خواص علف چای [هوفاریقون] برای فشار خون، سلامتی + طرز مصرف

خواص علف چای [هوفاریقون] برای فشار خون، سلامتی + طرز مصرف خواص علف چای؛ فواید و مضرات علف چای (هوفاریفون یا گل راعی) برای فشار خون، سرماخوردگی، معده، زنان، پوست، معده، سردرد، لاغری، افسردگی و طرز مصرف را در سلام دنیا بخوانید.

علف چای گیاهی بومی اروپا است و گل های زرد رنگ و ستاره ای شکل دارد.این گیاه به دلیل ترکیبات شیمیایی مهم و موثری مانند هیپریسین برای درمان برخی بیماری ها مفید است.این گیاه از خواص دارویی به خصوص برای درمان افسردگی بهره مند است.برای آشنایی بیشتر با گیاه علف چای،خواص سلامتی و مضرات آن تا پایان این مطلب سلام دنیا همراه ما باشید.

گیاه علف چای چیست

علف چای که با نام علمی Hypericum perforatum شناخته می شود،گیاهی است علفی و دائمی به ارتفاع تا یک متر،این گیاه بوی معطر و گل های بسیار زیبا و زرد رنگ و ستاره ای شکل دارد.زمان گلدهی گیاه براساس ناحیه رویش از اردیبهشت تا مهرماه می باشد. گیاه علف چای در کوهستان ها و ارتفاعات نواحی شمالی کشور رویش دارد. سرشاخه های گلدار این گیاه قسمت مورد استفاده دارویی ان هستند.مهمترین ماده شیمیایی موجود در علف چای، هاپیرین و ماده قرمز رنگی به نام هایپریسین نام دارد،همچنین علف چای دارای تانن نیز می باشد.مهمترین خواص این گیاه شامل درمان ميگرن، درمان بي اختياری ادراری (شب ادراری)، درمان راه رفتن درخواب، درمان اختلالات قاعدگی، كاهش دهنده درد كمر و درد عصب سياتيك، ضد روماتيسم، ضد نقرس،صفراآورو هضم كننده غذا، تقويت كننده دستگاه تنفسی است.درصورتی که از این گیاه بصورت موضعی استفاده شود می تواند به  بهبود سوختگی ها و افزايش ترميم پوست کمک کند.

نام دیگر علف چای

گیاه علف چای با نام های گل راعی، گل هزار چشم و هوفاریقون نیز شناخته می شود. در عربی نام این گیاه حشیشه القلب می باشد.

نام دیگر علف چای

خواص علف چای برای لاغری

مصرف گیاه علف چای می‌تواند به تنظیم ژن‌هایی که سنتز چربی و اندازه سلول‌های چربی را کنترل می‌کنند، کمک کند و موجب کاهش اشتهای افراد و کم شدن میزان غذای مصرفی شود به این ترتیب به مرور زمان می تواند کاهش وزن و رسیدن به وزن ایده آل را در پی داشته باشد.

خواص علف چای برای فشار خون

علف چای از خواص پایین آورنده فشار خون برخوردار است، در واقع مصرف آن می تواند به کاهش فشار خون کمک کند.


حتما بخوانید: برای پایین آوردن فشار خون بالا چه بخوریم


خواص علف چای برای سردرد

از انجایی که علف چای دارای خواص ضدالتهاب است و یک نوع ماده ضد درد و مسکن شناخته شده است بنابراین می تواند در درمان سردرد و میگرن موثر عمل کند.

خواص علف چای برای سرماخوردگی 

استفاده از دمنوش علف چای با باز کردن گرفتگی صدا و خواص خلط آوری می تواند به تسکین و درمان سرماخوردگی معمولی کمک کند.

خواص علف چای برای سرماخوردگی 

خواص علف چای برای معده

یکی دیگر از خواص علف چای درمان زخم معده و درمان ورم‌های مزمن معده عنوان شده است.

