علت جوش باسن چیست؛ درمان خانگی از بین بردن فولیکولیت نشیمنگاه

علت جوش باسن چیست؛ درمان خانگی از بین بردن فولیکولیت نشیمنگاه علت جوش روی باسن چیست؛ درمان خانگی جوش باسن(ناحیه نشیمنگاه)؛ عوامل ایجاد فولیکولیت؛ روش های از بین بردن جوش روی باسن و فولیکولیت در خانه؛ بایدها و نبایدها در سلام دنیا بخوانید.

جوش روی باسن می توانند بسیار ناراحت کننده باشند، و اکثر افرادی که آنها را تجربه می کنند، می خواهند هر چه سریع تر از شر آن خلاص شوند. برخی از داروهای خانگی ممکن است به پاکسازی فولیکول های مسدود شده و خلاص شدن از شر جوش های روی باسن کمک کند. آکنه های موجود در باسن مشابه با آکنه های صورت نیستند. آکنه های بیرون آمده در صورت عموما با نام «آکنه ولگاریس» شناخته می شوند که دارای داروها و درمان های خاصی است. هر کسی که از این روش های درمانی برای پاک کردن جوش بر روی باسن خود استفاده کرده است، متوجه می شود که نتایج مشابهی ندارد. در این مقاله سلام دنیا، قصد داریم تا درباره علت جوش باسن چیست؛ عوامل ایجاد فولیکولیت و درمان خانگی برای از بین بردن جوش روی باسن و فولیکولیت و باید و نباید ها و زمان مراجعه به پزشک برای جوش باسن صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

علت جوش باسن (ناحیه نشیمنگاه) چیست

آنچه که اشخاص به نام جوش روی باسن در نظر می گیرند، به طور خاص یک اختلال دیگر است. اصطلاح پزشکی آن، «فولیکولیت» نامیده می شود. فولیکولیت به جای منافذ پوست روی فولیکول های مو تأثیر می گذارد. فولیکولیت زمانی رخ می دهد که فولیکول های مو مسدود شده و دچار عفونت باکتریایی می شود که منجر به برآمدگی قرمز رنگ و فولیکول های پر شده از چرک می شود. این فولیکول های مو مسدود شده مانند جوش یا منافذ مسدود شده به نظر می رسند، به همین دلیل است که بسیاری از افراد این دو اختلال را با هم اشتباه می گیرند.

علت جوش روی باسن چیست

داروهای طبیعی و درمان های خانگی برای درمان آکنه روی باسن

باکتری هایی که باعث ایجاد فولیکولیت می شوند در شرایط خاص رشد می کنند. راه های جلوگیری از بروز باکتری ها و بروز فولیکولیت، شامل موارد زیر است:

1. از بین بردن جوش روی باسن با شست و شو مرتب

شست و شو به طور منظم با از بین بردن کثیفی، چربی و تعریق، فولیکول ها را تمیز نگه می دارد. این کار ممکن است سطح باکتری های موجود در پوست را کاهش داده و خطر ابتلا به فولیکولیت را کاهش دهد. افرادی که بیشتر مستعد فولیکولیت هستند، باید شست و شو در صبح و عصر را در نظر بگیرند. برای جلوگیری از رشد باکتری از صابون ضد باکتریایی استفاده کنید. شست و شو حداقل دو مرتبه در روز برای افرادی که ورزش می کنند نیز مهم است. ممکن است همیشه شست و شو بعد از هر کلاس دوچرخه سواری یا کلاس یوگا راحت نباشد، اما عرق زیاد ناشی از ورزش ممکن است محیط مناسبی برای رشد باکتری ها باشد.


حتما بخوانید: علت برجستگی جوش مانند در ناحیه تناسلی زنان


2. از بین بردن جوش روی باسن با اجتناب از لایه برداری شدید

لایه برداری بهترین راه برای جلوگیری از گرفتگی منافذ سلول های مرده پوست و فولیکول ها است. با این وجود، استفاده از لیف یا اسکراب به طور منظم ممکن است به خصوص برای افرادی با پوست ملتهب یا نرم خیلی خشن باشد. استفاده منظم از لیف یا اسکرابر دوش نایلونی برای شست و شو و لایه برداری به جلوگیری از سوزش و التهاب کمک می کند.

نکات مهم برای درمان جوش روی باسن

3. از بین بردن جوش روی باسن با استفاده از جایگزین های طبیعی

برای افرادی که مایل به استفاده از کرم های دارویی فاقد نسخه (OTC) نیستند، برخی از گزینه های طبیعی در دسترس است.

