مصرف ماری جوانا در شیردهی: عوارض آن بر نوزاد و روش ترک آن

مصرف ماری جوانا در شیردهی: عوارض آن بر نوزاد و روش ترک آن ماری جوانا با نام های خیابانی مختلفی مانند علف، گل و ... شناخته می شود. مصرف ماری جوانا در دوران شیردهی برای مادر و نوزاد خوب نیست. از تاثیرات مضر ماری جوانا بر روی نوزاد: رشد حرکتی ضعیف، کاهش ارتباط با مادر و... می باشد.

بسیاری از مادران جدید، زمان یا تمایلی به تفکر درباره مصرف ماری جوانا ندارند اما برای بعضی دیگر رها کردن این کار، یک چالش مداوم محسوب می شود و البته بعضی نیز از آن برای مقاصد درمانی استفاده می کنند. دلیل استفاده هر چه باشد، ماری جوانا و شیردهی همواره ترکیبی نادرست است. در اینجا به شما مطالبی درباره ریسک های استفاده از ماری جوانا در دوران شیردهی، تاثیر ماری جوانا بر نوزادان و روش های رهایی از این مشکل را خواهیم آموخت.

آیا مصرف ماری جوانا در دوران شیردهی بی خطر است؟

خیر. مصرف ماری جوانا در دوران شیردهی برای شما و نوزادتان خوب نیست. مراکز کنترل و جلوگیری از بروز بیماری ها در آمریکا اعلام کرده اند زنان در دوران شیردهی باید از مصرف ماری جوانا پرهیز کنند. مصرف این ماده چه به صورت دود یا خوراکی، برای کودک شما مضر بوده و بایستی از آن پرهیز نمایید. ماری جوانا در لیست مواد مخدری است که انجمن پزشکان زنان و زایمان آمریکا اعلام کرده است مادران شیرده بایستی از آن دوری کنند. کمیته مربوط به مواد بر این باور است که مادران شیرده باید از سوء مصرف مواد خودداری کنند. همچنین توجه داشته باشید که ماری جوانا با نام های خیابانی مختلفی مانند علف، گل و ... شناخته می شود. از تمامی این مواد دوری کنید چون آنها در واقع ماری جوانا می باشند.

آیا مصرف ماری جوانا در دوران شیردهی بی خطر است؟

ماری جوانا چگونه بر شیر مادر تاثیر می گذارد؟

ماری جوانا از گیاه کانابیس گرفته می شود که دارای ترکیبات روان گردانی با نام کانابینوئید می باشد. مواد روان گردان در عملکرد عادی مغز مداخله کرده و باعث تغییر در تفکرات، احساسات و رفتارهای فرد می شوند. ماری جوانا دارای بیش از 150 ترکیب روان گردان می باشد اما اصلی ترین آنها دلتا-9-تتراهیدروکانابینول (THC) می باشد. این ترکیب به سرعت جذب خون و سپس شیر مادر شده و در آن باقی می ماند زیرا ماری جوانا در سلول های چربی ذخیره گردیده و بدن از این سلول های چربی برای تولید شیر استفاده می کند. استفاده مداوم از ماری جوانا باعث افزایش غلظت این ترکیب در شیر مادر می شود. بنابراین وقتی شما در دوران شیردهی ماری جوانا مصرف می کنید، در واقع به طور غیر مستقیم به نوزادتان مواد مخدر می دهید!

نوزاد از طریق شیر سینه مادر چه میزان ماری جوانا دریافت می کند؟

میزان ترکیبات کانابیس در شیر مادر بستگی به میزان ماری جوانای مصرفی مادر، وزن وی و سن نوزاد دارد. متخصصین اعلام کرده اند که به طور میانگین، نوزاد حدود 0.8% دوز مصرفی به ازای هر کیلو وزن مادر را دریافت می نماید. به عنوان مثال، اگر وزن مادر 60 کیلو بوده و وی 60 گرم ماری جوانا مصرف کرده باشد، نوزاد حدود 0.8% از 60 یعنی 0.48 میلی گرم ماری جوانا دریافت خواهد کرد. افرادی که مقدار زیادی ماری جوانا مصرف می کنند ممکن است در شیر آنها 8 برابر خون شان THC وجود داشته باشد. قرار گرفتن در معرض THC در سنین نوزادی می تواند بر رشد کلی نوزاد تاثیر گذارد. 

