چگونه اعتیاد به خودارضایی را متوقف نماییم؟ آموزش روش های ترک خود ارضایی

چگونه اعتیاد به خودارضایی را متوقف نماییم؟ آموزش روش های ترک خود ارضایی اگر اعتقاد دارید که واقعاً می توانید راهی برای جلوگیری از اعتیاد به خودارضایی پیدا کنید، پس قادر خواهید بود این کار را انجام دهید. دلسرد نشده و به خودتان ایمان داشته باشید.

خود ارضایی در هر فرهنگ و هر دوره تاریخی رخ می دهد، و این روشی است که نوجوانان قبل از شروع رابطه جنسی بزرگسالان کشف می کنند که از چه چیزی لذت می برند. خودارضایی بخشی سالم و طبیعی از تمایلات جنسی و رشد جنسی انسان است. اما اگر نتوانید میل به خودارضایی را کنترل کنید یا اگر خودارضایی مکرر در مدرسه، کار یا زندگی اجتماعی شما تداخل ایجاد می کند، پس امکان دارد که کنترل آن را به دست بگیرید.

راه های ترک و کنترل خودارضایی

الف: برای ترک خود ارضایی، به دنبال کمک باشید

1. بدانید که چه زمانی درخواست کمک کنید

خود ارضایی یک رفتار طبیعی و سالم است. حتی اگر اغلب خودارضایی می کنید، ممکن است به آن اعتیاد نداشته باشید. اگر نتوانید افکار و نیاز شدید به آن را کنترل کنید یا اگر خودارضایی مانع از حضور شما در محل کار و مدرسه می شود، شاید زمان آن فرا رسیده است که درخواست کمک نمایید. احساس شرمندگی نکنید و به خاطر داشته باشید که بسیاری از افراد مشکلات مشابهی دارند. جست و جو برای کمک یک اقدام شجاعانه است و بیشتر افرادی که از آنها درخواست کمک می کنید، نیز این گونه فکر می کنند.

2. به یک متخصص پزشکی مراجعه نمایید

مشاوران، روان شناسان و روانپزشکان، همه آموزش دیده اند تا به افرادی با سطوح مختلف اعتیاد کمک نمایند. با مراجعه به یک درمانگر در ناحیه خود شروع کنید، کسی که بتواند اعتیاد شما را ارزیابی کرده و در صورت لزوم شما را به یک بخش تخصصی تر ارجاع دهد.

3. در مورد تاثیر خودارضایی در زندگی خود با درمانگر صحبت نمایید

برخی از افراد ممکن است از خودارضایی به عنوان روشی برای منحرف کردن احساسات، عواطف و مشکلات خود استفاده نمایند. همانطور که با درمانگر درد دل می کنید، سعی کنید در مورد تاثیر خودارضایی بر زندگی تان صحبت نمایید.

 • ممکن است چند جلسه طول بکشد تا شما با درمانگر خود احساس راحتی کنید. این طبیعی است. هر چقدر که نیاز دارید، زمان صرف کنید.
 • اگر قبل یا بعد از خود ارضایی، احساس پوچی، ناراحتی یا عصبانیت می کنید، با درمانگر خود این جزئیات را در میان بگذارید. آنها می توانند به شما در تعیین منبع این احساس کمک نمایند.

4. در مورد گزینه های درمانی خود صحبت کنید

اعتیاد به خود ارضایی از نظر عده ای، نوعی اعتیاد به رابطه جنسی محسوب می شود. درمانگر شما ممکن است ترکیبی از دارو و درمان های شناختی رفتاری را به شما تجویز نماید تا برای حل آن به شما کمک کند.