الف: از بین بردن جوش روی باسن با روغن درخت چای

روغن درخت چای یک درمان طبیعی محبوب برای پوست است. به نظر می رسد که این اسانس دارای خواص ضد میکروبی است که ممکن است به پاک نگه داشتن پوست و از بین بردن باکتری های ایجاد کننده فولیکولیت کمک کند.


حتما بخوانید: خواص روغن درخت چای برای پوست و مو


ب: زردچوبه؛ درمان خانگی جوش روی باسن

برخی از افراد توصیه می کنند که زرد چوبه ممکن است به جلوگیری از بروز فولیکولیت کمک کند. همانطور که یک مطالعه بازنگری نشان می دهد، یک ترکیب موجود در زردچوبه به نام کورکومین بر علیه استافیلوکوکوس اورئوس عمل می کند که باکتری فعالی است که می تواند منجر به فولیکولیت شود. استفاده از خمیر زردچوبه و آب برای درمان این ناحیه به طور روزانه، ممکن است یک درمان طبیعی مفید باشد. با این وجود، زردچوبه ممکن است موقتا پوست را زرد کند. اما دلیلی برای نگرانی وجود ندارد. با این حال، شایان ذکر است که اکثر تحقیقات در مورد خصوصیات ضد باکتریایی کورکومین بیشتر به جای بررسی زردچوبه، خود کورکومین را بررسی کرده اند.

ج: از بین بردن جوش روی باسن با سرکه

اسید استیک که در سرکه سیب یا سرکه خانگی یافت می شود، یکی دیگر از ضد باکتری های طبیعی است که ممکن است به تعادل پوست کمک کند. در مطالعه ای، محققان گزارش کردند که اسید استیک باعث کاهش رشد باکتری روی زخم های سوختگی می شود. آنها همچنین دریافتند که این اسید باعث کاهش رشد باکتری در نمونه های آزمایشگاهی می شود. افزودن یک پیمانه سرکه سیب به آب گرم وان حمام ممکن است به مبارزه با باکتری های ایجاد کننده فولیکول کمک کرده و پوست را بر روی باسن بدون جوش نگه دارد. لازم به ذکر است که این تحقیق به طور خاص اسید استیک را مورد بررسی قرار داده و سرکه مورد مطالعه قرار نگرفته است.

درمان های خانگی آکنه روی باسن

4. از بین بردن جوش روی باسن با استفاده از مرطوب کننده مناسب

مرطوب نگه داشتن پوست ضروری است، اما برخی از مرطوب کننده ها ممکن است با مسدود کردن فولیکول ها و وخیم تر کردن جوش ها، شرایط را وخیم تر کنند. مرطوب کننده های بدون چربی که حاوی ترکیباتی مانند اسید لاکتیک هستند، ممکن است از بروز فولیکولیت در برخی افراد جلوگیری کنند. اسید لاکتیک یک ترکیب مشابه اسید سالیسیلیک است که در برخی از داروهای آکنه موجود است. این اسید ممکن است در حین مرطوب کردن پوست، به سست شدن و خلاص شدن از شر سلول های مرده پوست کمک کند. روغن نارگیل همچنین ممکن است یک مرطوب کننده طبیعی خوب برای کمک به تسکین پوست تحریک شده باشد.


حتما بخوانید: بهترین روش صحیح لایه برداری پوست بدن


5. از بین بردن جوش روی باسن با پوشیدن لباس های گشاد از الیاف های طبیعی

لباس های ورزشی (لباس باشگاه) ممکن است باعث تعریق شخص در حین ورزش کردن شود، اما همچنین ممکن است باعث رشد باکتری ها در تمام نواحی دچار مشکل شود. همچنین لباس های باشگاه تنگ ممکن است باعث گرما و سایش بیشتر شوند که منجر به گرفتگی فولیکول ها یا تورم ناحیه تحریک شده می شود. در عوض به دنبال پارچه های شل و قابل نفس کشیدن مانند پنبه، کنف یا کتان باشید.

راهکارهای از بین بردن جوش روی باسن

6. از بین بردن جوش روی باسن با استفاده از کمپرس گرم

اعمال لیف حمام گرم بر روی این ناحیه ممکن است فولیکول ها را باز کرده و اجازه دهد تا برخی از باکتری ها و چرک ها خارج شوند بدون اینکه جای زخمی باقی بماند. حتما بعد از استفاده از کمپرس گرم، این ناحیه را به خوبی بشویید. گرما ممکن است پوست های حساس، ملتهب و تحریک شده را تسکین دهد.

7. از بین بردن جوش روی باسن با آب شور 

آب شور ممکن است به ضد عفونی کردن این ناحیه و درمان عفونت خفیف کمک کند. یک حمام آب نمک گرم یک روش فوق العاده برای تسکین، آرامش و پاکسازی طبیعی پوست است.

