علائم اعتیاد به شیشه؛ علائم، خطرات، اثرات و ملاک های تشخیص مصرف شیشه

علائم اعتیاد به شیشه؛ علائم، خطرات، اثرات و ملاک های تشخیص مصرف شیشه خطر فوری سوء مصرف شیشه در بدن این است که بیش از حد می تواند مرگبار باشد. عواقب درازمدت سوء مصرف شیشه، بیماری قلبی و آسیب مغزی می باشد. رفتار عجیب و غریب از علائم مصرف شیشه

معتادین به شیشه اغلب نمی توانند به تنهایی این اعتیاد را ترک کنند، زیرا شیشه سیستم تصمیم گیری را مختل و سیستم پاداش مغز را مجددا برنامه ریزی می کند. شیشه باعث آزادسازی دوپامین می شود که به نوبه خود مرکز پاداش مغز را فعال می کند. این موضوع باعث می شود که مغز بخواهد فعالیت های لذتبخش را تکرار کند. شیشه باعث اختلال در تصمیم گیری می شود و در نهایت این ماده مخدر مغز را از بین می برد. با دانستن علائم سوء مصرف شیشه ممکن است بتوانید زندگی شخصی خود را حفظ کنید.

علائم و نشانه های سوء مصرف شیشه

تغییرات رفتاری و فیزیکی در بین مصرف کنندگان متفاوت می باشد. نشانه های سوء مصرف شیشه عبارتند از:

علائم و نشانه های سوء مصرف شیشه
- بیش فعالی - از دست دادن علاقه به فعالیت های روزمره مثل غذا، آب، رابطه جنسی و خواب
- کاهش شدید وزن - پرش چشم
- گشادی مردمک چشم - خارش، یا خراشیدن پوست
- پرحرفی - مشکلات مالی
- افزایش حواس پرتی - اعتنا نکردن به تعهدات مالی
- پوسیدگی و خرابی دندان - غیبت و بی نظمی در مدرسه یا کار
- پرخاشگری - تغییرات قابل توجه رفتاری
- تحریک پذیری - مشکلات اجتماعی و فردی
- پریشانی - رفتارهای تهاجمی
- رفتار خودبزرگ بینی - از دست دادن حافظه
- پرش عضله - الگوهای رفتاری تکراری که می تواند برای ساعت ها ادامه داشته باشد
- رفتار عجیب و غریب - کم خوابی که منجر به توهم، تجسم، پارانویا شدید یا خشونت می شود

خطرات و عوارض مصرف شیشه

خطرات شیشه به طور کامل شناخته شده اند، با این حال بسیاری از مردم هنوز بدنبال آزمایش کردن شیشه هستند و به دام آن می افتند. خطر فوری سوء مصرف شیشه در بدن این است که بیش از حد می تواند مرگبار باشد. عواقب درازمدت سوء مصرف شیشه شامل بیماری قلبی و آسیب مغزی می باشد. شیشه پایانه های عصبی مغز را که دوپامین آزاد می کنند، تخریب می کند و باعث تغییرات رفتاری و وابستگی به این دارو می شود. خوشبختانه، این آسیب مغزی بعد از ترک شیشه به طور طبیعی متوقف می شود. با این حال، بهبود این آسیب ها می تواند ماه ها طول بکشد تا برطرف شود و مصرف کننده از علائم روانی آن خلاص شود. رفع علائم روانشناختی مصرف شیشه می تواند باعث افسردگی شدید شود که اغلب به خودکشی منجر می شود.

مصرف شیشه همچنین باعث آسیب برگشت ناپذیر به عروق خونی مغز می شود که ممکن است منجر به سکته مغزی شود. استفاده طولانی مدت شیشه شیمی مغز مصرف کننده را تغییر داده، موجب از بین رفتن ارتباطات در مرکز لذت مغز شده، و باعث می شود که هر گونه لذتی را سخت تر و سخت تر بتوان تجربه کرد. این وضعیت می تواند بین 12 تا 18 ماه طول بکشد.

علائم و نشانه های سوء مصرف شیشه و خطرات آن

عوارض جانبی و اثرات زودهنگام شیشه

اثرات سوء مصرف شیشه می تواند بعد از 8 تا 24 ساعت بروز کند، که در مقایسه با سایر مواد زمان نسبتا طولانی است. مصرف کنندگان شیشه اغلب برای چند روز بیدار می مانند. در طول این مدت مصرف کنندگان ممکن است عوارض جانبی زیر را نیز تجربه کنند:

 • اضطراب
 • کاهش اشتها
 • افزایش تکرار تنفس
 • ضربان قلب نامنظم
 • گیجی
 • درد قفسه سینه
 • خشم
 • ایجاد پوسته یا خارش
 • هذیان ها و پارانوایید

علائم مصرف شیشه در کوتاه مدت

عوارض جانبی و اثرات بلند مدت مصرف شیشه

افرادی که برای مدت طولانی شیشه مصرف می کنند به خصوص کسانی که تزریق می کنند، مشکلات ذهنی و سلامتی زیادی را تجربه می کنند. اثرات جانبی طولانی مدت مصرف شیشه عبارتند از:

عوارض جانبی طولانی مدت مصرف شیشه
1. کاهش وزن  9. حمله قلبی 17. پوسیدگی شدید دندان و بیماری لثه
2. افسردگی و خودکشی 10. سکته مغزی 18. بی نظمی و سردرگمی و بی علاقگی
3. بیماری مغزی 11. آسیب کبدی 19. روانپریشی
4. بیماری قلبی 12. آسیب کلیه 20. افسردگی شدید
5. بیماری ریه 13. از بین رفتن بافت بینی 21. صرع
6. فشار خون بالا 14. مسائل تنفسی 22. مرگ
7. پیر شدن ظاهری سریع 15. سوء تغذیه 23. وابستگی روانی شدید
8. آسیب دائمی به عروق خونی در قلب و مغز 16. بیماری عفونی و آبسه 24. ناتوانی در لذت بردن

