سوزش ادرار در بارداری نشانه چیست + درمان خانگی و سنتی سوزش ادرار

سوزش ادرار در بارداری نشانه چیست + درمان خانگی و سنتی سوزش ادرار سوزش ادرار در بارداری نشانه چیست و آیا خطرناک است ؛ درمان خانگی سوزش ادرار در بارداری در طب سنتی و گیاهی و آیا میتوان با سوزش ادرار در بارداری جنسیت جنین را تشخیص داد، در سلام دنیا بخوانید.

خانم ها در بارداری با تغییرات زیادی مواجهه می شوند،با بروز این تغییرات احتمال بروز عفونت ادراری که سوزش ادرار را در پی دارد هم افزایش پیدا می کند.از آنجایی که در دوران بارداری برای درمان بیماری ها و مشکلات با محدودیت هایی برای مصرف داروها روبه رو هستید احتمالا برای درمان عفونت ادراری و سوزش ادرار دچار نگرانی هستید اما ما در این مطلب سلام دنیا درباره اینکه سوزش ادرار در بارداری نشانه چیست، ایا خطرناک است و درمان خانگی و سنتی عفونت و سوزش ادرار در بارداری که عوارض جانبی داروهای شیمیایی بروی جنین را هم ندارند و آیا با سوزش ادرار می توان جنسیت جنین را تعیین کرد، مطالبی را ارائه کرده ایم، که بعد از مشورت با پزشک خود می توانید از آنها استفاده کنید. با ما همراه باشید.

سوزش ادرار در بارداری نشانه چیست

به گفته متخصصان زنان و زایمان، در دوران بارداری دفع ادرار نباید با درد همراه باشد.اگرچه در دوران بارداری علل مختلفی باعث بروز ادرار دردناک می شوند، اما پزشکان عفونت دستگاه ادراری (UTI) که منجر به سوزش ادرار می شود را بیشترین علت بروز ادرار دردناک در بارداری می دانند. تغییرات هورمونی و همچنین تغییرات جسمی بدلیل بزرگ شدن رحم در دوران بارداری منجر به شل شدن دستگاه ادراری و ورود باکتری به مجرای ادرار می شوند و درنتیجه عفونت ادراری را در پی دارد. به دلیل اینکه واژن و مجرای ادرای در مجاورت هم قرار دارند احتمال بروز عفونت ادراری در خانم ها بخصوص خانم های باردار بیشتر است.


حتما بخوانید: علائم عفونت ادراری در زنان


سوزش ادرار در بارداری و جنسیت جنین

در طب قدیمی جنسیت را از روی رنگ ادرار مادر مشخص می کردند، اگر رنگ ادرار روشن باشد جنین پسر و در صورتی که رنگ آن تیره باشد. جنین دختر است.اما از آنجایی که عفونت مجرای ادرار باعث تیره شدن رنگ ادرار می شود پس این موضوع ربطی به جنسیت جنین ندارد. علاوه براین؛این موضوع براساس شواهد علمی تایید نشده است،از این رو، مطمئن ترین روش برای تشخیص جنسیت جنین انجام آزمایش سونگرافی توسط پزشک است.

سوزش ادرار در بارداری و جنسیت جنین

درمان خانگی سوزش ادرار در بارداری

پزشکان اغلب برای درمان عفونت ادراری آنتی بیوتیک تجویز می کنند اما از آنجایی که در دوران بارداری با محدودیت مصرف داروها روبه رو هستید،به همین دلیل می توانید برخی از داروهای خانگی را برای درمان سوزش ادرار بکار بگیرید،اما حتما قبل از امتحان این درمان های طبیعی حتما با پزشک خود مشورت کنید.

درمان های خانگی برای رفع سوزش ادراری در بارداری شامل:

 • نوشیدن مقدار زیاد آب:نوشیدن مقادیر زیاد آب می تواند برای رفع سوزش ادرار موثر باشد،زیرا آب می تواند به رفع باکتری هایی که باعث بروز سوزش ادرار شده اند،کمک کند.

