عفونت تاتو؛ علائم، نحوه پیشگیری و درمان عفونت تاتو

عفونت تاتو؛ علائم، نحوه پیشگیری و درمان عفونت تاتو عفونت تاتو یک امر ناخوشایند است که در برخی موارد نادر ممکن است رخ دهد. در این مقاله به بررسی علائم و روش های پیشگیری و درمان عفونت تاتو پرداخته شده است.

تاتوها یک عمل رایج در حال افزایش هستند. بعضی از مطالعات نشان می دهد که یک پنجم از مردم آمریکا در حال حاظر یک یا چند تاتو دارند. تاتوها در محیط کار بسیاری از صنایع هم کمتر بحث برانگیز شده اند. ممکن است همکار، رئیس یا مدیر اجرایی تان را با چند تاتو مشخص حتی در محیط اداره تان مشاهده کنید. شاید محبوبیت تاتو این طرز فکر را به وجود بیاورد که تاتو خطری برای تان ندارد. اما انجام تاتو روی پوست چندین خطر را ایجاد می کند: وارد کردن یک سوزن پوشیده شده از رنگ خطر بلقوه ورود ماده خارجی یا عفونت به داخل بدن تان را دارد.
انجام تاتو توسط فرد یا مرکزی که ابزارش را به درستی تمیز نمی کند یا تنها دستورالعمل هایی را برای تمیز نگه داشتن تاتو جدید تان به شما می دهد، می تواند منجر به بروز مشکلات پوستی، عفونت ها یا دیگر مشکلات بهداشتی شود. در اینجا هر چیزی که در مورد تشخیص عفونت، درمان نواحی چرکی و موارد بیشتر نیاز به دانستن دارید را به شما ارائه می دهیم.

علائم و روش های پیشگیری از عفونت تتو

زخم ناشی از تتو

نحوه شناسایی عفونت تاتو

معمول ترین علائم عفونت تاتو خارش یا قرمزی و تورم پوست اطراف محل تاتو است. در بعضی موارد ممکن است پوست تان فقط به خاطر سوزن ها تحریک شده باشد، مخصوصا اگر پوست حساسی دارید. اگر پوست حساسی دارید باید علائم تان بعد از چند روز از بین برود. اما اگر این علائم به مدت یک هفته یا بیشتر ادامه داشت به پزشک یا تاتو کارتان مراجعه کنید. اگر یک یا چند موارد زیر را تجربه می کنید به پزشک مراجعه کنید:

 • تب
 • احساس نوسانی گرما و سرما
 • لرز غیرعادی
 • ورم ناحیه تاتو شده
 • خروج چرک از قسمت تاتو شده
 • جراحات قرمز در اطراف قسمت تاتو شده
 • قسمت های سفت و تورم بافت ناحیه تاتو شده

آیا احتمال عفونت استافیلوکوک وجود دارد؟

عفونت استافیلوکوک یک نوع عفونت احتمالی از طریق تاتو می باشد. اگرچه عفونت های استافیلوکوک قابل درمان هستند اما باکتری استافیلوکوک اغلب می تواند نسبت آنتی بیوتیک ها مقاوم شود و درمان های تجویزی را بی فایده سازد. باکتری استافیلوکوک مخصوصا مقاومت متی سیلین استافیلوکوک اورائوس (MRSA) می تواند وارد جریان خون و ارگان های داخلی تان شود. وقتی که این اتفاق رخ می دهد مشکلات دیگری مانند سپسیس (عفونت خونی) ، آرتریت و سندروم شوک سمی هم می تواند بروز پیدا کند. بعضی از علائم رایج عفونت استافیلوکوک عبارت اند از:

 • تشنگی زیاد
 • درد در استخوان ها و عضلات
 • تب شدید 102درجه فارنهایت یا بیشتر(9/38درجه سانتی گراد)
 • تورم ناحیه تاتو شده
 • زخم هایی که در اطراف ناحیه تاتو به وجود امدند پر از چرک و مایع هستند.
 • زرد زخم (بثورات عسلی رنگ)
 • اسهال

اگر هریک از این علائم را بعد از انجام تاتو داشتید فورا به پزشک یا اورژانس مراجعه کنید.