نوزاد از طریق شیر سینه مادر چه میزان ماری جوانا دریافت می کند؟

THC موجود در شیر مادر چگونه بر نوزاد تاثیر می گذارد؟

مصرف ماری جوانا توسط یک مادر در دوران شیردهی می تواند به روش های مختلف بر نوزاد وی تاثیر گذارد:

  • رشد حرکتی ضعیف: نوزادانی که به دفعات در معرض کانابیس از طریق شیر مادر قرار داشته باشند، رشد حرکتی ضعیفی خواهند داشت. این تاثیر بویژه وقتی این قرارگیری در ماه اول پس از تولد روی دهد، شدیدتر خواهد بود.
  • تاخیر در رشد:  همزمان با تاخیر شناختی، معیارهای رشد فیزیکی نوزاد نیز دچار تاخیر خواهند شد. به طور کلی نوزاد از لحاظ رشد فیزیکی کلی با تاخیر مواجه خواهد شد.
  • کاهش عکس العمل مکیدن شیر: عکس العمل مکیدن شیر به دلیل تاثیرات روانی ماری جوانا تضعیف می شود. این یعنی زمان کمتری صرف شیردهی و تغذیه نوزاد شده و در نتیجه کودک دچار سوء تغذیه خواهد شد. 
  • کاهش میزان تامین شیر: ماری جوانا میزان شیر تولیدی در بدن را کاهش می دهد. THC بر ترشح پرولاکتین که محرک تولید شیر در سینه مادر است، تاثیر می گذارد.
  • خواب آلودگی و بی حالی: نوزاد پس از خوردن شیر به دلیل تاثیرات آرام بخشی ماری جوانا، دچار خواب آلودگی و بی حالی خواهد شد. در دراز مدت، این وضعیت می تواند به عملکردهای عصبی نوزاد صدمه وارد کند.
  • تخریب رابطه مادر-فرزندی: کانابیس بر قضاوت و خلق و خو تاثیر می گذارد. این ماده می تواند در توانایی مادر برای تغذیه و پرورش بهتر فرزندش تاثیر گذارد. در درازمدت، پیوند عاطفی بین مادر و نوزاد ضعیف شده و تاثیر آن در زندگی نوزاد باقی خواهد ماند.

موارد بیان شده تنها برخی از تاثیرات مستندسازی شده ماری جوانا بر نوزادان شیرخوار به دلیل محدودیت تحقیقات در این زمینه می باشد. تاثیرات ماری جوانا فراتر از موارد مربوط به مصرف فوری آن می باشد؛ زیرا THC می تواند برای مدتها در شیر مادر باقی بماند. حتی ادرار و مدفوع نوزاد نیز پس از مصرف شیر حاوی THC توسط وی، تا دو الی سه هفته، دارای THC خواهد بود.

اثرات و عوارض جانبی ماری جوانا بر روی نوزاد

ترکیبات موجود در ماری جوانا تا چه مدت در شیر مادر باقی می مانند؟

میانگین نیمه عمر ترکیبات ماری جوانا حدود 2 تا 3 روز می باشد. نیمه عمر زمانی است که طول می کشد تا کبد بتواند نیمی از ترکیبات ماری جوانا را که وارد بدن شده اند، پردازش نماید. برای یک نوزاد حدود یک هفته زمان لازم است تا بدن به طور کامل از ترکیبات کانابیس پاک شود. در مورد کسانی که به طور مداوم ماری جوانا مصرف می کنند، بدن به هشت روز یا بیشتر زمان نیاز دارد تا به طور کامل ترکیبات ماری جوانا را هضم و دفع نماید. توجه داشته باشید که ماری جوانا حلال در چربی (لیپوفیلیک) بوده و جذب چربی می شود. حتی هنگامی که بدن بخش عمده ای از THC را دفع نمود، مقداری از آن کماکان در بافت چربی بدن (حتی برای ماه ها) باقی می ماند. به این دلیل، شیر سینه مادر ممکن است کماکان از طریق این بافت چربی، THC دریافت کند.