راه کنترل خود ارضایی

ب: راه کنترل خودارضایی، مشغول بودن و متمرکز ماندن

1. برای صرف زمان و انرژی خود روش دیگری پیدا کنید

زندگی خود را با فعالیت های جذاب پر کنید. هیجان در انجام کاری متفاوت می تواند به جایگزینی نیاز شدید به خود ارضایی کمک کند و دفعه بعدی که وسوسه می شوید، می توانید حواس خود را پرت کنید. برخی از این گزینه های زیر را امتحان نمایید: 

 • خلاق باشید. فرآیند تبدیل تمایلات جنسی به یک کار خلاقانه (که تصعید یا پالایش روانی نامیده می شود)، چیزی است که قرن ها راهبان و متصدیان به آن تکیه کرده اند. نوشتن را شروع کنید، یاد بگیرید که یک ساز موسیقی بنوازید، طراحی و نقاشی کنید یا هر کار دیگری را انجام دهید که باعث می شود احساس کنید در حال انجام کار مثبتی هستید.
 • ورزش کنید. برای برتری در ورزش، نظم و انضباط پایداری لازم است. علاقه خود را به دویدن یا شنا یا ورزش های گروهی مانند: فوتبال، فوتبال آمریکایی، بسکتبال یا تنیس تقویت کنید. همچنین هر شکلی از ورزش که به شما کمک کند تا استرس را از خود دور کرده و احساس شادتری داشته باشید، و شما را وادار کند که به شکل مثبتی بر فیزیک بدنی خود تمرکز کنید. یوگا شکل دیگری از ورزش است که می تواند به شما کمک کند که احساس آرامش بیشتری داشته باشید و احتمال تحریک ناگهانی خودارضایی را کمتر احساس کنید.
 • یک رژیم غذایی سالم داشته باشید. میوه ها و سبزیجات تاثیرات سلامتی بر بدن دارند و مواد مغذی لازم برای افزایش انرژی شما را تامین می کنند تا در طول روز فعال تر شوید. مصرف غذاهای آفرودیزیاک، مانند: صدف، سالمون، فلفل دلمه ای، قهوه، آووکادو، موز و شکلات را به حداقل برسانید.
 • یک سرگرمی جدید پیدا کنید یا یک مهارت را در خود تقویت نمایید. یادگیری چیزی که حرفه ای شدن در آن برای مدتی زمان می برد، می تواند به جای رضایت فوری ناشی از خودارضایی، مغز شما را بر روی تاخیر در رسیدن به اهدافتان متمرکز نماید. مهارت هایی مانند: آشپزی، کارگاه نجاری، تیراندازی با کمان، پختن نان، سخنرانی عمومی، و باغبانی را امتحان نمایید.
 • وقت خود را صرف امور داوطلبانه کنید. انرژی خود را برای کمک به نوجوانانی که کمتر از شما خوشبخت بوده اند، صرف نمایید. مانند کار در یک پناهگاه، آموزش به دانش آموزان کم درآمد، تمیز کردن نقاط آلوده، یا جمع آوری پول برای یک دلیل خوب. شما یک حس نوع دوستی در اثر کمک به دیگران داشته، و زمان کمتری برای منحرف شدن از اهداف خود خواهید داشت.
 • به اندازه کافی بخوابید. تمایل به خودارضایی می تواند بسیار قوی باشد، بنابراین مطمئن شوید که از انرژی کافی برای مقابله با این خواسته ها برخوردار هستید. سعی کنید حداقل 8 ساعت بخوابید. اگر غالباً فراموش می کنید که در ساعت معقول به رختخواب بروید، زنگ ساعت را برای یادآوری تنظیم کنید.

روش های ترک خودارضایی

2. برنامه هایی برای اجتناب از خودارضایی در طول زمان های مختلف روز تهیه کنید

اگر قبل از رفتن به رختخواب یا دوش گرفتن مشکلی دارید، از هرگونه وسوسه خودارضایی خودداری کنید. به عنوان مثال، اگر اواخر شب این مشکل ایجاد می شود، به طبقه پایین رفته و ورزش شنای سوئدی انجام دهید تا زمانی که بیش از حد خسته شده و کاری از غیر خوابیدن انجام ندهید. اگر زمان دوش گرفتن بیش از حد وسوسه انگیز است، فقط از آب سرد یخ استفاده کنید - شما نمی خواهید مدت طولانی در آنجا باشید. دوش سرد مزایای صرفه جویی در وقت و آب را برای شما فراهم می کند.

