آبلیمو برای جوش صورت مفید است ؛ درمان جوش با آبلیمو + عوارض

آبلیمو برای جوش صورت مفید است ؛ درمان جوش با آبلیمو + عوارض استفاده از یک درمان خانگی و طبیعی مثل آبلیمو برای پوست و جوش صورت همیشه بهترین راه حل بوده است. اما آیا آبلیمو برای جوش صورت مفید است؛ درمان جوش با آبلیمو چه عوارضی دارد، پاسخ را در سلام دنیا بخوانید.

لیمو حاوی ترکیبات گیاهی فراوانی است که ممکن است به درمان جوش صورت با آبلیمو کمک کند. با این حال ، استفاده از آب لیمو یا روغن لیمو به طور مستقیم بر روی پوست ممکن است عوارض جانبی ناخواسته ای ایجاد کند. طبق گفته آکادمی پوست آمریکا (AAD)، آکنه شایع ترین بیماری پوستی در ایالات متحده است که سالانه تا 50 میلیون نفر به آن مبتلا می شوند.

بسیاری از افراد قبل از مراجعه به انتخاب های پزشکی برای درمان آکنه خود به دنبال درمان های خانگی هستند. در این مقاله از وب سایت سلام دنیا، اطلاعاتی در مورد ایمنی و اثر بخشی لیمو ترش برای جوش صورت به عنوان یک درمان آکنه ارائه شده است. ما همچنین برخی از گزینه های درمانی جایگزین برای آکنه را بیان می کنیم. آیا این روش فایده ای دارد؟

آبلیمو برای جوش مفید است؟

برخی از افراد ادعا می كنند كه در استفاده از لیمو به عنوان درمان آكنه موفق هستند. آنها اظهار کردند که لیمو از التهاب جلوگیری می کند یا میزان چربی و باکتری های پوست آنها را کاهش می دهد. دانشمندان کاملا اثر لیمو به عنوان درمان آکنه را بررسی نکرده اند. با این حال، برخی مطالعات به طور کلی اثرات ضد التهابی و ضد باکتری لیمو را بررسی کرده اند. بیشتر آنها روغن ضروری لیمو که از پوست لیمو گرفته می شود را بررسی کرده اند.


حتما بخوانید: توصیه طب سنتی برای داشتن پوست شفاف و بدون جوش


آبلیمو برای جوش مفید است؟

اگرچه تحقیقات نشان می دهد که روغن های ضروری ممکن است برخی از مزایای سلامتی را داشته باشند، اما لازم به یادآوری است که سازمان غذا و دارو (FDA) خلوص یا کیفیت این مواد را کنترل یا تنظیم نمی کند. افراد باید قبل از استفاده از روغن های ضروری (اسنشیال) با ارائه دهنده خدمات بهداشتی خود صحبت کند و حتماً در مورد کیفیت محصولات یک برند تحقیق کند. قبل از امتحان روغن ضروری جدید، فرد همیشه باید تست حساسیت را انجام دهد.

اثرات ضد التهابی روغن ضروری لیمو 

یک مطالعه حیوانی در سال 2018 اثرات ضد التهابی روغن های اساسی حاصل از چهار نوع مرکبات مختلف را بررسی کرد. این مرکبات شامل یک گونه لیمو و سه گونه مختلف لیمو ترش بود. این مطالعه نشان داد که روغن های ضروری لیمو و دو روغن اساسی از سه لیمو ترش التهاب در موشها را کاهش داد. نویسندگان این اثرات ضد التهابی را به ماده شیمیایی لیمو نسبت دادند که در پوست مرکبات به وفور یافت می شود. یک مطالعه جداگانه روی حیوانات در سال 2018 همچنین نشان داد که استفاده موضعی روغن لیمو به کاهش التهاب پوست و آسیب پوست در موش ها کمک کرد. با توجه به اینکه هر دو مطالعه فقط روی حیوانات انجام شده است، نمی توان گفت آیا این نتایج برای انسان ها هم قابل اجرا است یا خیر.

ماسک لیمو ترش برای صورت

اثرات ضد میکروبی لیمو:

یک مطالعه در سال 2016 نشان داد که غلظت های آب لیمو و سایر مرکبات از رشد برخی از باکتری ها و قارچ ها در آزمایشگاه جلوگیری می کند. نویسندگان این اثرات ضد میکروبی را به ترکیبات گیاهی خاصی نسبت دادند که مرکبات به وفور حاوی آنها هستند. نمونه هایی از این ترکیبات عبارتند از:

 • فنول ها
 • فلاونوئیدها (رنگدانه های گیاهی)
 • روغن های ضروری

یک مطالعه آزمایشگاهی در سال 2017 خواص ضد میکروبی سه روغن اساسی زیر را بررسی کرد:

 • لیمو
 • رزماری
 • لیتسه آ (litsea)

محققان هر روغن را در برابر پنج عامل بیماری زای مختلف مسئول ایجاد عفونت های پوستی آزمایش کردند. یکی از عوامل بیماری زایی (پاتوژن هایی) که آنها مطالعه کردند، باکتری استافیلوکوکوس اپیدرمیدیس است که یکی از چندین باکتری در ایجاد آکنه می باشد. از بین سه روغن مورد بررسی، روغن ضروری لیمو کمترین تأثیر را در مهار عوامل بیماری زای مختلف داشت. اسانس میوه لیتسه آ در کل فعالیت ضدمیکروبی قابل توجهی را نشان داد.


