درد زانو در دوران بارداری: علل، عوارض و روش های کنترل و درمان آن

درد زانو در دوران بارداری: علل، عوارض و روش های کنترل و درمان آن درد زانو یکی از ناراحتی های جسمی است که در دوران بارداری تجربه می کنید. پیروی از نکات ساده ذکر شده این مقاله، به شما در جلوگیری از عوارض بعد از زایمان کمک می کند.

درد و تیر کشیدگی بدن یک اتفاق شایع در دوران بارداری است، که بیشتر به دلیل اضافی وزنی است که در این دوره کسب می کنید. مفاصل در دوران بارداری نرم تر شده تا برای زایمان آماده شوند. همانطور که وزنتان در طول 9 ماه افزایش پیدا می کند، کمی فشار بر روی عضلات کف لگن، مفاصل و رباط ها اعمال می شود. این عوامل در کنار هم در ایجاد درد زانو ایفای نقش می کنند. به خواندن این مقاله ادامه دهید تا علل، عوارض و راه های درمان درد زانو در دوران بارداری را بدانید.

دلایل درد زانو در دوران بارداری چیست؟

درد زانو در اکثر خانم ها رخ می دهد، اما دلایل مختلفی برای درد زانو در دوران بارداری وجود دارد.

1. تغییرات هورمونی: در سه ماهه سوم، ترشح هورمون آرام کننده، رباط لگن و تاندون ها را جهت آماده شدن برای زایمان شل می کند. آنها نه تنها بر رباط های ناحیه لگن تاثیرگذار هستند، بلکه همچنین رباط ها و تاندون های زانو را نیز شل می کنند.

2. افزایش وزن: افزایش تدریجی وزن در دوران بارداری باعث فشار بر روی زانو و درد زانو می شود. اگر اولین بارداری تان باشد، درد شدید است، زیرا ممکن است بدن نتواند درد اضافی را تحمل کند.

3. ورزش: ورزش بیش از حد در دوران بارداری نیز می تواند زانوها را ضعیف کند به خصوص ورزش اسکوات می تواند منجر به درد زانو شود.

دلایل درد زانو در دوران بارداری چیست؟

4. افتادن و آسیب: افتادن ناگهانی، فشار، یا آسیب دیدگی زانو در نتیجه تغییر بدن نیز باعث درد زانو خواهد شد.

5. راه رفتن یا ایستادن: درد زانو همچنین در اثر راه رفتن طولانی یا ایستادن در زمانی که زانوها مجبور به تحمل وزن اضافی نیز می شوند، رخ می دهد.

6. کمبود کلسیم: نیاز به کلسیم در دوران بارداری افزایش پیدا می کند، و اگر بدن مقدار مناسبی کلسیم دریافت نکند، ممکن است منجر به کمبود شود. بنابراین، خطر درد زانو افزایش پیدا می کند.

آیا عوارضی در رابطه با درد زانو در دوران بارداری وجود دارد؟

اگر درد به موقع درمان نشود، ممکن است منجر به عوارض خاصی در آینده شود. استئوآرتریت، که یک بیماری دژنراتیو مفصل است، در مراحل بعدی زندگی رخ می دهد. این حالت می تواند منجر به سفتی مفصل، درد و قفل شدن مفصل زانو شود.

 • آسیب در غضروف محافظ و رباط اطراف مفاصل زانو می تواند منجر به مشکل در راه رفتن، دویدن و خم شدن در آینده شود.
 • کنترل درد زانو ضروری است تا گذر زمان را برای زن باردار راحت کند.

آیا عوارضی در رابطه با درد زانو در دوران بارداری وجود دارد؟

چگونه می توان درد زانو در دوران بارداری را کنترل کرد؟

در این قسمت، چند روش وجود دارد که می توانید سعی کنید درد زانو را در دوران بارداری کاهش دهید.