 • اگر همیشه در هنگام رسیدن به خانه بعد از مدرسه خودارضایی می کنید، مطمئن شوید که برنامه قوی برای هر گونه سر رفتن حوصله  خود خواهید داشت. اگر کارهای کمی برای انجام دادن دارید و ذهن شما دائما به افکار جنسی متمرکز می شود، برنامه ریزی خود را پرمشغله (فشرده) کنید. اگر بیش از حد مشغول یا خسته باشید تا انرژی خود را صرف امور پرت کننده حواس نمایید، راحت تر می توانید از خود ارضایی اجتناب کنید.
 • اگر صبح ها دچار وسوسه خودارضایی می شوید، سعی کنید تا با بیش از یک لایه لباس بخوابید؛ زیرا در این صورت لمس کردن خودتان به چیزی بیشتر از تلاش کردن نیاز دارد.

چگونه خود ارضایی را کنترل کنیم

3. زمان های تنها بودن خود را محدود نمایید

اگر به دلیل اینکه تنها هستید، اغلب خودارضایی می کنید، راه هایی پیدا کنید تا در حد امکان در اجتماع باشید. این بدان معنا است که تا جایی که می توانید عضو کلوپ ها یا فعالیت ها شوید، دعوت های بیشتری از مردم را بپذیرید و مردم را بیشتر دعوت کنید و فوق العاده تلاش نمایید تا دوستان بیشتری پیدا کنید. اگر می خواهید یک قرار ملاقات (عاشقانه) داشته باشید، از یک دوست بخواهید که قرار ملاقاتی برای شما ترتیب دهد یا به یک سایت آنلاین دوست یابی بپیوندید.

 • کار دیگری که می توانید انجام دهید، محدود کردن زمان هایی است که احتمالاً در خانه تنها هستید. اگر تمایل دارید قبل از اینکه والدین خود را از محل کار به خانه بیاورید، در یک یا دو ساعت خودارضایی کنید، در این مدت به پیاده روی بروید، یا تکالیف خود را در کافی شاپ انجام دهید.
 • حتی اگر همه دوستان شما پرمشغله هستند، هنوز هم می توانید با بیرون رفتن در مکان های عمومی، انگیزه های خود را برای خودارضایی محدود نمایید. به عنوان مثال، به جای تماشای یک بازی ورزشی در خانه خود به تنهایی، آن را در یک مکان ورزشی تماشا کنید. حتی اگر زمان خود را با دوستان خود نگذرانید، تنها نخواهید بود، در نهایت وقتی برای خودارضایی نخواهید داشت.

کارهایی که باعث ترک خود ارضایی می شود

4. تماشای فیلم های پورنو در کامپیوتر خود را متوقف نمایید

یکی از دلایلی که ممکن است آنقدر خودارضایی کنید، این است که می دانید در صورت تمایل می توانید در عرض چند ثانیه به پورنو دسترسی پیدا کنید. با این حال، اگر شما اراده ای برای توقف نگاه کردن به پورنو ندارید، ممکن است مجبور شوید اقدامات دیگری برای رهایی از آن انجام دهید:

 • در نظر داشته باشید که نرم افزار مسدود کننده فیلم های مستهجن (پورنو) را روی رایانه خود نصب کنید. مطمئناً شما رمز عبور را برای دور زدن عملکرد مسدود کردن خواهید دانست، اما فقط با استفاده از آن، اولویت ها را به خود یادآوری می کنید. همچنین می توانید یک رمز عبور تصادفی را در یک فایل متنی تایپ کنید، وقتی رمز عبور خود را وارد کرده و تأیید می کنید، آن را کپی و جایگذاری کنید، سپس فایل متنی را حذف کنید. در این صورت، شما نمی توانید رمز عبور مسدود کننده پورنو خود را بدانید. این بهترین روش برای حفظ قدرت و خودداری از این کشمکش است.
 • اگر تمایل به خودارضایی همراه با نگاه کردن پورنو در کامپیوتر خود دارید، سعی کنید که کامپیوتر خود را به اتاقی منتقل نمایید که دیگران هم بتوانند آن را ببینند.
 • اگر یک مجموعه فیزیکی از پورنو دارید، سعی کنید هر چه سریع تر از شر آنها خلاص شوید.