خطرات تولید شیشه

تولید مواد غیر قانونی بسیار خطرناک است، اما بسیاری از مردم این کار را انجام می دهند. ساخت شیشه معمولا با اصطلاح "پخت" به کار می رود. تولید کنندگان شیشه را به واسطه جدا کردن مؤلفه های فعال محصولات تجزیه می کنند. این محصولات از باتری های لیتیومی گرفته تا مواد چاه باز کن به راحتی در دسترس هستند. محصول نهایی ممکن است تا 32 ماده شیمیایی متفاوت باشد. فرآیند پخت مواد سمی و قابل اشتعالی ایجاد می کند که ممکن است منجر به انفجار شیمیایی شود.

متأسفانه فروشندگان یا گاهی مصرف کنندگان شیشه زمانی که توانایی تهیه شیشه را ندارند در آشپزخانه های خود مشغول پخت این مواد مخدر می شوند. خانه هایی که بعنوان آزمایشگاه های شیشه مورد استفاده قرار می گیرند به دلیل مواد سمی آزاد شده از این فرآیند، غیر قابل سکونت می شوند. گاهی اوقات این آزمایشگاه ها با اعتراض همسایه ها به بوی متساعد شده از آن ها شناسایی می شوند.

خطرات تولید شیشه در خانه

علائم اعتياد به شیشه

شیشه یکی از مواد اعتیادآور است و شناخت مصرف کنندگان آن به راحتی امکان پذیر است. اگر چه مصرف کنندگان تمایل دارند اعتیاد به مواد مخدر را انکار کنند، شیشه در زمان کوتاهی بر زندگی فردی مصرف کننده اثر می گذارد. اعتیاد به شیشه به صورت آزمایشگاهی از طریق تشخیص یک نوع باکتری در بدن یا به دلیل مشکلات روانی جسمانی قابل تشخیص است.

11 نشانه افراد معتاد به شیشه 

 • استفاده از شیشه یا متادون در شرایطی از قبیل اوردوز و رانندگی،  برای خود مصرف کننده یا دیگران خطرناک است
 • نادیده گرفتن مسئولیت های حرفه ای، علمی یا شخصی
 • مشکلات اجتماعی یا بین فردی ناشی از مصرف
 • تجربه علائم ترک هنگامی که از شیشه استفاده نمی شود
 • نیاز هر چه بیشتر مصرف شیشه برای دریافت همان احساس اولیه
 • استفاده از مقادیر بیشتر مواد مخدر در طول زمان
 • تلاش مکرر برای کنترل مصرف یا ترک
 • صرف زمان زیادی برای مصرف شیشه
 • افزایش مشکلات فیزیکی و روانی
 • فعالیت های ترک
 • وسوسه

به منظور تشخیص اختلال سوء مصرف شیشه، فرد باید دو یا چند مورد از این معیارها را طی یک دوره 12 ماهه از خود نشان دهد. اگر دو یا سه تا از این معیارها مشاهده شود، اختلال سوء مصرف شیشه در نظر گرفته می شود. اگر چهار یا پنج تا در نظر گرفته شود حالت مصرف متوسط و شش یا بیشتر از این معیارها نشان دهنده مصرف شدید شیشه می باشد. تشخیص اعتیاد در یک دوست یا شریک زندگی می تواند کار دشوارتری باشد، اما ممکن است از طریق آگاهی از علائم جسمی و رفتاری آنها متوجه این موضوع شوید.

راه های تشخیص افرادی که شیشه مصرف می کنند


حل مشکل اعتیاد به شیشه

گام بعدی پس از تشخیص اعتیاد به شیشه کمک به مقابله و رفع این مشکل است. مداخله در بحران یکی از بهترین راه ها برای متقاعد کردن کسی برای دریافت کمک است. با این حال، ممکن است بعضی از افراد احساس خوبی نسبت به این کار نداشته باشند؛ بخصوص اگر مصرف کنندگان رفتاری خشونت آمیز داشته باشند. در این شرایط، استخدام یک متخصص مداخله حرفه ای مفید خواهد بود.

ترک شیشه و درمان

یکی از دلایل اصلی که افراد معتاد به دنبال ترک شیشه نمی باشند این است که از سختی آن می ترسند. اثرات روانشناختی ترک شیشه قابل مقایسه با مصرف موادی مانند کوکائین است اما شدیدتر و طولانی تر خواهد بود. علائم متداول ترک شیشه عبارتند از: افسردگی شدید، اضطراب، پریشانی، افزایش اشتها و نوسانات خلقی می باشد. علائم ترک شیشه ممکن است تا چند ماه ادامه یابد و معمولا شامل خستگی، فکر خودکشی، سردرد و نوسانات خلقی است. ترک شیشه دو مرحله دارد.

الف: مرحله حاد ترک

مرحله حاد ترک اولین مرحله و شدیدترین مرحله می باشد. این مرحله معمولا بین 7 تا 14 روز طول می کشد.

ب: مرحله پس از حاد ترک (PAWS)

هر علائمی که طولانی تر از 14 روز باشد PAWS در نظر گرفته شده است. برای به حداکثر رساندن احتمال اینکه یک مصرف کننده شیشه بتواند ترک کند و مصرف را به طور کامل کنار بگذارد باید با یک متخصص درمان همراه شوید. 

از
6
رای