چوب صندل قرمز چیست؛ خواص و مضرات صندل سرخ برای پوست و بدن

چوب صندل قرمز چیست؛ خواص و مضرات صندل سرخ برای پوست و بدن چوب صندل قرمز چیست ؛ با فواید، خواص و مضرات چوب صندل سرخ برای پوست، جوش، سردرد، زخم معده ، کبد، سرفه و سلامتی و درمان بیماری ها و کاربردهای صندل قرمز در سلام دنیا بخوانید.

چوب صندل قرمز که با نام علمی Pterocarpus santalinus L هم نیز شناخته می شود، گیاهی مشهور در زمینه پزشکی آیورودا است که به طور سنتی برای درمان بسیاری از بیماری ها همانند التهاب، زخم ها و بیماری های پوستی مورد استفاده قرار می گیرد. در این مطلب سلام دنیا، ما به بررسی برخی از فواید فوق العاده چوب صندل قرمز برای سلامتی و پوست؛ معایب و موارد استفاده از صندل سرخ پرداخته ایم. با ما همراه باشید.

چوب صندل قرمز چیست؟

چوب صندل قرمز که با نام علمی Pterocarpus santalinus L هم نیز شناخته می شود، گیاهی مشهور در زمینه پزشکی آیورودا است که به طور سنتی برای درمان بسیاری از بیماری ها همانند التهاب، زخم ها و بیماری های پوستی مورد استفاده قرار می گیرد. چوب این گیاه سرشار از مواد شیمیایی گیاهی مانند گلیکوزیدها، اسانس ها، فلاونوئیدها و ترکیبات پلی فنلی همانند فلاونوئیدها، تانن ها و اسیدهای فنولیک می باشد. این ترکیبات به دلیل داشتن خواص آنتی اکسیدانی قوی، ضد التهاب و ضد درد بودن خود شناخته شده می باشند.

نام دیگر چوب صندل سرخ

مردم کشور هند، چوب صندل قرمز را با نام های زیادی - که می توان به برخی از آن ها به عنوان راکتاچاندان، چوب قلب، لال چاندان، چوب یاقوت سرخ، آگارو، آنوکام و سنباده قرمز اشاره کرد - می شناسند.

خواص چوب صندل قرمز  چیست

خواص چوب صندل قرمز برای پوست و سلامتی

1. خواص چوب صندل قرمز: سردرد را درمان می کند

ما می توانیم از خمیر چوب صندل قرمز بر روی سطح پوست - به عنوان یک عامل خنک کننده - برای درمان و یا کنترل سردرد استفاده کنیم. مالش خمیر چوب صندل قرمز بر روی پیشانی (معمولاً با متعادل کردن پیتای بدن که عدم تعادل آن عامل اصلی سردرد در نظر گرفته می شود) می تواند باعث آرام شدن ذهن شما شود.


حتما بخوانید: برای درمان سردرد چی بخوریم


2. خواص چوب صندل قرمز: باعث التیام و بهبودی زخم ها می شود

چوب استخراج شده از درختان صندل قرمز دارای خاصیت التیام بخشی زخم ها می باشد. از چوب صندل قرمز عمدتاً برای درمان زخم های حاد ناشی از عوارض دیابت استفاده می شود. فعالیت رگ زایی چوب به تولید رگ های خونی و سلول های پوستی جدید برای بهبود هرچه سریع تر زخم ها کمک می کند.

خواص چوب صندل قرمز برای پوست

3. خواص چوب صندل قرمز: باعث حفظ سلامت پوست می شود

از اثرات قوی ضد التهابی، جمع کننده و آنتی اکسیدانی چوب صندل قرمز برای درمان بسیاری از بیماری های پوستی از جمله پسوریازیس، تیرگی پوست، پوست چرب، آفتاب سوختگی، هایپرپیگمانتاسیون، آکنه، جوش ها و پیری زودرس استفاده می شود.

چوب صندل قرمز به عنوان یکی از گیاهان عالی برای تقریباً تمام بیماری های پوستی محسوب می شود. از ترکیب پودری چوب صندل قرمز با موادی همچون آب لیمو، کشک و روغن برای درمان انواع بیماری های پوستی ذکر شده استفاده می شود.

4. خواص چوب صندل قرمز: کلسترول را کاهش می دهد

چوب صندل قرمز دارای خواص کاهش دهنده چربی و یا همان کلسترول می باشد که به دلیل داشتن موادی همچون پتروستیل بن، اسید جنتیزیک، اسید 3-هیدروکسی بنزوئیک، آلفا و بتا رزورسیلیک اسید و اسید وانیلیک به کاهش کلسترول کل و بد/LDL در بدن کمک می کند و تشکیل HDL یا کلسترول خوب را افزایش می دهد.

خواص چوب صندل قرمز برای چربی خون و کلسترول

5. خواص چوب صندل قرمز برای افزایش میل جنسی

چوب صندل قرمز به عنوان یک داروی مقوی برای غرایز جنسی (آفرودیزیک) عمل می کند. آفرودیزیاک ها موادی هستند که از آن ها برای افزایش میل جنسی، رفتار جنسی و لذت جنسی استفاده می شود. چوب صندل قرمز خود یک آفرودیزیک طبیعی است که می تواند با بهبود جریان خون در اندام تناسلی، تقویت خلق و خو و آرام کردن سیستم عصبی به بهبود میل جنسی در افراد کمک کند.

6. خواص چوب صندل قرمز: از بروز زخم معده جلوگیری می کند

خواص آنتی اکسیدانی چوب صندل قرمز می تواند به جلوگیری از آسیب به سلول های معده که ناشی از رادیکال های آزاد می باشند، کمک کند. این واکنش خود می تواند خطر ابتلا به زخم معده را در افراد کم کند.