خواص علف چای برای زنان

مالیدن روغن علف چای روی شکم می تواند در تسکین دردهای قاعدگی (سندروم پیش از قاعدگی )موثر عمل کند.علاوه براین،این دارو گیاهی به دلیل خواص ضد میکروبی خود در رفع عفونت‌های دستگاه تناسلی زنانه  مفید است و تقویت کننده دستگاه رحمی محسوب می شود.

خواص علف چای برای پوست

گیاه علف چای به دلیل خواص ضدالتهابی و ضد میکروبی می تواند به بهبود سریع‌تر زخم‌های پوستی کمک کند.علاوه بر این عصاره علف چای می‌تواند خاصیت کشسانی پوست را افزایش دهد و در نتیجه چین و چروک پوست را رفع و پوستی جوان‌ به شما ببخشد.همچنین این گیاه دارویی نقش موثری در درمان مشکلات و ناراحتی های پوستی مانند خشکی و شکنندگی پوست، اگزماهای سوداوی ، زخم هایی که بهبودی انها زمانبر است و رفع اثار سوختگی دارد.

خواص علف چای برای افسردگی

بااینکه تحقیقات در مورد خواص علف چای همچنان ادامه دارد، اما نتایج برخی تحقیقات مشخص کردند که این گیاه در مقایسه با دارونما می تواند اثربخشی بیشتری در کاهش افسردگی خفیف تا متوسط داشته باشد. یک مطالعه در سال 2015 که در Annals of Family Medicine منتشر شد،اثربخشی داروهای ضد افسردگی روی بیمارانی که تحت درمان افسردگی توسط پزشک مراقبت‌های اولیه قرار می‌گیرند، را نسبت به دارونما مورد بررسی قرار داد.


حتما بخوانید: قویترین داروی گیاهی و مکمل ضد افسردگی


در نهایت محققان به این نتیجه رسیدند که داروهای ضد افسردگی و عصاره علف چای در مقایسه با دارونما نقش موثرتری در درمان افسردگی خفیف تا متوسط ​​دارند.بیمارانی که عصاره علف چای مصرف کرده بودند نیز برای ادامه درمان تمایل بیشتری داشتند،زیرا عصاره علف چای برای انها  در مقایسه با داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای و چهار حلقه ای، مهارکننده های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRIs)، یک مهارکننده بازجذب نورآدرنالین (NRI)، یک سروتونین- نورآدرنالین با عوارض جانبی کمتری همراه بود.

خواص علف چای افسردگی

خواص علف چای در طب سنتی

علف چای در طب سنتی طبیعت گرم و خشکی دارد و برای شرایط زیر موثر عنوان شده است.

 • ضدعفونی کننده
 • درمان سوءهاضمه
 • درمان تنگی نفس
 • تقویت اشتها
 • مسکن و مسهل صفرا (ترشحات کیسه صفرا )
 • تسکین سیستم‌های عصبی و دردهای عصبی نظیر سیاتیک
 • ضد عفونی کننده مجاری ادرار
 • درمان التهاب مثانه
 • سرماخوردگی معمولی
 • ترش کردن

حتما بخوانید: درمان ترش کردن معده با داروهای گیاهی و طبیعی


 • خونریزی
 • میگرن و سردرد
 • تسکین درد سیاتیک 
 • درمان زخم معده
 • ادرارآور
 • قاعده آور
 • ضد مالاریا
 • استعمال موضعی جهت معالجه بریدگی و سوختگی، درمان زخم ها، عفونت های میکروبی و ویروسی کاربرد دارد.

خواص دمنوش هوفاریقون

خواص دمنوش هوفاریقون برای بهبود دستگاه گوارشی

 دمنوش گیاهی هوفاریقون در درمان مشکلات دستگاه گوارش موثر است. مصرف این دمنوش گیاهی به رفع مشکلات کبدی و یرقان و حتی بهبود اسهال خونی نیز کمک می کند. علاوه براین؛ این دمنوش گیاهی با رفع مشکلات هضم باعث افزایش اشتها نیز می شود.