راه درمان خودارضایی

5. با پشتکار و صبور باشید

ترک اعتیاد به خود ارضایی مانند یک رعد و برق برای شما اتفاق نمی افتد (بسیار سریع اتفاق نمی افتد). این فرآیندی است که نیاز به تعهد دارد و ممکن است شما در زمان هایی دچار اشتباه یا عود اعتیاد آن شوید. مبارزه واقعی نیاز به استقامت دارد، بنابراین اکنون متعهد شوید که اجازه نمی دهید اشتباهات کوچک در کار شما ایجاد مانع کنند.

 • یک سیستم پاداش دهنده برای خود تنظیم نمایید. برای عمل کردن مطابق با برنامه هایتان با رفتارهای خوب، به خود پاداش بدهید. به عنوان مثال، اگر دو هفته را به طور کامل بدون خودارضایی سپری کردید، با یک پاداش کوچک مانند یک بازی جدید یا یک بستنی قیفی خود را مهمان کنید.

آموزش راهکارهای کنترل خود ارضایی

ج: ترک خود ارضایی با داشتن ذهنیت صحیح

1. تنبیه کردن خود را متوقف کنید

به خاطر داشته باشید که شما یک انسان هستید و انسان ها خودارضایی می کنند. برخی از مطالعات نشان می دهند که تا 95 درصد از مردان و 89 درصد از زنان اعتراف می کنند که خودارضایی کرده اند. خودارضایی برای همه سنین و هر جنسیتی طبیعی است.

ترک خود ارضایی

2. به باورهای غلط در مورد مضرات خود ارضایی توجه نکنید

اگر می خواهید اعتیاد به خودارضایی خود را متوقف نمایید، پس باید آن را به دلایل شخصی و اخلاقی انجام دهید، نه به دلایلی که به سلامتی شما مرتبط باشد. در اینجا مواردی ارائه شده اند که خودارضایی به بدن شما این آسیب ها را نمی رساند:

 • خودارضایی باعث ناباروری، انزال زودرس یا ناتوانی جنسی نمی شود.
 • خودارضایی باعث جنون نمی شود.
 • خودارضایی باعث کوری یا حتی مگس پران چشم نمی شود.
 • خود ارضایی باعث تکرر ادرار نمی شود.
 • خودارضایی بر موی صورت، رشد انسان، ویژگی های صورت، کلیه ها و بیضه ها تاثیر نمی گذارد، باعث ایجاد مشکل پوستی نشده یا باعث مشکل اساسی جسمی نمی شود! اینها همه باورهای غلط است.

باورهای غلط درباره خودارضایی

3. بدانید که بهتر خواهد شد

اگر اعتقاد دارید که واقعاً می توانید راهی برای جلوگیری از اعتیاد به خودارضایی پیدا کنید، پس قادر خواهید بود این کار را انجام دهید. شاید هدف شما این نباشد که جلوی خودارضایی را بطور کامل بگیرید، بلکه فقط این است که خودارضایی خود را به یک مقدار سالم مانند یک یا دو بار در روز محدود کنید. کاملاً عالی هم هست. اگر اعتقاد دارید که واقعا می توانید در این مبارزه پیروز شوید، بسیار بیشتر موفق خواهید بود نسبت به اینکه کاملا در مورد خود پیش داروی نمایید.

 • گفته می شود، ممکن است روزهایی باشد که اعتیاد شما عود می کند. این یک قسمت طبیعی از روند بهبود است. دلسرد نشده و به خودتان ایمان داشته باشید.

نکات و ترفندهای برای ترک خود ارضایی

منبع: wikihow

از
11
رای