حتما بخوانید: درمان جوش صورت با طب سنتی و داروهای گیاهی


لیمو ترش برای پوست صورت خوبه

عوارض لیمو ترش برای پوست

لیموها حاوی اسید سیتریک هستند. این ماده شیمیایی است که طعم تند و ترش را به لیمو می دهد. اگر شخصی آن را مستقیماً روی پوست خود بمالد، می تواند واکنش هایی نیز ایجاد کند. برخی از خطرات احتمالی استفاده از لیمو بر روی پوست عبارتند از:

 • احساس خارش یا سوزش
 • خشکی بیش از حد
 • قرمزی
 • خارش
 • افزایش حساسیت پوست به نور خورشید

درمان جوش صورت با آبلیمو

نحوه استفاده از لیمو بر روی درمان آکنه و جوش صورت: 

افراد باید قبل از استفاده از لیمو به عنوان درمان آکنه با یک متخصص پوست مشورت کنند. یک متخصص پوست تشخیص می دهد که آیا لیمو برای نوع پوست فرد مناسب است یا خیر. افرادی که تحت درمان آکنه هستند نباید آب لیمو را مستقیماً روی پوست خود بمالند، زیرا این کار می تواند منجر به تحریک پوست شود. آنها همیشه باید ابتدا آب لیمو را با آب رقیق کنند. متخصص پوست می تواند نسبت مناسب آب لیمو به آب را مشخص کند. آب لیمو تازه ممکن است بهتر از محصول خریداری شده از فروشگاه باشد، زیرا لیمو تازه حاوی قندهای اضافی یا سایر ترکیبات نیست.


حتما بخوانید: آیا خوردن لبنیات باعث آکنه می شود؟


آیا لیمو به درمان جای جوش کمک خواهد کرد؟ (لیمو برای جای جوش)

مشخص نیست که آیا محصولات لیمو به طور خاص بر روی جای جوش تأثیری دارند یا خیر. با این حال، نتایج یک مطالعه حیوانی در سال 2016 نشان می دهد که روغن لیمو به طور کلی می تواند به بهبود زخم کمک کند. این مطالعه اثرات روغن لیمو بر روی خرگوشهای آلوده به جرب را بررسی کرد. محققان دریافتند که استفاده موضعی روغن لیمو به تسریع بهبود زخم های پوستی کوچکتر کمک می کند. مشخص نیست که این اثرات برای انسان یا سایر زخم های پوستی اعمال می شود.

درمان جوش صورت و جای جوش با روش های پزشکی

چندین روش درمانی برای آکنه در دسترس است. برخی از آنها بدون نسخه پزشک در دسترس هستند ، در حالی که برخی دیگر فقط با نسخه پزشک در دسترس هستند. برخی از درمان های معمول برای آکنه عبارت اند از:

 • کرم ها و پمادهای موضعی که حاوی بنزوئیل پراکسید ، آنتی بیوتیک یا اسید سالیسیلیک هستند
 • قرص های پیشگیری از بارداری
 • قرص آنتی بیوتیک

اگر آکنه فرد شدید باشد ، پزشک ممکن است یکی از روش های زیر را توصیه کند:

 • روشهای درمانی با نور یا لیزر
 • لایه برداری شیمیایی

 لیمو ترش برای جوش صورت

یک فرد همچنین می تواند با پزشک یا متخصص پوست در مورد درمان های طبیعی که می تواند در خانه امتحان کند صحبت کند. این متخصصان مراقبت های بهداشتی قادر خواهند بود روش های درمانی مناسب برای نوع پوست و نوع آکنه فرد را توصیه کنند.


حتما بخوانید: درمان های خانگی برای درمان جوش و آکنه روی باسن


راهکارهایی برای مراقبت از پوست دارای جوش

AAD نکات زیر را برای کنترل آکنه توصیه می کند:

 • اجتناب از لمس صورت یا سایر قسمت هایی که آکنه دارد
 • اجتناب از کندن آکنه های برآمده یا چرک های بیرون زده آکنه
 • اجتناب از استفاده از لایه بردارها ، داروی قابض وتونرها که باعث تشدید آکنه می شوند
 • اجتناب از مصرف مواد آرایشی که منافذ پوست را مسدود می کند
 • پرهیزاز قرار گرفتن در معرض بیش از حد آفتاب
 • استفاده از آب ولرم برای پاکسازی پوست
 • شستن مناطق مستعد آکنه در اسرع وقت پس از تعریق
 • شستن و شامپو زدن روزانه موهای چرب
سخن آخر

آکنه یا جوش نوعی بیماری التهابی پوستی است که می تواند دلیل باکتریایی داشته باشد. لیمو حاوی ترکیباتی است که به نظر می رسد در شرایط آزمایشگاهی مانع رشد باکتری های خاصی می شوند. همچنین به نظر می رسد این ترکیبات در مطالعات حیوانی باعث کاهش التهاب می شوند. با وجود این یافته های امیدوار کننده ، دانشمندان هنوز کاملا لیمو را به عنوان درمان آکنه بررسی نکرده اند. قبل از امتحان روغن لیمو یا آبلیمو به عنوان درمان جوش، فرد باید با پزشک یا متخصص پوست خود مشورت کند. استفاده از لیمو به صورت موضعی می تواند پوست را تحریک کند، که ممکن است آکنه موجود را تشدید کند.


مقالات مرتبط:

خواص صابون گوگرد برای پوست

درمان خانگی جوش صورت در بارداری

از
5
رای