خواص دمنوش هوفاریقون برای افسردگی

نتایج تحقیقات انجام شده بروی گیاه هوفاریقون نشان داد این گیاه دارای خاصیت ضد افسردگی است.بنابرای نوشیدن این دمنوش گیاهی توسط این افراد تغییرات در خلق و خوی را در پی دارد.در یک مطالعه بروی افراد مبتلا به افسردگی به تعدادی از بیماران داروهای افسردگی و به تعدادی دیگر دمنوش هوفاریقون داده شد،بعد از گذشت مدتی مشخص شد گروهی که دمنوش هوفاریقون مصرف کرده بودند از روحیه ای بشاش تر و حالات بهتری برخوردار بودند.در نهایت محققان به این نتیجه رسیدند که مصرف دمنوش هوفاریقون دارای اثرات ضد افسردگی است و در درمان این نوع بیماری ها اثربخشی قابل توجهی دارد.

خواص دمنوش هوفاریقون برای بهبود عملکرد دستگاه ادراری

مصرف دمنوش هوفاریقون می تواند باعث ضد عفونی کردن مجاری ادراری و افزایش ترشح ادرار شود.مصرف این دمنوش گیاهی می تواند تاثیر خوبی در درمان بی اختیاری ادرار داشته باشد. به منظور رفع این مشکل این افراد می توانند 2 الی 4 گرم از گیاه هوفاریقون را برای تهیه دمنوش استفاده کنند و روزانه سه بار این دمنوش را مصرف کنند.

خواص دمنوش هوفاریقون

خواص دمنوش هوفاریقون برای درمان التهاب

در طب سنتی دمنوش هوفاریقون یک ماده مسکن و ضد درد عنوان شده است.علاوه براین نتایج بررسی ها نشان داد این دمنوش گیاهی از خاصیت ضدالتهابی هم برخوردار است و می تواند التهابات را کاهش دهد. از مفید ترین ماده موجود در این دمنوش گیاهی می توان به آنتی اکسیدان ها اشاره کرد این ترکیبات مهم به بهبود درد ناشی از بیماری هایی نظیر آرتروز ، نقرس، روماتیسم و…کمک می کند.

خواص دمنوش هوفاریقون برای تقویت سیستم ایمنی بدن

از فواید اصلی دمنوش هوفاریقون می توان به تقویت سیستم ایمنی بدن اشاره کرد. این دمنوش گیاهی حاوی ترکیباتی است که می توانند با رادیکال های آزاد درون بدن مقابله کرده و از بدن در مقابل آسیب ها محافظت کند. از طرف دیگر افزایش سیستم ایمنی موجب قوی شدن بدن  و مقاومت در مقابل با بیماری های مختلف شود.


حتما بخوانید: تقویت سیستم ایمنی بدن با 15 داروی گیاهی


طریقه مصرف علف چای

3-1/5قاشق سوپخوری (30-15 گرم) از گیاه علف چای را به 5 لیوان آب (ا لیتر) اضافه کنید، بعد از گذشت 15 دقیقه محلول را صاف کنید.این محلول را بعد از هر وعده غذایی به اندازه 1 فنجان میل کنید.