درمان خانگی سوزش ادرار در بارداری:نوشیدن مقدار زیاد آب

 • استفاده از پد گرمایشی: برای کاهش سوزش ادرار در بارداری می توانید از پدهای گرمایشی در ناحیه واژن استفاده کنید،این کار به تسکین سوزش کمک می کند.
 • خالی کردن مثانه: خالی کردن مثانه حتی به میزان کم هم به تسکین سوزش ادرار و دفع باکتری ها کمک می کند.
 • استفاده از پروبیوتیک ها: مصرف پروبیوتیک هایی مانند پنیر خام و ماست برای دفع باکتری عامل عفونت ادراری و سوزش ادراری در بارداری موثر عمل می کنند.
 • مصرف سیر: سیر به دلیل خواص ضد میکروبی و خاصیت ضد قارچ به کاهش عفونت ادراری و در نتیجه درمان سوزش ادرا کمک می کند
 • مصرف ویتامین C:گنجاندن ویتامین C با مهار رشد ایکولای، باکتری عامل ایجاد عفونت ادراری و تقویت سیستم ایمنی بدن به رفع عفونت ادراری کمک می کند. مصرف سه ماه ویتامین C منجر به کاهش عفونت و سوزش ادرار در بارداری می شود.
 • تمیز و خشک نگاه داشتن بدن:لباس های زیر گشاد، باعث عبور جریان هوا و خشک کردن مجرای پیشاب می شود. به همین دلیل بعد از هر بار ادرار کردن با کمک دستمال تمیز  بدن را خشک کنید تا مانع از رشد باکتری های عامل عفونت ادرای و سوزش ادرار شوید.

حتما بخوانید: برای عفونت ادراری چی بخوریم


درمان سوزش ادرار در بارداری طب سنتی

در این مطلب برخی درمان های طب سنتی برای درمان سوزش ادرار در بارداری را ارائه کرده ایم اما قبل از مصرف آنها حتما با پزشک خود صحبت کنید.این درمان ها شامل:

 • برای درمان سوزش ادرار در بارداری 1 قاشق غذاخوری سرکه سیب خام و 1قاشق چایخوری عسل خام را درون یک لیوان آب گرم بریزید و خوب مخلوط نمایید.این ترکیب روزی 2 بار میل نمایید.
 • 2-1 فنجان سرکه سیب را درون وان پر از آب بریزید و برای 20-15 دقیقه در آن بشینید.تا زمان بهبودی این درمان خانگی را روزی یک بار تکرار کنید.
 • مصرف روزانه 3-2 فنجان ماست ساده به دلیل داشتن پروبیوتیک می تواند به تسکین سوزش ادرار کمک کند.علاوه براین،میتوانید مقداری ماست را روی پد یا یک تامپون بهداشتی بماید و به مدت 2 ساعت  آن را درون واژن خود بگذارید.
 • نوشیدن 2 الی 3 بار در روز آب نارگیل تازه و سبز برای کاهش و تسکین سوزش ادرار در بارداری موثر است.
 • یکی دیگر از نوشیدنی های موثر در کاهش سوزش ادرار آب هویج است،مصرف نصف فنجان آب هویج برای 2 الی 3 بار در روز را امتحان کنید.
 •  1 لیموترش را به 1 لیوان آب ولرم اضافه کنید. بعد 1 قاشق چایخوری عسل خام را درون این محلول بریزید و خوب مخلوط کنید .این ترکیب را هر روز صبح با معده خالی مصرف نمایید.
 • 1 قاشق غذاخوری آب زنجبیل را درون یک لیوان شیر یا آب ولرم بریزید و هر روز آن را میل کنید. در روش جایگزین می توانید روزانه 2-1 فنجان چای زنجبیل هم بنوشید.
 • 1 قاشق چایخوری تخم گشنیز را درون یک فنجان اب جوش بریزد و به مدت چند دقیقه آن را بجوشانید. بعد سرد شدن چای را صاف کنید و روزی 2 بار آن را میل نمایید.

:نوشیدن دم نوش گشنیز درمان سوزش ادرار در بارداری طب سنتی

سوزش ادرار در بارداری خطرناک است؟

از آنجایی که سوزش ادرار ناشی از وجود عفونت است و بروز هر نوع عفونت در دوران بارداری می تواند برای مادر و جنین خطرناک باشد به همین دلیل باید سوزش ادراری در دوران بارداری جدی گرفته شود.زیرا اکثر عفونت ها در مثانه و مجراری ادراری رخ می دهند و عامل اصلی بیماری های مادر و مرگ و میر پری ناتال در دوران بارداری ،عفونت ادراری و سوزش ادرار حسوب می شود.بروز عفونت ادراری در دوران بارداری خطر ناک بوده و خطر زایمان زودرس را هم افزایش می دهد.از این رو با انجام غربالگری و درمان مناسب، باید این مشکل را درمان کرد.

سخن پایانی:

سوزش ادرار در دوران ادراری ناشی از بروز عفونت باکتریایی است که با بروز خطراتی مانند زایمان زودرس همراه است،به همین دلیل سوزش ادرار در دوران ادراری باید به درستی درمان شود تا برای سلامت و مادر و جنین را به خطری را بهمراه نداشته باشد.از آنجایی که در دوران بارداری با محدودیت هایی برای مصرف دارو روبه رو هستید می توانید برخی از درمان های خانگی که در این مطلب ارائه کرده ایم را امتحان کنید،البته قبل از امتحان کردن این درمان های طبیعی ابتدا با پزشک خود صبحت کنید.


مقالات مرتبط:

علائم عفونت رحم در بارداری چیست و چگونه درمان میشود

درمان خانگی عفونت قارچی واژن در بارداریاز
4
رای