علت زانو درد در مردان و زنان چیست و علائم و درمان درد زانو

علت زانو درد در مردان و زنان چیست و علائم و درمان درد زانو علت زانو درد در مردان و زنان چیست ؛ علائم و درمان زانو درد ناشی از آرتروز زانو، روماتیسم مفصلی، عفونت، بورسیت، سندرم ایلیوتیبیال و علت زانو درد هنگام نشستن و برخاستن در سلام دنیا بخوانید.

درد در ناحیه زانو ممکن است علت های مختلفی داشته باشد. بیماری های استخوانی و ماهیچه ای بیش ترین علت این عارضه است. در بیشتر موارد حاد و شدید زانو درد از درمان های پزشکی برای بهبود زانو درد استفاده می شود. شناخت علایم مختلف زانو درد به ما کمک می کند تا در زمان مناسب به پزشک مراجعه کنیم و از پیشروی بیماری جلوگیری نماییم. در این مطلب سلام دنیا، با 8 علت زانو درد در مردان و زنان و علائم و روش درمان درد زانو آشنا شوید.

8 علت زانو درد در مردان و زنان چیست و چگونه درمان میشود

1. زانو درد بر اثر آرتروز یا استئوآرتریت

«آرتروز یا استئوآرتریت» به ساییدگی زانو هم شناخته می شود. در این نوع از زانو درد، غضروف انتهای دو استخوان زانو تخریب می شود و آسیب می بیند. در موارد شدید تر ممکن است «منیسک» زانو هم آسیب ببیند.   

علایم آرتروز زانو 

در آرتروز زانو، زانو ها درد می کنند و حرکت دادن آن دردناک است و همچنین زانو ها متورم (باد کرده) می شوند.


حتما بخوانید: برای درمان ارتروز چه بخوریم


درمان آرتروز زانو 

این بیماری با معاینه و رادیو گرافی ساده قابل تشخیص است و برای درمان آن از روش های عمومی زانو درد استفاده می شود. در موارد شدید و حاد ساییدگی زانو، از عمل جراحی استفاده می شود تا مفصل مصنوعی جایگزین شود.

دلایل زانو درد

2. زانو درد به دلیل روماتیسم

روماتیسم (رماتیسم) نامی کلی برای توصیف درد اندام‌های حرکتی است. این دسته از بیماری ها تمام بدن را درگیر می نمایند ولی بیشترین قسمت های درگیر در این بیماری مفاصل هستند. و مفصل زانو هم از دسته قسمت های درگیر در این بیماری محسوب می شوند.

علایم روماتیسم زانو 

درد و تورم زانو ها از علایم شایع در این بیماری هستند و با کنترل نشدن این بیماری، علایم آن شدید تر می شود.

درمان زانو درد ناشی از روماتیسم

برای درمان روماتیسم زانو از دارو های مختص این بیماری استفاده می شود. همچنین انجام نرمش های ساده برای افزایش دامنه حرکت زانو ها و تقویت عضلات اطراف مفصل ها به بیماران توصیه می شود. در موارد شدید بیماری مفصل زانو را تعویض می کنند.

درمان زانو درد بر اثر روماتیسم

3. زانو درد بر اثر بورسیت

در اطراف زانو کیسه هایی وجود دارند که با مایعی به نام «مایع سینوویال» پر شده اند. به این کیسه ها «بورس» می گویند. بورس ها بین دو بافت مجاور قرار می گیرند تا حرکت آن ها نسبت به هم راحت تر انجام شود. این کیسه ها به دلایل مختلفی مانند ضربه یا عفونت آسیب می بینند و ملتهب و دردناک می شوند، به این عارضه «بورسیت» می گویند.

علایم بورسیت زانو 

 درد زانو و تورم موضعی از علایم بورسیت زانو است.

درمان زانود درد بر اثر بورسیت

برای درمان بورسیت از دارو ها و درمان های کلی زانو درد استفاده می شود. در موارد مقاومت به درمان با داروها، از عمل جراحی استفاده می شود.

علت درد در ناحیه زانو

4. زانو درد به دلیل عفونت

 این مورد از زانو درد از اورژانس‌های پزشکی محسوب می شود، یعنی باید فورا به پزشک مراجعه کنید. در بیماری های عفونی بدن با میکروب های مضر درگیر می شود و اگر این میکروب ها در مدت زمان کوتاه از بین نروند و درمان نشوند، ممکن است به تمام بدن سرایت کنند.

علایم زانو درد به دلیل عفونت

درد های ناشی از عفونت زانو با تورم زانو و تب همراه است.

درمان زانو درد بر اثر عفونت 

برای درمان زانو درد ناشی از عفونت، از آنتی بیوتیک ها و عمل جراحی استفاده می شود. از عمل جراحی معمولا در موارد مزمن (طولانی شدن بیماری) زانو درد استفاده می شود. اگر در موارد مزمن شدن بیماری، درمان صورت نگیرد؛ ممکن است استخوان های اطراف مفصل هم آسیب ببینند.