کارهایی که باید از انجام آن برای درمان جوش روی باسن اجتناب کنید

برخی از اقداماتی که باید در هنگام درمان آکنه بر روی باسن کاملا از آن اجتناب کنید، به شرح زیر است:

  • لایه برداری یا سایش خیلی خشن یا در بازه های زمانی کوتاه مدت
  • ترکاندن جوش ها یا فولیکول های مسدود شده
  • پوشیدن لباس های مشابه پس از ورزش
  • اجتناب از مواد شیمیایی غیر ضروری، مانند مواد شوینده لباس معطر یا خشک کن های ملحفه ها

کارهایی که باید از انجام آن برای درمان جوش روی باسن اجتناب کنید

چه عواملی باعث ایجاد فولیکولیت می شود؟

فولیکولیت معمولا در اثر رشد بیش از حد باکتری هایی مانند استافیلوکوک اورئوس ایجاد می شود. این باکتری ها معمولا بدون هیچ مشکلی بر روی پوست زندگی می کنند. اگر باکتری ها به قسمت زیرین پوست بروند، ممکن است رشد کرده و تکثیر شوند که می تواند باعث عفونت های کوچک در فولیکول های موهای عمیق تر شود. به غیر از باکتری ها، عواملی مانند سایش و تعریق نیز می توانند در بروز فولیکولیت موثر باشند. به ندرت عرق کردن یا سایش در هنگام تمرین ورزشی در شلوار باشگاه برای رشد باکتری کافی است. نشستن مستقیما بر روی صندلی پس از ورزش ممکن است یک مشکل دیگر باشد. گاهی اوقات، پوشیدن لباس های تنگ ممکن است برای ایجاد فولیکولیت در باسن کافی باشد.

چه زمانی باید برای جوش روی باسن به پزشک مراجعه کرد؟

مشکلی وجود ندارد که در مورد فولیکولیت در باسن، به پزشک متخصص پوست مراجعه کنید. آنها تجربه زیادی در درمان این بیماری دارند و ممکن است یک درمان خانگی مناسب برای علائم را توصیه کنند. اگر با وجود درمان، فولیکولیت ادامه پیدا کرد یا وخیم تر شد، زمان آن فرا رسیده است که به پزشک مراجعه کنید. همچنین اگر برآمدگی ها تبدیل به کفگیرک یا کهیر شد، نیاز به مراجعه به پزشک است. شیوع شدید ممکن است برای درمان به آنتی بیوتیک ها یا کرم های قوی بیشتری جهت مقابله با عفونت نیاز داشته باشد. فولیکول ها می توانند ناراحت کننده باشند، اما انواع مختلفی از درمان ها موجود است. پزشکان می توانند به خصوص در موارد شدید، گزینه های درمانی مناسب را توصیه کنند. فوليکوليت به طور کلی به درمان پاسخ می دهد.

چه زمانی باید برای جوش روی باسن به پزشک مراجعه کرد؟

سوال: آیا هر گونه داروی فاقد نسخه برای جوش می تواند برای درمان فولیکولیت موثر باشد؟ اگر این گونه است، کدام دسته از داروها؟

جواب: پاک کننده های صورت و لایه بردارهای ملایم به از بین بردن چربی ها و تمیز نگه داشتن پوست در قسمت باسن کمک می کنند. از اسکراب های ضد باکتریایی ملایم برای صورت باید به صورت ایمن استفاده کنید. اما مراقبت باشید که این محصولات را در نزدیکی مقعد، دهانه آلت تناسلی مرد یا داخل لابیا استفاده نکنید. از داروهای تجویزی مخصوص آکنه تا زمانی که با پزشک خود مشورت نکرده اید، استفاده نکنید.

سخن آخر

آنچه که اشخاص به نام جوش روی باسن در نظر می گیرند، اختلالی است که اصطلاح پزشکی آن، «فولیکولیت» است. برخی از داروهای خانگی ممکن است به پاکسازی فولیکول های مسدود شده و خلاص شدن از شر جوش های روی باسن کمک کند. کارهایی که باید از انجام آن برای درمان جوش روی باسن اجتناب کنید؛ چه زمانی باید برای جوش روی باسن به پزشک مراجعه کرد؛ آیا هر گونه داروی فاقد نسخه برای جوش می تواند برای درمان فولیکولیت موثر باشد؟

منبع: medicalnewstoday


مقالات مرتبط:

جوش ناحیه تناسلی مردان نشانه چیست

از بین بردن قرمزی جای جوش صورت با 11 درمان خانگی

از
11
رای