درمان عفونت تتو

نحوه درمان عفونت تاتو

معمولا تاول های کوچک و خارش ها را می توان در خانه با پماد ضد باکتری، نظافت صحیح و استراحت کنترل کرد. اما اگر با عفونت مواجه شدید درمان به علت ان بستگی دارد. ممکن است پزشک تان نمونه ای از بافت را بردارد تا ببیند چه باکتری و ویروسی باعث بروز عفونت شده است. در اکثر موارد پزشک تان می تواند برای کمک به قطع عفونت آنتی بیوتیک تجویز کند. در موارد عفونت شدید شاید درمان با آنتی بیوتیک برای هفته ها یا ماها طول بکشد. اگر عفونت تاتو شما بر اثر باکتری MRSA به وجود آمده باشد، شاید مصرف آنتی بیوتیک ها موثر نباشد. اگر باکتری MRSA باعث آبسه شود شاید پزشک تان به جای تجویز آنتی بیوتیک، عفونت ها را خشک کند.در موارد نادر عفونت تاتو، جراحی می تواند پوست شما را ترمیم کند. اگر بافت به دلیل عفونت مرده باشد (نکروز) شاید جراحی برای برداشتن کل بافت عفونی لازم باشد. گاهی اوقات دمل های خارش دار و دردناک روی تاتو می تواند نشانه عفونت میکروباکتریال غیرمعمول باشد. این عفونت به درمان طولانی مدت با آنتی بیوتیک نیاز دارد.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر احساس تب کردید و با ترشحات یا زخم های غیر عادی در اطراف ناحیه تاتو زده مواجه شدید به پزشک تان مراجعه کنید. این موارد علائم معمول عفونت هستند. همچنین اگر بثورات یا ورم بیشتر از یک هفته ادامه داشت باید پزشک تان را ببنید. اگر عفونت خیلی زود درمان نشود یا به دلیل مقاومتی که باکتری به آنتی بیوتیک پیدا کرده نتوانید به درستی ان را درمان کنید، آبسه بوجود می اید. شاید برای برداشتن این آبسه به درمان مخصوص در کلینیک یا بیمارستان نیاز داشته باشید. همچنین اگر خارش ناخوشایندی را در اطراف ناحیه تاتو شده تحمل می کنید یا اگر از ناحیه تاول ترشحات چرکی یا مایع بیرون می آید باید به پزشک تان مراجعه کنید. ممکن است یک واکنش آلرژیک به رنگ تاتو داشته باشید. واکنش آلرژیک می تواند منجر به شوک آنافیلاکسی هم شود. این شوک باعث می شود راه گلوی تان بسته شود و فشار خون تان به طرز خطرناکی کاهش پیدا کند. اگر این نوع واکنش آلرژیک برای تان به وجود امد فورا با اورژانس تماس بگیرید.

دورنما:

معمولا درمان عفونت ناشی از تاتو آسان و پیشگیری از ان حتی آسان تر می باشد. بیشتر عفونت ها در طی یک هفته با کمک آنتی بیوتیک ها درمان می شوند. با این حال، بعضی از عفونت ها می توانند جدی باشند و به مصرف طولانی مدت آنتی بیوتیک ها یا داروهای دیگری نیاز دارند. آشنایی با تاتو کار خوب و اطمینان از نحوه مراقبت تاتو و اینکه تاتو به خوبی بهبود پیدا می کند و دچار عفونت هم نمی شوید و کار همانی می شود که می خواهید، موضوع ضروری می باشد. عفونت های بد ممکن است در نتیجه مصرف طولانی مدت آنتی بیوتیک باشد، اما همیشه موجب مشکلات سلامتی طولانی مدت نخواهند شد. با این حال، در موارد نادر امکان بیماری هایی عفونی مانند هپاتیت یا ایدز (HIV) از طریق سوزن تاتو یا عفونت درمان نشده وجود دارد. در این موارد احتمالا به درمان طولانی مدت با حساسیت بیشتر نیاز دارید. 