درمان زانو دردهای عفونی

علت زانو درد در زنان چیست

5. زانود درد به دلیل کندرومالاسی کشکک (علت زانو درد هنگام نشستن و برخاستن)

نرم شدن غضروف استخوان کشکک زانو را «کندرومالاسی کشکک» می گویند. در این عارضه استخوانی که بیشتر در زنان و کسانی که زیاد می دوند اتفاق می افتد، غضروف روی استخوان کشکک آسیب می بیند و حرکت زانو را با مشکل مواجه می کند.

علایم کندرومالاسی کشک زانو 

فرد بعد از نشستن طولانی مدت، در ناحیه زانو احساس درد می کند و یا ممکن است حرکت دادن زانو با صدا همراه باشد.

درمان زانو درد بر اثر کندرومالاسی زانو 

برای بهبود کندرومالاسی کشکک از درمان های عمومی کاهش درد زانو استفاده می شود. همچنین برای درمان نرمی کشکک زانو از ورزش ها و نرمش هایی که ماهیچه چهارسر ران را تقویت می کند نیز استفاده می شود.

درمان زانو درد با ورزش

6. زانو درد به دلیل ازگود اشلاتر

استخوان‌سازی بیش‌ از حد طبیعی در ناحیه برجستگی استخوان درشت نی را «ازگود اشلاتر» می گویند. این عارضه استخوانی بیشتر در نوجوانان 11 تا 15 سال دیده می شود زیرا در این سن استخوان ها فعالیت بیشتری دارند. ازگود اشلاتر بیشتر در پسر ها شایع است. این بیماری در ورزشکاران هم دیده می شود.

علایم ازگود اشلاتر زانو 

از علایم ازگود اشلاتر می توان به برجستگی بیشتر از حد معمول در ناحیه برجستگی استخوان درشت نی اشاره کرد. اگر این ناحیه از زانو لمس شود، فرد احساس درد می کند. 

درمان زانو درد به دلیل ازگود اشلاتر 

برای درمان و کاهش درد زانو در عارضه ازگود اشلاتر از «بریس» (نوعی زانو بند طبی) و دارو های عمومی زانو درد استفاده می شود. برای بهبود این نوع از زانو درد، لازم است برای مدتی فعالیت های شدید ورزشی کنار گذاشته شود.

درمان زانو درد در جوانی

7.  احساس درد در ناحیه زانو به دلیل تاندونیت پاتلا

به بیماری التهاب تاندون زانو (تاندونیت پاتلا) یا زانوی جهندگان (پرشگران) می گویند. این زانو درد ناشی از التهاب، کشیدگی و یا پارگی تاندون زانو می باشد. آسیب به تاندون زانو بیشتر در ورزشکارانی که پرش های زیادی انجام می دهند اتفاق می افتد. ورزش هایی مانند والیبال و بسکتبال از این دسته ورزش ها می باشند.

علایم تاندونیت پاتلا

درد در محل تاندون زانو از علایم عارضه «تاندونیت پاتلا» است. این درد در هنگام انجام ورزش بیشتر هم می شود.

درمان تاندونیت پاتلا

درمان ها، همان درمان های عمومی کاهش درد زانو می باشند به علاوه از ورزش های خاص برای تقویت عضلات اطراف زانو نیز استفاده می شود.

زانو درد و درمان آن

8. سندرم ایلیوتیبیال باند عامل درد زانو 

«ایلیوتیبیال باند» یک تاندون است که از لگن تا زیر زانو کشیده شده است. این عارضه بیشتر در کسانی مشاهده می شود که ایلیوتیبیال باند کوتاه یا سفت دارند. همچنین دویدن، دوچرخه سواری و یا راه رفتن زیاد و طولانی نیز از علت های ایجاد این بیماری است.

علایم سندرم ایلیوتیبیال

احساس درد در قسمت خارجی زانو از علایم سندرم ایلیوتیبیال باند است. این درد با شروع فعالیت شروع می شود و با ادامه آن شدت درد نیز افزایش می یابد.

درمان سندرم ایلیوتیبیال

نرمش هایی که به نرم شدن و شل شدن این تاندون کمک می کند، درمان این عارضه است.

زانو درد و راه های درمان آن

سخن آخر

درد در زانو افراد را در سنین مختلف درگیر خود می کند. درد در زانو دلایل مختلفی می تواند داشته باشد. می تواند گاه بر اثر یک اتفاق باشد و یا عفونت عامل این درد باشد.


مقالات مرتبط:

آموزش ورزش برای درمان زانو درد و تقویت زانو آسیب دیده

علت و درمان ورم و آب آوردن زانو

از
3
رای