تداخل دارویی علف چای

این دارو گیاهی می تواند موجب کاهش اثربخشی بخشی از داروها شود و تأثیر برخی داروهای دیگر را افزایش دهد.به طور کلی مصرف علف چای با داروهای زیر تداخل دارد:

 • آنتی بیوتیک ها
 • داروهای ضد افسردگی
 • داروهای ضد بارداری خوراکی
 • سرکوب کننده های ایمنی
 • داروهای رقیق کننده خون مانند وارفارین
 • آرام بخش ها و داروهایی که برای درمان اضطراب مصرف می شود.
 • داروهایی که برای درمان سرطان، بیماری های قلبی و اچ آی وی/ایدز مصرف می شوند.
 • داروهای بدون نسخه (برای خواب، سرفه و سرماخوردگی)

تداخل دارویی علف چای

عوارض علف چای

 • در برخی موارد، مصرف علف چای می تواند منجر به روان پریشی شود. بنابراین افراد مبتلا به اختلال دوقطبی یا افسردگی اساسی باید از مصرف این دارو گیاهی خودداری کنند، زیرا ممکن است منجر به عوارضی نظیر شیدایی شود.
 • بی خطر بودن مصرف علف چای در دوران بارداری یا دوران شیردهی هنوز مشخص نشده است.
 • استعمال موضعی آن میتواند بثورات پوستی را در پی داشته باشد. مصرف علف چای (چه خوراکی و چه موضعی) می تواند موجب افزایش حساسیت پوست و چشمان شما به نور خورشید شود. در صورت ابتلا به بیماری نظیر لوپوس یا مصرف داروهایی که باعث حساسیت به نور می شوند (مانند برخی از داروهای آکنه) در مورد خطرات و مزایای مصرف علف چای با پزشک مشورت کنید.
 • از آنجایی که مصرف علف چای می تواند به طرز خطرناکی با برخی از داروهای تجویزی تداخل ایجاد کند، بنابراین در صورت مصرف هر گونه دارو باید با پزشک خود صحبت کنید.
 • همچنین مصرف دارو گیاهی علف چای می تواند باعث ناراحتی معده نیز شود.

آیا گیاه علف چای جایگزینی برای قرص فلوکستین

به گفته برخی محققان از انجایی که گیاه علف چای خواصی مشابه قرص فلوکسیتین دارد و عوارض جانبی آن نسبت به این دارو خفیف تر است، بنابراین می تواند نقش موثری در کاهش نشانه های بیماری افسردگی و درمان آن داشته باشد. افراد مبتلا به افسردگی خفیف که نگران عوارض مصرف داروهای ضد افسردگی هستند می توانند تحت نظر پزشک قطرهای هایپران مصرف کنند.


حتما بخوانید: قرص فلوکستین برای چیست


این قطره از فراورده های دارویی گیاه علف چای است که در درمان درمان افسردگی کاربرد دارد.به گفته محققان درصورتی که درمان افسردگی های شدید که تحت درمان با فلوکستین هستند موثر نباشد، احتمالا استفاده از داروهای ضد افسردگی و گیاه علف چای می تواند درمان نسبی و حتی کامل برای این بیماران باشد.این شیوه درمانی در تحقیقات و کارآزمایی های بالینی مختلف مورد بررسی قرار گرفته و تایید شده است. با این حال، در صورتی که فرد به تشخیص پزشک به بیماری افسردگی شناخته شده باشد نباید بصورت خودسرانه داروهای تجویزی را قطع کند و گیاه علف چای را به عنوان جایگزینی برای درمان های توصیه شده توسط پزشک مصرف کند. زیرا در صورتی عدم تاثیرگذاری می تواند موجب وخیم تر شدن افسردگی شود

سخن پایانی:

گیاه علف چای نوعی گیاهی دارویی با خواص ضد افسردگی و ضد التهابی است که می تواند در درمان برخی بیماری ها نظیر افسردگی، سردرد، میگرن، فشارخون، سرماخوردگی و...موثر باشد. اما از آنجایی که این گیاه دارویی با برخی داروها تداخلات خطرناکی دارد باید در مصرف آن مراقب باشید و قبل از مصرف با پزشک خود صحبت کنید.


مقالات مرتبط:

خواص درمانی گیاه شاه پسند برای پوست، اسهال و سلامتی

خواص و مضرات مرمکی برای سلامتی، اعتیاد و پوستاز
3
رای