پیشگیری از عفونت تاتو

چگونه از عفونت تاتو پیشگیری کنیم

قبل از انجام تاتو اگر آلرژی به هر یک از ترکیبات موجود در رنگ های تاتو دارید آن را مشخص کنید.مطمئن شوید و از تاتو کارتان بپرسید که چه مواد تشکیل دهنده ای در رنگ ها وجود دارد. اگر به هریک از ترکیبات آلرژی دارید رنگ های دیگری را بخواهید یا کلا از انجام این کار صرف نظر کنید. با این حال، به خاطر داشته باشید که آگاهی دقیق از رنگ های تاتو کار سختی می باشد چون هیچ روش مشخصی ندارد. مطمئن شوید تمامی لوازمی که با پوست تان تماس پیدا می کند به درستی استریل شده باشند. در مورد پرسش از اینکه چگونه وسایل را استریل کردند و یا اینکه استاندارد های ایمنی را رعایت کرده اند یا نه اصلا خجالت نکشید. این کار برای سلامت شما است.

موارد دیگری که باید قبل از انجام تاتو به آن توجه کنید شامل:

آیا سالن مجوز بهداشتی دارد؟ سالن های مجاز چون توسط بازرسان بهداشت مورد بررسی قرار می گیرند باید شرایط ایمنی و بهداشتی را رعایت کنند.

آیا سالن معتبر است؟ قبل از تصمیم گرفتن برای انجام تاتو دیدن چند سالن کار خوبی است، بررسی آنها به صورت آنلاین و یا پرسیدن از کسانی که قبلا به آنجا رفته‌اند، روش خوبی است که بدانید وضعیت آن سالن زیبایی یا مرکز تاتو چگونه است.

جلوگیری از عفونت بعد از تتو

آیا تاتو کار به دنبال روش های ایمنی است؟ تاتو کارتان باید هر زمان برای شروع کار تاتو از سوزن جدید، استریل شده استفاده کند. باید در تمام مدت انجام کار دستکش داشته باشند. اگر تاتو کار دستورالعمل هایی برای نحوه مراقبت از تاتو به شما داد، به دقت انها را انجام بدهید. اگر دستورالعمل را به شما ارائه ندادند با آنها تماس بگیرید. آنها باید بتوانند اطلاعات مراقبت پس از انجام تاتو را به شما ارائه دهند. به طور کل باید این مراقبتهای زیر را انجام دهید تا مطمئن شوید که آن ناحیه بطور مناسبی بهبود یافته است:

 • سه یا 5 ساعت بعد از انجام تاتو بانداژ را بردارید.
 • دست های تان را با صابون ضد باکتری و آب بشویید.
 • از یک حوله تمیز و خشک یا حوله کاغذی برای خشک کردن نواحی استفاده کنید (برای خشک کردن آن و برداشتن خون، سرم یا رنگ های اضافی).
 • اجازه دهید ناحیه چند دقیقه با جریان هوا خشک شود. برای خشک شدن ناحیه آن را با کشیدن خشک نکنید. این کار باعث صدمه به پوست می شود.
 • یک پماد (نه لوسیون) همچون وازلین را روی آن ناحیه بزنید. پماد اضافی را بردارید.

این مراحل را چهار بار در روز حداقل به مدت چهار روز تکرار کنید.

زمانی که ناحیه تاتو شده شروع به پوست پوست شدن کرد برای جلوگیری از خشکی یا آسیب های بیشتر از کرم مرطوب کننده یا لوسیون استفاده کنید. پوست را خراش ندهید و یا نکنید. این کار باعث می شود ناحیه تاتو شده به خوبی بهبود پیدا نکند که ممکن است پوست تان را بیشتر مستعد عفونت کند.

همچنین بخوانید: معرفی ساده ترین و مؤثرترین روش پاک کردن تاتو و خالکوبی در خانه

منبع: healthline