 • ورزش: تمریناتی با شدت کم، مانند پیاده روی در حد اعتدال و شنا کردن در حد متوسط، باعث می شود عضلات چهار سر ران تقویت شود و به زانوها کمک می کند. بنابراین، ممکن است مانع از درد زانو شود.
 • به پاهای خود استراحت دهید: به پاهای خود بیش از حد فشار وارد نکنید و بیشتر استراحت کنید، زیرا شما در هنگام بارداری افزایش وزن خواهید داشت. این کار درد زانوها را کم خواهد کرد.
 • از کفش های مناسب استفاده کنید: برای پشتیبانی از قوس پا، از کفش هایی با کفی مناسب استفاده کنید. کفی ها به عنوان فنر عمل کرده و از درد زانو در اوایل بارداری جلوگیری می کنند.
 • کنترل وزن بدن: سعی کنید تا وزن خود را حفظ کنید، زیرا افزایش بسیار سریع وزن برای مفاصل نامناسب است. به طور متوسط، در دوران بارداری بین 6.800 تا 11 کیلوگرم وزن اضافه می کنید.
 • از زانو بند استفاده کنید: در هنگام راه رفتن یا انجام فعالیت های فیزیکی، از زانو بندهایی استفاده کنید که سوراخ دایره ای شکل در قسمت زانو دارند. آنها از رباط ها و تاندون های شل اطراف زانو حمایت می کنند و به کنترل درد کمک می کنند.
 • کمپرس گرم و سرد: حمام آب گرم گرفته یا پد گرمایی را بر روی زانو اعمال کنید، و پس از آن بسته یخ قرار دهید. این روش درمانی جایگزین، درد و تورم در اطراف مفاصل زانو را کاهش می دهد.
 • ماساژ درمانی: ماساژ درمانی به تسکین دردهای مفاصل و سفتی کمک خواهد کرد. این کار همچنین به بهبود دامنه حرکتی کمک می کند.
 • بهبود رژیم غذایی: یک رژیم غذایی متعادل تهیه شده از مواد مغذی مختلف داشته باشید. برای تسکین دردهای مفاصل و سفتی، میزان دریافت اسیدهای چرب امگا 3، کلسیم و ویتامین D را افزایش دهید.
 • به خوبی استراحت کنید: استراحت کافی داشته باشید؛ زیرا به کاهش درد مفاصل یا زانو کمک می کند.

اگر اقدامات فوق موثر نبوده اند، لازم است جهت درمان مناسب پزشکی با پزشک خود تماس بگیرید.

چگونه می توان درد زانو در دوران بارداری را کنترل کرد؟

درمان درد مفاصل و زانو در دوران بارداری

بی خطرترین دارو بدون نسخه ای که پزشک به شما تجویز می کند، استامینوفن (پاراستامول) است که به تسکین درد خفیف مفاصل کمک می کند. فقط این دارو را در دوزهای كوچک یا مطابق دستور پزشک مصرف كنید، زیرا استفاده بیش از حد با آسیب كبدی می شود. از مصرف کرم ها و پمادهای تسکین دهنده حاوی متیل سالیسیلات اجتناب کنید؛ زیرا می توانند باعث احساس سوزش روی پوست شوند.

آیا می توان مانع از زانو درد در دوران بارداری شد؟

شما نمی توانید مانع از زانو درد شوید، مگر اینکه در اثر افتادن یا آسیب باشد. سعی کنید تا وزن خود را ثابت نگه دارید، زیرا افزایش وزن باعث درد و سوزش زانو می شود. به اندازه کافی استراحت کنید تا از درد مفاصل جلوگیری کرده و غذاهای سرشار از کلسیم و اسیدهای چرب امگا 3 را بعد از مشورت با پزشک خود مصرف کنید.

آیا می توان مانع از زانو درد در دوران بارداری شد؟

نتیجه گیری

درد زانو یکی از ناراحتی های جسمی است که در دوران بارداری تجربه می کنید. پیروی از نکات ساده ذکر شده در بالا، به شما در جلوگیری از عوارض بعد از زایمان کمک می کند. اگر نکات بالا کمکی نکردند، با پزشک خود مشورت کنید.

از
1
رای