ممکن است از بیش از یک نوع درمان نیز استفاده کند. به عنوان مثال، ممکن است برخی از اسکارها را با لیزر و برخی دیگر را با میکرونیدلینگ درمان کنند. دکتر کسوف می‌گوید: «وقتی پوست آسیب‌دیده دارید، هیچ درمانی آن را دوباره عالی جلوه نمی‌دهد». اما، بسته به شدت آن، اسکار آکنه می تواند تا دو سوم پس از درمان کاهش یابد.


حتما بخوانید: فواید و عوارض میکرونیدلینگ در جوانسازی پوست


4. درمان جای جوش و اسکار آکنه با : برداشتن پانچ

اگر اسکار حفره‌ای دارید که با درمان استاندارد به خوبی بهبود نمی‌یابد، پزشک ممکن است برداشتن پانچ را انتخاب کند. دکتر کسوف توضیح می دهد: "این جایی است که کل اسکار و فولیکول مو قبل از لایه برداری مجدد برداشته می شود." یک ابزار گرد برای از بین بردن کامل جای زخم با سوراخ کردن لایه بالایی پوست استفاده می شود. سپس، از بخیه های پوستی برای بستن ناحیه استفاده می شود که باید منجر به یک اسکار کوچکتر و صاف تر شود که به مرور زمان محو می شود.

درمان جای جوش و اسکار آکنه با برداشتن پانچ

5. درمان جای جوش و اسکار آکنه با : سابسیژن

درمان دیگری که ممکن است قبل از هر یک از لیزرها یا لایه برداری ها مفید باشد، سابسیژن نام دارد، روشی که شامل رهاسازی اسکار است که به عضله یا بافت های عمیق تر متصل است تا بتواند دوباره آزادانه حرکت کند. این تکنیک که از یک پروب یا سوزن جراحی استفاده می‌کند، با اسکارهای عمیق‌تر برای آوردن آنها به سطح استفاده می‌شود تا پاسخ آنها به لیزر، لایه‌برداری شیمیایی یا میکرونیدلینگ افزایش یابد. ممکن است حدود یک تا دو هفته پس از درمان متوجه کبودی جزئی شوید.

6. درمان جای جوش و اسکار آکنه با : فیلرها

بله، پرکننده ها معمولا برای درمان چین و چروک استفاده می شوند. اما می توان از آنها برای کمک به اسکار آکنه فرورفته نیز استفاده کرد. پرکننده‌های اسید هیالورونیک مانند Restylane® و Juvederm® به حجیم شدن پوست شما کمک می‌کنند و می‌توانند هر ناحیه فرورفته را صاف کنند، در حالی که پرکننده‌های کلاژن مانند Bellafill اسکار آکنه را از بین می‌برند و می‌توانند حجم دهند. Sculptra®، که یک پرکننده پلی ال-لاکتیک اسید است، در طول زمان با تحریک تولید کلاژن برای ایجاد اسکار آکنه عمل می کند.


حتما بخوانید: توصیه های طب سنتی برای داشتن پوستی بدون جوش و لک


پزشک شما همچنین ممکن است انتقال چربی اتولوگ را پیشنهاد دهد ، که در آن چربی از قسمت دیگری از بدن شما برداشت شده و به ناحیه اسکار آکنه تزریق می شود. برای همه انواع پرکننده، ممکن است تورم، قرمزی و تغییر رنگ را تجربه کنید. و بسته به نوع پرکننده مورد استفاده، ممکن است به چندین درمان نیاز داشته باشید.

7. درمان جای جوش و اسکار آکنه با : درم ابریژن

درم ابریژن نیز مانند لایه برداری با لیزر از ابزار خاصی استفاده می کند که اصطکاک ایجاد می کند تا لایه بالایی پوست شما را از بین ببرد. در مورد آن به عنوان یک "سنباده" فکر کنید که پوست شما را صاف می کند. هنگامی که لایه بالایی پوست برداشته شد، یک پانسمان مرطوب برای کمک به التیام آن اعمال می شود که ممکن است چند هفته طول بکشد. میکرودرم ابریژن مشابه درم ابریژن است، اما معمولاً شامل چندین درمان با زمان بهبودی کوتاه‌تر است. میکرودرم ابریژن به اندازه درمان های لیزری عمیق نمی شود یا تغییر دائمی ایجاد نمی کند، اما هزینه کمتری دارد و به آمادگی کمتری نیاز دارد.

درمان جای جوش و اسکار آکنه با درم ابریژن

8. درمان جای جوش و اسکار آکنه با : تزریق استروئید

یک درمان رایج، تزریق استروئید می‌تواند برای صاف کردن جای جوش‌های برجسته استفاده شود. قبل از اینکه تفاوت محسوسی را مشاهده کنید، به چندین درمان نیاز خواهید داشت. عوارض جانبی می تواند شامل درد خفیف، کبودی و احتمالاً خونریزی باشد. تزریق های متناوب با لیزر درمانی اغلب می تواند نتایج را افزایش دهد.


حتما بخوانید: ماسک خانگی عسل و دارچین برای درمان جوش صورت


آیا می توان از اسکار آکنه جلوگیری کرد؟

آکنه می تواند مربوط به داروها یا مکمل های دیگر باشد، بنابراین همیشه داروهایی مانند ضد بارداری و مکمل های ورزشی را با پزشک بررسی کنید. چند کار وجود دارد که می توانید برای کاهش خطر ابتلا به اسکار آکنه انجام دهید:

  • سیگار را ترک کنید یا سیگار را شروع نکنید.
  • دست های خود را از صورت خود دور نگه دارید. در برابر تمایل به برداشتن یا فشار دادن جوش های خود مقاومت کنید.
  • آکنه خود را در اسرع وقت درمان کنید تا احتمال اسکار را کاهش دهید.

آیا می توان از اسکار آکنه جلوگیری کرد؟

سخن آخر

جای زخم در هر سنی ممکن است رخ دهد، مهم نیست که نوجوان هستید و هورمون‌هایتان در حال تغییر هستند یا بزرگسال هستید. گاهی اوقات، هنگامی که بزرگسالان با افزایش سن وزن خود را کاهش می دهند یا خاصیت ارتجاعی پوست خود را از دست می دهند، جای زخم سال های گذشته آشکارتر می شود. دکتر کسوف می‌گوید: «برای سایر بزرگسالان، آنها متوجه می‌شوند که بالاخره زمان مناسبی است که از خودشان مراقبت کنند. من یک بیمار 60 ساله داشتم که می گفت تمام زندگی اش با این زخم دست و پنجه نرم کرده و می خواهد کاری برای آن انجام دهد. من نتایج زیبایی را با بزرگسالان دیده‌ام.»


مطالب مرتبط:

از بین بردن جوش صورت بدون دارو 

طرز تهیه بهترین ماسک صورت خانگی با شکلات برای جوش

خواص روغن اسطوخودوس برای پوست

آیا خوردن لبنیات باعث آکنه می شود؟از
1
رای