حتما بخوانید: بهترین درمان خانگی زخم معده با گیاهان دارویی


یک مطالعه نشان داده است که چوب صندل قرمز دارای اثرات محافظتی معده در برابر آسیب های ناشی از زخم های ناشی از ایبوپروفن می باشد و به کاهش خطر ضایعات معده، حفظ عملکرد سلولی و سلامت مخاط روده در برابر عواملی که باعث ایجاد زخم می شوند هم کمک می کند.

خواص چوب صندل قرمز برای زخم معده

7. خواص چوب صندل قرمز: کنترل و مدیریت دیابت را در دست دارد

پلی فنول های موجود در چوب صندل قرمز می تواند به کاهش سطح گلوکز و بهبود ترشح انسولین در بدن کمک کند. یک مطالعه نشان داده است که وجود مقدار زیادی از روی - یک ماده معدنی که اثر ضد دیابتی دارد - در چوب صندل قرمز می تواند نقش حیاتی ای را در سنتز، ترشح و ذخیره انسولین ایفا کند.

8. خواص چوب صندل قرمز: بیماری های کبدی را درمان می کند

از چوب صندل قرمز می توان برای درمان بیماری های مختلف کبدی ناشی از رادیکال های آزاد استفاده کرد. فلاونوئیدهایی مانند تانن ها و اسیدهای فنولیک موجود در پوست درخت صندل قرمز می تواند به از بین بردن رادیکال های آزاد و محافظت از آنها کمک کند.

خواص چوب صندل قرمز: بیماری های کبدی را درمان می کند

9. خواص چوب صندل قرمز: باعث درمان سرفه می شود

سرفه عمدتاً خود را به دلیل التهاب در مجاری تنفسی و توسط عوامل بیماری زا نشان می دهد. خواص ضد میکروبی چوب صندل قرمز به از بین بردن پاتوژن ها و خواص ضد التهابی آن به کاهش التهاب کمک می کند. همین دلیل خود کافی است تا چوب صندل قرمز بتواند سرفه، گلودرد و تجمع مخاط در گلو را مدیریت و کنترل کند.


حتما بخوانید: برای درمان سرفه چی بخوریم


10. خواص چوب صندل قرمز: دارای اثر شیمیایی پیشگیری کننده می باشد

پلی فنول‌های طبیعی همچون اسیدهای فنولیک، فلاونوئیدها، استیلبن‌ها و لیگنان‌های موجود در چوب صندل قرمز به هدف قرار دادن مسیرهای متعدد مرتبط با سرطان‌زایی، التهاب، تکثیر سلولی، تشعشع و متاستاز (که همگی مرتبط با تشکیل سرطان هستند) کمک می‌کنند.

بر اساس یک مطالعه، پترولینوس ک و پترولینوس ال استخراج شده از چوب صندل قرمز دارای خواص ضد سرطانی ای هستند که می توانند به کاهش خطر ابتلا به انواع سرطان ها از جمله سرطان سینه، سرطان روده بزرگ، سرطان پانکراس و سرطان پروستات کمک کنند.

سرطان پانکراس

موارد استفاده از چوب صندل قرمز

  • از ترکیب پودری چوب صندل قرمز با موادی همچون آب لیمو، کشک و روغن برای درمان انواع بیماری های پوستی استفاده می شود. در برخی از افراد، استفاده مستقیم از چوب صندل قرمز بر روی پوست می‌تواند باعث واکنش‌های آلرژیک شود. قبل از استفاده مستقیم از چوب صندل قرمز بر روی پوست خود، آزمایش پچ را انجام دهید. اگر که می خواهید از شکل پودری چوب صندل قرمز برای دیابت، فشار خون و یا هر اختلال مزمن دیگری استفاده کنید، حتماً با یک متخصص پزشکی مشورت کنید.
  • شما می توانید از روغن استخراج شده از چوب صندل قرمز در رایحه درمانی خانگی استفاده کنید.
  • روغن چوب صندل قرمز را می توان مستقیماً برروی پوست مالید و یا آن را با لوسیون مخلوط کرد. شما می توانید از آن در هنگام استحمام و یا در پخش کننده های اسانس هم نیز استفاده کنید.
  • برای داشتن هضمی بهتر شما می توانید پودر چوب صندل قرمز را با عسل مخلوط کرده و قبل از غذا آن را بخورید.
  • برای کاهش ادما شما می توانید پودر چوب صندل قرمز را با آب مخلوط کرده و آن را بر روی نواحی متورم خود بمالید.
  • شما می توانید از میوه چوب صندل قرمز برای تهیه جوشانده ای برای درمان خلط و اسهال خونی استفاده کنید.

 میوه چوب صندل قرمز

مضرات چوب صندل قرمز

  • به دلیل عدم انجام مطالعات کافی، شما باید از مصرف چوب صندل قرمز در دوران بارداری و یا شیردهی خود خودداری کنید.
  • چوب صندل قرمز ادرار آور است و می تواند منجر به کم آبی در شما شود.
  • این گیاه، گیاهی گران قیمت است.
سخن آخر

چوب صندل قرمز فواید سلامتی زیادی را به همراه دارد. این گیاه، به عنوان یک گیاهی وابسته به دوز در نظر گرفته می شود و تنها پس از مشورت با پزشک قابل استفاده می باشد. اگر که از محصولات آرایشی حاوی چوب صندل قرمز استفاده می کنید، حتماً ابتدا آزمایش پچ را انجام دهید.


مقالات مرتبط:

خواص و مضرات کاساوا برای لاغری و سلامتی

دمنوش کندر برای چی خوبهاز
1
رای