آیا استفاده تفننی ماری جوانا نیز بر نوزاد تاثیر می گذارد؟

بله. حتی استفاده غیر مداوم و تفننی ماری جوانا نیز می تواند بر نوزاد شیرخوار تاثیر گذارد. متخصصین پزشکی اعلام کرده اند که هیچ مقدار بی خطر ماری جوانا برای مادری که در حال شیردهی به فرزندش می باشد وجود ندارد. ماری جوانا در هر شکل و دوز مصرفی، برای مادر و نوزاد مضر می باشد.

آیا استفاده تفننی ماری جوانا نیز بر نوزاد تاثیر می گذارد؟

اگر شما به ماری جوانا به عنوان دارو نیاز داشتید، چه باید کرد؟

متخصصین پزشکی معتقدند استفاده دارویی از ماری جوانا تنها در صورتی باید انجام پذیرد که مزایای آن برای مادر بیشتر از مضرات آن برای نوزاد باشد. استفاده دارویی از ماری جوانا معمولاً برای افزایش اشتها و کاهش حالت تهوع انجام می پذیرد. این ماده همچنین ممکن است برای درمان التهاب و بهبود مشکلات عصبی مانند کنترل ماهیچه ای مورد استفاده قرار گیرد. با این وجود، داروهای جایگزینی وجود دارند که می توانید به جای ماری جوانا از آنها استفاده نمایید. اگر پزشک ما استفاده دارویی از ماری جوانا را برای شما قبل از بارداری تجویز کرده است، درباره سایر گزینه های درمانی بلافاصله پس از اطلاع از بارداری با وی مشورت نمایید.

اگر قادر به ترک ماری جوانا نیستید، چه باید بکنید؟

اگر شما مدتهاست که از ماری جوانا استفاده می کنید و برای شما ترک آن دشوار است، می توانید راه حل های زیر را در نظر بگیرید:

  • درمان: چندین درمان ضد اعتیاد می توانند محرک ها به سمت استفاده از ماری جوانا را هدف قرار داده و روش هایی را برای غلبه بر آنها به شما بیاموزند. شما می توانید به یک کمپ یا کلینیک ترک اعتیاد مراجعه کرده و از این روش های درمانی بهره مند شوید. 
  • مشاوره: مادران با کسب مشاوره در خصوص اهمیت سلامت فرزندانشان در قبال چشم پوشی از لذت مصرف ماری جوانا، می توانند بر اعتیادشان غلبه نمایند. اعتیاد بیشتر به دلیل وابستگی ذهنی به یک ماده مخدر است. تغییر در طرز تفکر می تواند به مادران کمک کند تا به چیزی فراتر از مصرف ماری جوانا بیاندیشند. این جلسات معمولاً به صورت گروهی یا فردی توسط مشاورین خبره در این زمینه برگزار می شوند.
  • اگر راهی وجود نداشت، از شیر خشک استفاده کنید: شیر مادر بهترین غذا برای نوزاد محسوب می شود. وقتی شما نمی توانید مصرف ماری جوانا را ترک کنید، بهتر است نوزادتان را با شیر خشک تغذیه نمایید. به خاطر داشته باشید که شیر خشک هرگز جایگزین مناسبی برای شیر مادر محسوب نشده و مصرف ماری جوانا توسط مادران، کماکان بر توانایی آنها برای پرورش و تربیت فرزندشان تاثیر خواهد گذاشت. 

راه حل های جایگزین ترک ماری جوانا در دوران شیردهی

شما مسئول سلامت کودک شیرخوارتان هستید و مصرف ماری جوانا بدون شک برای وی مضر است. بنابراین، بهتر است زندگی بدون ماری جوانا را نه فقط بخاطر خودتان، بلکه برای ایمنی، سلامت و آینده فرزند عزیز و دلبندتان انتخاب نمایید.