آزمایش خون MPV؛ موارد استفاده، عوارض جانبی، نتایج آزمایش خون MPV

آزمایش خون MPV؛ موارد استفاده، عوارض جانبی، نتایج آزمایش خون MPV آزمایش MPV آزمایش خونی ست که میانگین تعداد پلاکت های خون را اندازه گیری می‌کند. این پلاکت ها به بهبود زخم ها کمک کرده و از خون ریزی شدید در هنگام جراحت جلوگیری می‌کند. با ما همراه باشید تا اطلاعات بیش تری در رابطه با این آزمایش به دست آورید.

MPV مخفف میانگین حجم پلاکت می باشد. پلاکت ها سلول های کوچک خونی هستند که برای لخته شدن خون ضروری می باشند تا در صورت بروز جراحت، خون ریزی توسط بدن متوقف شود. آزمایش خون MPV به بررسی میانگین میزان پلاکت های خون شما می پردازد. این آزمایش می تواند به تشخیص اختلالات خون ریزی و بیماری های مربوط به مغز استخوان کمک کند.

آزمایش خون MPV چیست و برای چه انجام می شود؟

نام دیگر: میانگین حجم پلاکت

 مخفف چه چیزی است و به چه معناست؟ MPV

این آزمایش برای چه منظور استفاده می شود؟

آزمایش MPV برای کمک به تشخیص یا نظارت بر انواع مختلف مسائل مرتبط با خون استفاده می شود. آزمایشی به نام شمارش پلاکت معمولاً با آزمایش MVP همراه می باشد. شمارش پلاکت به اندازه گیری تعداد کل پلاکت ها در خون می پردازد.

چرا ممکن است به آزمایش MPV نیاز داشته باشید؟

پزشک ممکن است درخواست این آزمایش را به عنوان بخشی از روال شمارش کامل خونی (CBC) ارائه نماید که به بررسی اجزای مختلف خون شامل پلاکت ها می پردازد. یک آزمایش CBC معمولاً بخشی از یک روال آزمایش معمول است. شما ممکن است در صورت داشتن علائم مشکلات خونی به انجام آزمایش MPV نیاز داشته باشید. این مشکلات عبارتند از:

  • خون ریزی طولانی مدت پس از ایجاد یک آسیب یا جراحت مختصر
  • خون ریزی از بینی
  • لکه های کوچک قرمز بر روی پوست بدن
  • لکه های بنفش رنگ بر روی پوست بدن
  • کبودی بی دلیل

آیا آزمایش MPV ریسکی به همراه دارد؟

در طول آزمایش MPV چه روی می دهد؟

در طول آزمایش، یک تکنسین آزمایشگاه نمونه ای از خون شما را از دستان شما با استفاده از سوزن کوچکی دریافت می کند. پس از ورود سوزن به رگ، مقدار کمی از خون شما در یک لوله آزمایش کوچک جمع آوری می شود. شما ممکن است سوزش مختصری در زمان وارد شدن سوزن به بدنتان حس کنید. این روال معمولاً کمتر از 5 دقیقه طول می کشد.

آیا لازم است کار خاصی برای آماده شدن جهت انجام آزمایش MPV انجام دهید؟

شما معمولاً به آماده سازی خاصی برای یک آزمایش MPV نیاز ندارید. اگر پزشک درخواست آزمایشات بیش تری بر روی نمونه خون شما داشته باشد، ممکن است لازم باشد چند ساعت قبل از انجام آزمایش از خوردن و آشامیدن پرهیز نمایید. پزشک در این خصوص توضیحات لازم را به شما قبل از انجام آزمایش ارائه خواهد داد.

آیا آزمایش MPV ریسکی به همراه دارد؟

ریسک انجام آزمایش خون بسیار پایین است. شما ممکن است درد یا کبودی مختصری در ناحیه ورود سوزن به بدن داشته باشید اما این علائم معمولاً به سرعت برطرف می شوند.

نتایج این آزمایش به چه معنا می باشند؟

تفسیر آزمایش MPV

نتایج MPV همراه با آزمایشات شمارش پلاکت و سایر آزمایش ها می توانند تصویری جامع از وضعیت سلامت خون شما ارائه دهند. بسته به نتایج آزمایشات دیگر و شمارش پلاکت ها، بالا بودن میزان MPV می تواند نشان دهنده موارد زیر باشد:

  • ترومبوسیتوپنیا، وضعیتی که در آن خون شما دارای تعداد پلاکت کمتر از حد نرمال می باشد
  • بیماری میلوپرولیفراتیو یا نوعی سرطان خون
  • پریکلامسیا، مشکلی در دوران بارداری که باعث افزایش فشار خون می شود. این وضعیت معمولاً بعد از هفته بیستم بارداری بروز می نماید.
  • بیماری قلبی
  • دیابت

پایین بودن میزان MPV می تواند نشان دهنده مصرف بعضی داروهای خاص باشد که به سلول های خونی آسیب می زنند. این همچنین ممکن است نشان دهنده هیپوپلازی مغز استخوان باشد که در آن بروز یک نارسایی باعث کاهش تولید سلول های خونی توسط مغز استخوان می شود. برای آگاهی از معانی نتایج آزمایش خود، با پزشک تان مشورت نمایید.

موارد دیگری باید درباره آزمایش MPV بدانید

عوامل مختلفی وجود دارند که می توانند بر نتیجه آزمایش MPV تاثیر گذارند. زندگی در ارتفاعات زیاد، فعالیت های بدنی سنگین و بعضی داروها مانند داروهای کنترل بارداری می توانند باعث افزایش میزان پلاکت های خونی شوند. کاهش میزان پلاکت های خونی نیز ممکن است به دلیل وقوع عادت ماهیانه یا بارداری بروز نماید. در مواردی نادر، پلاکت ها ممکن است تحت تاثیر نارسایی های ژنتیکی قرار داشته باشند.

منبع: medlineplus

از
1
رای